Wędrownictwo

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
ODPOWIEDZ
Malinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Malinek » 29 maja 2009, 08:45

Mam pytanie do was. Jak w waszych środowiskach jest przyznawany naramiennik wędrowniczy, czy u was trzeba pisać karty prób? Czy może, w jakiś inny sposób jest to przyznawane. Czy u was może przyznać naramiennik wędrowniczy, każdy wędrownik?
pwd. Adrian Michał Maciej Malinek Azor Bogdan Hawranek Łazorko HO
Opiekun i były drużynowy 39DH "Malinki" im. św. Floriana w Górowie iławeckim,
z-ca Komendanta Hufca Bartoszyce,
Członek KSW.

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 29 maja 2009, 09:17

Jakiś ogląd na sprawę (przykładowa próba, sama idea próby wędrowniczej, sposób przyznania) może dać zawartość broszurki metodycznej dla wędrowników:
http://www.program.zhp.pl/index.php?do= ... 001&id=300
Część spraw (np. kto może przyznać) wyjaśnią Ci stanowiska wypracowane swego czasu przez Zespół Wędrowniczy GK ZHP dostępne tutaj:
http://wedrownicy.zhp.pl/index.php?do=d ... =0107,0010
Generalnie sam przebieg próby zależy od zespołu wędrowniczego, w którym ma to miejsce, nie ma ścisłych reguł. Są one dość elastyczne, bo wierzy się, że wędrownikom i instruktorom z nimi pracującym nie trzeba dawać gotowca.
Karta próby imho nie jest konieczna, ale jak ktoś się uprze - proszę bardzo - byleby się to nie sprowadziło do kolekcjonowania podpisów. Tak samo zadania ustalacie ostatecznie sami. Warto pamiętać, że posiadanie NW jest warunkiem koniecznym do zdobycia stopni HO/HR (co jako członek KSW wiesz, i hope).
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 29 maja 2009, 09:27

cebul pisze:Warto pamiętać, że posiadanie NW jest warunkiem koniecznym do zdobycia stopni HO/HR (co jako członek KSW wiesz, i hope).
Ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków? A OC i AC też? ;););););)

Nie tłumacz. Wiem, że masz na myśli naramiennik.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 29 maja 2009, 09:44

Maciek P pisze:Ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków? A OC i AC też? ;););););)

Nie tłumacz. Wiem, że masz na myśli naramiennik.
Domyśliłem się Maćku :D
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 29 maja 2009, 09:50

U mnie jeśli chodzi o naramiennik (NW też się przydaje :p) nie ma ściśle określonego sposobu- jedni wolą mieć próbę i tam wyznaczyć sobie cele, inni po prostu wchodzą w świat wędrownictwa- kiedy osiągają poziom wtajemniczenia wystarczający: znajomość symboliki, miejsce w zespole wędrowniczym, sposób działania wędrowników- w tym wyczyn, proponuję pozostałym znaramienniczonym osobę do naramiennika. Jeśli nie ma zastrzeżeń- wręczenie.

Przyznanie zawsze podaję w osobnym rozkazie. Jeśli mam dwie osoby każdą w odrębnym. Wynika to raczej z moich przekonań niż z obowiązku ;)

Co do samego wręczenia nie mam na razie modus operandi. Tzn. mam wizję, ale na razie usiłuję zdobyć pozwolenie z uniwerku :D

Ważne, że od tego momentu wreszcie można zacząć poważną pracę nad rozwojem. Cała zabawa zaczyna się dopiero po NW, bo można wziąć się za stopnie :D
Ostatnio zmieniony 29 maja 2009, 09:52 przez Magheru, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Piotr.Pietrzak
Użytkownik
imię i nazwisko: Piotr Pietrzak
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: brak
Chorągiew: GK ZHP
organizacja: ZHP

Post autor: Piotr.Pietrzak » 29 maja 2009, 18:43

A ja mam jeszcze jedno pytanie. Jestem w niedawno powstałej drużynie wędrowniczej. I niebawem zamykam naramiennik. Ale moj druzynowy go nie ma (wiem ze tak nie powinno byc ale pominmy to ;p )
Czy w takim razie mogę ja go nadać innym członkom druzyny albo moze to zrobić druzynowy na moj wniosek?
hm. Piotr Pietrzak

Malinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Malinek » 29 maja 2009, 20:05

dh Piotr.Pietrzak - Nie wiem jaka jest u was w hufcu tradycja nadawania naramiennika, ale jeżeli drużynowy nie ma, to tylko Ty możesz nadać naramiennik.

