Zostalem wyrzucony z ZHP!!! KTO MA PRAWO WYRZUCIC?

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
Zablokowany
sadnes
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sadnes » 23 sty 2008, 23:58

Czuwaj!

Chciałybm aby ktoś kompetentny odpowiedzial mi na pytanie: Kto moze wyrzucic ze Zwiazku Harcerstwa Polskiego? Zostalem wyrzucony przez Komendantka Hufca,a dowiedzialem sie od innego Komendanta innego Hufca ze zrobil to bezprawnie. Ze nie ma az takiej wladzy. Wiec pytaniekto moze wyrzucic? Prosze o odpowiedz, gdyz waza sie moje losy? Dowiedzialem sie ze moge ich zaskarzyc do Sadu harcerskiego.... Prosze o konkrety... zgory dziekuje...Nadmienie ze bylem druzynowym i moja druzyna jest teraz rozwiazana co jest bardzo przykre...

Czekam na odpowiedz!

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 24 sty 2008, 00:42

Od każdej decyzji komendanta hufca możesz się odwołać do komendanta chorągwi, lub w tym przypadku także i do sądu harcerskiego

Procedura wykluczania z ZHP jest opisana w Statucie ZHP. Generalnie jest tak, że najpierw musisz być poinformowany co złego zrobiłeś, potem musisz mieć możliwość złożenia wyjaśnień, a później możesz się od ewentualnej decyzji o wykluczeniu z ZHP odwołać w terminie dwóch tygodni.

Jeśli procedura została złamana, to nie ważny jest powód z jakiego Cię "wyrzucono". Możesz się odwołać i w odwołaniu napisać o złamaniu statutu. Jeśli faktycznie procedura nie została przeprowadzona właściwie, to wracasz w szeregi ZHP. Ale wtedy może pojawić się właściwa sprawa dotycząca powodów tej decyzji. Wtedy będzie "dochodzenie" o co poszło. Tylko wtedy idzie to według tej samej procedury. Czyli najpierw konkretne oskarżenie, potem możliwość złożenia wyjaśnień, potem ewentualna decyzja o ukaraniu, potem możliwość odwołania się.

I wtedy nie liczy się, że już raz się odwoływałeś, bo tamto odwołanie dotyczyło bezprawnego działania komendanta, a drugie odwołanie może dotyczyć "niesłuszności" ukarania Cię upomnieniem, naganą, lub wykluczeniem z ZHP.

Jeśli byłeś instruktorem, to możesz zostać oskarżony przed sądem harcerskim. Jeśli nie byłeś, to właściwą osobą do karania Cię jest komendant hufca, w którym masz przydział podstawowy.

Czegokolwiek byś nie uczynił, nie można za to karać Twojej drużyny. Komendant ma prawo rozwiązać drużynę, ale harcerze mają prawo się odwołać od tej decyzji. Tak czy inaczej nawet po rozwiązaniu drużyny są członkami ZHP, więc komendant ma obowiązek zaproponować im inną drużynę. Komendant nie może ich wykluczyć. Ich wykluczyć może tylko ich drużynowy.

Jeśli czujesz się niewinny, a sytuacja wygląda źle, to zawsze możesz włączyć w sprawę rodziców harcerzy. To ich wspieramy w wychowaniu dzieci i to oni są tu stroną zainteresowaną. Bo to ich dzieci były w drużynie, którą nagle rozwiązano. O ile z Tobą komendant może nie chcieć gadać, to z nimi już mu tak łatwo nie pójdzie.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2008, 00:47 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 24 sty 2008, 16:22

I dzięki takim "radosnym" komendantom ludzi do pełnienia funkcji instruktorskich ubywa. I żeby nie było że robie off-topa to dam wkleję te paragrafy statutu które o tym mówią:

§ 27
1. Wobec członków zwyczajnych ZHP naruszających postanowienia Statutu ZHP mogą być stosowane następujące kary:
1) upomnienie,
2) nagana,
3) wykluczenie z ZHP,
4) ponadto w stosunku do starszyzny, instruktorów i kadry pozbawienie, na okres do 4 lat, całości lub części praw członkowskich.
2. Uprawnionymi do stosowania kar są:
1) w stosunku do członków zwyczajnych nie będących instruktorami i nie pełniących funkcji instruktorskich – osoba kierująca podstawową jednostką organizacyjną ZHP,
2) w stosunku do starszyzny, instruktorów i kadry – właściwy komendant hufca, komendant chorągwi lub Naczelnik ZHP w zakresie upomnienia i nagany oraz pozbawienia praw członkowskich, a właściwy sąd harcerski w zakresie wszystkich kar.
3. Obwinionemu przysługuje prawo złożenia wyjaśnień przed zastosowaniem kary.
4. Właściwy komendant hufca, komendant chorągwi lub Naczelnik ZHP może zawiesić członka zwyczajnego pełniącego funkcję instruktorską w pełnieniu określonych funkcji oraz w prawach członka ZHP do czasu zakończenia postępowania, jeśli ze względu na rodzaj przewinienia przemawiają za tym względy wychowawcze lub dobro Związku pod warunkiem jednoczesnego skierowania sprawy do sądu harcerskiego.
5. Kara upomnienia lub nagany ulega zatarciu po upływie roku od prawomocnego ukarania a kara pozbawienia praw członkowskich – po upływie roku od jej zakończenia.
6. Wykluczenie z ZHP powoduje pozbawienie praw członkowskich, utratę stopni i odznak organizacyjnych.
7. Wykluczonemu z ZHP przysługuje prawo ponownego ubiegania się o członkostwo w ZHP. Zasady ponownego ubiegania się o członkowstwo określa Rada Naczelna ZHP.

