Zakaz noszenia mundurów

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
g00rek
Stały bywalec
Posty: 1112
Rejestracja: 10 cze 2002, 11:40
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 03 sty 2006, 14:33

Lucumon napisał:

W nowym regulaminie zostało też otwarcie dopuszczone noszenie "odznaki honorowej" nad prawą kieszenią w miejscu które dotąd było puste, wreszcie ów nieszczęsny "kod kreskowy" czyli oznaczenia projektu stharc. Mi się wydaje że to już troszkę za dużo...
Grzegorz!
Oto cytat ze starego regulaminu:
"23.5. Przyznane odznaki honorowe nosi się nad patką prawej, górnej kieszeni – jednak nie więcej niż jedną odznakę. "
Odnoszę wrażenie że w Twoich wypowiedziach się łączą dwie linie myślenia:
1) pierwsza linia, z którą się jak najbardziej zgadzam - zdrowe podejście do munduru harcerskiego, chęć uczynienia go strojem który będzie chętnie i często noszony przez harcerzy, a nie traktowany jak odświętne ubranko galowe.
2) ale łączysz chyba to z jakąś ideologiczną misją zwalczania pewnych przejawów tradycyjnie okazywanego patriotyzmu i elementów które uważasz za paramilitarne. I stąd tyle problemów.
Hmm nie rozumiem czemu łączysz te dwie rzeczy? Dla mnie okazuwanie szacunku części umundurowania nie jest przejawem patriotyzmu, nawet tego tradycyjnie rozumianego. Owszem nie zgadzam się z wieloma aspektami tradycyjnie jak to nazywasz pojmowanego patriotyzmu - dla mnie powinien on być mniej romantyczny, wzniosły, poważny i smutny, a bardziej wesoły, radosny, przystępny i "w zasięgu ręki". Chociaż może masz rację... Rzeczywiście takie czysto romantyczne rozumienie patriotyzmu zakłada oddawanie czci przedmiotom martwym, symbolom. W końcu mega rozwiniety symbolizm to jedno z założeń romantyzmu i tego XIX wiecznego i tego dotykającego II WŚ i tego dotykającego czasów najnowszych.

Ale trudno mi tego nie mieszać, skoro takie było myślenie Zespołu Mundurowego i Głównej Kwatery.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Lucumon
Stały bywalec
Posty: 464
Rejestracja: 25 mar 2003, 22:34
Lokalizacja: 11 PDH "Tajga"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 30 cze 2006, 16:30

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 czerwca 2006 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu używania
munduru wojskowego lub jego części


Na podstawie art. 12. ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach
i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz.130, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej dnia 19 października 2005 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części (Dz. U. Nr 216, poz.1827) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 1 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Mundur wojskowy składa się z kompletnych ubiorów: galowego, wyjściowego, służbowego, ćwiczebnego, polowego, specjalnego i wieczorowego.”;
2) w § 2 po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
„3. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy używania munduru lub jego części, pozbawionych oznak wojskowych, określonych odpowiednio w § 2 ust. 2 pkt 11, 12, 16
i 17, przez młodzież, instruktorów i specjalistów zrzeszonych w stowarzyszeniach lub organizacjach społecznych, które zawarły porozumienia o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej, a ich statuty przewidują prowadzenie działalności na rzecz obronności państwa, oraz młodzież szkolną i akademicką realizującą przedsięwzięcia w ramach przysposobienia obronnego, obozów specjalistycznych i podczas uroczystości o charakterze patriotycznym.”.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

MINISTER OBRONY NARODOWEJ

Radosław SIKORSKI
http://www.wp.mil.pl/artykul_wiecej.php?idartykul=1992
Ostatnio zmieniony 30 cze 2006, 16:34 przez Lucumon, łącznie zmieniany 1 raz.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

Rafal
Stały bywalec
Posty: 1026
Rejestracja: 07 sty 2003, 16:47
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 03 lip 2006, 18:27

sayg0n pisze:Chciałbym jednak aby dyskusja sprowadziła się do tematu w jaki sposób instruktorzy ZHP beda reagowac na łamanie prawa przez harcerzy ubranych w mundusy wojskowe.
Może należałoby zrozumieć ten przepis?

Według przeróżnych konwencji międzynarodowych, w konfliktach zbrojnych inaczej traktuje się cywili i członków sił zbrojnych. Dlatego członkowie sił zbrojnych, w czasie konfliktu muszą się odróżniać od cywili i być umundurowani. W przeciwnym wypadku, występując z bronią mogą być uznani za zwyczajnych uzbrojonych bandytów ściganych przez policję i nie podlegających ochronie prawa międzynarodowego.

I dlatego w wielu krajach zabrania się używania mundurów wojskowych. Głównie w celu ochrony ludności cywilnej przed uznaniem ich za członków sił zbrojnych, aby jakis snajper nie tłumaczył się później, że strzelał do grupy cywili dlatego, że byli oni (cywile) ubrani w polskie mundury wojskowe.

