Ważność/kolejność sznura

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 gru 2006, 10:35

I koniecznie do tych krótkich spodni, na te krótkie chwile, kiedy sa wygodniejsze, mam się stroić w wywijki i getry?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 gru 2006, 10:52

Dlaczego "krótkie chwile" ? I dlaczego "się stroić" ?
Gdy mam możliwość (zbyt rzadką :( ) letniej "łazęgi" po górach, to w upał, po wcześniejszych deszczach, ubieram do krótkich spodni sztuce, na które w razie potrzeby szybko zakładam "chlapaki". Przyjemniej się je nosi na sztucach niż na gołej skórze. A "wyłogi/wywijki" też wtedy noszę, tylko nie jako element dekoracyjny tylko jako "dodatkowe" długie "wędrówkowe" skarpety.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2006, 10:53 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 gru 2006, 11:06

Oj Dominik. A kto nosi do długich spodni getry ???
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 gru 2006, 11:08

A ja wolę długie skarpety (podkolanówki), a do obuwia górskiego - po prostu druga para skarpet. Nie żadne harcerskie substytuty w rodzaju wywijek, które są IMHO zbędne. Stąd tez słowa o "strojeniu się", bo jako facet - nie widzę praktycznej roli wywijek (nie mylić z drugą, wełnianą skarpetą w bucie).

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 gru 2006, 11:16

No dobra... napisze więc szerzej. Faceci noszą z reguły długie spodnie więc ten problem dotyczy ich tylko czasami, ale dziewczyny noszą spódnice więc getry też. Skąd wogóle wzięły sie getry ? Chyba wiesz. Getra jest bardzo wskazana częścią ubioru wędrówkowego (zwłaszcza w górach, ma różne funkcje. Nie na darmo każdy doświadczony wędrownie nosi spodnie pod kolano i... getry właśnie. Jesli maja byc uzyteczne to musza byc grube, tak by faktycznie regulować przy ich pomocy ciepłote ciała i by właściwie chroniły łydke przed urazem. Dlaczego getry a nie skarpety? Go getry musza byc grube i wtedy, zwłaszcza latem w takiej skarpecie.... Teraz temat wywijek. Po co ? bo to lepiej wyglada po prostu, a po drugie jeśli wywijki sa nie tylko na pokaz to w pewnym stopniu uszczelniaja góre obuwia przed wpadaniem do niego np. kamyków.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 gru 2006, 11:27

Januszu, z całym szacunkiem - ale ja nosze latem grube wełniane skarpety i jest OK. But mój zaś od góry nie wymaga uszczelniania.

No, ale fakt - wełniane, a nie grube plastikowe, co jest obecnie modne. Wełnianych getr harcerskich nigdy w sklepie nie widziałem - zawsze to było sztuczne włókno. W dodatku cienkie i byle chłamowate.

A jak moja noga wymaga ochrony przed urazami, to wole spodnie z tkaniny, niż getry z dzianiny. Na kolce itp. sa o wiele lepsze.

No, ale ja mam facetów.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2006, 11:29 przez dominik jan domin, łącznie zmieniany 1 raz.

Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 gru 2006, 13:30

Jak spotkamy się kiedyś, latem, w górach, to wrócimy do "tematu" ;)
Takie rzeczy najlepiej dyskutować w "realu", bo każdy ma inne doświadczenia :)
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 gru 2006, 14:01

OK. Całkowicie się zgadzam. Zwłaszcza, ze w gorach sa szlaki (przynaj,mniej tam, gdzie ja bywam), a na nizinach chaszcze (przynajmniej tam, gdzie ja bywam znacznie częsciej niż w górach) - a to zupelnie inne warunki... tak jabu Afrykańczyk z Eskimosem spierali się, jaki ma być dom...

I ciesze się jednocześnie, że wszyscy zwracamy uwagę na użytkowość elementów.