§ 28
1. Skreślonemu z listy członków ZHP oraz ukaranemu przysługuje prawo odwołania w terminie 14 dni od dnia powiadomienia:
1) od decyzji osoby kierującej podstawową jednostką organizacyjną ZHP podjętych wobec członka zwyczajnego nie będącego kadrą – do właściwego komendanta hufca lub komendanta chorągwi,
2) od decyzji komendanta hufca, komendanta chorągwi lub Naczelnika ZHP podjętych wobec kadry, starszyzny lub instruktorów – do właściwego sądu harcerskiego,
3) od decyzji komendanta hufca, komendanta chorągwi lub Naczelnika ZHP podjętych wobec członka zwyczajnego nie będącego instruktorem i pełniącego funkcję instruktorską oraz wobec członka wspierającego – odpowiednio do komendanta chorągwi, Naczelnika ZHP lub Głównej Kwatery ZHP,
4) od orzeczenia sądu harcerskiego – do sądu harcerskiego właściwego do rozpatrzenia odwołania.
2. Od decyzji podjętych w trybie odwoławczym odwołanie nie przysługuje.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2008, 16:22 przez Emot, łącznie zmieniany 1 raz.
Emot :]

40 pWDHy

sadnes
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sadnes » 27 sty 2008, 20:59

Komendant mowi ze to przez to ze nie bylo opiekuna druzyny zostala moja druzyna rozwiazana a ja za to ze zle dokumentowalem finanse... ale czy ktos mi w tym pomogl?...nie. I wogole nie dostalem zadnego upomnienia ze moge zostac pozbawiowy praw czlonka ZHP, ze moja druzyna zostanie rozwiazana... po prostu... z dnia na dzien wykluczono mnie i moja druzyne rozwiazano... wydaje mi sie ze komenda hufca rowniez powinna jakiegos opiekuna przydzielic a nie od razu rozwiazywac druzyne... przeciez chodzi o to zeby bylo jak najwiecej harcerzy...prawda?... nie wiem co mam teraz zrobic... co zrobilibyscie na mojej sytuacji ?... ciezko sie tak klocic juz
Ostatnio zmieniony 27 sty 2008, 21:14 przez sadnes, łącznie zmieniany 1 raz.

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 27 sty 2008, 21:18

Odwołaj się do komendanta chorągwi.

A opiekuna drużyny w rozkazie mianuje komendant hufca, kiedy mianuje niepełnoletniego drużynowego. To komendant hufca ma znaleźć opiekuna, a nie drużynowy. Jeśli jednak z jakiegoś powodu drużyna jest rozwiązana, to zgodnie z instrukcją o przydziale służbowym komendant proponuje członkom inny przydział.

W kwestii finansów to odpowiadają za nie drużynowy i opiekun. Powinieneś odbyć stosowne przeszkolenie z zakresu finansów. I tak większość finansów załatwia hufiec.

To wszystko nieładnie pachnie, więc zamiast pytać na forum po prostu odwołaj się do komendanta chorągwi. Masz tylko dwa tygodnie od rozkazu, w którym zostałeś wykluczony z ZHP. Jeśli nie było rozkazu, to tym bardziej się odwołaj, bo coś tu nieładnie pachnie.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sty 2008, 21:19

O ile wiem, to jeśli nie masz 18 lat, opiekuna mieć musisz i to jest wiatrak KH, żeby ci go zapewnić. Jeśli masz 18 lat, to opiekuna mieć nie musisz.

Natomiast co do wykluczenia z ZHP, to mam pytanie do mądrzejszych:
czy nie jest tak, że wykluczenie jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach?
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 27 sty 2008, 21:35

A co do finansów - jak jesteś niepełnoletni, to KH ma OBOWIĄZEK przydzielić Ci opiekuna, który wtedy odpowiada za gospodarkę drużyny - tak pisze w instrukcji drużyny:

"16.Opiekun drużyny:
1)odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie członków drużyny;
2)odpowiada za gospodarkę drużyny;
3)czuwa nad prawidłowością działań wychowawczych drużynowego."
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 sty 2008, 21:38