W czasach pokoju może nie ma to wielkiego znaczenia, ale - jak rozumiem to rozporządzenie - MON nie chce by w naszych domach były takie mundury.

I najważniejsze... Harcerz nie jest członkiem polskich sił zbrojnych. Więc wydaje się słuszne, że nie powinien nosić munduru wojskowego.

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

orcus
Stały bywalec
Posty: 1240
Rejestracja: 18 cze 2004, 23:08
Lokalizacja: 1 SDH Bastion
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 17 lip 2006, 09:41

Troche to spoznieone ale wlasnie przegladam WP i natknalem sie na artykol "Rzeczpospolitaj":
http://wiadomosci.wp.pl/kat,9911,wid,83 ... omosc.html

BTW: Sorry za cross-posting ale watki sa dwa bardzo zblizone.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

j m b
Starszy użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:17
Lokalizacja: Kalisz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 17 lip 2006, 09:46

Hmmm. Pan Sikorski postąpił słusznie. Ale ja wciąż uważam, że moro/camo to tylko do lasu, bo przy mundurze wygląda fatalnie :/
Jakub Marcin Bartolik
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana Szolc-Rogozińskiego
HKS "Sami z siebie..."

eni_a
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:56
Lokalizacja: Szczep "Knieja" 77 GDH
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eni_a » 19 sie 2006, 21:45

wybaczcie, zle nie chce mi sie czytać wszystkich wypowiedzi.. nie jest to objaw mojej ignorancji wobec Was, a jedynie zwykłego lenistwa :)

rozporządzenie (moim zdaniem!) jest nieprecyzyjne...

wiem, że wiele harcerzy jak i harcerek posiada umundurowanie WP, jak i pojedyncze jej fragmenty. z jednej strony nie wyobrażam sobie, abym w szczepie powiedziała, że mają zakaz noszenia tych elementów garderoby. z resztą na forum już został poruszony wątek z wyjściem do lasu...

czy z powodu tego rozporządzenia mamy wychodzić w kolorowych ubrankach na podchody??

a może rodzi się tu kolejne zadanie dla GK-i- stworzenie umundurowania polowego dla ZHP?? oczywiście barwy i krój mogą być bardzo do siebie zbliżone, a nowością mogłobybyć "orginalne" rozmieszczenie plam na ubraniu??

myślę, że gdyby podejść do tej sprawy w ten sposób to nikomu nie stała by sie krzywda...


pozdrawiam gorąco!!! :)

eni_a
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 25 kwie 2006, 22:56
Lokalizacja: Szczep "Knieja" 77 GDH
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eni_a » 19 sie 2006, 21:48

hmm.. no może moje wywody straciły obecnie na wartości ;) ale i tak oferta dla GK-i jest nadal aktualna... w końcu warto nosić ubrania "własnej" marki niż kopiować innych!!!

pozdrawiam jeszcze goręcej!!! :)

j m b
Starszy użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:17
Lokalizacja: Kalisz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 19 sie 2006, 21:51

Tak w ogóle to zapis z rozporządzenia został złagodzony przed ministra Radka Sikorskiego. Argumentował to między innymi potrzebami niektórych organizacji młodzierzowych, w tym harcerskich.
Jakub Marcin Bartolik
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana Szolc-Rogozińskiego
HKS "Sami z siebie..."

orcus
Stały bywalec
Posty: 1240
Rejestracja: 18 cze 2004, 23:08
Lokalizacja: 1 SDH Bastion
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 19 sie 2006, 22:24

Ja mysle ze w ciagu najbliszych kilku lat(a mzoe nawet kilku kadencji wladz naczelnych) tego celu nie da sie zrealizowac... chyba ze powstanie kolejny martwy przepis.

ZHP nie jest w stanie zaoferowac takiej samej jakosci za taka sama cena jak mozna zdobyc mundury WP czy SG ponizewaz:
1. Czesto te wychdoza z roznych jednostek "pod stolem"(czasem nawet oficjalnie przez MON/MSWiA) bezporednio do druzyn, wiec nie kosztuja nic lub przyslowiowa "flaszke"
2. Czesc mundurow wbrew przepisom nie jest niszczona tylko sprzedawana po niskich cenach(bo niby i tak zostaly zniszczone) na rynku wtornym.
3. MON i MSWiA zamawiaja pewna ilosc sztuk o ktorej mozna smialo powiedziec ze przekracza kilkukrotnie liczebnosc naszej organizacji.

Natomist swietnym rozwiazaniem byloby zaoferowanie tych mundurow harcerzom oficjalnie na mocy porozumienia ZHP-MON-MSWiA, ktore moglby byc lekko zmodyfikowane(poprzez np. wszycie loga ZHP). Tyle ze cena takiego kompletu(bluza mundurowa + spodnie) przekraczalaby pewnie 300zl gdzie na lewo kazdy moze kupic komplet z butami za 200zl...

Z drugiej strony na nowe umundurowanie SG sam bym sie pewnie skusil bo jakoscia nie odstaje od strojow wiodacych firm produkujacych odziez turystyczna.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2006, 22:27 przez orcus, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”