Chusty

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
Raku
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Raku » 14 gru 2010, 22:18

Może ktoś wie, dlaczego w ZHP nosimy chusty pod kołnierzykiem, a nie tak jak cała reszta skautów na kołnierzyku ? Tak mnie to ciekawi w sumie trochę, a w internecie i w regulaminie nie ma nic o tym.
www.1kdw.hostingasp.pl
Zastępca Komendanta I Kutnowskiego Szczepu "Innominata"

Jake
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Jake » 15 gru 2010, 00:55

Nie wiem czy jest w tym jakas tradycja lub obrzedowosc ale jak dla mnie wzgledy praktyczne sa oczywiste ;)

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 15 gru 2010, 09:34

Jake pisze:ale jak dla mnie wzgledy praktyczne sa oczywiste ;)
Pod kołnierzem - praktyczne?
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Ivan
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Ivan » 15 gru 2010, 10:31

Hm dla mnie dość normalne że pod, tak jak i krawat nosimy pod kołnierzykiem :)
44 DHyS "Kolumbowie" w 44 SH "Krzemień" im. Floriana Marciniaka w Gnieźnie.
Szczepowa Sekcja Ratownicza "Krzemień"

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 15 gru 2010, 10:58

To BiPi był nienormalny, że nosił NA? :D

kamiltula
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kamiltula » 15 gru 2010, 11:18

Był niepraktyczny :p
pwd.Kamil Tuła
Harcerski Klub Podróżnika "Róża Wiatrów"
http://www.hkproza.pl/
"Gdy instytucja przekroczy liczbę 1000 urzędników, nie potrzebuje do swego istnienia świata zewnętrznego: jej własne problemy pochłaniają cały jej czas i wysiłek."
Cyril Parkinson

Jake
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Jake » 16 gru 2010, 00:55

słonko pisze:Pod kołnierzem - praktyczne?
No a nie? :) Nie przesuwa ci sie, nie wisi jak szalik, caly czas jest na swoim miejscu, cos jak krawat. Czesto zdarza mi sie nosic chuste do T-Shirtu przy pracach pionierskich czy zajeciach sportowych na wyjazdach, tez wygodnie, ale chusta jakby zyje wlasnym zyciem ;) A miec kolnierzyk i nie korzystac tylko dawac na wierzch to dla mnie dziwne ;)

Filip11
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Filip11 » 16 gru 2010, 09:02

Nie wiem, ale mi się wydaje, że wymiar praktyczny noszenia chusty kiedyś był inny, kiedyś to znaczy przy zakładaniu skautingu.

Myślę, że chusta miała służyć jako np. zasłonięcie od piasku przy wietrze itd. dopiero potem stał się to tradycyjny element, którego inaczej się nie wykorzystuje.

Jeśli pomyśleć o używaniu chusty w sposoby podobne do powyższego, to okazuje się, że trzymanie jej pod kołnieżykiem jest niepraktyczne, bo nie ma do niej szybkiego i wygodnego dostępu. Co Wy na to?

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 16 gru 2010, 09:26

Filip11 pisze:Myślę, że chusta miała służyć jako np. zasłonięcie od piasku przy wietrze itd. dopiero potem stał się to tradycyjny element, którego inaczej się nie wykorzystuje.
Nie, nie, nie. Są tacy co czytali Bipi i wykorzystują do dzisiaj. Bo jest to... praktyczne. :)

Jake
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Jake » 16 gru 2010, 14:08

W pelni sie zgadzam ;) Kazdy element akutowego mundury mial czemus sluzyc, w tym oczywiscie chusta rowniez ;) I rowniez harcerskiej moim zdaniem powinno sie uzywac zgodnie z wizja BiPi jesli jest potrzeba jako bandana, twor szalikopodobny, ochrona glowy przed sloncem, pomoc przy zlamanej konczynie itp. Ale ze problem z dostepem po dkolnierzem? wyjecie z pod kolnierza trwa 3 do 4 sekund, z szyi pewnie 2, 3 sekundy, mysle ze to przesadna roznica :)

