Zostalem wyrzucony z ZHP!!! KTO MA PRAWO WYRZUCIC?

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
Zablokowany
Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 29 sty 2008, 19:39

Instruktorka pisze:Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę jak trudno podjąć taką decyzję.

Nie życzę byście musieli coś takiego robić. Zachowałam procedurę prawną, która trwa nadal. Pozwólcie by dobiegła końca w sposób zgodny ze Statutem ZHP.

Przejęta dokumentacja finansowa i merytoryczna została pokwitowana protokołem w obecności członków Komendy.

Dla tych, którzy uważają, że harcerski krzyż to duma i przywilej jest miejsce w pozostałych drużynach, gdzie również są niepełnoletni drużynowi, lecz nie mają "takich problemów", a godziny rozmów nie odbijają się bez echa.

To doświadczenie uczy mnie wiele, przede wszystkim pokory. Ale czytając Wasze komentarze zastanawiam się, czy nie walczę z wiatrakami. Ale nie - wielu z Was zna i rozumie Statut. I dla takich poświęcam swój czas. I właśnie Wam dziękuję.

Dominik i jego drużyna to wspaniali ludzie, ale czy ktoś może powiedzieć, że jest świetnym harcerzem czy przyszłym instruktorem ZHP nie będąc na obozie harcerskim?

Nie będę w tej chwili prowadziła polemiki, po zakończeniu całej sprawy przedstawię dokumentację.
Druhno, piękne słowa, ale:

- jeśli Dominik został rozkazem KH wykluczony z ZHP, to procedura została zakończona, a nie trwa nadal,
- jeśli Dominik jest - jak to wynika z Druhny postu - słabym harcerzem, to dlaczego został drużynowym?
- jeśli drużynowy nie wywiązuje się z obowiązków i nie reaguje na próby "wyprostowania", to najprostszą metodą zdyscyplinowania jest zdjęcie z funkcji, nie trzeba od razu strzelać z armaty do komara,
- jaką decyzję dyscyplinarną podejmie druhna wobec instruktora, który zdefrauduje pieniądze i kupi sobie za nie wypasiony motocykl, skoro z powodu tylko niewłaściwej gospodarki usuwa Druhna z ZHP? Jakie poza rozmowami Druhna zastosowała metody wychowawcze?

I poproszę o konkrety, a nie o slogany.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 29 sty 2008, 20:10

A ja prosiłbym o odpowiedź dlaczego:
Nie ma w tej sprawie opiekuna drużyny.
Jak może działać drużyna bez opiekuna.
Dlaczego było łamane prawo i były dopuszczane jakieś lewe akcje zarobkowe w hipermarkecie.
Jak zostały rozliczone z Prezydentem Miasta czy Burmistrzem jeśli KASA ZE ZB IÓREK NIE TRAFIAŁA NATYCHMIAST NA KONTO HUFCA ????
Oczywiście zakładam ze mieliście zgode na przeprowadzanie zbiórek z ofiarności publicznej.
I na koniec najważniejsze:

JAKIE KONSEKWENCJE PONIOSA INSTRUKTORZY KTÓRZY BYLI ODPOWIEDZIALNI ZA PRZEPROWADZANIE ZBIÓREK Z OFIARNOŚCI PUBLICZNEJ W HUFCU. ZA KSIęGOWOŚC. pRZEPŁYWY PIENIęŻNE ITD.

Przy założeniu że niepełnoletni druzynowy zrobił źle to wyleciał
To taki świadomy dorosły to chyba tylko ścięcie albo dyby.

Oczywiście trudno nie znając całej sprawy oceniać. My możemy tylko oceniać dane decyzje pod kątem zgodności z naszymi przepisami związkowymi.

NA PEWNO DOBRZE SIę STAŁO ŻE TAK CZY ŚMAK SPRAWA ZOSTAŁA ROZWIĄZANA. MAM TYLKO NADZIEJE ŻE TERAZ JUZ W HUFCU WSZYSTKO BEDZIE ZGODNIE Z PRZEPISAMI. Ze szczególnym uwzględnieniem ustawy o zbiórkach z ofiarności publicznej.

Wymiar wychowawczy sprawy to zupełnie inna rzecz.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 29 sty 2008, 20:21

W odpowiedzi na post druhny INSTRUKTORKI... Jak to kiedyś zapytał G. Kramer z filmu VABANK - "No gdzież więc są te pieniądze?".
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 29 sty 2008, 20:22

nie wiem - z mojej strony chyba trochę za daleko idziemy bo kwestia zaczyna robić sie zbyt szczegółowa - to może powodować niebezpieczny precedens że zamist komisji rewizyjnych i sądów harcereskich są instruktorzy na forum..wolałbym żeby nie było takiej konieczności wnaszym Związku choć wiemy jak to czasem wygląda

młody człowiek miał wątpliwości wobec tego co się stało i sądzę że poparcie dla wyjaśnienia (a nie zmiany czy podtrzymania deczyzji) wystarczy by stosoni przełożeni we właściwy i zgodny ze statutem sposób to rozwiązali

faktycznie są pewne wątpliwości - pewnie po obu stronach - z jednej strony Dominik mówi że coś może powiedzieć ale nie chce - z drugiej Druhna Komendantka Hufca za słabego harcerza uważa kogoś kto został mianownay na drużynowego - nie wnikałbym kto ma rację

na pewno nie jest to sprawa prosta - jeśli Czesław kontaktował się z KCh i wiemy że chorągiew wie o całej sprawie to obawiam się że z naszej strony nie powinniśmy nalegać czy zadawać kolejne pytania tylko trochę poczekać - jeśli z drugiej strony Komendantka uważa że sprawa jest jeszcze w toku to tym bardziej bym poczekał - wierzę że Komendantka stanie na wysokości zadania i będzie potrafiła pogodzić i dobor ogólne hufca i dobro tych harcerzy z tej drużyny i do tego wszystkiego pogodzić to z przepisami - z przyjemnością jednak odbiorę jeśli po całej sprawie podsumowanie również w tym miejscu by się znalazło i żeby było ono akceptowane przez obie strony - czego sobie i innym życzę
Per Concordia Ad Victoria

