Co to za koszula?

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
ODPOWIEDZ
NecrohronoS
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: NecrohronoS » 02 sty 2012, 00:42

Jake pisze:Moim skromnym zdaniem grantoww koszule instruktorskie sa naprawde dobrym pomyslem, podobna koncepcja dla srodowisk ladowych wydaje mi sie sluszna, dzieki temu chocby zapewnimy sobie pewna jednolitosc. Uwazam jednak, ze skoro jest to mundur instuktorski i ma byc elegancki, to nie powinien posiadac doczepionych 17 naszywek i 24 odznak, moim zdaniem takie rzeczy powinno sie nosic na zwyklym mundurze, na koszuli zas zdecydowanie wskazane byloby ograniczenie sie jedynie do Krzyza, sznura + ewentualnie plakietki środowiska i jakiejs okolicznosciowej.
O ile pamiętam z forum mundurowego to miały być koszule letnie, a nie instruktorskie koszule letnie (mówię o harcerzach lądowych, wodniakami g00rek za bardzo się nie zajmował).
Internetowy Kronikarz Szczepu
HO Bogdan Ciechomski
Szczep 288 WDHiGZ im. Kornela Makuszyńskiego

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 02 sty 2012, 02:17

O ile pamiętam z forum mundurowego, to wizje goorka (te najbardziej nowatorskie) szły w kierunku odejścia od munduru jako kompletnego sortu, widzianego jak umundurowanie wojskowe, albo nasze harcerskie rozumiane jako świętość i cel nadrzędny. Goorek jak większość z nas rozumiał cel uniformizacji w ZHP (cel wychowawczy), stąd przedstawiał różne podejścia do stroju organizacyjnego, występujące w poszczególnych organizacjach skautowych.

Reforma mundurowa przyjęła niewielką cześć przemyśleń dyskutowanych na tamtym forum. Z koszul - do czasu zmiany na funkcji szefa zespołu mundurowego wykonano prototypy koszul instruktorskich...

P.S. Goorek nie tyle nie interesował się sortami wodnymi, ile zostawił je do opracowania tym, którzy chcieli się tym zająć. Byłem w tym zespole - zawiązał się w Chorągwi Łódzkiej, skupiał ok. 6 osób. Efekty pracy zostały poddane konsultacjom społecznym w serwisie WODNIACY... itd. Nie wiem, po co kolejny raz wracać do historii, która do dziś nie skutkowała dokończeniem pracy nad regulaminem?

OT. Od czasu, gdy uszyliśmy koszule instruktorów wodnych są one też testowane przez wędrowników nie będących instruktorami, pełniących funkcje oficerskie w rejsach... i sprawdzają się. :-)
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

nosil
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: nosil » 02 sty 2012, 11:45

panwac pisze:Pozostaje wybrać się z harcerską bluzą i sprawdzić, czy odcień zieleni materiału koszulowego zbytnio nie odbiega od podstawowego sortu. To będzie możliwe najwcześniej po 2 stycznia (nieco później, bo i bluzę muszę od kogoś pożyczyć, i czas znaleźć na dokonanie "wizji").
Coś już wiadomo?:)
pwd. Jacek Nosiła HO
Drużynowy
31 GDH "Burza" im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego"
Szczep Wilki im. "Cichociemnych" - Skoczków Spadochronowych AK

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 02 sty 2012, 12:29

Yyyy... no, coś wiadomo.
Np. to, że wczoraj był 1 stycznia, a przedwczoraj 31 grudnia... a dziś jest 2 stycznia - pierwszy dzień w pracy w nowym roku. :P

Na razie wiem, że aktualny koszt wykonania koszuli letniej (z kompletem haftów, po doliczeniu VAT) nie przekroczy 55 zł. W tym tygodniu jestem umówiony w szwalni - mam nadzieję wypożyczyć jakąś harcerską bluzę, żeby mieć materiał do porównania.

A teraz pytanie w drugą stronę: czy jest dla kogo? Bo szczerze mówiąc, praca mnie trochę absorbuje i wolałbym, aby tylko jedna osoba skontaktowała się ze mną, wzięła tabele rozmiarów, przygotowała zbiorczą listę zamówienia koszul do testów itd. Ewentualnie tylko jedna z każdej zainteresowanej chorągwi...
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

nosil
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: nosil » 02 sty 2012, 13:48

Ile potrzeba sztuk, żeby zamówienie było opłacalne/możliwe do zrealizowania? Myślę, że chętni się znajdą. Tylko jakie jest założenie: to koszula "letnia", czy "instruktorska"?
pwd. Jacek Nosiła HO
Drużynowy

skradacz
Użytkownik
imię i nazwisko: Krzysztof Franek
Hufiec: ---
Chorągiew: ------
organizacja: ZHP (były)

Post autor: skradacz » 02 sty 2012, 21:35

Ja bardzo chętnie przyłączę się do zamówienia i wezmę jedną sztukę (a nawet więcej) wersji zielonej do testów. Lubię dobrze skrojone i praktyczne mundury - w swojej drużynie musztardy pozbyłem się jako pierwszy :P

Edit: Lit.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2012, 21:36 przez skradacz, łącznie zmieniany 1 raz.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 02 sty 2012, 22:41

Jeśli materiał będzie pasował (zielony), to wielkość zamówienia nie będzie musiał być bardzo duża, bo ten materia jest w ciągłym ożyciu. Gorzej z wersją szarą - to dopiero sprawdzam - niestety, wykonanie partii z materiału wymagającego zakup jednej unikatowej partii (belki) materiału określa wielkość partii - zazwyczaj jest to około 50-70 szt.

