Prawo Harcerskie

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
Malinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Malinek » 23 kwie 2009, 20:45

Moi drodzy bracia, nie wydaje się wam, że prawo harcerskie przykleiło nam etykietkę takich wzorowych obywateli, nie pijących nie palących nie przeklinających, nie kłócących się z innymi, posłusznych rodzicom itd. Wydaje mi się, że zrobiono z nas harcerzy ideałów, teraz mi kto powie, że harcerz nie pije? Wiem, że znalazło by sie kilku takich, ale byli by oni w mniejszości, tak samo z innymi zakazami w prawie harcerskim. Troszkę to bezsensu jest bo ludzie widząc jak harcerza który jest młodym człowiekiem który szaleje itp. mówią o nim o jaki harcerzyk, to nie harcerz itd. to jest chore. Osobiście nie podoba mi się te prawo i jego forma, bo tam jest napisane, że harcerz musi, a nie harcerz dąży do doskonałości. Czasy się zmieniają i trzeba pamiętać o tym. Może GK mogła by się tym w końcu zająć, a nie wprowadzać rewolucję w Statucie, bo nie wiem czy juz doszło do was, że maja zamiar wprowadzać wielkie zmiany. Litości, osobiście się nie pcham do władz w harcerstwie bo to przekleństwo, ale jakoś zawsze mnie wciągają. Najlepiej pozostać drużynowym i mieć wszystkie władze ...... w nosie.
pwd. Adrian Michał Maciej Malinek Azor Bogdan Hawranek Łazorko HO
Opiekun i były drużynowy 39DH "Malinki" im. św. Floriana w Górowie iławeckim,
z-ca Komendanta Hufca Bartoszyce,
Członek KSW.

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 23 kwie 2009, 22:06

Malinek... litości...
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Malinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Malinek » 24 kwie 2009, 13:15

Czemu litości? Ja mam takie zdanie, a Każdy na forum może pisać i wyrażać swoją opinię. Może masz inne zdanie, jednak mi się prawo harcerskie nie podoba i nie jestem jego zwolennikiem. I co może to znaczy, że jestem gorszym harcerzem od innych? Wydaje mi się, że nie i jestem pewien, że wiele osób ma takie same poglądy co ja. Tylko boi się krytyki na forum, że będą ich uważali za gorszych harcerzy. Piszę to co uważam i każdy może mieć inne zdanie i niech się w takim razie wypowie. Zacznijmy rozmawiać o takich nawet rzeczach, a nie udajemy jakiś innych, a może idealnych ludzi.
Członek KSW.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 24 kwie 2009, 13:40

Adrian, co to jest Prawo Harcerskie?

To podstawowe pytanie w odpowiedzi na to, co napisałeś. A więc, czym jest Prawo Harcerskie? Możesz określić?
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 24 kwie 2009, 13:42

Adrian, uspokój się, bo odnoszę wrażenie, że przez Twe posty przemawiają spore emocje, a nie argumenty. Nikt Cię tu nie nazwał "gorszym harcerzem", więc nie insynuuj takich rzeczy, ok?
A poza tym GK nie uchwala ani treści PH, ani statutu. PH jest ponadto częścią treści statutu. Nad projektem zmiany statutu pracuje zespół z komisji statutowo-regulaminowej Rady Naczelnej, a uchwali go (lub nie) Zjazd ZHP składający się z delegatów wybranych w hufcach, czyli także przez Ciebie. GK nie ma tu nic do gadania.
Także nim coś komuś zarzucisz, to dowiedz się jak dokładnie sprawy wyglądają, bo możesz narazić się na ośmieszenie/niezrozumienie.

P.S. W ilości imion i przydomków to przegoniłeś chyba faraonów egipskich ;) To tak żartobliwie, bez obrazy :)
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 24 kwie 2009, 13:46

tylko jak ktoś nei akceptuje Boga to nie uważa się za wierzącego - zatem jeśli ktoś nie zgadza się z zasadami skautingu... to powinien udać się do lasu na samotną wędrówkę i na spokojnie porozmyślać...
Per Concordia Ad Victoria

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 24 kwie 2009, 13:55

Malinek pisze:Osobiście nie podoba mi się te prawo i jego forma, bo tam jest napisane, że harcerz musi, a nie harcerz dąży do doskonałości.
PH zredagowano tak, aby było zrozumiałe dla harcerza w wieku np. 11 lat składającego je. A takie osoby raczej literalnie rozumieją zapisy, stąd ta forma. Mam nadzieję, że mimo wszystko jako instruktor wiesz jaki jest głębszy sens całej sprawy, bo na literalnym rozumieniu się to nie kończy u starszych członków ZHP (a przynajmniej nie powinno).
Oczywiście nie chodzi mi o stwarzanie możliwości relatywizowania zapisów w oparciu o "dążenie do doskonałości" i wybaczanie kolejnych wpadek w imię źle pojmowanego braterstwa, bo to byłoby chore.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Malinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Malinek » 24 kwie 2009, 15:10

Widzicie moi drodzy to nie pisane było pod wpływem emocji, bo przy tym ja emocji nie odnoszę, ale mam zdanie na temat Prawa Harcerskiego. Nie rozumiem tu pytania Maćka do czego ono bije?
A co do tego, że to delegaci hufców uchwalają wszelkie sprawy to ja wiem. Jednak to różne zmiany wymyśla GK. A i mam pytanie czy zespół komisji statutowo-regulaminowej Rady Naczelnej nie mieści się GK?

