Komisja Rewizyjna. Co i jak??

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 20 paź 2005, 15:48

agrafka napisał:
Od niedawna ja zostałam przewodniczącą komisji - jakoś tak wyszło, ale nadal nie udało mi się zrobić zbyt wiele - może dlatego, że skład komisji się nie zmienił, a ja chyba mam za małe doswiadczenie i czasami czuję sie manewrowana.
W każdym razie chciałabym od was usłyszeć, co tak naprawdę powinna robić komisja, by wpływać na to co dzieje się w hufcu (pozytywnie!!) i by ludzie wiedzieli, że jednak jest to ciało, które coś robi, ale także do którego czasem warto sie zwrócić nie wiedząc np jak poradzić sobie z formalnościami wynikającymi z prowadzeniem drużyny itp.
Jak na razie poprowadziłam w hufcu warsztaty nt prowadzenia dokumentacji finansowej, ale chyba nie byłam na nich odbierana jak szefowa komisji, a po prostu jak jedna z drużynowych, która po prostu sie na tym zna i przekazuje wiedzę innym.
Nie to żebym się czepiał, ale czy "wczytałaś się" w:
http://ckr.zhp.org.pl/index_regulam.html
?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

gradia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: gradia » 21 paź 2005, 10:59

Bez obrazy ale jak na razie wydaje mi się że nasza HKR nic nie robi, a jeżeli już to plan pracy swoją drogą a działania swoją. Ale dobrze jest wiedzieć że ktoś chce coś zrobić z tą "chorą" sytuacją. Ale sie nie łam wszyscy wiedzą że chcesz coś z tym zrobić. trzymam kciuki żeby Ci się udało
pwd. Milena "Milka" Rejmus

...Bo harcerskie życie jest piękne...

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 paź 2005, 11:04

agrafka napisał:
I jeszcze pytanie:
z "instrukcji w sprawie organizacji pracy komisji rewizyjnych ZHP", część B, Punkt II, podpunkt 1 :
"Kontrole mogą być prowadzone przez zespoły lub przez pojedyncze osoby. Działają one na podstawie legitymacji lub upoważnienia". Czy to znaczy, że jeżeli u nas każdy członek komisji ma legitymację, to może na własną rękę kontrolować kogo chce? Na własna rękę tzn bez wzgledu na to co jest zaplanowane i bez informowania przewodniczącego komisji?
http://ckr.zhp.org.pl/regula_r.htm
§ 8
Komisje realizują swoje działania na posiedzeniach plenarnych, prezydiów, zespołów stałych, w działaniach kontrolnych, a ponadto przez udział swoich członków w posiedzeniach, naradach, odprawach władz Związku oraz w innych przedsięwzięciach.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 paź 2005, 13:38

agrafka napisał:
Miałam przez to zrozumieć, że swoje działania, czyli to co było zaplanowane, czy że jeżeli w działaniach kontrolnych, to każdy członek kontroluje jak chce??
Nie całkiem ;)
bo jest coś takiego jak:
http://ckr.zhp.pl/regula_i.htm#b

(edycja linku)
Ostatnio zmieniony 23 maja 2006, 22:48 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 paź 2005, 13:44

Znać to jedno, a umieć stosować to drugie
;)

http://rewizorharcerski.republika.pl/
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Michał Łozicki
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Michał Łozicki » 23 maja 2006, 20:23

Jest to moja pierwsza wypowiedź na internetowym forum ZHP i może zadebiutuje w sposób obrażający czyjeś uczucia, ale jednak powiem co mi sie nasuwa na myśl. Słowa Jana Pawła II zacytowane w serwisie ckr.zhp.pl - na jego głównej stronie "Nie czyńcie skautingu zbyt łatwym. Stawiajcie wyzwania." są powiedzmy bardzo obrazowe do tego co opisuje agrafka. Niewątpliwie agrafko Twój były komendant wziął sobie do serca te słowa w sposób bardzo literalny. Sam jestem członkiem Komisji rewizyjnej i powiem, że takie zachowanie to sens bycia członkiem komisji rewizyjnej, dla niejednego rewziora. Tak jest agrafko niestety. Rozumiem Cię bardzo dobrze, szkoda, z całym szacunkiem dla dh Przybytka, że rozmowa na forum ogranicza się z jego strony tylko do suchego wskazywania przepisów prawa. Uważam, że narzędzie jakim jest forum powinno być inkubatorem nowych rozwiązań, a nie trwaniem w jak widać skostnaiłych praktykach.
phm. Michał Łozicki HR
Hufiec Lublin

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 23 maja 2006, 22:54

Michał Łozicki pisze:Uważam, że narzędzie jakim jest forum powinno być inkubatorem nowych rozwiązań, a nie trwaniem w jak widać skostnaiłych praktykach.
A co nowego proponujesz Michale ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

eni_a
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: eni_a » 23 maja 2006, 23:27

drogi Michale! nie wydaje mi sie ze dh Przybytek jedynie sycho przekazuje informacje.

