Delegaci na zjazd ZHP

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
ODPOWIEDZ
wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 26 kwie 2009, 13:43

W moim hufcu wkrótce odbędzie się zbiórka wyborcza delegatów na Zjazd ZHP. Mam pytanie, czy dobrze rozumiem, że delegat, to ktoś w stylu posła, którego wybiera się, a on samodzielnie na zjeździe głosuje zgodnie ze swoimi przekonaniami? Jeżeli tak, to gdzie mogę znaleźć kwestie, które będą omawiane na Zjeździe by móc zapytać delegatów, jakie mają w nich zdanie?

Jeżeli jest inaczej to również prosiłbym o opisanie jak to działa.

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 26 kwie 2009, 18:05

Podczas zbiórki wyborczej jest czas (przynajmniej powinien) na prezentację kandydatów na delegatów i dyskusję. Właśnie wtedy trzeba wypytać potencjalnego "posła" o jego poglądy etc. W teorii powinien reprezentować poglądy większości swego środowiska (a skoro go wybrano, to teoretycznie takie poglądy reprezentował na zbiórce), ale w praktyce różnie jest. Jak taki delegat nawali, to warto się zastanowić następnym razem...
Na Zjeździe ZHP może być w zasadzie poruszona każda sprawa (zgodnie z obowiązującym statutem), skoro jest najwyższą władzą. Bankowo masz takie rzeczy jak:
- rozliczenie obecnych władz (sprawozdania wszystkich i dodatkowo wnioski o absolutoria dla GK)
- zmiany w statucie (propozycje zmian zakładam, że już znasz)
- wybory nowych władz ZHP
- przyjęcie strategii rozwoju (choć wieść gminna niesie, że szykuje się przedłużenie obecnej...)
Co do wyborów władz. Tu bym się nie spodziewał, że podczas zbiórek wyborczych będzie jasne, kto kandyduje i gdzie, bo po co wcześnie się ujawniać, skoro można wyskoczyć jak królik z kapelusza ze stosownym poparciem w ręku w ostatniej chwili :( Choć mam nadzieję, aczkolwiek dość lichą, że powtórzy się sytuacja sprzed 4 lat, gdy było jasne jakie ekipy startują i co mają do zaoferowania. Do tego zjazd może część władz zlikwidować/zmienić kompetencje, o czym traktują propozycje, więc sprawa jeszcze tak może się skomplikować.
To chyba tyle. Jak coś zapomniałem/pokręciłem to sorry i proszę o ew. korektę/uzupełnienie.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 27 kwie 2009, 07:48

trochę trudno będzie - skoro dzisiaj nikt nie przyznaje się że widziałbym się w roli Naczelnika... to trudno mi będzie zapytać za miesiąc kandydatów na delegatów kogo zamierzają poprzeć

ze statutem będzie łatwiej bo zapytam go o poglądy - ale w kwesti znaczącej jaką jest wybór GKi niestety
Per Concordia Ad Victoria

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 27 kwie 2009, 23:41

Jeśli przejdą poprawki, to GKę zatrudni Rada Naczelna, a kluczowe będzie wybranie mądrej Rady.

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”