Międzyhufcowa drużyna wędrownicza?

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
kasiog
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kasiog » 25 sty 2009, 15:49

Wędrownicy z naszego szczepu chcą utworzyć drużynę wędrowniczą. I tu jest pies pogrzebany, bo chcą ją utworzyć z zaprzyjaźnionymi wędrownikami, ale ci są z innego hufca.
Ponoć nie da się tego zrobić. Pomóżcie!!!

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 25 sty 2009, 16:01

Nie ma czegoś takiego jak międzyhufcowa drużyna wędrownicza w sensie formalnym.
Ale co stoi na przeszkodzie, żeby powołać drużynę wędrowniczą w hufcu A (i tam by formalnie istniała), do której należeliby też wędrownicy z sąsiedniego (jak rozumiem) hufca B? Zmianie uległyby tylko przydziały służbowe, jeśli ktoś z hufca B chciałby koniecznie płacić składki w tej nowej drużynie. Ja więcej problemów formalnych nie widzę. Jak się mylę, to niech mnie ktoś poprawi :)
Inna opcja to powołać po jednej DW w każdym z hufców, które by ze sobą ściśle współpracowały.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 25 sty 2009, 19:03

Moja drużyna jest przypisana do hufca Żoliborz, a przewijają się w niej osoby z całej chorągwi.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 25 sty 2009, 19:15

Jest jeszcze taka możliwość "W szczególnie uzasadnionych wypadkach utworzenie podstawowej jednostki organizacyjnej może nastąpić także za zgodą komendanta chorągwi albo Naczelnika ZHP." (Instrukcja drużyny...) Ale to może nie być aż tak szczególnie uzasadniony przypadek. To co proponują Mateusz i Maciek jest całkiem dobre.
Tomasz Rojek

kasiog
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kasiog » 26 sty 2009, 23:18

Jest to jakiś pomysł ( zmiana przydziału służbowego), ale to w większości harcerze, którzy w macierzystych hufcach prowadzą drużyny, są funkcyjnymi. W razie zmiany przydziału służbowego co będzie z ich pracą w macierzystym hufcu - drużynowi, przyboczni, zastępowi, członkowie komendy szczepu, itp

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 26 sty 2009, 23:30

Kadra ZHP ma przydział do hufca w którym pełni funkcje instruktorską - do drugiego hufca może mieć przynależność.

Zastanówcie się jeszcze jak zamierzacie rozwiązać kwestie terenu działania - bo z tego co mi wiadomo drużyna działa na terenie działania hufca w którym funkcjonuje.

Może lepszym rozwiązaniem dla Was byłby ruch programowo - metodyczny np. regionalny
hm. Zbigniew Paweł Skupiński HR
komendant 109 Szczepu "Wataha" w Jordanowie Śląskim
Hufiec Łagiewniki

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 26 sty 2009, 23:32

Właściwie jakie cele przyświecają tym wędrownikiem do założenia tej drużyny?
Ostatnio zmieniony 26 sty 2009, 23:33 przez słonko, łącznie zmieniany 1 raz.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 26 sty 2009, 23:44

kasiog pisze:Jest to jakiś pomysł ( zmiana przydziału służbowego), ale to w większości harcerze, którzy w macierzystych hufcach prowadzą drużyny, są funkcyjnymi. W razie zmiany przydziału służbowego co będzie z ich pracą w macierzystym hufcu - drużynowi, przyboczni, zastępowi, członkowie komendy szczepu, itp
Nic się w tej pracy nie zmieni. Nadal będą mogli pełnić swoje funkcje etc. Przydział służbowy określa jedynie miejsce płacenia składek i wykazywania w Ewidencji ZHP. W tym wszystkim to sprawa marginalna, bądźcie spokojni o tą kwestię. Macie trzy możliwości:
1) powoływana jest w jednym z hufców drużyna wędrownicza, gdzie wszyscy należycie (niezależnie, czy jesteście z hufca A czy hufca B), bo zapisy instrukcji o przydziale służbowym to umożliwiają:
Członek zwyczajny ZHP może należeć jednocześnie do kilku jednostek organizacyjnych.
2) powołujecie w każdym z hufców drużynę wędrowniczą i obie te drużyny ze sobą ściśle współpracują
3) drużyna powoływana jest rozkazem Komendanta Chorągwi.
To tylko kwestia formy jaką wybierzecie (osobiście polecam opcję 1.), bo reszta (właściwa działalność tej grupy wędrowników) niezależnie od wybranej opcji powinna być taka sama.
sw_Mikolaj2 pisze:Zastanówcie się jeszcze jak zamierzacie rozwiązać kwestie terenu działania - bo z tego co mi wiadomo drużyna działa na terenie działania hufca w którym funkcjonuje.
Drużyna nie jest jednostką terenową. A jak ktoś bardzo by się upierał, to jest opcja 3. opisana powyżej, która umożliwi działanie (w sensie zrzeszanie osób) na obszarze dwóch i więcej hufców. Choć ja nie widzę takiej potrzeby, bo są inne, łatwiejsze sposoby.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 26 sty 2009, 23:48

