Różnica między sztandarem drużyny a proporcem drużyny

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
ODPOWIEDZ
Piotr.Pietrzak
Użytkownik
imię i nazwisko: Piotr Pietrzak
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: brak
Chorągiew: GK ZHP
organizacja: ZHP

Post autor: Piotr.Pietrzak » 11 sie 2009, 14:02

Witam! mam pytanie: czym się różni sztandar drużyny od proporca drużyny? Darujcie sobie odpowiedzi, że wymiarami itp. Chodzi mi o to dlaczego cześć drużyn ma proporce a część sztandar? Czy to tylko tradycja danego środowiska czy jest w tym jakiś głębszy, ukryty sens? Szukając w różnych dokumentach naszego związku nie znalazłem na to odpowiedzi.

z góry dzięki za odpowiedzi
hm. Piotr Pietrzak

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 11 sie 2009, 14:05

Proporzec jest częścią obrzędiowości drużyny i jest powinna mieć go każda. Jest też z drużyną wszędzie. Natomiast sztandar jest swoistym wyróżnieniem. Sztandar się zdobywa i towarzyszy drużynie w szczególnie ważnych momentach. Na co dzień jest przechowywany w eksponowanym miejscu.

IMHO sztandar jest drużynie potrzebny tylko do podreperowania prestiżu i dobrego samopoczucia. Z punktu widzenia metody jest zbędny. Metodyczny jest proporzec i bez nie go drużyna nie może się obejść.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Piotr.Pietrzak
Użytkownik
imię i nazwisko: Piotr Pietrzak
Hufiec: brak
Chorągiew: GK ZHP

Post autor: Piotr.Pietrzak » 11 sie 2009, 14:10

Dzięki wielkie, rozwiał druh już moje wszystkie wątpliwości ;]
hm. Piotr Pietrzak

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 14 sie 2009, 08:10

Hmmm, no nie wiem , nie wiem ;)
Tobie Maciek rozwiał wątpliwości, a mnie obudził ;)
Zacznę moze od tego, co tak strasznie "drzaźni" niektórych harcerskich speców. Od tradycji. Otóż, proporce Drużyn "od zarania dziejów" były elementem drugorzędnym, a nawet nieużywanym, co najwyżej sporadycznie przez drużyny. Jako element metodyczny najważniejsze , były proporce zastępu. To o te proporce "walczyły" zastępy próbne, dbały o nie w harcówce, wyjezdżały z nimi na obóz, biwak itp itd
Proporzec druzyny mógł być, jeśli był, "pełniącym obowiązki sztandaru". Sztandar był najważniejszy, bo.....tradycja. Wzór wojskowy, barwy i symbole narodowe i własne, czyli kolor druzyny - suma proporców zastepu i chust. O Sztandar trzeba się było ubiegać. Był strzeżony jak największy SKARB. Sztandary harcerskie, jako jedyne obok wojskowych mają najpiękniejszą ale i TRAGICZNĄ historię. Że przypomnę drużynę Mury w Ravensbruck, która używała sztandaru warszawskiej drużyny ocalonego przez więźniarkę
Ten sztandar krzepił, pozwalał złożyć Przyrzeczenie w hitlerowskim obozie. W pewnym sensie ocalał życie. Po wojnie został skonfiskowany i zniszczony przez bezpiekę. Jak część krakowskich sztandarów spalonych w 1950 r. w kotłowni ub na placu....Wolności.
Perzez 40 lat / od 1960 r/ sztandar mojego szczepu miał konspiracyjną kopię, by w razie kolejnej likwidacji ZHP ochronić przez podmianę oryginał. Nie, nasz Sztandar, nie podreperowuje nasz prestiz ani samopoczucie. On jest naszym i ZHP najpiękniejszym symbolem. Jest nam drogi i jedyny. Przeprowadził nas przez lata komuny i prowadzi dalej.
To ON:
http://www.bialyszczep.pl/infopage.php?id=12
I na proporzec Go nie zamienimy ;)
Ostatnio zmieniony 14 sie 2009, 08:11 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 14 sie 2009, 09:06

He he he
Wiedziałem, że taka będzie twoja, Piotrze, odpowiedź. Nie chciałem mieszać w temacie. Rzecz w tym, że dawne sztandary drużyn bliższe były w swoim sensie i roli współczesnym proporcom drużyn i nie były tak sformalizowane, jak obecne. Drużyna rzeczywiście ze swoim sztandarem jeździła wszędzie, także na obozy. Ile drużyn obecnie bierze na obóz swoje sztandary? Ile sztandarów do tego się nadaje?

Mery
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mery » 14 sie 2009, 14:42

Znam osobiście drużynę która ma dwa sztandary, jeden w stanie dobrym i drugi hmm w gorszym. Z tym dobrym wyjeżdżają na obozy z przyczyny prostej - uczestniczy on we wszytskich obrzędach w drużynie na obozie m.in. nadanie barw, krzyża.
45 PDH "Bór"

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 14 sie 2009, 16:40

No dobra. JEDNA drużyna. Ktoś da więcej?

Gdyby sztandar pełnił taką rolę, jak w tej drużynie i o jakiej pisał Piotr, a taką pełnił właśnie u zarania harcerstwa, nie byłoby proporców drużyn, bo nie byłby potrzebne. Tyle, że z "klasycznym" sztandarem typu wojskowego nie da się pójść np. na rajd. Jest i nieporęczny i za ciężki.

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 14 sie 2009, 17:20

W niektórych środowiskach rolę "proporca drużyny", w pewnym stopniu, pełni/ł proporzec ZZ-tu.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Mery
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mery » 14 sie 2009, 22:18

racja nieporęczny i ciężki. zgadzam się z Twoją wypowiedzią również pod względem tego że ta owa drużyna nie posiada proporca, a jest starą drużyną. Poza nią rzeczywiście nie znam żadnych takich innych ale może jednak są ??
45 PDH "Bór"

szczypek45
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: szczypek45 » 12 wrz 2009, 13:48

A wie ktoś jakie wymiary powinien posiadać proporzec drużyny?
Czuwaj
Szczypek

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”