"Letnia" Koszula ZHP

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 08 kwie 2009, 19:51

microtech pisze:Czytam tą rozmowę i przypomina mi się założenie reformy mundurowej - chodziło o to, żeby wszyscy mieli takie same mundury. Nie w różnych odcieniach, nie z różnymi ściegami itd. Mundur miał być jeden, co najwyżej różnić się rozmiarem i dodatkami.
Potem światło dzienne ujrzał pomysł munduru letniego, który w moich oczach już podburzył ideę - przecież on prezentuje się zupełnie inaczej. Więc jednakowość harcerzy w szeregu bierze w łeb w sytuacji, gdy część z nich kupuje letnie mundury (bo przecież z różnych względów [często finansowych] nie zrobią tego wszyscy).
A teraz pomysł ewoluował i ludzie podkuszeni myślą o letniej koszuli mundurowej szukają zamienników, które przecież nie spełniają kryteriów umundurowania ZHP. Coraz bardziej oddalamy się od przyczyny powstania tej reformy.

Moim zdaniem (z którym oczywiście wielu z Was się nie zgodzi), wersja letnia, która była oddana do testów jest błędem. Sugerowałbym produkcję tylko jednej wersji - o kroju wersji "zimowej", jednak z przewiewnego, lekkiego materiału przewidzianego dla wersji letniej. Takie rozwiązanie sprawdzi się w lato (sami zauważyliście, że większość z nas i tak podwija rękawy), a także w zimę (przecież kiedy jest zimno i tak zakładamy coś na mundur - to, że materiał jest grubszy nie znaczy, że grzeje, bądź chociaż izoluje termicznie).

pozdrawiam!
Cel reformy by być równo ubranym - okej, ale wtedy kiedy powinniśmy wszyscy równo wyglądać. I został zrealizowany, naprawdę. Ale! Nie zabierajmy indywidualności środowiskom harcerskim, szczepom, drużynom, a nawet zastępom.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 08 kwie 2009, 20:27

michał288 pisze:Założenia to jedno, a życie drugie...
Zresztą temat rzeka, można jeszcze dłuuugo ;)
:

BARDZO chętnie ubrałbym swoich w jednakowe, DOBRZE SKROJONE, fajne koszule mundurowe ale:

dla moich dzieciaków skrojone są niewymiarowo - np. zuch o wzroście 140 cm. , żeby mundur był dobry musi kupić rozmiar 152.
Starszym dziewczynom koszula na wzrost odpowiedni, ledwo sięga spódnicy....
Dzieciaki wolą stare koszule, bo w nowych czują się jak w parnikach.
Poza tym materiały pierwszych partii, a obecnych to przepaść.

Co do szukania zamienników... PRZED reformą bundeski też nie były regulaminowe, więc po prostu wracam do starego...

P.S.
letnie koszule BW można dostać za 20/30 pln. - to dla niektórych też argument...

pozdawiam.
Ale niestety jesteś członkiem tej organizacji i obowiązuje Cie regulamin mundurowy ZHP.
Masz rację rozmiary są do bani , materiał jest już chyba inny...

Tylko nie pisz na forum że oficjalnie szukasz zamienników....
phm. Michał Michalski HR
Zespół Biura GK ZHP ds. spójności dokumentów
Inspektorat Harcerskiej Służby Porządkowej GK ZHP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 kwie 2009, 20:38

Problem, panowie, jest taki, że twórcom nowego modelu munduru gdzieś uciekła jego wychowawcza rola. Bo mundur harcerski nie jest po to, żebyśmy byli jednakowi, ale po to, żeby w środowisku harcerskim nie oceniać nikogo po tym, że ma koszulę z lepszego materiału, ale po tym, co na tej koszuli ma.