Pytam się was jak to u was jest nadawany naramiennik, bo to zawsze coś nowego, jakiś nowy pomysł. Wiecie mnie uczono na warsztatach wędrowniczych, że każdy wędrownik może przyznać naramiennik i to, że się pisze karty prób na naramiennik to głupota, bo przecież to nie stopień tylko pewien etap życia. Jednak po latach patrzę inaczej na to ( fakt dalej uważam, że karty prób są nie potrzebne), ale każde środowisko ma swoje zwyczaje i nie ma co zarzucać, że ktoś źle robi. A jak wcześniej pisałem chcę dowiedzieć się różnych tradycji nadawania naramiennika.
pwd. Adrian Michał Maciej Malinek Azor Bogdan Hawranek Łazorko HO
Opiekun i były drużynowy 39DH "Malinki" im. św. Floriana w Górowie iławeckim,
z-ca Komendanta Hufca Bartoszyce,
Członek KSW.

Piotr.Pietrzak
Użytkownik
imię i nazwisko: Piotr Pietrzak
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: brak
Chorągiew: GK ZHP
organizacja: ZHP

Post autor: Piotr.Pietrzak » 29 maja 2009, 20:50

U mnie w hufcu przyjęło się, że naramiennik otwiera się na hufcowej kapitule stopni wędrowniczych. Także u mnie w drużynie będę pierwszy.
hm. Piotr Pietrzak

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 29 maja 2009, 22:38

Ciężko coś powiedzieć, bo nie wiem jaka jest sytuacja z wędrownictwem u Ciebie w hufcu. Generalnie im sprawa naramiennika i jego nadawania jest bliżej drużyny wędrowniczej, tym lepiej.
Nielogiczne jest, jeśli ktoś nadaje innym coś, czego sam nie ma. Także opcję, że drużynowy bez NW nadaje naramiennik średnio widzę.
Jeśli są inne DW w hufcu, gdzie drużynowy ma NW, to dobrze by było, żeby tam realizować próby wędrownicze. Jest to najbardziej naturalne dla wędrowników, bo próba jest realizowana w zespole wędrowniczym. Tak w sumie wynikło jakiś czas temu z dyskusji w gronie instruktorów zajmujących się wędrownictwem. Efekty tego przelano na stanowiska zespołu wędrowniczego (podałem link gdzieś wyżej).
Jeśli jednak jesteście sami (lub inne drużyny są na podobnym etapie), to pozostaje "korzystać z usług" hufcowej kapituły, dopóki sami nie będziecie w stanie stworzyć swojej (3 osoby to już można kapitułę robić, no i dobrze żeby drużynowy miał naramiennik). Jak tylko będziecie mieli możliwość, to taką kapitułę zróbcie, bo w drużynach wędrowniczych jest ich miejsce i to jest najlepsze wyjście. Tłumaczyć chyba nie trzeba :) (metodyka wędrownicza się kłania)
Jakimś wyjściem jest też zrobienie kapituły nawet jak drużynowy nie ma NW (ale co z niego za drużynowy wędrowników, jak pół drużyny ma naramiennik, a on nie?). Wtedy kapituła prowadzi próby, decyduje o przyznaniu NW i wreszcie organizuje jego nadanie, a drużynowy tylko formalnie w rozkazie to ogłasza.
Hufcowa kapituła powinna mieć świadomość, że jest tworem tymczasowym. Jej zadanie to doprowadzenie do tego, żeby drużyny same mogły próby wędrownicze prowadzić, a potem się rozwiązać lub "przejść" na stopnie HO/HR (ale też do czasu gdy drużyny będą samodzielne w tym zakresie). Jak jest inaczej (mam nadzieję, że są jednak świadomi swej roli), to wyślijcie kapitułę na warsztaty chociaż ;)
Ostatnio zmieniony 29 maja 2009, 22:41 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”