Obawy przed Zjazdem w Bydgoszczy

Zablokowany
dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 30 cze 2007, 21:20

Zakładam ten temat , ponieważ uważam , że dyskusja na temat niedawno byłego , "zerwanego" Zjazdu ZHP została wyczerpana

Chciałbym spróbować się zastanowić w tym temacie , co nam , Związkowi i całemu Ruchowi Harcerskiemu w Polsce może przyneść Zjazd Bydgoski . Jaki potencjalny bilans strat i jaki potencjalny bilans korzyści ?

Zapraszam zatem do dyskusji
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 01 lip 2007, 10:25

Który Zjazd ZHP został zerwany?? Trzeba powiadomić o tym odpowiednie organy nadzoru nad działalnością stwoarzyszenia o nazwie "Związek Harcerstwa Polskiego".
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 01 lip 2007, 10:52

Oj Dono nie Zjazd został zerwany tylko posiedzenie Rady Naczelnej (według mnie w sposób haniebny bo łamiący regulacje prawne obowiązujące w ZHP - no cóż... Upadł kolejny Autorytet, a niewiele ich juz zostało :/ )
Co może przynieść Zjazd Bydgoski ? Wszystko. To może byc Zjazd totalnego upadku ZHP skazujacy naszą organizację na dolsze, coraz szybsze pogrążanie się w degrengoladzie, bałaganie i niemocy ale również może byc Zjazdem nadzieji, zrywającym z dotychczasową linią i dającym solidnego "kopa" naszej organizacji wrzucającego go na dobrą drogę. Każdy świadomy instruktor powinien sobie zdawać sprawe że właśnie waży się przyszłośc ZHP i nie ma juz czasu na żadne ecie pecie. Albo TERAZ albo w tym kształcie i tej wielkościu JUŻ NIGDY. Odpowiedzialnośc spoczywająca na Delegatach jest wielka. To Oni wybiorą naszą przyszłośc. To Oni zadecydują czy ma być tak jak jest (a jak jest to wiemy) czy jednak ZHP ma być organizacją wychowawczą skierowaną na pomoc Drużynowym. Każdy świadomy instruktor któremu leży na sercu właściwa przysłość naszego Związku powinien docierać do swoich delegatów i starać się przekazac im zdanie drużynowych czyli soli tej Organizacji. Powiedzieć jakie "świetne" regulacje funduje nam "góra" jak "miło" będąc drużynowym nie móc wyjechać ze swoją drużyną, jak dobrze nie móc realizować celów i zamierzń wychowawczych jak "dobrze" nie czuć wsparcia "góry" Jak to świetnie starać się o sponsorów kupować sprzęt mając świadomość, że komornik może go za chwile zabrać i sprzedać bo to własnośc ZHP a w dzisiejszym ZHP mają miejsce takie "cuda" jak opisane w raporcie komisji finansów Rady Naczelnej. Jest milion długu, zamias miliona zysku. Oczywiście towarzyszy temu "cudowi" powszechna wyprzedaż majątku (z regóły bez przetargu) za dziwne ceny. Czy to udziały w radiu, czy nieruchomości w Lublinie, czy sprzedaż HOM-u (na długi chorągwi zachodnio-pomorskiej) Nie mówiąc o dziwacznych przepływach pieniężnych pomiedzy Best-Harcturem a człowiekiem ze spółki lilijka.com będącym wspólnikiem ZHP. NORMALNIE WŁOSY DęBA STAJĄ.
CZY NIE DOŚć JUZ TEGO????
lUDZISKA RUSZAJCIE DO SWOICH DELEGATÓW I OTWIERAJCIE IM OCZY NA TO CO SIę DZIEJE. BO STARCIMY NASZĄ ORGANIZACJę.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 01 lip 2007, 10:55

kowlak pisze:Który Zjazd ZHP został zerwany?? Trzeba powiadomić o tym odpowiednie organy nadzoru nad działalnością stwoarzyszenia o nazwie "Związek Harcerstwa Polskiego".
Oj Piotrze nie bądź złośliwy. To że Ty działasz w różnych organach ZHP od dłuższego czasu wcale nie oznacza że młody człowiek chcący być instruktorem ZHP nie może dostac pomieszania. Rada Naczelna, Główna Kwatera, Zjazd, Centralna Komisja Rewizyjna, Naczelny Sąd Harcerski... i inne organy przewijają się w głowie młodych ludzi nie do końca świadomie... Stąd pomyłki. A my powinniśmy to wyjasniać a nie kpić :p
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 01 lip 2007, 17:10

