Przepisy na potrawy harcerskie

forum poświęcone innym tematom związanym z harcerstwem
Perła
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Perła » 28 lis 2003, 10:09

Już od stycznia rusza wrocławskie studia radia zhp.org.pl. Mamy w nim między innymi zamiar wypuszczania w eter audycji "Jajcarska książka kucharska", a wniej przepisy powołane do życia z potrzeby chwili przez harcerzy.
Każdy z Was pewnie ma swoje specjalne biwakowo-rajdowo-obozowe potrawy. Jeśli chcielibyście, żeby usłyszeli o nich inni - dajcie mi znak :) Przyślijcie przepis, może związaną z nim anegdotkę. Oczywiście powiemy czyje to dzieło :) No i sami też spróbujemy ugotować.

Smaczego :)

P.S. Kochani moderatprzy - proszę, nie zmieniajcie mi miejsca tego wątku. W dziale "różne" ma on szansę trafić do większej liczby osób. A może i Wy macie jakies swoje harcerskie przepisy? :)
phm. Agnieszka Pospiszyl HR
Biuro Zagraniczne GK ZHP
Szefowa Zespołu ds. Europy Środkowowschodniej
Komendantka ds. Programu IX Zlotu Skautów Europy Środkowowschodniej "Silesia 2008"

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 13 gru 2003, 00:34

A tak odnosnie przepisow to posszukue takiego na zupe z pokrzyw z jajkiem... Moze ktos zna i robi kiedys???
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

Perła
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Perła » 14 gru 2003, 13:03

Poszukaj książki "Harcerskie ABC" wydanej w latach 40-tych. Wznawiana była w 70-tych. Tam jest masa tego typu przepisów. A jak nie znajdziesz, to napisz do mnie na meila - postaram się pomóc.
Biuro Zagraniczne GK ZHP
Komendantka ds. Programu IX Zlotu Skautów Europy Środkowowschodniej "Silesia 2008"

moniulcia

Post autor: moniulcia » 14 gru 2003, 22:18

Może niech sam drużynowy porozmawia z tymi osobami na forum całej drużyny. Niech się postara wyjaśnić tą sprawę oraz odkryć powód tej nienawiści i zmienić nastawienie tych osób.

--
"Harcerstwo to nie jest coś co się umie, ale to jest coś, czym się jest"

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 15 gru 2003, 12:26

Perła napisał:
Poszukaj książki "Harcerskie ABC" wydanej w latach 40-tych. Wznawiana była w 70-tych. Tam jest masa tego typu przepisów. A jak nie znajdziesz, to napisz do mnie na meila - postaram się pomóc.
A nie wiesz czy obecnie moge ja gdzies kupic??? czy raczej musze szukac po bibliotekach powojennych :D
pwd. Tomasz Gutowski HR

Perła
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Perła » 15 gru 2003, 12:32

Kupić to jej raczej nie kupisz, ale poszukaj w bibliotekach. Ja znalazłam u nas w paedagogicznej. Pani się ucieszyła, jak ją wziełam, bo od 10 lat nikt jej nie ruszał :)
Biuro Zagraniczne GK ZHP

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 15 gru 2003, 12:52

A masz ja u siebie??? No bo moze jakos moglibysmy sie skontaktowac... ???
pwd. Tomasz Gutowski HR

Perła
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Perła » 15 gru 2003, 15:00

Hehe, skoro nalegasz... zapraszam do siebie na hrbatkę :) Gdzie wolisz - Wrocław czy Strzelce Opolskie :)
Biuro Zagraniczne GK ZHP

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 15 gru 2003, 22:36

Wrocław !!!! Bo tutaj studiuje :D ale tak powaznie to jesli masz taka mozliwosc to fajnieby bylo... a masz moze jakies materialy na kurs zastepowych??
pwd. Tomasz Gutowski HR

Perła
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Perła » 16 gru 2003, 16:45

Na kurs zastępowych raczej nie :( Ale z ksiażką... może w czwartek na BŚP? Albo najlepiej napisz na meila to się dokłądnie dogadamy :)
Biuro Zagraniczne GK ZHP

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 16 gru 2003, 18:44

Moze jutro ok. 15??? bo ja jade do domku i w czwartek mnie nei bedzie :(
pwd. Tomasz Gutowski HR

Rafalisko Stare Psisko

Post autor: Rafalisko Stare Psisko » 16 gru 2003, 20:50

Oto reguła czteroktotnego ognia, podstawy puszczaństwa - leśnej mądrości. W jego centrum znajduje się krąg-symbol Wielkiego Ducha. Jest on ogniem Głównym, z którego przez ognie Ciała, Myśli, Ducha i Słuzby wychodzą cztery światła:

PIęKNO, PRAWDA, SIŁA, MIŁOŚć.

