Ważność/kolejność sznura

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 18 gru 2006, 13:40

sikor pisze:Cóż kiedyś sznur bywał przydatny teraz to tylko symbol...
Dokładnie.

Dla mnie - od kiedy się usakralizował i przestał pełnic funkcję uzyteczną - przestał byc dla mnie potrzebny. tak samo mam wątpliwości do szalików klubowych (tzn. w tej bajce nazywa się to chusta harcerska), które służa tylko i wyłącznie do powiewania na ubranku.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 18 gru 2006, 14:25

Już taka dyskusja była na Forum. Powtórzę, ze system naszych sznurów funkcyjnych jest systemem funkcyjnym, stosowanym w armii brytyjskiej. Sznur oznacza FUNKCJę W MOMENCIE JEJ WYKONYWANIA. Nie jest żadną godnością - takie rozumienie pochodzi z tradycji przeciwnej, czyli.....rosyjskiej, gdzie generałami bywali i dystynkcje nosili wszyscy, nawet najmarniejsi urzędnicy......całkiem cywilni. Zdumienie w czasie II w. św. wzbudzali wsród naszych "leśnych dziadków" /oficerowie bez przydziału/ Brytyjczycy, którzy np z brygadiera /własciwie generał/, stawali się ....majorami, bo zmieniała się ich funkcja, do której przypisany był dany stopień. A dalej , wnioski wyciągnijcie sami.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2006, 14:26 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

szaman
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szaman » 18 gru 2006, 15:15

U mnie w szczepie to raczej sfera profanum niż sacrum jest. wiekszosc druzyn nosi jednakowe barwy(tzn te ktore wywodza sie z druzyny-matki) i sznury funkcyjne pelnionych fukcji. dlatego zdaza sie tez ze gdy jestesmy w komplecie to druzynowych jest kilku, jeszcze wiecej przybocznych, nie mowiac juz o ludziach z zielona beczka na sznurze. i nikt nie robi z tego tragedii. kolomyja zaczyna sie wtedy gdy pojawi sie ktos kto nas nie zna, bo wiekszosc z nas nosi wciaz plakietki naszej druzyny macierzystej, pomimo tego ze juz stare byki jestesmy :P a wedrawniczej w ktorej obecnie dzialam to jest tak ze nosimy barwwy druzyny (przyszla do szczepu, ma inne) i sznury pelnionych funkcji w innych jednostkach.

miro
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miro » 18 gru 2006, 16:48

W regulaminie nie mam mowy o tym zeby nosic sznur najwyzszej pelnionej funkcji... lecz wydaje mi sie logiczne ze jesli ktos np jest szcepowym i jednoczesnie druzynowym to przecie nie bedzie w zaleznosci od tego gdzie na placu apelowym stoi (czy przy druzynie czy prowadzi apel) zmienial sznura :)

Jesli ktos pelni jakas funkcje wyzsza (ale nie w druzynie) w strukturach ZHP to powinien nosic ten sznur jaki jest najwyzszy. Ja spotkalem sie z tym ze jesli ktos np byl zastepowym w druzynie harcerskiej a przy tym przybocznym w gromadzie to i tak nosil sznur pelnionej funkcji z druzyny maciezystej a sznur przybocznego zakladal tylko gdy wystepowal jako reprezentant gromady.

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 18 gru 2006, 21:53

dla mnie to zależy od sytuacji - apel drużyny sznur drużynowego, apel szczepu sznur szczepowego, zbiórka drużyny sznur zastępowego albo szaraka a nie przybocznego czy drużynowego zuchowego.
phm. Izabela Staszczyszyn HR
Drużynowa 20 Drużyny Harcerzy Leśnych "Czarny Wilk" ^-^
III Szczep Harcerski "Leśni"
www.lesni.pl || www.kpw.org.pl || www.haer.org

miro
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miro » 19 gru 2006, 11:48

endrea pisze:sznur zastępowego albo szaraka a nie przybocznego czy drużynowego zuchowego.
po 1-sze od kiedy to zgodnie z nowym regulaminem 'szarak' ma sznur ??
po 2-gie to wlasnie powiedzialem - ze sznur zostawal z druzyny maciezystej a tylko w wyjatkowych sytuacjach zielony lub granatowy - z druzyny zuchowej

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 19 gru 2006, 13:27

a gdzie jest napisane, że nie można go nosić;)?

a odniosłam się do 1-ej części Twojej wypowiedzi.
Jeśli mamy różne funkcje w róznych jednostkach to wybór sznura noszonego przy mundurze zależy od sytuacji - i inteligencji noszącego;).
Ostatnio zmieniony 19 gru 2006, 13:32 przez endrea, łącznie zmieniany 1 raz.