kowlak pisze:Który Zjazd ZHP został zerwany?? Trzeba powiadomić o tym odpowiednie organy nadzoru nad działalnością stwoarzyszenia o nazwie "Związek Harcerstwa Polskiego".
Masz rację Piotr , de facto zostało zerwane posiedzenie Rady Naczelnej . Nie mniej jednak ja ten Zjazd uważam także za w pewnym sensie zerwany , bo przypominał mi raczej Sejm Niemy z 1717 roku , gdzie deputowanym zamykano usta w obawie przed zerwaniem
sikor pisze:Oj Piotrze nie bądź złośliwy. To że Ty działasz w różnych organach ZHP od dłuższego czasu wcale nie oznacza że młody człowiek chcący być instruktorem ZHP nie może dostac pomieszania. Rada Naczelna, Główna Kwatera, Zjazd, Centralna Komisja Rewizyjna, Naczelny Sąd Harcerski... i inne organy przewijają się w głowie młodych ludzi nie do końca świadomie... Stąd pomyłki. A my powinniśmy to wyjasniać a nie kpić
Janusz ma rację . Ty pierwszy kpisz , prowokujesz , a potem żądasz przeprosin za reakcję na Twoje zachowanie . Czy kpienie z kogoś młodszego i niższego stopniem nie łamie permanentnie 10 Punktu PH druhu jaśnie harcmistrzu ? Zanim zabierzesz się do pozystywistycznej odbudowy świata to przemyśl to , czy nie przerstrzegasz aby Prawa wtedy , kiedy Ci się podoba . Ja odbyłem kilka takich refleksji i dzięki temu zmieniłem swoje podejście do przestrzegania PH , Tobie Piotrze także radzę ich odbycie na spokojnie

Wracając jednak do meritum :

Zastanawiają mnie sylwetki potencjalnych kandydatów . Czy oprócz Rafała Klepacza mamy jeszcze jakiegoś uczciwego i odważnego instruktora , który czuje odpowiedzialność za ZHP , patrząc na nie w skali szerszej niż swoje podwórko ?
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 01 lip 2007, 20:03

Dono zlituj sie i waż słowa... Szacunek dla starszych do ważna rzecz. Wiem, że nie każdy zasługuje na szacunek ale Piotr jest naprawde Harcmistrzem więc ten szacunek mu sie należy. A że ma doś ostry umysł i cięty język to czasem przesadzi :p
Cóż nikt nie jest idealny

A wracając do meritum :
Dono pisze:Zastanawiają mnie sylwetki potencjalnych kandydatów . Czy oprócz Rafała Klepacza mamy jeszcze jakiegoś uczciwego i odważnego instruktora , który czuje odpowiedzialność za ZHP , patrząc na nie w skali szerszej niż swoje podwórko ?
Dono... w ZHP jest wielu światłych Harcmistrzów mogących się podjąć trudnego zadania naprawy ZHP. Rafał Klepacz, moim zdaniem sprawdził sie jako członek władz naczelnych. W ślad za słowami szły czyny. Zajął właściwe instruktorowi harcerskiemu stanowisko w wielu smierdzących sprawach. Należy jednak pamiętać że gdyby Rafał był jedyny w Radzie Naczelnej to niewiele mógłby zdziałać bo liczy sie ZESPÓŁ.
Wydaje mi się że obecnie da się stworzyc w ZHP zespół instruktorski który da radę zmienić na dobre to co mamy. Może pokuszę sie o kilka nazwisk bo nie chcę być gołosłowny. No więc zacznę od "kliki" ;) Rafał Klepacz, Piotr Kowalski i Michał Górecki (niezły rdzeń zastępu) Dalej... Kasia Krawczyk, Ewa Gąsiorowska, Ania Poraj, Kasia Kwapińska (i mamy kolejny zastęp) następni to ... Rafał Bednarczyk, Andrzej Starski, Ryszard Rutkowski, Sławomir Waś i na dokładke Ryszard Polaszewski (ten zastęp to góry przeniesie) Na dokładkę mozna dorzucić jeszcze S00chego i Parasola i właściwie wielu innych. Zauważ że nie wymieniła ani jednego instruktora z KPW a już utworzyła się całkiem niezła drużyna. Poza tym są to ludzie z którymi gdzieś tam spotkałem sie na wizji lub tylko w virtualu ale można o nich powiedzieć że świadczą czynami. Więc są ludzie na których można postawić, jest również program zatwierdzony przez Zjazd. Potrzeba nam tylko wsparcia delegatów a odnowa ZHP stanie się faktem.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 lip 2007, 11:30

