"opiekun"

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
ODPOWIEDZ
Dyzma
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dyzma » 03 mar 2011, 21:39

Czuwaj!

Mam taką sytuację:

Mamy w Hufcu niepełnoletnią drużynową prowadzącą GZ oraz jej opiekuna. Sprawa wygląda tak, że opiekun nie ma jak pojawiać się na każdej zbiórce GZ, czy istnieje możliwość, by co zbiórkę zostawał któryś z rodziców biorąc na siebie odpowiedzialność za zuchy?

Branie odpowiedzialności było, by każdorazowo potwierdzane na piśmie w stylu:

"Ja [imię i nazwisko] legitymujący się dowodem osobistym [numer] oświadczam, że biorę na siebie odpowiedzialność związaną z dopilnowaniem bezpieczeństwa i zdrowia zuchów uczestniczących w zbiórce w dniu [data] w liczbie [X] oraz z pokryciem ewentualnych szkód powstałych na zbiórce i tuż po niej"

Oczywiście zapis jest przykładowy, nie mniej zawierający wydaje mi się wszystkie potrzebne informacje.

Czy takie coś w świetle prawa "przejdzie"? Oczywiście będziemy dążyli do wymiany opiekuna na osobę, która będzie mogła być na każdej zbiórce.
pwd. Tomasz Mika
Powiatowy Związek Drużyn w Świdniku
13 Świdnicka Drużyna Harcerska "Mandragora"
www.mandragora.swidnikzhp.pl

jagieneczka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jagieneczka » 03 mar 2011, 22:13

Zgodnie ze statutem paragraf 21 pkt 5. Dla osób niepełnoletnich pełniących funkcję drużynowego, komendant hufca wyznacza pełnoletniego opiekuna.

Więc wydaje mi się,że nie bardzo komendant hufca może wyznaczyć rodzica.
Kamil Jagielski
123 LDSh "Imperatyw"
4 SH "n.p.m." im. gen. Mariusza Zaruskiego
Hufiec Lublin ZHP

Filip11
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Filip11 » 04 mar 2011, 07:35

A czy to po prostu nie chodzi o osobę pełnoletnią, która weźmie na siebie odpowiedzialność za dzieci? Moim zdaniem rodzic może być jak najbardziej.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 04 mar 2011, 08:30

ale w statucie nie ma nigdzie mowy że "opiekun jest na każdej zbiórce" tylko że druzynowy ma opiekuna
moim zdaniem jeśli na każdej zbiórce będzie jakiś rodzic to nie ma problemu - a jak jeszcze zgodzą się na piśmie brać to na siebie to ja bym sie tylko cieszył że rodzice są tacy skłonni do pomocy
Per Concordia Ad Victoria

Dyzma
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dyzma » 04 mar 2011, 08:47

Dlatego też słowo opiekun wrzuciłem w "", gdyż chodzi mi o osobę biorącą na siebie odpowiedzialność prawną za dzieci na czas zbiórki.

OK, co chciałem to się dowiedziałem, stąd i z innych źródeł, więc jak dla mnie może temat być zamknięty :)
pwd. Tomasz Mika
Powiatowy Związek Drużyn w Świdniku
13 Świdnicka Drużyna Harcerska "Mandragora"
www.mandragora.swidnikzhp.pl

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 04 mar 2011, 11:59

Zaraz, zaraz, nie tak szybko ;)

Zapis statutowy jest wbrew pozorom "niezbyt czytelny" dlatego polecam zapis z instrukcji gromady:
15.Opiekun gromady:
1)odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie członków gromady;
2)odpowiada za gospodarkę gromady;
3)czuwa nad prawidłowością działań wychowawczych drużynowego.
Umówmy się że trudno jest "telepatycznie" odpowiadać "za bezpieczeństwo i zdrowie członków gromady" czy też telepatycznie czuwać "nad prawidłowością działań wychowawczych drużynowego".

Owszem, można rozważyć powierzanie tym rodzicom roli "czasowych zastępców opiekuna gromady".
Tylko że trzeba pamiętać o "niuansach".
1) Np. należy założyć że z definicji NIE jest to "funkcja instruktorska". Tylko że powszechną praktyką jest "mianowanie na funkcję opiekuna gromady" instruktorów, a potem zaliczanie tego do służby instruktorskiej.
2) Jeśli uznamy że jest to funkcja instruktorska to wtedy jest inny problem, bo może ją pełnić wyłącznie kadra.
3) Ale nawet zakładając że NIE jest to funkcja instruktorska to i tak nadal mamy problemy. Bo jeśli funkcja to musi być członkostwo. Przynajmniej wspierające.
4) Sposobem ominięcia członkostwa może być wolontariat ale wtedy mamy inny problem.
Wg mojej wiedzy w standardowych pełnomocnictwach które otrzymują komendy hufców jest zakaz zawierania umów cywilno-prawnych. A taką jest właśnie umowa wolontariacka.
Słyszałem że podobno niektóre komendy hufców mają już takie "ekstra wyłączenie", właśnie by mogli zawierać umowy wolontariackie, ale tego nie widziałem, więc nie wiem czy i na ile to realnie funkcjonuje.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2011, 12:03 przez dokumenty, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”