Zakaz noszenia mundurów

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 24 lis 2005, 18:20

A po co ta petycja?? PRECZ Z PETYCJAMI !!
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

jimmmm
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jimmmm » 24 lis 2005, 23:18

Zgadzam się, farbowanie na czarno to dobry pomysł.
Jak ma ktoś polskie mundury to niech ponosi czarny aż mu się rozwali, a potem polecam wszystkich na działania polowe jakieś tanie bojówki (na przykład oliwkowe) krajowej produkcji. Kupujemy hurtem i już. Mamy jednolite, regulaminowe, uniwersalne spodnie w drużynie.
Ja się pod żadną petycją nie podpiszę.
Po co nam polskie mundury? Co najwyżej drużynom obronnym mogą się przydać ale całemu ZHP raczej nie.
pwd. piotr jim jamróz
www.1jdwszlak.pl
VI szczep harcerski "chwaty"

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 24 lis 2005, 23:53

jimmmm napisał:
Po co nam polskie mundury? Co najwyżej drużynom obronnym mogą się przydać ale całemu ZHP raczej nie.
wiec jaki problem podpisac sie "dla innych" ??;)
moim zdaniem to rozporzadzenie jest dobre i bardzo trafione. wszedzie roi sie od ludzi przerzucajacych gnoj w mundurach, ktore powinny znajdawac sie w magazynie jakiejs jednostki ;)... jednak wydaje mi sie, ze wszelakie organizacje (miedzy innymi nasza) powinna wystosowac odpowiednie pismo do ministra o pozwolenie na uzytkowanie mundurow polowych WP (strzelec juz pewnie po pierwszysm wydaniu panoramy pobiegl z wypisanym skryptem:))....
dlaczego?
po 1) bardzo duza ilosc harcerzy posiada juz takie i najczesciej nie ma $ do wymiany na jakiekolwiek inne...
po 2) jak by nie bylo w jakims tam stopniu jestesmy[?]/bylismy[?] organizacja paramilitarna a napewno wywodzaca sie i majaca w swojej histori roznego rodzaju watki laczace ZHP z wojskiem (tego chyba nie trzeba rozpisywac)

faktem jest, ze mozna zaczac kupowac mundury zagraniczne ale po co? wydaje mi sie, ze skoro zyjemy w tym kraju powinnismy stosowac do munduru portki polskiej armii albo przynajmniej nie stosowac portasow innych armii (wow ja to napisalem a sam czasami w woodlandach biegam :|)...
poznoe juz, glowa mnie boli:] na zakonczenie wydaje mi sie, ze ZHP powinien wystosowac dopowiednia petycje bo moze nie wszystkim taka zgoda by sie przydala ale komus napewno :)
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
II Środowiskowy Szczep "BS-227"
2 MDH "Wigry"
Żory, Chorągiew Śląska ZHP

nazgul
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: nazgul » 25 lis 2005, 08:50

jimmmm napisał:
Nazgul jeśli to prawo jest głupie to nie będziesz wymagał od harcerzy żeby go przestrzegali?
Życie rozwiązuje nasze problemy szybciej niż myślimy. Polecam dzisiejszą Gazetę Wyborczą - jest tam informacja że MON chce wprowadzić zmiany w rozporządzeniu tak by zakazem objęte było tylko chodzenie w kompletnym umundurowaniu.
Jednak zreowy rozsądek zwycięża nad głupimi przepisami prawa.
Jestem za państwem prawa i jego przestrzeganiem i tego wymagam od siebie i innych. Nikogo nie będę zachęcał do obchodzenie prawa tylko poinformuję o konsekwencjach jego łamania. Ludzie dorośli i nie tylko powinni zdawać sobie sprawę z konsekwencji. Ale na szczęście w tym wypadku problem chyba się oddala. I całe szczęście. W innych kwestjach mój konserwatyzm budzi zdziwienie ale cóż takie czasy i takie prawa
hm. Sławek Andryszewski

Ukochanie i odczucie idei bardziej ją wcieli w życie niż najokrutniejsze regulaminy.
Andrzej Małkowski

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 26 lis 2005, 02:01

jest tylko jedna kwestia - od takich wzmianek w gazetach o planowanym zmienianiu prawa do faktycznego ich wejścia w życie często jest daleka droga, ba - nie zawsze w ogóle dochodzą one do skutku.

Tym bardziej brałbym takie informacje na dystans, że obecny Rząd wiele i wielu obiecuje.