"W tym czasie rozpoczęła się już w Internecie dyskusja na temat działalności Naczelnika i Głównej Kwatery pełna pomówień, nieprawdziwych lub przeinaczonych faktów a także inwektyw, dyskusja prowadzona często w całkowitej sprzeczności z Prawem Harcerskim i etyką instruktorską."
Cóż, tak oto Druh Przewodniczacy ZHP podsumował i OCENIŁ harcerskie internetowe Fora i..... spotkania w necie. Już jeden z Komendantów z "Korpusu Dziekana korpusu" stwierdził, że wszelkie zło w ZHP bierze się właśnie z Internetu. Najwyższy czas zlikwidować, lub cenzurować. Najwyższy !

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 02 lip 2007, 15:49

sikor pisze:Dono zlituj sie i waż słowa... Szacunek dla starszych do ważna rzecz. Wiem, że nie każdy zasługuje na szacunek ale Piotr jest naprawde Harcmistrzem więc ten szacunek mu sie należy. A że ma doś ostry umysł i cięty język to czasem przesadzi :p
Cóż nikt nie jest idealny
A tu takie miłe słowa :) dziękuję.

Dono,
W wielu Twoich wypowiedziach jest wielki radykalizm, nawoływanie do buntu, porównania z socjalizmem. Więc rozumiem, że doskonale orientujesz się w zagadnieniach o których piszesz. Skoro tak to musisz wymagać od siebie naprawdę wiele i pilnować żeby nie popełniać takich błędów jak pomylenie posiedzenia Rady Naczelnej ze Zjazdem ZHP.

Wszyscy,
Też myślę, że są w ZHP ludzie, którzy są w stanie je zmienić. Nie wiem czy jest/będzie jakiś inny kandydat na naczelnika. Właściwie to mam nadzieję, że będzie taki kandydat. Np. że druhna Teresa Hernik dojdzie do wniosku, że nie chce sama kandydować i znajdzie jakiegoś młodego komendanta hufca, który ją zastąpi. Bo rozumiem, że nie przyjdzie jej do głowy poprzeć Rafała. Gdy takiego komendanta znajdzie to może się zdarzyć, że ludzie, którzy chcą zmian w ZHP tego człowieka poprą i mu pomogą. Bo przecież nie chodzi o stołki a o dobro Związku. A nawet jeśli nie znajdzie się inny niż druhna Teresa kandydat i będzie ona sama startować to też będzie OK. Bo ważne, żeby mieć wybór.

Byleby tylko nie okazało się, że kandydatów po stronie tych, którzy chcą zmian będzie więcej. Wtedy ryzyko, że wygra dh. Hernik będzie duże i degrengolada będzie trwać. Tak nawet myślę, czy nie powinienem podobnie jak Kato Starszy, który wszystkie swoje wypowiedzi w Senacie kończył słowami "a poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć" kończyć swoich wypowiedzi słowami ">Romantycy< i >Pozytywiści< muszą iść razem bo tylko tak możemy wygrać"*

*Romantycy i Pozytywiści to nazwy umowne.
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 02 lip 2007, 18:29

No to skończmy się dzielic na katy trójkata i zauważmy że należymy do jednego zbioru... odnowicieli, reformatorów, czyścicieli, odplamiaczy, śmieciarzy.... czy jak kto woli sie tam nazywać. Ważne by ludzie identyfikujący sie z tym zbiorem chcieli tego samego DZIŚ. Uratować ZHP....
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 03 lip 2007, 09:58

zauważcie że każdy mówi że chce uratować ZHP, problem w tym że każdy widzi problemy naszej organizacji inaczej albo całkowicie inne problemy i różne diagnozy stawia. to co dla (wybaczcie podział) grupy jest źle robione to dla drugiej jest wręcz odwrotnie. puki nie znajdziemy wspolnej diagnozy tego co się źle dzieje w ZHP tak długo będą kłótnie.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 03 lip 2007, 10:52

Nie, niezupełnie. Problemy są dość oczywiste i diagnoza też. Wielkich różnic zdań nie ma.
Niezależnie czy ktoś ma bardziej "pozytywistyczne" (modernizatorskie, liberalne, czy zwał jak zwał) czy bardziej "konserwatywne" ("tradycjonalistyczne", "romantyczne" itd.)
Myślę że również te same problemy są zauważalne z poziomu drużyn i z poziomu hufców, zauważalne ze środowisk silnych (czy powiedzmy tych które jeszcze sobie dobrze radzą) i słabszych.

