Naszywki z lilijką na beret

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
Zablokowany
KubuśK.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: KubuśK. » 21 lut 2007, 22:05

Uważane za unikatowe i ciężkie do zdobycia.
No właśnie, ale czemu je wycofano? Dużo osób dziś z nich korzysta i jest to rzadkość. Gdzie dziś mogę taką zdobyć, o ile w ogóle to się może udać?
Chodzi mi o taką na czerwony (właściwie bordowy) beret.
Wyw. Jakub Kieszkowski
10 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. S. Sosabowskiego
Hufiec Rumia im. 1 Brygady Pancernej WP

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 21 lut 2007, 23:56

bo zmieniono też np. kształt lilijki na tej plakietce. a to wynikało z kolejnych zmian historyczno-politycznych wprowadzanych w ZHP. dono na pewno chętnie Ci opowie ;)

a ciekawe też jest to, co piszesz:
KubuśK. pisze:Dużo osób dziś z nich korzysta i jest to rzadkość.
antyteza? ;)
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

harcerka_zhp
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: harcerka_zhp » 22 lut 2007, 11:28

kiubik pisze:a ciekawe też jest to, co piszesz:
KubuśK. pisze:Dużo osób dziś z nich korzysta i jest to rzadkość.
antyteza? ;)
Ja też jak to przeczytałam stwierdziłam, że jedno wyklucza drugie, ale jemu pewnie chodzi o to, że dużo osób z nich korzysta, ale trudno je kupić, bo są rzadkością;)

A tak w ogóle, to wg mnie taka lilijka dużo lepiej wygląda na berecie niż zwykła...
Ostatnio zmieniony 22 lut 2007, 11:29 przez harcerka_zhp, łącznie zmieniany 1 raz.

KubuśK.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: KubuśK. » 23 lut 2007, 12:20

Tak, chodziło mi o rzadkość w sensie, że rzadkość w sklepach itd. ale często widać na beretach.

Ale można takie nosić, tak? Wiecie gdzie jeszcze takie dostanę?
Ostatnio zmieniony 23 lut 2007, 12:21 przez KubuśK., łącznie zmieniany 1 raz.
Wyw. Jakub Kieszkowski

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 23 lut 2007, 15:32

Na giełdzie staroci?
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 24 lut 2007, 16:27

Skoro już zostałem wywołany przez Kubę Króla do odpowiedzi , to może powiem kilka słów na temat tej lilijki...
Lilijka ta została wprowadzona do ZHP w latach , w których ZHP nie było samodzielną organizacją i działało pod dyktatem komunistycznej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej . Lilijka ta została pozbawiona elementów , które by wskazywały na to , że jest to lilijka ZHP . Przede wszystkim pozbawiono ją liter ONC
Po pierwsze , druhu Kieszkowski , to nie chciałbym aby ta lilijka znalazła się na Druha berecie . Tłumaczę dlaczego . Nie zgadzam się na epatowanie symbolami minionego ustroju , który systematycznie niszczył harcerstwo i efekty tego niszczenia mamy doskonale widoczne dziś.
W kontekście historycznym lilijka ta widniała na bordowych beretach Harcerskiej Służby Polsce Socjalistycznej , antyogranizacji wewnątrz ZHP z czasów gierkowskich . Dlatego tym bardziej nie zgadzam się na to , żeby ktokolwiek nosił taką lilijkę na berecie i chyba będę kontaktować się z przełożonymi chętnych do noszenia z dumą symboli HSPS
Osobiście radzę lepiej wejście w posiadanie normalnej , eleganckiej i przede wszystkim regulaminowej , metalowej lilijki Związku Harcerstwa Polskiego
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 24 lut 2007, 19:59

dono pisze:Lilijka ta została wprowadzona do ZHP w latach , w których ZHP nie było samodzielną organizacją i działało pod dyktatem komunistycznej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej . Lilijka ta została pozbawiona elementów , które by wskazywały na to , że jest to lilijka ZHP . Przede wszystkim pozbawiono ją liter ONC
Po pierwsze , druhu Kieszkowski , to nie chciałbym aby ta lilijka znalazła się na Druha berecie . Tłumaczę dlaczego . Nie zgadzam się na epatowanie symbolami minionego ustroju , który systematycznie niszczył harcerstwo i efekty tego niszczenia mamy doskonale widoczne dziś.
W kontekście historycznym lilijka ta widniała na bordowych beretach Harcerskiej Służby Polsce Socjalistycznej , antyogranizacji wewnątrz ZHP z czasów gierkowskich . Dlatego tym bardziej nie zgadzam się na to , żeby ktokolwiek nosił taką lilijkę na berecie i chyba będę kontaktować się z przełożonymi chętnych do noszenia z dumą symboli HSPS
Lilijka w tych kanciastych kształtach pojawiła się już przed II wojną światową. Kiedyś poruszałem ten temat na liście [czuwaj]. Więc HSPS co najwyżej powróciło do wzorów międzywojennej dekadenckiej wariacji na temat lilijki ZHP pozbawiając jej liter ONC.
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 24 lut 2007, 20:39