Hufiec ZHP Toruń

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 21 gru 2006, 17:07

endrea pisze:I zgadzam się, że to wyjątkowo głupia zasada, ale taka jest prawda, szary sznur nie jest zabroniony.
z tego, co napisałaś wynika, że przy każdej możliwej funkcji powinno w regulaminie widnieć:
"osoba na tej funkcji, poza zapisem, nie może nosić sznura w kolorze: (i tutaj pełen zapis, pytanie na jakiej palecie kolor. się oprzemy)"
paranoja. :]
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 21 gru 2006, 21:46

Paranoja opisana zasadą wyżej przeze mnie przedstawioną. Czymu nikt nie wymyślił zasady, że jak czegoś nie ma to znaczy, że NIE MA?
Tyle, że też znalazłyby się dziamdziaki, które by tę zasadę gwałciły :rolleyes:
Bo zasady są po to by je łamać???

(a co do dyskusji niezwiązanej z tematem: jak dobrze być wodniakiem, z prostą bluzą, bez nadmiaru upiększeń, jasno określony regulamin... i być omijanym przez reformy mundurowe... bo wodniacka trwa chyba dłużej niż jestem na tym forum :/ )
Ostatnio zmieniony 21 gru 2006, 21:49 przez peshoo, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 21 gru 2006, 23:18

peshoo pisze:jak dobrze być wodniakiem, z prostą bluzą, bez nadmiaru upiększeń...
Druhu nie zgodze sie z toba zwykly mundur harcerski powienien sie odznaczac od zwyklych ubran jak by byl bez "upiekrzen" to moglibysmy sie nie odruzniac od reszty ludzi przeciez kazdy ma prawo zalorzyc zielona czy szara koszule a co do reformy to zoabaczymy czy byla potrzebna i jak dlugo bedzie trzeba czekac na nastepna(oby nie za szybko)
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 22 gru 2006, 08:08

Nie twierdze, że nie powinien się odznaczać. Mój się odznacza! Nie każdy ma trzy paski na mundurze :P Ani beczki :P
Ale kurcze, jakieś getry, wywyjki, sztuce, wyłogi... Szkoda, że nie jeszcze złote epolety, akselbanty i sztyblety. Ja nawet nie bardzo kojarzę o czym mówicie :/ Chciałem tylko zaznazyć, że spieranie się o takie "pierdoły" i to nie po raz pierwszy, wygląda groteskowo. Nawet z punktu widzenia innego harcerza.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2006, 08:15 przez peshoo, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Michał Pesz HO

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 22 gru 2006, 08:54

peshoo pisze:Ja nawet nie bardzo kojarzę o czym mówicie
Mogę wiedzieć kto i kiedy zamknął Ci próbę pwd, a wcześniej HO, ba a nawet ćwika ?
Mogą Ci się nie podobać "zielone" mundury, ale wypada znać regulamin mundurowy ZHP.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2006, 09:24 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 22 gru 2006, 09:42

U nas w druzynie (w tej co jetem przybocznym) sa i wywijki i getry(bo w drugiej sa same getry) mi i dzieciakom nie przeszadza to ze sa one wrecz przeciwnie traktujemy to rowniez jako barwy druzyny a mam na dzieje ze barwy siadcza duzo dla was bo dla na bardzo i dlatego nie chcemy pozbyc sie ich... sa one dla nas czescia umundurowania... poprostu jak bysmy je usuneli to tak jakbysmy wyrzuclili pewien rozdzial naszej druzyny...
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 22 gru 2006, 13:02

19kldh pisze:
peshoo pisze:Ja nawet nie bardzo kojarzę o czym mówicie
Mogę wiedzieć kto i kiedy zamknął Ci próbę pwd, a wcześniej HO, ba a nawet ćwika ?
Mogą Ci się nie podobać "zielone" mundury, ale wypada znać regulamin mundurowy ZHP.
Ta? To niech mi Druh coś znajdzie w regulaminie o WYWIJKACH ( co to jest to akurat wiem bo widziałem), SZTUCACH czy WYŁOGACH !!!
Podpowiem: NIE MA.

Historycznymi regulaminami się aktualnie nie interesuję.

Natomiast czasami kłótnie mundurowe mnie dziwią. Ile w nie idzie energii i emocji...

Pamiętam taką zasłyszaną anegdotkę, jak zebrała się grupa harcerzy, którzy mieli stworyć jakiś specjalny zespół do ważnego zadania. Pierwsze dwa spotkania kłócili się jakie mają mieć mundury, po czym się rozeszli i nic z tego nie wyszło.

:/
pwd. Michał Pesz HO

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”