ZHP a Polska Rada Młodzieży

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
Zablokowany
cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 05 cze 2005, 19:31

Zastanawiałem się ostatnio, na ile wśród instruktorów ZHP istnieje świadomość, że nasza organizacja, poza członkostwem w organizacjach międzynarodowych (WOSM, WAGGGS, ISGF, etc.) należy również do organizacji w kraju, jaką jest Polska Rada Młodzieży. Pytam, bowiem sprawa wydaje mi się ciekawa, a zwłaszcza Wasza opinia, co my z takiego członkostwa mieć możemy, mieć byśmy chcieli? Chodzi o to, jakie rzeczy może nam dać uczestnictwo w federacji ogólnopolskich organizacji młodzieżowych.

Zaintrygowany czekam na opinie :)
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 cze 2005, 20:31

Najciekawsze jest to że ZHP członkiem PRM może być tylko dlatego że PRM stosuje "starczo-młodzieżowe" (rodem z PRL-u) kryterium wiekowe. Tzn. że za orgamizację "młodzieżową" uznają taką w której większość (ponad 50 %) stanowia osoby poniżej 26 lat.
Bo już wg styczniowego projektu ustawy " ... o przedstawicielstwach młodzieży i ich uczestnictwie w życiu publicznym .... ZHP nie będzie można uznać za organizaję młodzieżową, czyli taką w której "..... co najmniej dwie trzecie ogólnej liczby członków stanowią osoby w wieku od 15 do 25 roku życia....".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 05 cze 2005, 20:34

W ustawie kryterium i tak ma zostać podciągnięte do 30, jeśli nie 35 roku życia. Ot tak się mówi w Sejmie.

Ale to mniej istotny fakt, bo nie o to pytałem :P
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 cze 2005, 22:42

Istotny.
Bo grupa "15-35" raczej nigdy nie będzie stanowiła ponad 2/3, czyli ZHP nie będzie wówczas przynależeć do federacji "młodzieżowych" a więc Twoje pierwotne pytanie będzie bezprzedmiotowe.
Chyba że masz na myśli federację harcerską ? ;-)
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 06 cze 2005, 10:05

Grupa 15-35 lat ma chyba większe szanse przekroczyć 2/3 stanu, nić 15-25 lat... :D
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 06 cze 2005, 10:30

Nie, Czesławie, nie jest to istotny fakt w kontekście zadanego przeze mnie na początku pytania.

Jeśli nie masz swojej opini, to proszę nie zaśmiecaj wątku Twoimi nic nie wnoszącymi uwagami.

Pozdrawiam.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 cze 2005, 10:44

Nawet 15-35 nie ma realnych szans na osiagniecie 2/3
Bo nie jesteśmy organizacja młodzieżową, tylko wychowawczą.
A to nie to samo.

Oj ! Chyba Sebastian wstał lewą nogą ;)
cadfael napisał:
nasza organizacja, poza członkostwem w organizacjach międzynarodowych (WOSM, WAGGGS, ISGF, etc.) należy również do organizacji w kraju, jaką jest Polska Rada Młodzieży. Pytam, bowiem sprawa wydaje mi się ciekawa, a zwłaszcza Wasza opinia, co my z takiego członkostwa mieć możemy, mieć byśmy chcieli? Chodzi o to, jakie rzeczy może nam dać uczestnictwo w federacji ogólnopolskich organizacji młodzieżowych.
W tej konkretnej ? NIC. Bo jest to "układowa" inicjatywa "starych znajomych".
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 06 cze 2005, 23:10

19kldh napisał:
W tej konkretnej ? NIC. Bo jest to "układowa" inicjatywa "starych znajomych".
Ciekawe. Od kiedy AIESEC, AEGEE, ELSA, IAESTE, IFMSA itd. są starymi znajomymi ZHP??

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”