Rzeczywiście, "kanciata " lilijka pojawiła się po raz pierwszy przed Wojną. A konkretnie wpisana w odznakę jubileuszową IX Krakowskiej Drużyny Harcerzy im. gen. Dyonizego Czachowskiego /1921- 1931/. Równocześnie, została też "kanciata" Odznaką I Wystawy Krajowej Drużyn przy szkołach Powszechnych. Później jako odznaka Zlotu łódzkiej Chorągwi Harcerzy w 1933 r. i następnie na Odznace XXV lecia Harcerstwa w Kielcach.
Identyczny z haespeesowskim wzorem miała lilijka z 1937 r. II Wyprawy Instruktorskiej do USA. Itd. Na tych lilijkach , i wielu innych opuszczano literki ONC. Nigdy jednak nie miało to innego, poza plastycznym celu. Ale lilijki metalowe i plastikowe "plakietkowe" z okresu haespeesowsko - specjalnościowego miały jeden cel. Zlikwidować hasło "Ojczyzna, Nauka, Cnota" hasło z wiersza Adama Mickiewicza "Hej radością oczy błysną" / odzew "i męstwo, praca i zgoda"/ przyjęte za swoje przez Filomatów i Filaretów. To dla komunistów
było i niestrawne i .....niebezpieczne, bo przypominało walkę o Polskość przeciwko caratowi.
A tego wszak, o dziwo, bardzo nie lubili "towarzysze radzieccy". Tak więc poszedł partyjny nakaz "ogołocenia" lilijki z jednego z najpiękniejszych narodowych haseł.
Dlatego np w Krakowie ruszyła produkcja nielegalnych lilijek, masowo nabywanych przez całą Polskę. To był autentyczny protest !
Dajmy sobie spokój z taką ogołoconą lilijką, to nie lilijka , to plama na lilijce.
Nie chodzi o kształt, ten jest jak wyżej pokazałem OK. Chodzi o brak liter ONC na haespeesowskim wzorze.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2007, 20:42 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 24 lut 2007, 20:45

Masz rację Marek , kanciata lilijka to między innymi Lilijka Czarnej XIII Krakowskiej . Nie zmienia to natomiast faktu , że Druhowi Kubusiowi chodzi dokładnie o lilijki z dawnych czasów w formie naszywek na beret , zwłaszcza ten bordowy

http://www.ostrow.zhp.wlkp.pl/galeria/O ... oto11.html

Zdjęcie przedstawia ówczesnego Naczelnika ZHP , hm. PL Jerzego Wojciechowskiego wraz z Przewodniczącym FSZMP . Na jego berecie doskonale widzimy domniemaną "naszywkę z lilijką"
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

Speedy
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Speedy » 24 lut 2007, 23:39

Jakby ktoś miał ochotę pooglądać sobie taką oldschool`ową naszywkę z lilijką na zbliżeniu, to zapraszam do podziwiania efektu grzebania w moich domowych szpargałach ;).

http://www.gliwice.zhp.pl/files/inne/_/ ... ilijka.jpg
Ostatnio zmieniony 24 lut 2007, 23:40 przez Speedy, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Piotr Wittchen
Wydział Systemów Informatycznych GK ZHP

KubuśK.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: KubuśK. » 25 lut 2007, 11:23

Lilijka samo złooo.

Rzeczywiście, wolę już mieć taką metalową lilijkę jaką teraz posiadam, po tym jak zapoznałem się z historią owych naszywek. No, ale sam fakt, że bardzo fajna jest taka naszywka, chciałbym taką posiadać, ale nie taką... komunistyczną, że tak powiem.
Wyw. Jakub Kieszkowski

jalipska
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jalipska » 25 lut 2007, 11:58

Co za problem?? Zaprojektujcie sobie w drużynie naszywkę z obowiązującym wzorem lilijki HARCERSKIEJ :), dajcie do zatwierdzenia komendantowi hufca, żeby wiedział i zgadzał sie na takie zastąpienie lilijek metalowych naszywkami, dajcie do wykonania i noście sobie na beretach.... tylko w całej drużynie a nie ty sam bo masz takie "widzimisie". :)

Pozatym np. u mnie w szczepie swego czasu na takie naszywki przyczepiało sie metalową lilijkę, tą naszę harcerską, na lilijkę kanciatą :)
phm. Katarzyna Leszczyńska (Tylipska) HR

KubuśK.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: KubuśK. » 25 lut 2007, 14:19

Ja sam? Kilka osób z mojej drużyny ma takie "widzimisie"... dużo starszych osób (które niestety już opuściły dychę) miało takie naszywki i dalej mają, ale nie sądzę, aby warto było robić takie zamieszanie z komendantem hufca itd. bo to też są koszta.

Co do przyczepienia lilijki na tą zwykłą - też o tym myślałem, ale zrezygnuję.
Wyw. Jakub Kieszkowski

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”