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 16 gru 2010, 22:42

Jake pisze:W pelni sie zgadzam ;) Kazdy element akutowego mundury mial czemus sluzyc, w tym oczywiscie chusta rowniez ;) I rowniez harcerskiej moim zdaniem powinno sie uzywac zgodnie z wizja BiPi jesli jest potrzeba jako bandana, twor szalikopodobny, ochrona glowy przed sloncem, pomoc przy zlamanej konczynie itp. Ale ze problem z dostepem po dkolnierzem? wyjecie z pod kolnierza trwa 3 do 4 sekund, z szyi pewnie 2, 3 sekundy, mysle ze to przesadna roznica :)
Przesadna różnica jest jak wkładasz z powrotem ;)
hm. Stanisław Nowak HR
http://www.6szczep.pl

Jake
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Jake » 16 gru 2010, 23:35

stasiu pisze:Przesadna różnica jest jak wkładasz z powrotem ;)
Prawda, prawda XD Ale wtedy juz sie nie spieszy.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 17 gru 2010, 00:11

stasiu pisze:
Jake pisze:W pelni sie zgadzam ;) Kazdy element akutowego mundury mial czemus sluzyc, w tym oczywiscie chusta rowniez ;) I rowniez harcerskiej moim zdaniem powinno sie uzywac zgodnie z wizja BiPi jesli jest potrzeba jako bandana, twor szalikopodobny, ochrona glowy przed sloncem, pomoc przy zlamanej konczynie itp. Ale ze problem z dostepem po dkolnierzem? wyjecie z pod kolnierza trwa 3 do 4 sekund, z szyi pewnie 2, 3 sekundy, mysle ze to przesadna roznica :)
Przesadna różnica jest jak wkładasz z powrotem ;)
:D :D :D :D :D :D :D

SHAPiS
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: SHAPiS » 04 sty 2011, 01:51

A ja myślę że, widzę ze nie wszyscy wiedzą choć mogę się mylić. R BP z chusty dokonał coś w formie nagrody dla najlepszych swoich skautów. Wyróżniając w ten sposób zwiadowców swoich za dokonania, nabywanie dodatkowych umiejętności itp. Drugi atut dla chusty noszonej na kołnierzu- możliwość udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej i wykorzystaniu chusty w innych celach/ pionierki.
Dzisiaj w ZHP kilka drużyn nosi chustę na kołnierzu, z tym że są to drużyny wieloletnie i które taką formę noszenia chusty obrali jako rodzaj obrzędu i tradycji. My jako POH i ZHR w latach 1989-1997 taką tradycję właśnie posiadaliśmy- a chusta była tą samą formą samowychowania co próba harcerza zaliczenie i i próba na prawo do noszenia mundurku- rozkaz. Trzeba było być naprawdę dobrym aby móc otrzymać w rozkazie przy jakimś uroczystym ognisku prawo noszenia chusty.
Ostatnio zmieniony 04 sty 2011, 01:53 przez SHAPiS, łącznie zmieniany 1 raz.
SHAP i S - smak Ojczyzny, Nauki i Cnoty...
Przygody- Walki z samym sobą- Patriotyzmu i Poświecenia

miro
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miro » 21 sty 2011, 18:13

odpowiedź dlaczego jest prosta - bo inaczej się nie da - są tak krótkie że jak będzie się nosić np na bluzie czy kurtce (wiem że mundur to podstawa ale skoro mowa o praktycznym zastosowaniu i o wyróżnieniu ludzi z tłumu to chyba będzie to bardziej widoczne na kurtce niż pod nią) to ona delikatnie mówiąc będzie nas duzić albo będzie wyglądać jak obroża (lub jak kto woli okrągła "szmata")...

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”