nowe mundury śmiać się czy płakać??

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
Zablokowany
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 cze 2006, 09:33

Nazgul - nie ma i nie będzie jednolitych mundurów. Taka została podjęta decyzja i tak bedzie.

Nawet wsród drużyn niespecjalnościowych długo bedzie do identyczności opartej na nowych mundurach: A to ceny, B to dostępność.

No cóz, ja jak widzę Zawiszaków to im zazdroszczę. Mundurów. I potrafili zmienic swoje w trybie szybkim - kto pamięta jeszcze stara mundury sprzed ich wstąpienia do FSE?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

nazgul
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: nazgul » 21 cze 2006, 12:32

dominik jan domin pisze:Nazgul - nie ma i nie będzie jednolitych mundurów. Taka została podjęta decyzja i tak bedzie.
To są jakies zmiany w regulaminie, rozumiem wodniaków, obecnie obowiązuje chyba "okres przejściowy" jak kiedyś na piaskowce HSPSu i olimpijki. Jeżeli będziemy konsekwentni jak Zawiszacy / jeszcze pamiętam jak kiedyś wyglądali / to za parę lat czeka nas kolejna reforma mundurowa i kolejna i ...
hm. Sławek Andryszewski

Ukochanie i odczucie idei bardziej ją wcieli w życie niż najokrutniejsze regulaminy.
Andrzej Małkowski

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 cze 2006, 12:52

Okres przejściowy, regulamin, a cena, "tradycja srodowiska", dostepność "starych" i "nowych" wzorów sie wzajemnie gryzą.

Do tej pory - 10 lat - sporo ludków nie ma plakietek WOSM i WAGGGS. I co? I nic. Olimpijki dopiero teraz wyleciały z regulaminu, wisza na okresie przejściowym.

Po prostu mało wierzę w powodzenie takiej zmiany jaka została wprowadzona. Zawisza zmiane miała "dość istotną" w stosunku do naszej reformy.

Na tak małe zmiany częsci osob może sie nie opłacac przechodzić, zwłaszcza, ze koszty sa nieliche, zwłaszcza z porównaniem z kupnem uzywanych. No i tradycja... I tez markotnie przypuszczam, ze producenci dotychczasowych tworów mundurowych nie zrezygnuja łatwo z rynku.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2006, 13:13 przez dominik jan domin, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

maciupa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: maciupa » 22 cze 2006, 18:39

19kldh pisze:Lekko ją "falandyzując", tak.
Tylko po co chcesz je nosić ? Jedynie dla ozdoby ?
mam rozumiec ze jest to zgodne z regulaminem.

Ja nie chce ich nosic a chciałem zaczerpnąc opini na temat zgodnosci z przepisami. Nie wystepuje tu w mojej sprawie ale w sprawie innej osoby.
pwd. Jakub Maćkowski HO
Krakowski Harcerski Krąg Akademicki "Diablak"

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 22 cze 2006, 20:08

maciupa pisze:
19kldh pisze:Lekko ją "falandyzując", tak.
Tylko po co chcesz je nosić ? Jedynie dla ozdoby ?
mam rozumiec ze jest to zgodne z regulaminem.
Nie tyle zgodne, co niesprzeczne.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

PoLo23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PoLo23 » 08 lip 2006, 05:38

Ogólnie każdy ma swoje zdanie, mi osobiście mundury się nie widzą a ta flaga na klapie to przesada, wogóle dziwny krój itp.
Choć to nowy regulamin mundurowy nie zamierzam sie do niego dostosować i nosić swój stary co mi zrobią wyrzucą ....

HO PoLo

j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 08 lip 2006, 10:12

A PH ? Przypominam:

7.Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.

Regulamin został wprowadzony przez GK, czyli naszego przełóżonego. Powinniśmy uszanować tą decyzję, ponieważ inaczej łamiemy prawo harcerskie ;). Poza tym to taka trochę niepoważna argumentacja "Co mi zrobią? Wyrzucą?". Jakby się uprzeć to mogliby i wyrzucić. W końcu, nie stosując się do regulaminu łamiesz Statut, czyli nasze najwyższe prawo organizacyjne (poza PH). I nie mów mi, że nie, bo regulaminy są niejako przedłużeniem statutu.