A tak swoją drogą ja uważam że to dobre prawo, choć sam mam komplet takiego munduru. Dlaczego? Bo zostało wprowadzone po to, aby ukrócić choć trochę masową "lewiznę" jaka szerokim strumieniem wychodzi z wojskowych magazynów po to aby napychać czyjeś prywatne kieszenie za państwowe pieniądze.

Poza tym jak widzę zataczającego się "wędkarza", rolnika w tv wykładającego świnkom do koryta, czy też innego pana budowlańca w takim mundurze, to nie mam na ten widok pozytywnych odczuć. A argumenty że jest to mocne i tanie w takich wypadkach niezbyt trafiają do mnie (odzież bhp i skafandry robocze zapewne nie są droższe). Ciuch jest dlatego popularny, bo wiele osób ma go "za darmo" z jednostki wojskowej.

A co do noszenia tego munduru przez Strzelca, to oni mogą go nosić na mocy porozumienia z MON. Nie sądzę jednak aby takie porozumienie między MON a ZHP było realne, bo po pierwsze coraz więcej środowisk prefereuje styl bojówki z TESCO + t-shirt jako mundur polowy ;) a po drugie w Strzelcu takie umundurowanie funkcjonuje jako ubiór wyjściowy wszystkich JS (o ile się nie mylę, bo Strzelcu nigdy nie byłem, mam tam tylko jednego znajomego)
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

jimmmm
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jimmmm » 26 lis 2005, 10:43

http://bap-psp.lex.pl/serwis/du/2005/1827.htm

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 19 października 2005 r.

w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części

(Dz. U. z dnia 31 października 2005 r.)

(...)

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Czyli już weszło w życie.
Z resztą wypowiedzi się zgadzam.
pwd. piotr jim jamróz
www.1jdwszlak.pl

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 26 lis 2005, 14:08

Kochani zastanawia mnie jedno - a dlaczego nikt nie napisze o wprowdzeniu naszego, harcerskieo stroju polowego?

Ja już o tym pomyślałem i mam zamiar wprowadzić. Kiedy już uporamy się z podstawowymi mundurami, zabierzemy się za strój polowy (nie mundur, bo KRzyża na nim nosić nie będziemy). Zapraszam na http://4zywioly.pl/forum

Aha - ja nie nosze polskiego camo. Abstrahując od tragicznego wyglądu (spodnie marchewy, metroseksualne ściśnięcie bluzy w talii) wygląd gościa w polskim camo kojarzy mi się ze śmieciarzem na traktorku wywożącym liście i śmieci, albo pijanym żołnierzem na przepustce. Sorry. Na pewno nie z harcerzem.

BĄD¬MY ROZPOZNAWALNI!

I może wreszce harcerze przestaną k upować kradzioy sprzęt z jednostek. MASAKRA!
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 27 lis 2005, 00:23

jimmmm napisał:
Czyli już weszło w życie.
Z resztą wypowiedzi się zgadzam.
hehe - może jasno rzeczywiście nie napisałem - chodziło mi o niewiadomy moment wejścia w życie wzmiankowanych "odejść" od tego rozporządzenia, które właśnie weszło w życie :)
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

Dominium
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Dominium » 27 lis 2005, 12:58

g00rek napisał:
Kochani zastanawia mnie jedno - a dlaczego nikt nie napisze o wprowdzeniu naszego, harcerskieo stroju polowego?

Ja już o tym pomyślałem i mam zamiar wprowadzić. Kiedy już uporamy się z podstawowymi mundurami, zabierzemy się za strój polowy (nie mundur, bo KRzyża na nim nosić nie będziemy). Zapraszam na http://4zywioly.pl/forum

Aha - ja nie nosze polskiego camo. Abstrahując od tragicznego wyglądu (spodnie marchewy, metroseksualne ściśnięcie bluzy w talii) wygląd gościa w polskim camo kojarzy mi się ze śmieciarzem na traktorku wywożącym liście i śmieci, albo pijanym żołnierzem na przepustce. Sorry. Na pewno nie z harcerzem.

BĄD¬MY ROZPOZNAWALNI!

I może wreszce harcerze przestaną k upować kradzioy sprzęt z jednostek. MASAKRA!
Po 1. to polskie mundury sa z takiego materialu ze wygrywaja zawodu z innymi mundurami. JAk mam cala noc spedzic na bieganiu po lesie to zakladam bluze od usa i nie musze sie bawic w jakies inne bluzy zeby bylocieplo. No chyba ze kktos ma kase i moze sobie kupic 20 roznych kamo na kazda pogode.

Po 2. naogul takie mundury sa sprowadzane do hurtowni bezposrednio od szwalni. ale nvm.

Na koniec moge tylko powiedziec ze nowe mundury w zhp tez nie sa ladne. Ale nie bede tu nic krytykowal.

