Praca z przyszłymi zastępowymi

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
ODPOWIEDZ
Oliana
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Oliana » 13 cze 2009, 20:18

W moim hufcu szykuje się kurs zastępowych. Tak się składa, że od września mam być drużynową. I właśnie uświadomiłam sobie, że nie za bardzo wiem, jak się pracuje z zastępowymi. Możliwe, że będę miała przeprowadzić zajęcia po których harcerz powinien wiedzieć jaki zastępowy powinien być, jak w przyszłości motywować swój zastęp(system nagród i kar), znać obowiązki i prawa zastępowego . Nawet jeśli nic nie wyjdzie z zajęć czy z kursu, to mnie i tak przyda się taka wiedza. Docenię każda pomoc, pomysły. Może macie ochotę opowiedzieć mi o tym na przykładzie swoich doświadczeń sprzed lat? Cekam na odpowiedź, to dla mnie ważne. POMOŻECIE?
Z harcerskim pozdrowieniem: CZUWAJ!
:)
"Nic bardziej nie demoralizuje niż wychowawca, którego czyny zaprzeczają głoszonym przez niego ideom"

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 cze 2009, 12:13

Najlepiej zaopatrz się szybko w vademecum zastępowego Marka Kudasiewicza. To jest w zasadzie kompletny program kursu zastępowych. A jak pracować z zastępowymi ? Tak naprawdę to najlepiej przy pomocy Zastępu Zastępowych. Program pracy ZZ-tu powinien być właśnie Nieustającym kursem zastępowych. Trwającym przez cały rok. Na okrągło :)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 14 cze 2009, 18:01

Ja ze swojej strony polecę "Rzekę" Ewy Grodeckiej. Bardzo inspirujące. Uzupełniając post sikora oprócz ZZ ważna jest też dobrze funkcjonująca Rada Drużyny, w której zastępowi mogą się wypowiedzieć, a ich głos jest dostrzegany przez drużynowego.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”