P.S. HEHEHEHE te imię wiele na siebie pracowało:D:D:D i jest dla tego tak długie.
Członek KSW.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 24 kwie 2009, 15:17

Malinek, odpowiedz Maciejowi. Dzięki tej odpowiedzi na pewno spróbuje dalej Ci pomóc w tym temacie.
Zresztą, piszesz o czymś o czym mniej-więcej doskonale wszyscy tutaj po wielu bojach, tematach, postach wiemy. Do tego bardzo ogólnie to napisałeś i nie wiemy konkretnie o co Ci chodzi, bo może masz coś na myśli konkretnie, ale jeszcze nie chciałeś/ nie chcesz tego ujawniać, napisać.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 24 kwie 2009, 15:18

Malinek pisze:Widzicie moi drodzy to nie pisane było pod wpływem emocji, bo przy tym ja emocji nie odnoszę, ale mam zdanie na temat Prawa Harcerskiego.
Ciekawy przypadek biologiczny. Gość, co nie ma emocji. :) Odnieść to można rany, a emocje się przeżywa. :)
Malinek pisze:Nie rozumiem tu pytania Maćka do czego ono bije?
Pytanie jest proste: czym według ciebie jest Prawo Harcerskie? Nie bije ono do niczego. Po prostu pytam.
Malinek pisze:A co do tego, że to delegaci hufców uchwalają wszelkie sprawy to ja wiem. Jednak to różne zmiany wymyśla GK.
A co na ten temat mówi Statut?
Malinek pisze:A i mam pytanie czy zespół komisji statutowo-regulaminowej Rady Naczelnej nie mieści się GK?
Jak sama nazwa, którą podałeś wskazuje, nie mieści się. Weź Statut, przeczytaj, a potem pisz.

Malinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Malinek » 28 kwie 2009, 08:59

Maciek, nie wiem czemu to czytając Twoja odpowiedź, to czuję jakąś antypatię z Twojej strony. Nie umiesz wyrażać swojej opinii, nie używając pretensji? Dziwnie mi się czyta to co piszesz, bo atakujesz. wydaje mi się, że forum jest po to by wyrażać swoją opinię na jakiś temat. W moich stronach raczej się dyskutuje na różne tematy nie atakują nikogo.
Druhu Maćku to Ciebie zdziwi, ale posiadam emocję. I może troszkę z bastujesz i zastanowisz się po co jest forum.
Członek KSW.

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 28 kwie 2009, 09:50

Adrian. Czy mógłbyś jeszcze raz, stosując reguły języka polskiego, opisać swój problem ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 28 kwie 2009, 11:28

Malinek pisze:Maciek, nie wiem czemu to czytając Twoja odpowiedź, to czuję jakąś antypatię z Twojej strony. Nie umiesz wyrażać swojej opinii, nie używając pretensji? Dziwnie mi się czyta to co piszesz, bo atakujesz. wydaje mi się, że forum jest po to by wyrażać swoją opinię na jakiś temat. W moich stronach raczej się dyskutuje na różne tematy nie atakują nikogo.
Druhu Maćku to Ciebie zdziwi, ale posiadam emocję. I może troszkę z bastujesz i zastanowisz się po co jest forum.
Adrianie, gdzie ja atakuję i gdzie jest ta pretensja? Atak i pretensję można wyczytać w twoich postach.

Zadałem ci proste pytanie, bo właśnie w odpowiedzi na nie tkwi wyjaśnienie twojego problemu. Więc?

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 29 kwie 2009, 11:00

Ponieważ Adrian milczy, to wyjaśnię - choć wolę partnerską rozmowę od jednostronnego wykładu.

Prawo Harcerskie jest wzorem, według którego pracujemy nad sobą i wskazujemy drogę innym, jest ideałem, celem, do którego dążymy. Dlatego musi być określone prosto, jasno i bez niedomówień, w sposób łatwy do zapamiętania i nie pozwalający na interpretacyjny slalom. Dlatego też nie może być w nim stwierdzeń typu "dąży", "stara się", "próbuje", bo ideał do niczego nie dąży (no bo do czego? do ideału?), nie stara się i nie próbuje. Ideał JEST.

Prawo harcerskie nie jest przepisem na ciasto, gdzie sypnięcie grama soli za dużo psuje cały smak. Prawo Harcerskie wskazuje nam kierunek marszu, a że w życiu często kierunek gubimy, to inna sprawa.

Malinek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Malinek » 14 maja 2009, 14:04

Przepraszam z Góry, że się nie odzywałem taki długi czas, miałem sporo pracy ostatnimi czasy i nie zaglądałem na forum.
Druhu Maćku jeżeli źle odczytałem Twój post, to przepraszam, jednak źle go zrozumiałem. A co do Prawa, to się troszkę nie zgodzę, bo teraz mamy być wzorcem do naśladowania, a jesteśmy tylko ludźmi. Wiadomo zawsze byli zwolennicy prawa i osoby które były przeciw prawu harcerskiemu. Tylko bądźmy szczerzy przez 10 pkt. prawa, jesteśmy strasznie napiętnowani. Ludzie postrzegają nas za wzór do naśladowania, może i coś w tym jest, ale to jest bardzo męczące.
Członek KSW.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”