1) nadmiar przepisów wewnętrznych, które utrudniają działalność drużynowym i są często sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem oraz nadmiernie rygorystyczne w porównaniu z przepisami państwowymi (szczególnie w dziedzinie obozowania, wędrowania itd.).
2) ociężałość i skostnienie struktury organizacyjnej, która zamiast wspierać drużyny i szczepy, często działa na ich niekorzyść, drużynowi wykonujący najcięższą pracę "na pierwszej linii" są obecnie antymotywowani do swej slużby.
3) brak polityki wizerunkowej.
4) niereagowanie lub opóźnione reagowanie na przypadki ewidentych naruszeń Prawa Harcerskiego i dobrych obyczajów.
5) brak ciekawych propozycji programowych, brak poradników i skryptów dla drużynowych.
6) narastające długi, złe zarządzanie majątkiem .
7) w konsekwencji tego wszystkiego, spadek liczebny.

To sa rzeczy dość oczywiste, na ten temat napisano już tysiące słów. Nie zauważyłem, żeby ktoś miał jakąś radykalnie odmienną diagnozę sytuacji, może problemy są widziane mniej lub bardziej ostro, ale są wymieniane niemal zawsze te same.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 lip 2007, 13:30

Hough

ps.
O stopniu zrealizowania strategii uchwalonej przez Zjazd to wogóle szkoda mówić....
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 03 lip 2007, 15:40

no i to wszystko jest zapisane w strategii, która można powiedzieć że została odłożona na półkę (z tego co piszą w raporcie komisje RN). więc niby wiemy co jest źle, ale nikt tego nie naprawia, albo robi to dość nieskutecznie.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

Adaś
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Adaś » 03 lip 2007, 16:31

Nie wiem, czy wszystkie komisje tak piszą, bo stanowiska komisji ds. wizerunku i rozwoju liczebnego jakoś na stronie RN nie znalazłem
phm. Adam Piwek
Zespół promocji i informacji Chorągwi Dolnośląskiej ZHP

Bądź bliżej harcerskiego Dolnego Śląska: www.dolnoslaska.zhp.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 lip 2007, 22:16

sigma pisze:...z tego co piszą w raporcie komisje RN). więc niby wiemy co jest źle, ale nikt tego nie naprawia, albo robi to dość nieskutecznie...
Nie niby tylko wiemy. Próba naprawienia była. Bo właśnie za taką uważam nieudzielenie absolutorium Giece, kolejne powinno byc jej odwołanie i zastąpienie ludźmi którzy zaczeliby po prostu realizować strategię. Ale cóż... posiedzenie Rady Naczelnej zostało bezprawnie przerwane a przerywający stwierdził po prostu... "to mnie podajcie do sądu" i tyle. Ustalenia zapisane w Statucie czy regulaminach po prostu nie dotycza pewnej kasty ludzi w ZHP. Mogą robić co chcą. Właściwie to o tej sytuacji powinno się chyba zawiadomić organ nadzorujący ZHP. Ciekawe czy taki przypadek łamania przepisów wewnętrznych wystarczy z delegalizacji naszego Stowarzyszenia. :/
Adaś pisze:Nie wiem, czy wszystkie komisje tak piszą, bo stanowiska komisji ds. wizerunku i rozwoju liczebnego jakoś na stronie RN nie znalazłem
Nie wszyscy członkowie GK-i nie mieli nieudzielonego absolutorium. 2 osoby je dostały, czyli ich praca została dostrzeżona. Nie wiem czy mają coś wspólnego z wizerunkiem czy rozwojem liczebnym ale...
Patrząc na to co robi GK jako całość to chociażby wizerunkiem i rozwojem liczebnym zajmowali sie sami Tytani lub geniusze o iq 200 to i tak nic nie zrobią. Lucumon wyliczył kto jest odpowiedzialny za nasz "oszamiałający wzrost"...
Ostatnio zmieniony 03 lip 2007, 22:17 przez sikor, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „XXXV Zjazd Nadzwyczajny ZHP”