Opolska Rozwiązana

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 30 lis 2006, 06:44

Heh Grzesiu... Zawsze jak cos odchodzi to żal ściska serce ale... czy warta była skórka wyprawki? Czy wspólnota musi być KOMENDĄ? Czy bardziej po harcersku byłaby na miejscu drużyna komendantów hufców? I właśnie ta drużyna winna byc wspólnotą? Przyzwyczajenie ma ogromną siłę... Niektórzy mówią że jest naszą drugą naturą ale czy dlatego ma być tak jak jest? A może formuła chorągwi wyczerpała już swoje możliwości? I czas na zmiany. Opolska znikła z innych powodów ale może to zniknięcie powinno stać się katalizatorem zmian w całym związku?

Czy uważasz że dla wspólnoty potrzebny jest organ organizacyjny? Nie wystarczy Krąg ludzi czujących wspólnotę miast ludzi będących w niej bo taka jest struktura organizacji?
Co bedzie lepsze dla jakości naszej harcerskiej pracy?

Pozdrawiam ciepło
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 30 lis 2006, 12:16

Ha, nieźle. Rozwiązywać, powoływać ?! Jedno i drugie. Po prostu nie ma najmniejszej potrzeby trzymania się sztywnych struktur organizacyjnych, które w ogólnym i historycznym rozrachunku są tylko tworem wtórnym wobec Ruchu Harcerskiego.
W ZHP, struktury są w dużym stopniu sztywną zaszłością powiązaną z podziałem administracyjnym kraju, w którym "wicie rozumicie każda organizacja ma mieć swój "organ", taką wicie instancję". Nasza historia uczy, że niekoniecznie trzeba było wiązać harcerskie komendy z oczekiwaniami władz. /lepszy kontakt bla, bla, bla.../
ZHR powstając dorabia się chorągwi poprzez Namiestnictwa - czeka, by na danym terenie wyrosły wpólnoty zdolne p r o w a d z i ć Chorągiew , a nie administrować .....pensjami.
W ZHP też nie dochodzono do Chorągwi automatycznie w okresie międzywojennym.
Osobiscie uważam, że przyłączanie upadającej Chorągwi do ościennej to nienajlepszy pomysł.
Ja stworzyłbym system elastyczny - nie spełniacie kryteriów, zostajecie Namiestnictwem
z okrojonymi prerogatywami.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2006, 12:19 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Speedy
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Speedy » 30 lis 2006, 17:49

dominik jan domin pisze:
Speedy pisze:Wbrew poglądom dominika jan domina [...]
Mała prośba - w języku polskim imiona i nazwiska pisze się Wielką Literą. Możesz to uszanować?
Wiem o tym doskonale, dlatego proszę o wybaczenie Szanowny Druhu Dominiku Jan Dominie, jednakże nie odnosiłem się do Twoich personaliów, lecz nazwy nicka używanego na niniejszym forum, który został napisany przez Ciebie samego z małych liter.

Niestety nie podejmę polemiki z osobami, których wypowiedzi są niezgodne z moją opinią ze względu na mój obecny brak czasu i soczyste posty, w które musiałbym się zagłębić w celu udzielenia rzetelnej odpowiedzi.

Czuwajcie.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2006, 17:51 przez Speedy, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Piotr Wittchen
Wydział Systemów Informatycznych GK ZHP

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 30 lis 2006, 21:46

Jasne,druhu Januszu -
- zazwyczaj coś się kończy. Imperium to,czy też tamto padło,więc cóż chorągiew?...,choć żal.
- "Czy wspólnota musi być KOMENDĄ?" - pytasz. Komenda chorągwi,a chorągiew - pewna różnica jest to. To pierwsze,to komendant i kilku ludzi. Chorągiew zaś głów tysięcy kilka w danym obszarze sobie liczy.
- "... czy warta skórka była wyprawki?..." - pytasz również. Nie wiem. Jednak szkoda,że konsekwencje działania jednego w harcerskim mundurku,ponosić będzie teraz tych kilka tysięcy.

Zgadzam się z Tobą,druhu Piotrze,że przyłączenie do ościennej chorągwi,to nie jest fortunny pomysł. Przyzwyczajenie? A czy można je lekceważyć?
Wspólnota,wspomniałem o tym już tutaj. Więc z innej beczki teraz - przed kilkoma laty reforma administracyjna zmiotła województwo częstochowskie. Częstochowa jest teraz w śląskim. Proszę wejść sobie chociażby na forum "Gazety Wyborczej" w tejże. Lat kilka od tej reformy minęło,a przewija się tam wątek za wątkiem - "My - wy!". Wspólnoty,jak można przeczytać,nie udało się zbudować. Obawiam się,że i taki efekt może być z hufcami z tego i tamtego terenu.
Ale...,sami tego jesteśmy sobie winni...