I generalnie zgadzam się z Trzecim, a jednocześnie jakoś pobrzmiewa mi taka wojskowa zasada "... ale jednakowo" (wykropokowane, żeby znowu ktoś nie napisał donosu).
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 08 kwie 2009, 21:18

Maciek P pisze:
alek pisze:- jaki BiPi obrał cel munduru?? przecież nie zbliżenie naszego obrazu do wojska czy elitarnych szkół - celem munduru jest unifikacja - poczucie jedności i równości
Zdanie wewnętrznie sprzeczne :) Celem munduru w wojsku i szkole jest unifikacja i równość.

Poza tym, masz sporo racji.
Maćku, celem munduru w wojsku jest odróżnienie żołnierzy od ludności cywilnej. Regulują tę kwestie konwencje genewskie...

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 08 kwie 2009, 21:21

Chciałem napisać, że oprócz powyższych, celem munduru jest odróżnienie żołnierza od cywila...

Rafał

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 kwie 2009, 21:50

Bardziej odróżnienie swoich od obcych. Tak, czy tak, chodzi o jakąś formę integracji.

Co w niczym nie zmienia faktu, że u nas zasada "byle jak, byle tak samo" nie powinna obowiązywać. Mam nadzieję, że zgodzisz się, że to nas od wojska odróżnia, że nie jednolitość jest tu celem samym w sobie. Więc argument, że "mundur jest fatalny, ale nas obowiązuje i musimy go nosić" wywołuje we mnie bunt. Bo niewygodny zielony garniturek i półbuty noszę, gdy mi za to płacą. A kiedy robię to, co lubię chcę ubrać się tak, jak mi wygodnie i jak się dobrze czuję.
A poza tym, jest w teorii demokracji coś, co się nazywa obywatelskim nieposłuszeństwem. I to odróżnia społeczeństwo od wojska.

microtech
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: microtech » 08 kwie 2009, 22:33

słonko pisze:
microtech pisze:Czytam tą rozmowę i przypomina mi się założenie reformy mundurowej - chodziło o to, żeby wszyscy mieli takie same mundury. Nie w różnych odcieniach, nie z różnymi ściegami itd. Mundur miał być jeden, co najwyżej różnić się rozmiarem i dodatkami.
Potem światło dzienne ujrzał pomysł munduru letniego, który w moich oczach już podburzył ideę - przecież on prezentuje się zupełnie inaczej. Więc jednakowość harcerzy w szeregu bierze w łeb w sytuacji, gdy część z nich kupuje letnie mundury (bo przecież z różnych względów [często finansowych] nie zrobią tego wszyscy).
A teraz pomysł ewoluował i ludzie podkuszeni myślą o letniej koszuli mundurowej szukają zamienników, które przecież nie spełniają kryteriów umundurowania ZHP. Coraz bardziej oddalamy się od przyczyny powstania tej reformy.

Moim zdaniem (z którym oczywiście wielu z Was się nie zgodzi), wersja letnia, która była oddana do testów jest błędem. Sugerowałbym produkcję tylko jednej wersji - o kroju wersji "zimowej", jednak z przewiewnego, lekkiego materiału przewidzianego dla wersji letniej. Takie rozwiązanie sprawdzi się w lato (sami zauważyliście, że większość z nas i tak podwija rękawy), a także w zimę (przecież kiedy jest zimno i tak zakładamy coś na mundur - to, że materiał jest grubszy nie znaczy, że grzeje, bądź chociaż izoluje termicznie).

pozdrawiam!
Cel reformy by być równo ubranym - okej, ale wtedy kiedy powinniśmy wszyscy równo wyglądać. I został zrealizowany, naprawdę. Ale! Nie zabierajmy indywidualności środowiskom harcerskim, szczepom, drużynom, a nawet zastępom.
A czy ja napisałem coś, co by sugerowało, że zamierzam zabronić im indywidualności?
Koszulki drużyny (jako "mundur polowy") są moim zdaniem ok! Ale kiedy mowa o umundurowaniu oficjalnym to powinno być ono jednolite i zgodne z regulaminem mundurowym Związku.

