Prawo Harcerskie (propozycja zmiany)

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
ODPOWIEDZ
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 14 maja 2012, 18:29

Portal_Jedrusie pisze:Zmiana Prawa Harcerskiego jest w mej ocenie zbędna, sformułowane 100 lat temu wcale nie jest archaiczne, wręcz przeiwnie, wymga od nas zastanowienia sie i refleksji wtedy gdu robimy źle (niezgodnie z jego zapismi) i podświadomie powoduje uczucie "winy" dając nam szansę do naprawy, Prawo harcerskie nie jest Kodeksem Karnym, a spisem reguł, które pozwala nam bez wewnętrznego wstydu nosić Harcerski Krzyż.
Czyli tak naprawdę trzeba je zmienić, zwłaszcza punkt 1, który jest nowomodnym pomysłem...
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 14 maja 2012, 21:46

Z niezmiennością dekalogu to też nie takie oczywiste. Co prawda wersja wersja biblijna jest w miarę taka jak przed chrześcijaństwem, jednak interpretacja i wersja katechizmowa (czyli to co większość ludzi uznaje za dekalog) zmieniały się. Np. zagadnienie tworzenia i czczenia obrazów.
Tomasz Rojek

rentgen
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rentgen » 19 maja 2012, 08:48

dominik jan domin pisze:
Portal_Jedrusie pisze:Zmiana Prawa Harcerskiego jest w mej ocenie zbędna, sformułowane 100 lat temu wcale nie jest archaiczne, wręcz przeiwnie, wymga od nas zastanowienia sie i refleksji wtedy gdu robimy źle (niezgodnie z jego zapismi) i podświadomie powoduje uczucie "winy" dając nam szansę do naprawy, Prawo harcerskie nie jest Kodeksem Karnym, a spisem reguł, które pozwala nam bez wewnętrznego wstydu nosić Harcerski Krzyż.
Czyli tak naprawdę trzeba je zmienić, zwłaszcza punkt 1, który jest nowomodnym pomysłem...
Tak, ale tylko punkt 1. - zwłaszcza, że przy okazji "wykasowania wątku religijnego" niechcący (?) usunięto zapis o sumiennym wykonywaniu swoich obowiązków - wszystkich obowiązków, a nie tylko "wynikających z Przyrzeczenia".
Ostatnio zmieniony 19 maja 2012, 08:52 przez rentgen, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Paweł Duran HR
25 HDP przy OSP Kostrze
Hufiec Kraków - Podgórze
http://25hdp.zhp.net.pl
http://kpw.org.pl

skradacz
Użytkownik
imię i nazwisko: Krzysztof Franek
Hufiec: ---
Chorągiew: ------
organizacja: ZHP (były)

Post autor: skradacz » 02 cze 2012, 12:40

Od pewnego czasu nurtuje mnie pewna sprawa... Czy ktoś kiedykolwiek solidnie przeanalizował, jak w praktyce przestrzegano tego punktu? Jakieś badania, refleksje, dyskusje... I nie chodzi mi tylko o zorientowanie się, jak wygląda realizacja tych ostatnich paru słów PH współcześnie, ale jak do tego podchodzono dawniej.

Czy są jednoznaczne, twarde dowody na to, że udało się go kiedykolwiek wdrożyć na skalę szerszą niż parę kryształowych jednostek? W szczególności w okresie tuż po wprowadzeniu PH w tym kształcie. Czy była przeprowadzona solidna analiza funkcjonowania abstynenckiej "nowinki" w ruchu skautowym? Czy może wpisaliśmy go do swojej tradycji "ad hoc", bo ładnie brzmi?

Myślę, że stulecie to najlepszy czas, by zebrać doświadczenia z 10 PH w formie jednolitej pracy badawczej, przeprowadzić nad nim burzliwą dyskusję w całym Związku a jeśli trzeba - rozpisać ankietę (ale nie referendum!).

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 02 cze 2012, 12:48

Ale po co?

Były spotkania w hufcach, dyskusje, warsztaty, to samo na szczeblu chorągwi. Po czym był Zjazd ZHP, który jako pierwszą uchwałę podjął, że jest dobrze i nic nie zmieniać.

Poczułem wtedy, co władza sądzi o nas, instruktorach "liniowych". W terenie sporo pracy, faktycznych rozważań, a władze to olały.

Owszem, jeśli ktoś potrzebuje taką praca np. do mgr, to niech robi, ale więcej?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 24 cze 2012, 16:03

skradacz pisze:Od pewnego czasu nurtuje mnie pewna sprawa... Czy ktoś kiedykolwiek solidnie przeanalizował, jak w praktyce przestrzegano tego punktu? Jakieś badania, refleksje, dyskusje... I nie chodzi mi tylko o zorientowanie się, jak wygląda realizacja tych ostatnich paru słów PH współcześnie, ale jak do tego podchodzono dawniej.

Czy są jednoznaczne, twarde dowody na to, że udało się go kiedykolwiek wdrożyć na skalę szerszą niż parę kryształowych jednostek? W szczególności w okresie tuż po wprowadzeniu PH w tym kształcie. Czy była przeprowadzona solidna analiza funkcjonowania abstynenckiej "nowinki" w ruchu skautowym? Czy może wpisaliśmy go do swojej tradycji "ad hoc", bo ładnie brzmi?

Myślę, że stulecie to najlepszy czas, by zebrać doświadczenia z 10 PH w formie jednolitej pracy badawczej, przeprowadzić nad nim burzliwą dyskusję w całym Związku a jeśli trzeba - rozpisać ankietę (ale nie referendum!).
Owszem, były. I to na bardzo wysokim, akademickim poziomie, szczególnie w Organizacji Harcerek, gdzie w ramach szkół instruktorek publikowano zeszyty naukowe(Łapińska, Grodecka, Zwolakowska i.in.), szczególnie rozwijające aspekty wychowawcze HMW, w tym funkcjonowanie PH (Polecam, są osiagalne, choć z trudem). Również Organizacja Harcerzy, i jej szkoły, szczególnie pod okiem Aleksandra Kamińskiego takie analizy prowadziła, co ma swój wyraz w Jego pracach. Miałem zresztą okazję wielokrotnie z Nim o tym dyskutować w latach 1967-69, jako "młody podharcmistrz" student UŁ. Czyli sam jestem niejako takim "dowodem".
Ostatnio zmieniony 24 cze 2012, 16:06 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”