Wracając - na początku wątku głównym zainteresowanym był Sikor. Zostańmy przy tym (chyba, że ktoś inny chce zaopiekować się zebraniem zamówienia). Wyślijcie mi mail z wstępną wielkością partii 9liczba zainteresowanych) na skrzynkę pilot@lodzka.zhp.pl. Zwrotnie odeśle tabelę rozmiarów i wskazówki, na co zwrócić uwagę.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 03 sty 2012, 01:03

nosil pisze:Tylko jakie jest założenie: to koszula "letnia", czy "instruktorska"?
A co za różnica? Ubieracie jak Wam pasuje.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

nosil
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: nosil » 03 sty 2012, 01:13

Pewnie, że tak;). Pytałem tylko o wstępne założenie. Jakby to miało docelowo wyglądać.
pwd. Jacek Nosiła HO
Drużynowy

p1ter
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: p1ter » 10 sty 2012, 15:35

To kto wysyła maila, :) każdy z osobna czy ktoś zbierze rozmiarówkę :)
phm.Piotr Gryziak HO
- członek Inspektoratu Lotniczego
Chorągwi Gdańskiej

Portal_Jedrusie
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Portal_Jedrusie » 13 maja 2012, 12:19

Koszula, jako koszula jest pomysłem GENIALNYM. Zastosowanie jej jako elementu munduru harceskiego, "leniego" uważam za wszech miar korzystne. I wizerunkowo i praktycznie. Bluza mundurowa ZHP w wyższych temperaturach jest dość uciążliwa, a zawijanie rękawów nie każdemu wychodzi estetycznie, (mnie np. zupełnie nie wychodzi). Oczywiście jeśli chodzi o oznaczenia powinniśmy sie ograniczyc do niezbędnego minimum. Krzyż, sznur funkcyjny, naramienniki (w barwach drużyny) - całkowita w tym przypadku rezygnacja z chusty, która i tak się pod kołnierzyk nie zmieści. Z plakietek ograniczyłbym się do plakietki Hufca i Środowiska.

Pomysł popieram w całej rozciągłosci, tym bardziej, że i obecna bluza ZHP już nieco zbliżyła sie do standardu koszuli, np. stara moja chusta (z dość grubej bawełny) założona do tego munduru tworzy niewygodne i nieeleganckie "chomąto" na karku, co zmusiło nas do uszycia nowych ze standardowej chusty (wymiary zachowane z dawnej chusty, ale materiał cieńszy, co umożliwia estetyczne ułożenie chusty pod kołnierzem.

Koszula "letnia" wykonana z lekkiego materiału daje komfort i wygląd całkiem do przyjęcia i pomysł powinien wg. mnie trafić pod rozwagę Regulaminu Mundurowemu ZHP.
Jarosław Dybowski pwd
Instruktor Szczepu - Były Szczep >>JęDRUSIE<< W Łodzi
KSHiS >>JęDRUSIE<< Administrator Harcerskiego Portalu >>JęDRUSIE<< www.jedrusie.org

A legendę "Jędrusiów" poniosą w świat,
Z ognisk dym i przyjaciel nasz wiatr.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 14 maja 2012, 10:30

...wiesz, Skauci w większości Organizacji poszli DAWNO w kierunku odmilitaryzowania, uproszczenia i upraktycznienia swych "mundurów". Ale nawet na najprostszych letnich koszulkach, bez pagonów, naramienników, klapek i akselbantów NOSZĄ chusty. O zgrozo, bardzo często jako JEDYNY atrybut SKAUTOWANIA. I TO MI SIę BARDZO PODOBA!!!!!!
Ale co my zrobimy....na wartach musztrach paradach, służbach i innych tramtadrajach 0_0 ????

nosil
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: nosil » 14 maja 2012, 12:26

Ale w założeniach to miała być koszula instruktorska, która miała przede wszystkim być schludnym i jednolitym umundurowaniem instruktora czytelnym dla osób spoza ZHP. Nie poprę tej tezy żadnymi badaniami (jedynie intuicją), ale sądzę, że w społeczeństwie chusta nie jest najbardziej czytelnym "mundurowym" atrybutem skautowania. Przegrałaby choćby z krzyżem.

Tak czy owak, pojawiło się tutaj zdjęcie druha z chustą w prototypowym mundurze i da się. Choć, moim zdaniem, dużo lepiej wygląda w wersji bez, z odpiętym guzikiem.
pwd. Jacek Nosiła HO
Drużynowy

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 14 maja 2012, 13:49

;) niewiele skautingów (właściwie prawie żaden) nie dysponuje TAKIM symbolem jak Krzyż Harcerski. On jest poza dyskusją, ale bez chusty wygląda na bluzie kiepsko.

nosil
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: nosil » 14 maja 2012, 13:54

Generalnie się zgadzam, choć uważam, że są pewne sytuację, w których lepiej sprawdziłaby się wersja "czysto-koszulowa";).
pwd. Jacek Nosiła HO
Drużynowy

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”