Pozdrawiam.

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 11 gru 2005, 20:36

Ostatnio usłyszałem - "Jeszcze brakowało,żeby mi polityk dyktował w co mogę się ubrać... Chory ten nasz kraj."
Miejmy nadzieję,że żaden polityk nie będzie dyktował tego,co jest na topie. Jednak,jeśli chodzi o tego typu ubranko? No dobrze,puśćmy wodze fantazji...,a co!
Jak zareagować na to,gdyby:
a/ grupka kumpli z dzielnicy mająca przygrube karczycha i nadmiar sterydów,przebrała się w uniformy panów dzielnych policjantów. Takich chłopców - radarowców?
b/ albo,aktywiści organizacji Lambda /no cóż,takimi ich Bóg stworzył/ wystąpiła raptem w gustownych sutannach,tudzież habitach?
c/ a może grupa wzajemnego wsparcia,wychodząca z mityngu w klubie AA i mająca tylko z lekka przyczerwienione nosy,ale w mundurach harcerskich i z fasonem przekrzywione rogatywki na swoich z lekka przepoconych główkach?
d/ itd. ...

No,i jaka wtedy miałaby być reakcja? Bo,gdyby przecież ktoś zwrócił uwagę,mógłby usłyszeć - "...polityk dyktował w co mogę się ubrać...,...chory ten nasz kraj...". Faktem jest,iż wiele kabaretu w nim znaleźć można. Jednak w tym konkretnym przypadku,ja nie widzę choroby. Po prostu,pewne rzeczy powinny być przypisane określonemu miejscu. W innym przypadku będzie to - nie na swoim miejscu. Zresztą,nie jest to wymysł obecnego ministra. Kiedyś już tak było i nikt się temu nie dziwił.

Sławek308
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Sławek308 » 24 gru 2005, 01:36

Bardzo mi sie to podoba: druh szczygieł napisał że używa brtyjskiego umundurowania wojskowego, bo jest lepsze a na koncu dodaje żebyśmy się dostosowali do ustawy bo... nie jesteśmy żonierzami. A zakładajac mundur wojsk brtyjskich, to kogo z siebie robisz?brytyjskiego piekarza, czy raczej jednak żołnierza? Co do polskich mundurów: jest to ubranie funkcjonalne, które ma wiele zastosowan i zaprzestanie uzywania go w zhp może miec katastrofalne skutki. Nie powiem już że do polskiego lasu najlepszy jest polski kamuwlaż bo po to został storzony, a nie jakiś brytyjski czy amerykański. Co do naszego wizerunku: Będac w oficjalnej reprezntacji ZHP podczas obchodów świeta 11 listopada w Warszawie w 2004 roku, cała reprezntacja ZHP wystapiła w uesach i nikomu to nie przeszkadzało łącznie z naczelnikiem ZHP. A dlaczego własnie wybralismy te spodenki? Bo co drugi harcerz taki mundur posiadał i myśle że posiada nadal. Co tu duzo mówić: trzeba wybierac to co jest "DOBRE, BO POLSKIE" Pozdrawiam!
drużynowy
308 KDSH "Legion"

jimmmm
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jimmmm » 24 gru 2005, 10:55

Śmiać mi się chce jak słucham rzeczy w stylu:
Sławek308 napisał:
Co do polskich mundurów: jest to ubranie funkcjonalne, które ma wiele zastosowan i zaprzestanie uzywania go w zhp może miec katastrofalne skutki. Nie powiem już że do polskiego lasu najlepszy jest polski kamuwlaż bo po to został storzony, a nie jakiś brytyjski czy amerykański. Co do naszego wizerunku: Będac w oficjalnej reprezntacji ZHP podczas obchodów świeta 11 listopada w Warszawie w 2004 roku, cała reprezntacja ZHP wystapiła w uesach i nikomu to nie przeszkadzało łącznie z naczelnikiem ZHP.
Polski mundur funkcjonalny: nie przepuszcza powietrza, ma mnóstwo nieprzydatnych kieszonek, do których nic się nie mieści (bo są małe i superpłaskie), niewygodny krój (spodnie z gumkami, a ja chcę nosić na buty, bluza się podwija przy podnoszeniu rąk do góry), spierają się kolory, a materiał po zamoknięciu długo schnie.
Co do naszego wizerunku: obecnie problem noszenia spodni ues do munduru według mnie nie istnieje ponieważ zabrania tego regulamin mundurowy, chyba, że przefarbujesz je na dopuszczalne kolory.

pwd. piotr jim jamróz
www.1jdwszlak.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”