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 29 sty 2008, 20:38

Oczywiście, Maćku, nasze pytania mają charakter retoryczny, bo przecież nie mamy prawa domagać się wyjaśnień. Ale możemy - i to robimy - pokazać druhnie komendantce, gdzie sprawa zgrzyta.

majcin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: majcin » 29 sty 2008, 21:01

Macku i Januszu, nie oceniajcie od razu negatywnie działań komendy hufca
pewnie, że jest w tej sprawie mnóstwo wątpliwości i zapewne osoby, które znają sprawę dużo lepiej od nas mają sporo wątpliwości.
O tym, że sprawa zgrzyta, to komu jak komu, ale komendzie, która podjęła taką decyzję przypominać nie trzeba.
Co do działań Komendy mam 2 uwagi:
1. Komendant Hufca praktycznie nie może odmówić mianowania odpowiednio przeszkolonego drużynowego, bez względu na to jak osobiście ocenia dorobek kandydata na ta funkcję.
2. Nie wiem jak było w tej sytuacji, ale jeśli nie było innego kandydata na drużynowego, KH nie miał innej możliwości jak rozwiązanie drużyny.
3. W warunkach ZHP rok na podjęcie radykalnych decyzji w sprawie nieprawidłowości finansowych to wcale nie jest dużo. Z drugiej strony decyzja o zwolnieniu z funkcji drużynowego, który odmawia rozliczenia sie z akcji zarobkowej powinna zapaść dużo szybciej.

Pytacie co należałoby zrobić w takiej sytuacji z osobą dorosłą? Ja zalecałbym skierowanie sprawy do prokuratury lub do sądu z powództwa cywilnego (nie znam się na prawie na tyle by wybrać którąś z możliwości).

Generalnie uważam, że braterstwo w sprawach finansowych powinno być uściślone zgodnie z mądrością ludową "Kochajmy się jak bracia, liczmy sie jak Żydzi".

Marcin Wojtczak

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 29 sty 2008, 21:17

Zadzwoniła do mnie druhna komendantka. Pogadaliśmy sobie i mam jakiś obraz sytuacji.

Myślę, że tematem powinny zająć się właściwe komórki w ZHP. My już niczego nie wymyślimy.

-> majcin, ja nie oceniam. Za każdym razem zaznaczyłem "jeżeli" i zadałem pytania. Odpowiedzi uzyskałem telefonicznie i są dla mnie satysfakcjonujące. Ustaliliśmy też źródło takiego stanu rzeczy.

A co do pointy, to masz 100% racji.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2008, 21:20 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

adekniedzial
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: adekniedzial » 29 sty 2008, 22:41

czyli jak narazie drodzy druhowie dacie spokoj tej sprawie az do wyjasniena bo narazie niema sesu tego ciagnac bo i tak nic wiecej nie wyjdzie a moze sie tylko pogorszyć....
Drużynowy 2 Niżańskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "UROCZYSKO" Hufiec im.Szarych Szeregów w NISKU

endriu-zhp
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 30 sty 2008, 10:41

Można pogorszyć sytuacje komendy, która nie działała zgodnie ze Statutem.
pwd. Andrzej Choroszkiewicz

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 30 sty 2008, 10:43

Dobra, stop. Nie jesteśmy sądem, nie znamy CAŁEJ sytuacji. Znamy tylko opinie jednej strony i zdawkowo stanowisko drugiej. Wypowiedzieliśmy swoje obawy i zastrzeżenia i zostawmy sprawę tym, którzy jej rozpatrzenie mają w kompetencjach.
Nie róbmy z Forum "FAKTU".

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 30 sty 2008, 12:41

FAKT już pewnie wie...
Ostatnio zmieniony 30 sty 2008, 12:41 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

adekniedzial
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: adekniedzial » 30 sty 2008, 12:48

dzienkuje mackiowi p jak narazie prosze nadal sie nie wypowiadac jak napisala komendantka sprawa zostanie przekazana do wiadomosci druhow po zakonczeniu
Drużynowy 2 Niżańskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "UROCZYSKO" Hufiec im.Szarych Szeregów w NISKU

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 30 sty 2008, 12:56

Mam nadzieje że ja równiez otrzymam odpowiedź na swoje pytania.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 30 sty 2008, 20:13

Podaj swój telefon w opisie, to pewnie otrzymasz :)

sadnes
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sadnes » 08 lut 2008, 17:02

w środe odbylo sie spotkanie KH na ktore zostalem zaproszony w celu wyjasnienia tego wszystkiego... heh... to raczej ja chcialem wiedziec o co im tak naprawde chodzi? a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o .... . Niestety nie dogadalismy sie. Sprawa teraz bedzie miala troche inny bieg... Szkoda ze inni ludzie nie potrafia sie przyznac do swojego bledu, tylko widza innych poczyniania. "W swoim oku drzazgi nie widzisz a w czyims dostrzegasz belke"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”