Nie znaczy, że należy sie ze wszystkim zgadzać bezkrytycznie. O nie! takimi frajerami harcerze nie moga być :D
Ostatnio zmieniony 08 lip 2006, 10:13 przez j m b, łącznie zmieniany 1 raz.
Jakub Marcin Bartolik
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana Szolc-Rogozińskiego
HKS "Sami z siebie..."

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 09 lip 2006, 10:21

Uff dawno tu nie byłem, a taki wątek tu wyrósł. Po kolei:

1. Czesiu tłumaczyłem ci, że w starej GK nikt nie odpowiadał za mundury, a raczej nimi się nie zajmował. Po prostu KDH robiło co robiło, były "ważniejsze sprawy". Między innymi ze wzsględu na jakość i ilość dostępnych artykułów zdecydowano zmienić KDH na 4Ż. Zmiana chyba jest zauważalna... :]

2. Pamiętaj także że "monopol 4ż" oznacza "monopol ZHP". 4 Żywioły, co pisałem tysiące razy nie jest żadną prywatną firmą, tylko częścią ZHP (działającą na zasadzie spółki, gdyż wytyczne poprzednich zjazdów kazały oddzielić działalność wychowawczą od zarobkowej). JEdnak to nadal jest ZHP. A to chyba normalne (na całym świecie!), że organizacja kontroluje swoje mundury... Czy to dziwne? Dlaczego mają to robić prywatne firmy??

3. To była REFORMA. Pamiętaj, że nie chodzi o sam mundur, ale o samo podejście do munduru, pozwolenie na jego produkcję, uściślenie wzorów, itp, itd. NA końcu jej ma być o wiele jednolicie umundurowanych harcerzy. Biorąc pod uwagę, że w ciągu kilku miesięcy sprzedaliśmy ponad 10 tysięcy jednostek mundurowych (!!) jest to całkiem realne :]

4. Cena. Kochani, jak już mówiłem czekam na propozycje. Konkretne. NA początek proszę mi znaleźć:

- odpowiedni materiał z możliwością barwienia na wybrany kolor, z ciągłością koloru, bawełna wykończona niemnąco, barwiona kadziowo (nie odbarwia się), lub najlepiej elanobawełna, gramatura 180-210g na górę i 210-240g na dół w cenie PONIŻEJ 12 pln netto za metr bieżący.

- szwalnię szyjącą co najmniej 1000 jednostek tygodniowo, według powierzonych wzorów, trzymającą jakość i rozmiarówkę (!!) w cenie poniżej 15 złotych netto za koszulę.

Jeśli wam się to uda i rzeczywiście te ceny będa wyglądały tak - mundury będą tańsze.

Pamiętajcie, że dochodzi koszt dystrybucji, magazynowania, oraz konieczność wzięcia pod uwagę upustu dla sklepów (minimum 20%!). Żaden sklep w Polsce nie weźmie munduru jeśli nie będzie mógł narzucić minimum 20% bo mu się to nie opłaca.

Pamiętajcie jeszcze o koszcie guzików...

Do tego oczywiście VAT.

Pisałem już wiele razy - bundesy muszą być tańsze (choć materiał kosztuje ponad 20 pln!) bo są robione w setkach tysięcy sztuk! Pozatym to cena używanego munduru. To nie są normalne ceny rynkowe :(

Zapewniam, że cały czas szukamy odpowiedniego, tańszego materiału, ale to nie takie proste...
Ostatnio zmieniony 09 lip 2006, 10:22 przez g00rek, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 lip 2006, 13:21