cebul pisze:
sw_Mikolaj2 pisze:Zastanówcie się jeszcze jak zamierzacie rozwiązać kwestie terenu działania - bo z tego co mi wiadomo drużyna działa na terenie działania hufca w którym funkcjonuje.
Drużyna nie jest jednostką terenową. A jak ktoś bardzo by się upierał, to jest opcja 3. opisana powyżej, która umożliwi działanie (w sensie zrzeszanie osób) na obszarze dwóch i więcej hufców. Choć ja nie widzę takiej potrzeby, bo są inne, łatwiejsze sposoby.
Ale hufiec jest jednostka terenową [§ 29 Statutu] i jednocześnie jest terytorialną wspólnotą gromad, drużyn, kręgów i innych jednostek organizacyjnych [§ 33]
Hufiec Łagiewniki

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 27 sty 2009, 00:23

Hufiec oczywiście jest jednostką terenową jak również wspólnotą terytorialną jednostek organizacyjnych. Nikt temu nie przeczy :) Nikt nie narzuca też drużynie statusu jednostki terytorialnej. To hufiec A nie może powoływać drużyn na terenie hufca B.
Taka drużyna powołana przez KCh działałaby na obszarze dwóch hufców, czyli wchodziłaby w skład dwóch terytorialnych wspólnot jednostek. Trzeba przyznać, że jest to sytuacja szczególna, raczej nie przewidziana jako stosowana na szeroką skalę - stąd brak jednoznacznej odpowiedzi. Skoro jednak dopuszczono w instrukcji taką możliwość, to jest to raczej zgodne ze Statutem (dodatkowo należy domniemywać prawidłowość przepisów, do czasu stwierdzenia stanu odwrotnego/ich zmiany).
Niemniej niezależnie od wybranej opcji, to ten zespół wędrowniczy sam zdecyduje o tym jak będzie działać. Najbezpieczniejsza wydaje mi się nadal opcja 1.
hm. Mateusz Cebula HR

sw_Mikolaj2
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sw_Mikolaj2 » 27 sty 2009, 00:40

A czy drużyna powołana w hufcu A także z członkami z hufca B będzie działać tylko na terenie hufca A czy na terenie hufca A i B?

Nie wiem gdzie kasiog działa, ale ja nie wyobrażam sobie, aby drużynowy takiej specjalnej drużyny z każdą drobinką latał do komendanta chorągwi [zresztą to kwestia odległości :D] i nie wyobrażam sobie, aby którykolwiek komendant chorągwi chciałby sobie zaprzątać czymś takim głowę. [opcja mimo, że dopuszczona w odpowiednich instrukcjach odpada w przedbiegach - praktyka]

opcja z 2 drużynami - hmmm - jeśli byłoby tylu członków to pewnie i 2 drużyny by już dawno istniały i problemu by nie było :D

A co do opcji 3 to patrz pytanie na początku posta - co nie zmienia faktu, że zgadzam się iż każdy członek ZHP może należeć do więcej niż jednej jednostki organizacyjnej, z tym, że:

Działając w określonej jednostce działa na rzecz określonego środowiska, określonej wspólnoty lokalnej, określonego miejsca znajdującego się na terenie określonej jednostki terenowej ZHP.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2009, 00:44 przez sw_Mikolaj2, łącznie zmieniany 1 raz.
Hufiec Łagiewniki

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 27 sty 2009, 01:18

Wg mnie najlepsza jest opcja nr 1. Zakładasz drużynę przy jednym hufcu. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie żeby harcerze z innego hufca mieli przynależność (nie przydział) do jednostki spoza hufca macierzystego. Nawet Ewidencja to przewiduje :)

Teren działania IMO nie ma większego znaczenia, chyba że działacie na terenie jakiejś szkoły - wtedy drużyna powinna działać przy hufcu którego "terytorium" obejmuje daną placówkę.
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zespół ds. Wsparcia Technicznego
Wydział Nowych Technologii GK

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 27 sty 2009, 10:24

Czytacz pisze:Wg mnie najlepsza jest opcja nr 1. Zakładasz drużynę przy jednym hufcu. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie żeby harcerze z innego hufca mieli przynależność (nie przydział) do jednostki spoza hufca macierzystego. Nawet Ewidencja to przewiduje :)
Dokładnie :) Od samego początku polecam opcję 1. i nadal przy tym pozostaję :) I mimo istnienia tylko w hufcu A, nikt nie zabroni działania w tym drugim hufcu, skąd jest reszta drużyny.

