"Letnia" Koszula ZHP

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
endriu-zhp
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 06 kwie 2009, 13:13

Koszulka, koszulką. Ale chodzi o MUNDUR LETNI. Jeśli nie widziałeś takowego, to nie mamy o czym rozmawiać.
pwd. Andrzej Choroszkiewicz

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 06 kwie 2009, 14:32

Może warto by było powiedzieć jak to wygląda i czym się różni od zwykłego munduru, a nie uderzać w ton "nie mamy o czym rozmawiać"

michał288
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michał288 » 06 kwie 2009, 18:17

Zgodnie z tym, co "kiedyś, gdzieś" prezentowali na sobie reformatorzy - G00 i bodajrze Rafał (nie pamiętam dokładnie) to :

- koszula umundurowania letniego :
- wykonana jest z "lżejszego" przewiwwnego materiału
- MA KRÓTKI RęKAW
- może być noszona wyciągnięta na spodnie

Z tego co pamiętam to tyle.....

Pieta:
Zrobienie tańszych i lepszych koszul nie jest problemem. Ale niestety odzywa się kwestia:
- dla ilu środowisk, ile rozmiarów, kwestia ciągłości materiału i dostaw.
I jeszcze kto to będzie finansował.....
Tak jak rozmawiałem ze znajomym, to "na raz" trzeba zamówić ok. 2500 sztuk.
Mogą być wszelkie rozmiary, ale i tak ktoś musi kasę wyłożyć.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 06 kwie 2009, 19:01

My sobie w konstytucji drużyny zapisaliśmy, że nosimy podwinięte rękawy. Ale tak ogólnie, to rzeczywiście coś lżejszego by się przydało, bo teraz realnym ubraniem letnim jest koszulka drużyny (jeśli się takiej dorobiło), lub podkoszulek zwykły

alanek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: alanek » 06 kwie 2009, 19:31

Tak kiedyś wyglądały prototypy letnich mundurów.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2009, 19:32 przez alanek, łącznie zmieniany 1 raz.

endriu-zhp
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 06 kwie 2009, 20:01

Właśnie o takie mundury chodzi. To nie jest aż takie straszne jestem zwolennikiem tych mundurów.
pwd. Andrzej Choroszkiewicz

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 07 kwie 2009, 08:47

A na co Ci Endriu taka koszula oficjalna? Widziałem te zdjęcie, widziałem też na żywo mundur letni, niczym sie nie różni od zwykłego. Ktoś powiedziałby - i dobrze, a mnie to właśnie razi. Jak podwinę rękawy od mojego munduru (co i tak robię, bo to ma swoje znaczenie) i wyciągnę na wierzch, to będzie to - prawie - koszula letnia zhp, jakiś mieszkaniec mojego miasta mógłby sobie powiedzieć - kurde, ci harcerz już wyciągają mundury na wierzch, po co? I jak założymy np. szczepem takie mundury letnie to właśnie takie reakcje mniej więcej będą.

Dlatego wolę koszulke założyć, na to chuste, na koszulce logo i nagłówek szczepowy. I styka. A nie żebyśmy w całym ZHP równo wyglądali nawet w kwestii letnich mundurów, no bez przesady. Jak w piosence Republiki "Znak równości". Równo to możemy wyglądać na apelach, czymś oficjalnych, ale na takie formy letniego munduru, czy koszulki nie założymy, ponieważ założymy normalny mundur, a on już jest, więc styka.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 kwie 2009, 12:47

A wystarczyło przyjąć, że dotychczasowa koszula instruktorska stanowi mundur letni we wszystkich grupach wiekowych. I byłoby po bólu.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 07 kwie 2009, 14:07

a ja bym obciął rękawy w tym co jest - wyciągnął to ze spodni i jest gotowa koszula letnia

ktoś poruszył argument że - co o nas pomyślą cywile jak zobaczą nas z mundurami wyciągniętymi ma wierzch mundurami.... wydaje mi się że nie pomyślą nic szczególnego ponad to co teraz kojarzy im się z harcerstwem

dla cywila jest kompletnie bez znaczenia czy mundur mamy w spodniach czy w ... kieszeni

jedynie starsi - seniorzy, jacyś kombatanci będą się krzywić

ale moja uwaga jest jedna - przy całym szacunku dla nich, ich wkładu i pracy - ale harcerstwo jest dla dzieci/młodzieży - nie dla seniorów i jeśli dzieciaki chcą nosić mundury na wierzchu to tak je nośmy

jak zawsze nie wiem jakie obrać zdanie w jakimś temacie zastanawiam się nad celowością - jaki BiPi obrał cel munduru?? przecież nie zbliżenie naszego obrazu do wojska czy elitarnych szkół - celem munduru jest unifikacja - poczucie jedności i równości

czy będzie to mundur taki jak obecnie - czy bluza z kapturem - nie ma znaczenia - i to i tamto spełnia cel jeśli jest akceptowane przez samych noszących - wspiera budowanie wizerunku jedności i równości w grupie

zatem jeśli środowiska chcą nosić mudnury letnie to nie zastanawiajmy się co pomyśli ktoś widzący mundur wyciągnięty na wierzch...