Hmm, coś tu brzydko pachnie to fakt...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sadnes
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sadnes » 27 sty 2008, 21:47

powiem jeszcze jedna rzecz... cala dokumentacja mojej druzyny zostala zabrana oraz srodki druzyny w wysokosci 12 000 zl... jest tego sporo ale wszystko bylo dokumentowane tylko po prostu zle a nikt mnie tego nie nauczyl... do komendy choragwi sie odwolalem ale ona jest bardziej za komenda hufca... to widac bo rozmawialem z komendantka... ludzie nie chca przejsc do inncyh druzyn bo tu sie wychowali... pieniadze zabrala komenda hufca i nimi teraz dysponuje i je jakos wydatkuje chociaz to byly pieniadze czlonkow naszej druzyny zebrane w akcji zarobkowej tesco... teraz ja i moja druzyna zostalismy sami... po prostu nas nie ma i nie ma kasy...nic... ludzie chca nadal byc ale w naszej druzynie. Opiekun zrezygnowal jak skarbnik hufca jego nastraszyl ze pojdzie ta zla dokumentacja do sadu harcerskiego i z eon bedzie mial przerabane... wtedy on napisal rezygnacje a nasza druyzne rozwiazano z powodu braku opiekuna i kase zabrali... zostalismy sami i nie mamy w nikim oparcia...taka jest prawda... opiekun nic nie zrobil nasz, tylko byl na papierku a o wszytskim wiedzial, a ja 17 latek skad mialem wiedzieco i jak... opiekun jest instruktorem i nauczycielem i ma 32 lata wiec chyba powinien pomoc...

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sty 2008, 21:49

No to już wiesz, czemu. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Sprawą powinno się zająć coś na szczeblu centralnym. I porządnie ją wyjaśnić.

Czesław, co może to rozpracować?
Ostatnio zmieniony 27 sty 2008, 21:55 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 27 sty 2008, 21:58

Ja bym się w tym momencie zgłosił do KRH - nieprawidłowa dokumentacja? OK niech mi to KRH powie... i niech się wypoawie nad zasadnością przejęcia środków przez komendę hufca. U mnie zawsze tak było że jednostka która była rozwiązywała przekazywała wszystko co miała dla innej, zwykle dla tej do której przenoszeni byli członkowie rozwiązywanej jednostki.

I ja bym na Twoim miejscu prosił o wszystko na piśmie. A jak się KRH wypowie to wtedy uderzamy jeszcze do KRCh...

Na CKR ani NSH nie ma co liczyć - nie wydaje mi się żeby to był ich zakres obowiązków. Chyba że się zbulwersują jak zobaczą kwoty.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sty 2008, 22:06

Na pewno masz rację, że wszystko na piśmie. Ale na KRH też bym nie liczył.

JEŚLI to prawda i hufiec pozwolił sobie na taki humbug, to czują się pewnie, czyli KRH mają w garści.

MUSI istnieć zewnętrzna kontrola takich decyzji. Inaczej nigdy się to nie skończy.

sadnes
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sadnes » 27 sty 2008, 22:18

tez bym nie liczyl na KRH... oni sa razem, przeciez chodzilem na spotkania KH to wiem...ile czasu ma komenda choragwi na jakas odpowiedz na moje odwolanie... chociaz tego odwolania ani wyrzucenia mnie nie powinno byc bo nie zostalem o niczym wczesniej powiadamiany, tylko od razu..no ale coz...

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 27 sty 2008, 22:26

Właśnie dlatego napisałem o późniejszym powiadomieniu KRCh. Bierzesz na piśmie odpowiedź, jedziesz do Biura Chorągwi i dołączasz odpowiedź od KRH do pisma skierowanego do KRCh. Oczywiście zostawiając sobie kopie z podpisem "Wpłynęło dnia...". ewentualnie polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Poza tym Dominik - najpierw na Twoim miejscu próbowałbym "zaskarżyć" pominięcie procedury do Komendanta Chorągwi. Tylko napisz do niego o tym o jaką kwotę wzbogacił się hufiec.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

ju87
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ju87 » 27 sty 2008, 22:33

Dominiku!
Jeśli czujesz się niewinny i skrzywdzony walcz!!!
Co ja bym zrobił?
1. Dokładnie przeczytał Statut (paragrafy 24,26,27 i 28).
2. Zgodnie z własnym sumieniem rozważył bym zasadność kary.
3. Jeśli czyłbym się niewinny lub uważał, że zostały naruszone wynikające ze Statutu zasady ukarania odwołałbym się DO SĄDU HARCERSKIEGO własciwego dla Twojego Hufca (PAMIęTAJ O 14 DNIOWYM TERMINIE OD DATY POWIADOMIENIA CIę O UKARANIU).
4. Pamiętaj, ze gdyby doszło do rozpawy w Sądzie Harcerskim reprezentować może się Twój pełnomocnik, którym możesz wyznaczyć za jego zgodą kogoś , kto lepiej od Ciebie orientuje się w przepisach związkowych.

Jesli czujesz sie skrzywdzony i niwinny to walcz. Dla swojego dobra, dobra drużyny, jej członków i całego Związku. Nie poddawaj się, mimo że możesz czuć sie paskudnie.
Czuwajcie!
hm. Jarosław Urbański
Hufiec ZHP Łowicz

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”