Co do opcji nr 2., to nie wiemy ile tych osób jest, ale zapewne za mało na dwie DW. No chyba, że za liczebność drużyny (niezbędną do działania w myśl instrukcji) przyjmujemy to, ile osób w tej drużynie działa, a nie ile ma tam przydział/płaci składki. Nie mam pewności w tej kwestii - fajnie by było jakby ktoś kompetentny się wypowiedział. Gdyby to było możliwe, to teoretycznie można by w każdym z hufców powołać po jednej DW z de facto takim samym składem. Ale to byłoby nienaturalne i na siłę.

Opcja trzecia, choć formalnie możliwa, to nie wydaje mi się optymalna. Jedną przyczynę podano dwa posty wyżej - taka opcja sprawiłaby mnóstwo problemów natury organizacyjnej.

To chyba wszystko. Myślę, że kasiog i ekipa mają już wystarczająco wyjaśnioną sytuację. No chyba, że mają jeszcze jakieś wątpliwości. Wtedy śmiało pytajcie :) Tak czy inaczej powodzenia na wędrowniczym szlaku :)
hm. Mateusz Cebula HR

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 27 sty 2009, 13:02

cebul pisze:No chyba, że za liczebność drużyny (niezbędną do działania w myśl instrukcji) przyjmujemy to, ile osób w tej drużynie działa, a nie ile ma tam przydział/płaci składki. Nie mam pewności w tej kwestii - fajnie by było jakby ktoś kompetentny się wypowiedział.
w instrukcji jest mowa o osiagnieciu "... liczebności minimum XX członków drużyny ..."
A członkiem drużyny można być mając "przydział służbowy" lub "przynależność".

cebul pisze:Gdyby to było możliwe, to teoretycznie można by w każdym z hufców powołać po jednej DW z de facto takim samym składem. Ale to byłoby nienaturalne i na siłę.
A to faktycznie byłoby bez sensu.

Jest jeszcze inna kwestia.
Naturalna sytuacja to ta gdy wędrownicza drużyna/-ny jest/są integralna częścią środowiska (szczepu).
Taka "międzyhufcowa drużyna" będzie dla środowisk trochę takim "obcym ciałem".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 27 sty 2009, 13:45

19kldh pisze:
cebul pisze:No chyba, że za liczebność drużyny (niezbędną do działania w myśl instrukcji) przyjmujemy to, ile osób w tej drużynie działa, a nie ile ma tam przydział/płaci składki. Nie mam pewności w tej kwestii - fajnie by było jakby ktoś kompetentny się wypowiedział.
w instrukcji jest mowa o osiagnieciu "... liczebności minimum XX członków drużyny ..."
A członkiem drużyny można być mając "przydział służbowy" lub "przynależność".
Dzięki za utwierdzenie w przekonaniu :)
19kldh pisze:
cebul pisze:Gdyby to było możliwe, to teoretycznie można by w każdym z hufców powołać po jednej DW z de facto takim samym składem. Ale to byłoby nienaturalne i na siłę.
A to faktycznie byłoby bez sensu.
Racja, ale jednak jest to możliwe. Mam nadzieję, że nikt nie będzie na tyle nieodpowiedzialny, żeby w ten sposób wykorzystywać przepisy do swoich celów.
19kldh pisze:Jest jeszcze inna kwestia. Naturalna sytuacja to ta gdy wędrownicza drużyna/-ny jest/są integralna częścią środowiska (szczepu). Taka "międzyhufcowa drużyna" będzie dla środowisk trochę takim "obcym ciałem".
Dokładnie. I tu piłeczka wędruje do tych wędrowników, aby dobrze to sobie przemyśleli i ustawili. Bo jeśli dobrze rozumiem, to w chwili obecnej w swych środowiskach mają funkcje, angażują się i "dają". A tą DW chcą stworzyć, żeby tam robić coś dla siebie, rozwijać się. Wtedy to by miało sens (o ile ta drużyna nie stanie się jedynie kółkiem wzajemnej adoracji, co mogłoby spowodować zaniedbanie pełnionych funkcji, bo "jest nam ze sobą dobrze i to jest teraz dla nas najważniejsze").
Życzę więc tej ekipie rozsądnego zorganizowania całej sprawy, aby było to z pożytkiem dla nich i bez szkód dla środowisk.
hm. Mateusz Cebula HR

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”