Druga rzecz:
Nie podzielam negatywnej opinii o nowym umundurowaniu ZHP. Uważam, że jest ładne i niezłe jakościowo (opinię opieram na swoim egzemplarzu zakupionym w pierwszej połowie 2007 roku). Co do rozmiarów to nie wiem jak to dokładnie jest, ale ja niestety na swój nie trafiłem. Mam 173cm wzrostu i żeby koszula była dobra w kołnierzyku, musiałem kupić rozmiar na 185cm wzrostu...

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 kwie 2009, 22:56

microtech pisze:Mam 173cm wzrostu i żeby koszula była dobra w kołnierzyku, musiałem kupić rozmiar na 185cm wzrostu...
I to właśnie jest słaba jakość. :)

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 08 kwie 2009, 23:03

microtech pisze:A czy ja napisałem coś, co by sugerowało, że zamierzam zabronić im indywidualności?
Koszulki drużyny (jako "mundur polowy") są moim zdaniem ok! Ale kiedy mowa o umundurowaniu oficjalnym to powinno być ono jednolite i zgodne z regulaminem mundurowym Związku.
Dla mnie to już jest zabijanie indywidualności. Jak pojadę na zlot grunwaldzki i będzie apel, to wszyscy założą mundur zgodny z regulaminem i wszyscy będą oficjalnie wyglądać równo. Ale gdy zaczną się punkty aktywności, jakaś gra, itp. to niech wszyscy założą swoje polowe umundurowanie i niech będzie kolorowo! Bo właśnie o to chodzi.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

microtech
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: microtech » 09 kwie 2009, 15:30

Nie czytasz ze zrozumieniem. Przecież mi właśnie o to chodzi :)

Jeśli chodzi o jakość wykonania - tak, jak pisałem - nie mam zastrzeżeń.
A co do kwestii rozmiarów to nie wiem jak jest, bo w składnicy nie byłem od chwili, gdy kupiłem swój mundur. Na serio przy doborze rozmiaru pod uwagę brany jest tylko wzrost? Wtedy tak było, ale założyłem, że tylko przejściowo.
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2009, 15:33 przez microtech, łącznie zmieniany 1 raz.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 13 wrz 2009, 15:47

Coś na temat świeżutkiej serii pilotażowej (w kolorze granatowym) można znaleźć tu: http://forum.zhp.pl/viewtopic.php?pid=85011#p85011

Aktualnie są testowane w "warunkach bojowych", uwagi skrzętnie spisywane - za kilka tygodni wszystko powinno już być zebrane w jedną całość. ;)
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 13 wrz 2009, 16:22

Brawo!
Świetnie wyglądają te koszule...

Kiedy będą w sprzedaży?

Rafał

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 13 wrz 2009, 16:54

Mam umowę z Pawłem, że potestować to należy przynajmniej ze 3-4 tygodnie w różnych warunkach. Pierwszą okazją było Święto Chorągwi Łódzkiej w Skierniewicach - 5.09 2 osoby w tych koszulkach obstawiały nad zalewem zabawy na wodzie dla zuchów.

Większość odebrała koszule 10.09... i 11.09 część wyjechała na rejs do Chorwacji (test morski? ;) ) - wrócą na przełomie września i października. Po drodze u pozostałych też się będzie działo... ;)

...a potem jeszcze zebranie uwag (kilka drobiazgów jest), dokładne opisanie, przesłanie do Zespołu Mundurowego (wroobel ma się tam opiekować tematem)... wreszcie decyzja "firmy ZHP"...

Mogę powiedzieć tylko tyle: to, co jest robione przez Zespół Pilota Chorągwi Łódzkiej trwa tyle, ile musi - samo uszycie pilotażówki od zamówienia do odbioru było błyskawiczne. Znacznie więcej czasu (ze 3-4 tygodnie, w tym wyjazd do Małecza) zajęła analiza starego prototypu koszuli i jej zestawienie z materiałami naszego zespołu przygotowanymi dla GK ZHP w 2005 roku.

To tylko jeden z tematów. Kilka innych też szykujemy do opracowania i sprawdzenia "na ludziach" - myślę, że to najszybsza metoda i dla 4Ż najtańsza.
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2009, 16:56 przez panwac, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”