Pozdrawiam smutno,a ciepło - czuwaj!

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 30 lis 2006, 21:50

Więc budujcie swoją wspólnotę :) Naprawdę potrzebujecie do tego chorągwi ? Organizacja bywa przydatna ale... bywa również ograniczająca Ruch. Jak juz ochłoniecie i podejmiecie działanie w celu utrzymania wspólnoty w Ruchu a nie w organizacji to może sie okazać że jest znacznie lepiej niż było ;)

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 30 lis 2006, 22:02

grzesiek pisze:Więc z innej beczki teraz - przed kilkoma laty reforma administracyjna zmiotła województwo częstochowskie. Częstochowa jest teraz w śląskim. Proszę wejść sobie chociażby na forum "Gazety Wyborczej" w tejże. Lat kilka od tej reformy minęło,a przewija się tam wątek za wątkiem - "My - wy!". Wspólnoty,jak można przeczytać,nie udało się zbudować. Obawiam się,że i taki efekt może być z hufcami z tego i tamtego terenu.
Tak jak stało się z dawnym województem bielskim - środowiska harcerskie jakoś trudno asymilują się z chorągwią śląską czy chorągwią mazowiecką, w której po przyłączeniu dawnej siedleckiej, ostrołęckiej i radomskij - jakoś nie wykształciła się żadna wspólnota... (poza tymi, które istniały... ja jakoś dalej odczuwam więź ze środowiskami dawnej radomskiej).

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 03 gru 2006, 11:32

Witam

mam prośbę - jęśli prawdą jest że pod koniec listopada sąsiednia Chorągiew Opolska została roziwązana - to proszę o potwierdzenie tej informacji a najlepiej podanie jakiegoś linku do strony GK, RN albo strony wszytskich świętych gdzie informuje się Związek że rozwiązaniu ulega jedna z dotychczasowuch 17 Chorągwie. Jako członek CHorągwi Śląskiej też prosiłbym o link do jakiejś śląskiej strony. Od godziny przeszukuję internet. Po kolei ZHP.pl, serwisy GK, RN, strony ChO, mojej CHorągwi i kompletnie nic. Ja rozumiem żenie informuje się ponad 100000 ludzi wkraju o rozwiązaniu zastępu w Koziej Wulce ale czy jak roziwążą cały ZHP to też nas nikt nie poinformuje. Nawet jeśli ChO jeszcze istnieje ale przymierza się decyzją Zjazdu Ch do likwidacji to też warto by o tym poinfomować.

Nie rozumiem trzymania tego w tajemnicy - chyba żę forum ZetHaPowskie stało się już oficjalnym publikatorem Związku

Swoją drogą rozumiem obawy członków Chorągwi Opolskiej - teraz jeśli dobrze rozumiem posty powyżej - członków naszej(czyt. naszej wspólnej) ChŚl.

Ale nie ma się czego obawiać - do Śląskiej przyłączano przy zmianie z Katowickiej i jak na mój gust na poziomie działania drużyn nie rodzi to większych problemów.

Bądźmy dobrej myśli.

Chyba że te posty to już na 1 kwietnia ktoś pisze - ale jeśli to miałby być dowcip to raczej słabiusieńki
Per Concordia Ad Victoria

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 03 gru 2006, 16:28

Bo jeszcze formalnie nie rozpoczął się proces likwidacyjny. Myślę że najbliższy rozkaz Naczelniczki to zmieni. Pozwole sobie przekleić link z Czuwaja:
http://listy.czuwaj.net/pipermail/czuwa ... 09350.html

więc to na razie informacje nieoficjalne.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 03 gru 2006, 16:59