miro
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miro » 19 gru 2006, 13:58

endrea pisze:a gdzie jest napisane, że nie można go nosić;)?
Juz odpowiadam:

http://dokumenty.zhp.pl/org/download_05/gku05209.pdf strona 11 punkt 6 podpunkt 1

6.1 Oznaki funkcji w druzynach, szczepach i zwi zkach druzyn
a. funkcyjny zastepu
sznur szary z brazowym suwakiem, noszony spod ramienia
b. zastepowy
sznur brazowy, noszony spod ramienia
c. przyboczny
sznur zielony, noszony spod ramienia
.......

gdzie tu jest napisane ze sie nosi szary sznur albo ze wohgole cos takiego istnieje

oraz strona 1.

5. Z dniem wprowadzenia regulaminu traca wa,nosc:
b. Regulamin odznak i oznak zuchowych, harcerskich i instruktorskich Zwiazku
Harcerstwa Polskiego z dnia 20 sierpnia 1997 r, z wyjatkiem punktów
dotyczacych specjalno0ci.

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 19 gru 2006, 23:13

Znowu rozbija się o starą zasadę, którą tępiłem na wielu grach obozowych, a która powodowała, że te gry się sypały.
Brzmi ona: Co nie jest zabronione, jest dozwolone.
Jest to bardzo głupia zasada, która powoduje, że opis krótkiej gry, mieszczącej się na karce A4, trzeba uzupełnić o zakazy, przywidując wszystkie możliwe idiotyzmy, jakie mogą przyjść ludziom do głowy. A i tak zawsze można trafić na wyjątkowo utalentowanego idiotę. I opis zajmuje 10 stron A4.
Na szczęście minęło trochę czasu i ludzie o tej zasadzie zapomnieli i obecny drużynowy tamtej drużyny nie ma już tych problemów.
Tutaj natomiast widzę są. Nie wiedziałem, że powyższa zasada ma tak dalekie przełożenia.
¬le jest jak coś jest niedookreślone, ale starożytni rzymianie mawiali: "im więcej praw, tym bardziej chore państwo".
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 20 gru 2006, 22:13

szare sznury były- i wiele drużyn dalej je nosi. Dlaczego nie? Czy w jakiś sposób psuje to wizerunek? O wiele gorzej wygląda "harcerzochoinka".

I zgadzam się, że to wyjątkowo głupia zasada, ale taka jest prawda, szary sznur nie jest zabroniony. Tak samo jak wywijki. Są gdzieś opisane? To czemu nie spotkałam jeszcze drużyny bez wywyijek? Dla niektórych są to "tradycyjne" części munduru - zresztą, jak dla mnie, harcerz bez wywijek wygląda jak... ktoś kto ma za długie skarpetki;).

Co do gier - "obawiam" się, że harcerze i harcerki ze szczepu sikora nie mają takich problemów;). ..

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 gru 2006, 08:33

endrea pisze:I zgadzam się, że to wyjątkowo głupia zasada, ale taka jest prawda, szary sznur nie jest zabroniony. Tak samo jak wywijki. Są gdzieś opisane? To czemu nie spotkałam jeszcze drużyny bez wywyijek? Dla niektórych są to "tradycyjne" części munduru - zresztą, jak dla mnie, harcerz bez wywijek wygląda jak... ktoś kto ma za długie skarpetki;).
Nas nie widziałaś... No, ale zaprawdę - gdzie my mamy te wywijki nosić? Na nosie?

A tak na marginesie - "za długie" skarpetki to podkolanówki, obecnie cięzkie do kupienia, a szkoda...
Ostatnio zmieniony 21 gru 2006, 09:50 przez dominik jan domin, łącznie zmieniany 1 raz.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 gru 2006, 09:09

Jeśli chodzicie w półtrampkach albo w glanach to faktycznie nie ma gdzie ;P
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 gru 2006, 09:23

Jeśli noszą krótkie sztuce, a do tego dużo zawinięte, to faktycznie wygląda to jak "zwykłe" skarpety.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 gru 2006, 09:51

Po pierwsze, to długie spodnie. I temat butów już nie jest konieczny... Sztuc, wywijek, getrów, wyłogów i innych elementów nie nosimy, bo nie ma gdzie. Oczywiście warto zwrócić uwagę, że mam wędrowników, a nie zuchów, którym krótkie majtki do biegania bardziej pasują.

Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 gru 2006, 10:08

Też preferuję długie spodnie ale czasem krótkie są po prostu wygodniejsze.
Także dla wędrowników (a nawet zwłaszcza dla wedrowników). ;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”