swoją drogą współpracowałem z czeeskimi skautami i oni bluzy koloru khaki - bardzo podobny do dawnego naszego - noszą na spodniach a nie wewnątrz i jakoś nikt tam nie protestuje

zatem z głową i celem - a nie samą tradycją i przyzwyczajeniem żyjmy
Per Concordia Ad Victoria

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 kwie 2009, 14:25

alek pisze:- jaki BiPi obrał cel munduru?? przecież nie zbliżenie naszego obrazu do wojska czy elitarnych szkół - celem munduru jest unifikacja - poczucie jedności i równości
Zdanie wewnętrznie sprzeczne :) Celem munduru w wojsku i szkole jest unifikacja i równość.

Poza tym, masz sporo racji.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 07 kwie 2009, 14:34

No Alek masz rację. Nie był to zbyt dobry argument. Chociaż trzeba dodać, że celem munduru jest również to by harcerz wyglądał schludnie.
a ja bym obciął rękawy w tym co jest - wyciągnął to ze spodni i jest gotowa koszula letnia
Dokładnie. Zresztą i tak harcerze na pewno w większości noszą mundur z podwiniętymi rękawami.

Moim zdaniem niech każde środowisko zrobi jak uważa, regulamin pozwala nam na koszulkę z chustą i wykorzystajmy to. Niech każdy trzaśnie sobie jaką chce koszulke, niech będzie kolorowo. :)
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 07 kwie 2009, 14:39

czy wewnętrznie sprzeczne - no cóż - ja się zgadzam że cel munduru w wojsku jest taki jak u nas - ale nie zgadzam się z tymi którzy na to inaczej patrzą - a są tacy
tzn. żebyśmy się dobrze zrozumieli - niestety są osoby które patrzą na mundur jedynie jako element umilitaryzowywania harcerstwa a nie jako głównie/przede wszystkim narzędzie "wyrównujące" i "jednolicące" grupę

ale suma sumarum wiemy o co chodzi :)
Per Concordia Ad Victoria

michał288
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michał288 » 07 kwie 2009, 15:07

Jak na razie, to zuchy i młodzi w moim szczepie są "na półmetku" chodzenia z koszulami na wierzchu - po prostu koszule są takie krótkie, że inaczej w ich przypadku nie można.

A dla starych szukam bundesek - wersja letnia.
Nie będę ich gotował na twardo :)

microtech
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: microtech » 08 kwie 2009, 17:13

Czytam tą rozmowę i przypomina mi się założenie reformy mundurowej - chodziło o to, żeby wszyscy mieli takie same mundury. Nie w różnych odcieniach, nie z różnymi ściegami itd. Mundur miał być jeden, co najwyżej różnić się rozmiarem i dodatkami.
Potem światło dzienne ujrzał pomysł munduru letniego, który w moich oczach już podburzył ideę - przecież on prezentuje się zupełnie inaczej. Więc jednakowość harcerzy w szeregu bierze w łeb w sytuacji, gdy część z nich kupuje letnie mundury (bo przecież z różnych względów [często finansowych] nie zrobią tego wszyscy).
A teraz pomysł ewoluował i ludzie podkuszeni myślą o letniej koszuli mundurowej szukają zamienników, które przecież nie spełniają kryteriów umundurowania ZHP. Coraz bardziej oddalamy się od przyczyny powstania tej reformy.

Moim zdaniem (z którym oczywiście wielu z Was się nie zgodzi), wersja letnia, która była oddana do testów jest błędem. Sugerowałbym produkcję tylko jednej wersji - o kroju wersji "zimowej", jednak z przewiewnego, lekkiego materiału przewidzianego dla wersji letniej. Takie rozwiązanie sprawdzi się w lato (sami zauważyliście, że większość z nas i tak podwija rękawy), a także w zimę (przecież kiedy jest zimno i tak zakładamy coś na mundur - to, że materiał jest grubszy nie znaczy, że grzeje, bądź chociaż izoluje termicznie).

pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2009, 17:21 przez microtech, łącznie zmieniany 1 raz.

michał288
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michał288 » 08 kwie 2009, 18:56

Założenia to jedno, a życie drugie...
Zresztą temat rzeka, można jeszcze dłuuugo ;)
:

BARDZO chętnie ubrałbym swoich w jednakowe, DOBRZE SKROJONE, fajne koszule mundurowe ale:

dla moich dzieciaków skrojone są niewymiarowo - np. zuch o wzroście 140 cm. , żeby mundur był dobry musi kupić rozmiar 152.
Starszym dziewczynom koszula na wzrost odpowiedni, ledwo sięga spódnicy....
Dzieciaki wolą stare koszule, bo w nowych czują się jak w parnikach.
Poza tym materiały pierwszych partii, a obecnych to przepaść.

Co do szukania zamienników... PRZED reformą bundeski też nie były regulaminowe, więc po prostu wracam do starego...

P.S.
letnie koszule BW można dostać za 20/30 pln. - to dla niektórych też argument...

pozdawiam.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”