alek pisze:Witam

mam prośbę - jęśli prawdą jest że pod koniec listopada sąsiednia Chorągiew Opolska została roziwązana - to proszę o potwierdzenie tej informacji a najlepiej podanie jakiegoś linku do strony GK, RN albo strony wszytskich świętych gdzie informuje się Związek że rozwiązaniu ulega jedna z dotychczasowuch 17 Chorągwie. Jako członek CHorągwi Śląskiej też prosiłbym o link do jakiejś śląskiej strony. Od godziny przeszukuję internet. Po kolei ZHP.pl, serwisy GK, RN, strony ChO, mojej CHorągwi i kompletnie nic. Ja rozumiem żenie informuje się ponad 100000 ludzi wkraju o rozwiązaniu zastępu w Koziej Wulce ale czy jak roziwążą cały ZHP to też nas nikt nie poinformuje. Nawet jeśli ChO jeszcze istnieje ale przymierza się decyzją Zjazdu Ch do likwidacji to też warto by o tym poinfomować.
Alek, bez paniki. Proces rozwiązania opolskiej został rozpoczęty, ale nikt jeszcze tej chorągwi nie rozwiązał. Więc dlaczego serwisy GK, RN i inne - jak ich nazwałeś - "wszystkich świętych" miałyby informować o czymś, co jeszcze nie miało miejsca?

Ponadto, skoro składasz jakieś prośby, to czemu nie złożysz ich bezpośrednio do RN, GK czy chorągwi śląskiej, tylko piszesz o tym na forum?

Na razie na zjeździe chorągwi opolskiej delegaci przyjęli stanowisko, że chca roziązania swojej chorągwi. Na razie nic więcej się nie wydarzyło. I tyle...

Rafał
Ostatnio zmieniony 03 gru 2006, 17:01 przez Rafal, łącznie zmieniany 1 raz.
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 03 gru 2006, 19:17

choćby na stronce ZHPu można było podać takie info o decyzji Zjazdu CH - jakby nie było jest to informacja ważna - skoro pisze sie tu że ChOpolska zostałą rozwiązana i wcielona do Śląskiej to jest to dla mnie info ważne - gdyby ktośod razu napisał że to Delgaci przyjęli tylko takie stanowisko pewnie na razie bym się w ogóle nie odzywał

a pisze na forum bo to tutaj są jedyne informacje na ten temat więc skoro ktoś o tym
pisze znaczy że coś o tymmusiał słyszeć - chyba że sobie ubzdurał

i dziękuję za odpowiedź - najbardziej precyzyjną - jak rozumiem Delegaci uznali że chcą rozwiązania Chorągwi Opolskiej i to mi wystarczy - dziekuje
Per Concordia Ad Victoria

pawełz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pawełz » 08 gru 2006, 22:06

cholera ..smutno mi na to co się stało (bardzo delikatnie mówiąc), mnie ciekawi tylko inny aspekt tej sprawy , co z majątkiem chorągwi , co stanie się z barką , osrodkiem w Turawie i magazynami chorągwi ciekawe swoją drogą ile już z nich wypłyneło sprzetu- i nie pisze tego gołosłownie oj niestety chyba nie .Fajnie by było aby przynajmiej "pogrzeb" odbył sie bez przekrętów
szkoda bardzo szkoda
Ostatnio zmieniony 08 gru 2006, 22:40 przez pawełz, łącznie zmieniany 1 raz.

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 09 gru 2006, 12:20

Majątkiem? A co z długami? Kto je spłaci?
ZHP oczywiście, czyli my wszyscy...
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 11 gru 2006, 22:31

- druh Rafał precyzyjnie określił stan obecny chorągwi. Jego słowa uzupełnię jeszcze tym:
http://miasta.gazeta.pl/opole/1,35086,3783182.html

- druhu Pawełz,
ależ Twoja popełniona wypowiedź tutaj jest jak najbardziej gołosłowna. Oj,niestety jest! Bo,jeśli posiadasz konkretną wiedzę na temat tego "wypływającego sprzętu",to i konkretnie napisz o tym. Najlepiej,zgłoś to odpowiednim organom. Jeśli zaś jest to podparte tylko "gdybaniem",lepiej nie pisz takich rewelacji.

Pozdrawiam ciepło - czuwaj!

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 13 gru 2006, 21:02

Jednak cień szansy może jest?
W dzisiejszej NTO przeczytałem:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... ktualnosci

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 17 gru 2006, 07:51

Nie, nie powinniśmy wracać do struktury sprzed wojny i stawać się zlepkiem hufców, tylko byc silną, prężną i jednolitą organizacją pozarządową zarządzaną zgodnie z tym co wnosi nauka o zarzadzaniu z całymi jej dobrodziejstwami ad 2006 a nie ad 1912.

Ale do tego struktury regionalne nie są być może wcale potrzebne.

Ja do każdego działania zadaję pytanie: co z tego ma drużyna?
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”