g00rek pisze:1. Czesiu tłumaczyłem ci, że w starej GK nikt nie odpowiadał za mundury, a raczej nimi się nie zajmował. Po prostu KDH robiło co robiło, były "ważniejsze sprawy". Między innymi ze wzsględu na jakość i ilość dostępnych artykułów zdecydowano zmienić KDH na 4Ż. Zmiana chyba jest zauważalna... :]
Nie musiałeś tłumaczyć że nikt nie odpowiadał bo było to widoczne. "Reforma mundurowa" praktycznie była/jest kopią "deformy metodycznej" w której zamiast zrobić "aby było dobrze" zrobiono tak "aby było inaczej".
g00rek pisze:2. Pamiętaj także że "monopol 4ż" oznacza "monopol ZHP". 4 Żywioły, co pisałem tysiące razy nie jest żadną prywatną firmą, tylko częścią ZHP (działającą na zasadzie spółki, gdyż wytyczne poprzednich zjazdów kazały oddzielić działalność wychowawczą od zarobkowej). JEdnak to nadal jest ZHP. A to chyba normalne (na całym świecie!), że organizacja kontroluje swoje mundury... Czy to dziwne? Dlaczego mają to robić prywatne firmy??
"4Ż" są prywatną firmą, bo są sp.z o.o. Mimo Twoich "zaklęć" że jest inaczej. I to w tej gorszej wersji w stylu "spółek skarbu państwa". A zresztą..... zapytam inaczej. Który z członków GK jest "ministrem od mundurów" ? Tzn. komu za to (m.in.) będzie (lub nie) udzielane absolutorium.
g00rek pisze:3. To była REFORMA. Pamiętaj, że nie chodzi o sam mundur, ale o samo podejście do munduru, pozwolenie na jego produkcję, uściślenie wzorów, itp, itd. NA końcu jej ma być o wiele jednolicie umundurowanych harcerzy.
Co do oczekiwanego "końca" się zgadzamy. Różnimy się koncepcją "dojścia". Powiedzmy, że jako "liberałowi" nie odpowiada mi koncepcja "centralizmu socjalistycznego" ;) . Oraz "łapania na raz 6 srok za ogon".
g00rek pisze:- szwalnię szyjącą co najmniej 1000 jednostek tygodniowo, według powierzonych wzorów, trzymającą jakość i rozmiarówkę (!!) w cenie poniżej 15 złotych netto za koszulę.
(...) Pamiętajcie, że dochodzi koszt dystrybucji, magazynowania,
A dlaczego nie 10 szwalni szyjących po co najmniej 100 jednostek tygodniowo, według powierzonych wzorów, trzymających jakość i rozmiarówkę (!!) w cenie poniżej 15 złotych netto za koszulę ? Z przerzuceniem na nie kosztów dystrybucji (przynajmniej części) i magazynowania. Oczywiście, wymaga to innej filozofii dystrybucji.
g00rek pisze:- odpowiedni materiał z możliwością barwienia na wybrany kolor, z ciągłością koloru, bawełna wykończona niemnąco, barwiona kadziowo (nie odbarwia się), lub najlepiej elanobawełna, gramatura 180-210g na górę i 210-240g na dół w cenie PONIŻEJ 12 pln netto za metr bieżący.
(....)
Zapewniam, że cały czas szukamy odpowiedniego, tańszego materiału, ale to nie takie proste...
Wyraźnie tańszego ? Skoro upieracie się na obecnej kolorystyce to zapewnienia te pozostaną raczej w sferze "zapewnień".
Ostatnio zmieniony 09 lip 2006, 13:36 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 09 lip 2006, 14:28

19kldh pisze:"4Ż" są prywatną firmą, bo są sp.z o.o. Mimo Twoich "zaklęć" że jest inaczej. I to w tej gorszej wersji w stylu "spółek skarbu państwa". A zresztą..... zapytam inaczej. Który z członków GK jest "ministrem od mundurów" ? Tzn. komu za to (m.in.) będzie (lub nie) udzielane absolutorium.
Czesiu, komu jak komu , ale księgowemu... Ech.

Jaką PRYWATNĄ firmą? Spółką z o.o. której 100% właścicielem jest organizacja - Związek Harcerstwa Polskiego. Wszystkie inne składnice są prywatnymi firmami...

Nie ma tutaj żadnej prowizji, dywidenty dla jakiejkolwiek prywatnej osoby - NIC.

A jaka jest wg ciebie lepsza wersja? PRzypominam że już dawno zadecydowano o właśnie takim rozwiązaniu dla wszystkich harcerskich firm jako najbardziej przejrzystej!

Co do mundurów, to przypomnę, że reforma była przeprowadzona przez poprzednią GKę, więc absolutorium jest już udzielone. Za tej GKi jedynie jest wdrażana. Osobą "odpowiedzialną " za 4 żywioły jest prawdopodobnie skarbik ZHP.
czekiwanego "końca" się zgadzamy. Różnimy się koncepcją "dojścia". Powiedzmy, że jako "liberałowi" nie odpowiada mi koncepcja "centralizmu socjalistycznego" ;) . Oraz "łapania na raz 6 srok za ogon".
A ja cały czas, od nikogo nie doczekałem się alternatywnej koncepcji "dojścia". Więc jak? Zaproponujesz coś w zamian?
A dlaczego nie 10 szwalni szyjących po co najmniej 100 jednostek tygodniowo, według powierzonych wzorów, trzymających jakość i rozmiarówkę (!!) w cenie poniżej 15 złotych netto za koszulę ? Z przerzuceniem na nie kosztów dystrybucji (przynajmniej części) i magazynowania. Oczywiście, wymaga to innej filozofii dystrybucji.
Dlatego, że wymagałoby to sporych nakładów na kontrolę zgodności. JEstem już trochę w tej branży i znam realia. Możnaby zapomnieć o jednolitości.
Wyraźnie tańszego ? Skoro upieracie się na obecnej kolorystyce to zapewnienia te pozostaną raczej w sferze "zapewnień".
Czyżbyś twierdził, że inne kolory są tańsze? :]