Każde z tych Świateł zawiera trzy promienie,które ogółem sybmbolizują Dwanaście Ustaw leśnej mądrości:

To jest Światło Piękna. Wychodzą z niego trzy promienie:

1. Bądź czysty Ty i miejsce, w którym żyjesz. Nie ma doskonałego piękna bez czystości ciała, ducha i zachowania. Czystość przynosi korzyść przede wszystkim Tobie, następnie ludziom wokół Ciebie. Ci, którzy przestrzegają tę ustawę, istotnie służą swojemu krajowi.

2. Bądź silny. Znaj i czcij swoje ciało. Jest to Świątynia Ducha, i jeżeli ciało nie jest zdrowe, nie może być silne, ani piękne.

3. Chroń przyrodę. Bądź przyjacielem dziczy, obrońcą lasów i kwiatów i uważaj zwłaszcza na ogień w lesie i mieście. Chroń wszystkie nieszkodliwe twory dla radości, którą daje ich piękno.

To jest Światło Prawdy. Wychodzą z niego trzy promienie:

4. Mów prawdę. Uważaj swoje słowo honoru za święte. To jest ustawa prawdy, a prawda jest mądroscią.

5. Bądź pokorny. Czcij Wielkiego Ducha i miej w poważaniu nabożność innych. Bowiem nikt nie zna całej prawdy i każdy, kto pokornie wierzy, ma prawo do naszego szacunku.

6. Bądź uczciwy. Graj uczciwie, bowiem uczciwa gra jest prawdą, a fałszywa oznacza zdradę.

To jest Światło Siły. Wychodzą z niego trzy promienie:

7. Bądź odważny. Odwaga jest najwyższą cnotą. Strach jest u korzeni każdego zła. Nieustraszoność oznacza siłę.

8. Bądź milczący. Milcz, kiedy starsi przemawiają i oddawaj im uszanowanie również w inny sposób. W czasie próby milczenie jest trudniejsze jak mówienie, ale w końcu bywa mocniejsze.

9. Posłuszeństwo jest pierwszym obowiązkiem na drodze leśnej mądrości. Posłuszeństwo znaczy panowanie nad sobą i to jest treścią ustawy.

To jest Światło Miłości. Wychodzą z niego trzy promienie:

10. Bądź uprzejmy. Wykonaj codziennie chociaż jedną służbę bezinteresownie, chociażbyś miał tylko poszerzyć szczelinę w miejscach, gdzie wychodzi na powierzchnię źródełko.

11. Chętnie pomagaj. Przyczyniaj się i bądź aktywny. Pełnij swoje obowiązki dla podniosłego uczucia, które daje służba, bowiem człowiek czerpie z służby swoją siłę.

12. Żyj radośnie. Staraj się cieszyć z Twojego życia, ponieważ każda rozumna radość, którą możesz uzyskać lub komuś dać, jest niezniszczalnym skarbem, który podwoi się za każdym razem kiedy się nim podzielisz z drugim człowiekiem.

Ernest Thompson Seton- Czarny Wilk "Zwitek kory brzozowej woodcraftu"

Z błękitnym niebem!

--
Rafał Łoziński
Szczep Harcerzy Leśnych "WATRA" im. Wolnego Harcerstwa, Wrocław.

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 16 gru 2003, 22:02

No korzuch an mleku czy nawet budyniu jestm w stanie zrozumiec.. ale na kisielu??? Przeciez on ejst na wodzie :D No ale widocznie harcerz potrafi :)
pwd. Tomasz Gutowski HR

Perła
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Perła » 17 gru 2003, 15:55

Generalnie sprawa wygląda tak - na kisielku korzych to ... po prosatu zastygnięty kisiel :) Nie ma antidotym poza takim, żeby jeśc na ciepło :)
A co do budyniu i mleka - korzych to przegotowany tłuszcz - nie gotuj tylko podgrzewaj :) O ile w wypadku mleka to możliwe to z budynem może być problem. Więc sposób jak z kisielkiem - jeśc na gorąco, zanim zrobi sie korzuch :D
Smacznego!
Biuro Zagraniczne GK ZHP

a.wodzynska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: a.wodzynska » 18 gru 2003, 20:24

u nas grasuje jeden najwspanialszy przepis. wrzuca sie do gara makaron:nitki, muszelki, kolanka i co tam sie znajdzie;do drugiego cebulkę pokrojoną w paski, kiełbaskę zwyczajną i smaży. do tego dorzuca się sos do spaghetti (polecam słodko - kwaśny) i koncentraty pomidorowe, mielonki, i to co jest na biwaku oprócz pasztetów( niedobre wychodzą) trochę przypraw solowo-pieprznych. do miski:makaron, na to bebelucha i serek żółty. wymyślone i opatentowane przeze mnie. bije rekordy popularności, bo najprostsze. polecam
hm. Aleksandra Wodzyńska

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Inne”