KR ma swój zakres obowiązków i spis praw więc zanie przepisów to jedno a zastosowanie tego w praktyce to drugie
... sory ale jak sie nie zna teori to nie mozna mówić o praktyce...

pozdrawiam :)

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 24 maja 2006, 09:11

agrafka pisze:W każdym razie chciałabym od was usłyszeć, co tak naprawdę powinna robić komisja, by wpływać na to co dzieje się w hufcu (pozytywnie!!) i by ludzie wiedzieli, że jednak jest to ciało, które coś robi, ale także do którego czasem warto sie zwrócić nie wiedząc np jak poradzić sobie z formalnościami wynikającymi z prowadzeniem drużyny itp.
Sama pamiętam jak do mnie przychodziła komisja rewizyjna. Strach i cierpienie. A na zbiórce okazywało się, że może być miło i sympatycznie :)
Wiesz, myślę, że to nie jest kwestia przemawiana do ludzi "my jesteśmy fajni :)". tu niestety potrzeba czasu. zastanawiam się o co dokładnie chodzi, bo chyba nie jest problemem samym w sobie, że jesteście "źli". czy jest problem z przekazywaniem "złych wiadomości", czy z potrzebą rozwiązywania druzyn, czy straszenia (które czasem nie jest straszeniem, tylko, niestety, konieczną informacją).

Każdy hufiec ma swoje potrzeby, proponuję odpowiedzieć na te, związane z działalnością KRH. Jak pewnie wiesz, są wzory analiz i potrzeb środowiska. Może warto się spotkać i taką przeprowadzić?
agrafka pisze:Jak na razie poprowadziłam w hufcu warsztaty nt prowadzenia dokumentacji finansowej, ale chyba nie byłam na nich odbierana jak szefowa komisji, a po prostu jak jedna z drużynowych, która po prostu sie na tym zna i przekazuje wiedzę innym.
Myślę, że to kwestia Twojego wizerunku i podejścia do sytuacji. Czy ważne jest, że chwilowo jesteś odbierana jak drużynowa, a nie przwodnicząca KRH, czy raczej to, że ludzie wiedzą już jak robić dokumentację finansową? :)

agrafka pisze:część członków komisji na własną rękę udaje się gdzieś na kontrolę i na dodatek "straszy" niedoświadczonych instruktorów.
uuu, draka, draka. ale to jest kwestia pewnego dogadania się, jakiegoś zaufania... ale to też czas, niestety i może jakaś hmm... dyscyplina? jeśli dobrze zrozumiałam, pracujesz ze starszymi od siebie instruktorami i to pewnie nie jest sytuacja łatwa. ale czasem trzeba wziąć się w garść i jasno postawić sprawę. no!

Trzymam kciuki mocno i myślę, że z czasem (i doświadczeniem) wszystko przyjdzie. Tymczasem może na kurs dla KRH do Chorągwii...?

pozdrawiam ciepło i jade nad morze :)
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 24 maja 2006, 11:19

moi drodzy,

nie zapominajcie o psychologii dokonywania kontroli, wszelakiej

prawie zawsze jest to związane z olbrzymim stresem, to "prawie" odnosi się tylko do sytuacji prostych i pewnych na 100% - tak mam bilet kolejowy, długo jeżdżę pociągami i moją legitymację sprawdzano już naście razy

nie ma prawie drużyny, której by czegoś nie brakowało, a to regulaminowo, a to statutowo a to ze względu na przepisy państwowe

drużynowy, nawet 18-letni, na kontroli, szczególnie takiego organu jak Komisja Rewizyjna boi się jakby był na przesłuchaniu na Policji lub w sądzie; komisja rewizyjna najczęściej to ludzie o wiele, wiele starsi, bardzo pewni siebie - bardzo często wogóle nieznani drużynowym, bo nie jeżdżą na biwaki ani nie działają w hufcu z drużynowymi

wg mnie drużyny powinno się kontrolować tylko i wyłącznie pośrednio - poprzez zaproszenie ich - większej ilości np. do komendy hufca z dokumentacją

lub bezpośrednio, ale zapowiadając i to tylko jeden członek KR i to w obecności jednego przedstawiciela komendy hufca i to takiego bardzo lubianego przez drużynowego kontrolowanego - np. programowiec, namiestnik - aby rozładować stres

co innego kontrola organów hufca

będąc komendantem hufca, gdyby mi komisja rewizyjna wkroczyła z buta na zbiórkę zuchową bez zapowiedzi i bardzo stresując 16-letnią drużynową i 18-letnią opiekunkę to chyba bym ich 'rozszarpał'

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”