P.S. Trójkątne patki na mundurze miała Olga Małkowska. Sorry :)
Ostatnio zmieniony 09 lip 2006, 14:28 przez g00rek, łącznie zmieniany 1 raz.
I love BP

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 lip 2006, 22:27

g00rek pisze:
19kldh pisze:"4Ż" są prywatną firmą, bo są sp.z o.o. Mimo Twoich "zaklęć" że jest inaczej. I to w tej gorszej wersji w stylu "spółek skarbu państwa". A zresztą..... zapytam inaczej. Który z członków GK jest "ministrem od mundurów" ? Tzn. komu za to (m.in.) będzie (lub nie) udzielane absolutorium.
Czesiu, komu jak komu , ale księgowemu... Ech. Jaką PRYWATNĄ firmą? Spółką z o.o. której 100% właścicielem jest organizacja - Związek Harcerstwa Polskiego. Wszystkie inne składnice są prywatnymi firmami... Nie ma tutaj żadnej prowizji, dywidenty dla jakiejkolwiek prywatnej osoby - NIC. A jaka jest wg ciebie lepsza wersja? PRzypominam że już dawno zadecydowano o właśnie takim rozwiązaniu dla wszystkich harcerskich firm jako najbardziej przejrzystej!
Ech... nadal "zaklęcia" ;) Ale przykład "spółek skarbu państwa" jest tu akurat bliski. Ze wszyskimi ich powszechnie znanymi wadami.
Byłem/jestem przeciwnikiem "harcerskich" firm. A jeśli już... to mimo że jestem "liberałem", muszę przyznać że najlepiej w historii "harcerskich firm" sprawdzały się spółdzielnie. Ale to tak na marginesie.
g00rek pisze:Co do mundurów, to przypomnę, że reforma była przeprowadzona przez poprzednią GKę, więc absolutorium jest już udzielone. Za tej GKi jedynie jest wdrażana. Osobą "odpowiedzialną " za 4 żywioły jest prawdopodobnie skarbik ZHP.
Nie pytałem o "4Ż" tylko o "sferę mundurową". A to nie to samo.
Widzę że będę musiał się zapytać bezpośrednio w GK (choć możliwe że to Skarbnik) .
Ale i tak "zbiorowa" odpowiedzialność za "sferę mundurową" nadal ciąży także na reszcie GK.
g00rek pisze:
19kldh pisze:Co do oczekiwanego "końca" się zgadzamy. Różnimy się koncepcją "dojścia". Powiedzmy, że jako "liberałowi" nie odpowiada mi koncepcja "centralizmu socjalistycznego" ;) . Oraz "łapania na raz 6 srok za ogon".
A ja cały czas, od nikogo nie doczekałem się alternatywnej koncepcji "dojścia". Więc jak? Zaproponujesz coś w zamian?
Tak, zaproponuję. Ale jeszcze poczekam, do następnego absolutorium. Bo wbrew temu co twierdzisz "absolutorium za mundury" będzie udzielane co roku. Dlaczego ? Bo nie jest to sprawa "jednorazowa" tylko stała. Obecna GK nie może się zasłaniać uchwałą poprzedniej GK. Jeśli ją realizuje to znaczy że bierze za nia pełna odpowiedzialność. Myli Ci się to z realizacją uchwał RN albo Zjazdu.
g00rek pisze:
19kldh pisze:A dlaczego nie 10 szwalni szyjących po co najmniej 100 jednostek tygodniowo, według powierzonych wzorów, trzymających jakość i rozmiarówkę (!!) w cenie poniżej 15 złotych netto za koszulę ? Z przerzuceniem na nie kosztów dystrybucji (przynajmniej części) i magazynowania. Oczywiście, wymaga to innej filozofii dystrybucji.
Dlatego, że wymagałoby to sporych nakładów na kontrolę zgodności. JEstem już trochę w tej branży i znam realia. Możnaby zapomnieć o jednolitości.
Może na tej branży nie znam się aż tak dobrze ale kilka innych znam na tyle dobrze że uważam iż się mylisz. Grubo mylisz... Ale poczekajmy...
g00rek pisze:
19kldh pisze:Wyraźnie tańszego ? Skoro upieracie się na obecnej kolorystyce to zapewnienia te pozostaną raczej w sferze "zapewnień".
Czyżbyś twierdził, że inne kolory są tańsze? :]
Mogą być. Nie tyle kolory, co tkaniny w bardziej "standardowych" kolorach (skoro już upieracie się że musi być to kolor inny niż tradycyjny "harcerski khaki" ).
g00rek pisze:P.S. Trójkątne patki na mundurze miała Olga Małkowska. Sorry :)
Och... na harcerskich mundurach bywały też swastyki, i znam też instruktora ZHR (a podobno są też całe drużyny) który od dość dawna nosi mundur podobny krojem i kolorem do munduru "4Ż". I co ? ;) ;)
Ostatnio zmieniony 09 lip 2006, 22:44 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 09 lip 2006, 23:56

19kldh pisze:"4Ż" są prywatną firmą, bo są sp.z o.o.
nie rozumiem zupełnie w jakim kontekście zostało użyte to słowo "prywatna"?

sp. zo.o. mogą tworzyć wszyscy, poza inną spółką zo.o.

spółka zo.o. może być utworzona przez Skarb Państwa, przez jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje, inne podmioty prawa handlowego, osoby prywatne itd.

skąd to słowo prywatna?

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 10 lip 2006, 00:48

19kldh pisze:Mogą być. Nie tyle kolory, co tkaniny w bardziej "standardowych" kolorach (skoro już upieracie się że musi być to kolor inny niż tradycyjny "harcerski khaki" ).
I co wtedy każdy byłby taki sam? Chyba żartujesz. Jest milion odcieni szarego, czy zielonego. Każdy jest standardowy. Sam mam w biurze z 20 próbek okolic oliwki. Nigdy nie dałoby rady uzyskać jednolitego wyglądu...

A co do reszty, ech Czesiu nie ma sensu ta dyskusja. ZNowu chcesz rozliczać, nie udzielać absolutorium, karać, narzekać. Kiedyś mówiłeś na Forum Mundurowym, że reforma się nie uda, że nie przejdzie, że GK tego nie przepchnie, itd. A tu udało się, tysiące mundurów się sprzedały i wszystko idzie naprzód. Ciągle nad tym pracujemy, ciągle coś ulepszamy, ale sporo myślę zostało zrobione.

Historia mnie oceni, miałem założenia, pozyskałem osoby które się temu przychyliły i zrobiłem co zrobiłem. Jak to wyszło - okaże się za kilka lat. Teraz możemy sobie czczo pogadać.

Chyba, że rzeczywiście przedstawisz wreszcie konkretną alternatywną propozycję dla całej oragnizacji, dla całej Polski. Bo jak na razie żadna nie trzyma się kupy :(

A założenia były proste - jeden, jednolity mundur dla całej organizacji z ulepszeniem tego na co się ludzie skarżyli. OT co.

Ale nie ma co bić piany, bo znowu kręcimy się wokół tego samego tematu. A ja zbyt dużo czasu poświęciłem na mundury w ciągu ostatnich kilku lat mojego życia, żeby się teraz tym stresować :]
I love BP

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 lip 2006, 09:04

dalkow pisze:
19kldh pisze:"4Ż" są prywatną firmą, bo są sp.z o.o.
nie rozumiem zupełnie w jakim kontekście zostało użyte to słowo "prywatna"?

sp. zo.o. mogą tworzyć wszyscy, poza inną spółką zo.o.

spółka zo.o. może być utworzona przez Skarb Państwa, przez jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje, inne podmioty prawa handlowego, osoby prywatne itd.

skąd to słowo prywatna?
"osóby prywatne". Rozumiem ze chodzi Ci o "osoby fizyczne" ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 10 lip 2006, 09:21

tak :)
tylko nie rozumiem, dlaczego odpowiadasz pytaniem na pytanie :/

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa