Biwaki na HAZ/HAL

Forum dyskusyjne dotyczące HALiZ
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sty 2008, 15:18

majcin pisze:A nie można opracować instrukcji biwaku opartej na najważniejszych fragmentach rozporządzenie o organizowania turystyki i krajoznawstwa przez szkoły, czyli:
-komendantem może być instruktor lub osoba pełnoletnia i odpowiednio przeszkolona
-termin dowolny
-określić obowiązki komendanta i opiekunów-wychowawców na biwaku
-rozpisać pełny katalog celów-rodzajów biwaków i na koniec dołożyć kategorię inne
-obowiązek zgłaszania do "organu prowadzącego" czyli w naszym wypadku do komendanta hufca
-jeśli porawi to nasze stosunki z jakimiś władzami, to hufce i chorągwie mogą do nich przesyłać zbiorcze zestawienia biwaków
-rozliczenie finansowe pozostawić ogólnym przepisom obowiązującym w ZHP
Poprzednia GK dostała odemnie taki projekt, przy okazji poprzedniej instrukcji.

Piszesz: "...katalog celów-rodzajów biwaków..."
A co to jest "biwak" ?
Ostatnio zmieniony 25 sty 2008, 15:20 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 25 sty 2008, 16:02

cebul pisze:Dobrze Sikor. Pokaż mi więc jakiś przepis regulujący zgłaszanie takich "biwaków szkoleniowych" w okresie ferii zimowych/wakacji. Bo musi to być uregulowane znając zamiłowanie niektórych władz do przepisów. Bo nie powiesz mi, że to podpada pod "b) w innym czasie - w zakresie krajoznawstwa i turystyki." - bo żaden warunek nie jest spełniony. Rozumiem, też że nie ma stanowiska władz o którym pisałem w poście nr 26?
Kurcze Cebul a pokaż mi przepis regulujący uzywanie przez harcerzy białego papieru toaletowego.
Nie ma takiego przepisu i już.
Zreszta to logiczne. Powiedz czym rózni się taki biwak w czasie ferii od biwaku który nie jest w czasie ferii ??? Niczym ? To dlaczego niby ma być inaczej traktowany ? Ja wiem dlaczego wielu chciałoby aby był inaczej traktowany i odpowiedź padła juz w tym wątku. Ale to że chcą kasę to nie znaczy że mamy blokować pracę środowisk.
Nie dajmy sie zwariować.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 25 sty 2008, 18:02

Ja już nic nie rozumiem. Tak zamieszaliście, że normalnie...

Czy ktoś nie może po prostu napisać osobnej instrukcji o biwakach, a sprawy placówek wypoczynku opisać w innej instrukcji?

Ile czasu i komu potrzeba na napisanie takiej instrukcji dotyczącej organizacji biwaków?

Kto jest w ogóle w GK odpowiedzialny za te instrukcje?

Czy mogę się zgłosić do zespołu opracowującego instrukcję "o biwakach"? Pomogę, bo mi zależy, aby taka była.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2008, 18:03 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sty 2008, 20:18

Przeczyłeś:
Poprzednia GK dostała odemnie taki projekt, przy okazji poprzedniej instrukcji.
Bo własnie tak założyłem rozdzielenie "placówek wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej" od "biwaków" czyli "form" które NIE są "placówkami".
Ostatnio zmieniony 25 sty 2008, 20:23 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

czacza
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: czacza » 25 sty 2008, 20:48

majcin pisze:
czacza pisze:Według prawa w ciągu roku szkolnego mogę jechać do 5 dni bez zgłaszania tego w KO, bez konsekwencji,
a jakie "prawo" masz na myśli?
gdzie poza wewnętrznymi instrukcjami ZHP znalazłeś rozróżnienie między krótszymi i dłuższymi wyjazdami?

Marcin Wojtczak
Fakt, nie ma takiego rozróżnienia w prawie RP, przynjamniej w rozporządzeniu z 97 nic o tym nie ma.

Tylko że rozporzadzenie mówi o "placówkach wypoczynku itd." A biwak nie jest ani placówką ani wypoczynkiem, chyba że się mylę.

Co do reszty twoich stwierdzeń to z większością się zgadam, nie widzę tylko sensu kolejnej instrukcji na temat biwaku, bo znowu jakiś "mądry" będzie przy niej grzebał i jeszcze głupsze zapisy wstawi, np. żeby wszystkie biwaki zgłaszać nawet poza wakacjami.
phm. Marcin Nowak HR
Drużynowy 18 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej męskiej
z-ca kom. I Szczepu DHiZ
z-ca prze. Komisji Rewizyjnej Hufca Poznań-Wilda

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 25 sty 2008, 21:01

No więc jak ktoś będzie potrzebował chętnych do pracy nad osobną instrukcją o biwakach, to zgłaszam się jako taki chętny. Skoro mamy niejasne instrukcje, to je poprawmy i uczyńmy prostymi. Niektórych w ogóle się pozbądźmy.

Gadanie w kółko o tym samym bez konkretów to według mnie strata czasu. Jak będzie coś wiadomo w sprawie tworzenia nowych przepisów "biwakowych", to proszę o kontakt.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 25 sty 2008, 21:19

Też się piszę. Ta biurokracja mnie dobija.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sty 2008, 21:45

Podejrzewam że poczekacie na odpowiedź MEN-u w sprawie definicji "wypoczynku dzieci i młodziezy szkolnej".
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 28 sty 2008, 21:23

Śledzę ten wątek od początku. Swoim drużynowym powiedziałem wyraźnie, żeby nie robili "biwaków" a same "wyjazdy szkoleniowe", co tez mają ująć w nazewnictwie i programie wyjazdu. Nie będzie to ani "wypoczynek" ani "rekreacja ruchowa", a tylko szlifowania technik harcerskich. Z resztą wspomniał o tym Czacza. Wolę znów się narazić naszym twórczym władzom, niż zabijać działanie drużyn. Zawsze prawie wszystkie drużyny wyjeżdżały w czasie ferii na biwaki. Jak bym zaczął świrować z wymaganiem procedury jak na obóz, to nie pojechałby nikt, albo pojechaliby bez zgłaszania - oba przypadki byłyby szkodliwe. A tak jadą na legalu i hufcowe ubezpieczenie NNW, które obejmuje "całą działalność harcerską" obejmuje również "wyjazdy szkoleniowe". Przykre, że zamiast uczyć przestrzegania prawa, musi uczyć jego obchodzenia.
Cały czas forsuje tezę: w ZHP najważniejsze są DRUŻYNY. Cała reszta: szczepy, hufce, chorągwie i GK są tylko i wyłącznie po to, żeby drużynom ułatwiać pracę.
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 28 sty 2008, 21:46

No i bardzo ładnie. Byłbym tylko ostrożny z zaliczaniem tych wyjazdów do HAZ. Sądzę że na bazie meldunków z hufców chorągiew robi zestawienia i tu może sie niezgadzać. Ilośc ludzi którzy wyjechali na wypoczynek (bo zdaje się wypoczynek jest dofinansowywany) z ilością ludzi zgłoszonych ...

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 28 sty 2008, 22:56

Nie zaliczam tych wyjazdów do HAZ. Wypoczynek jest dofinansowywany i zapewne w tej całej bzdurze tylko o to chodzi. Tylko żeby otrzymać dotację, komendant wyjazdu musi wypełnić kilometrowy wniosek - podobny jak przed HAL. Tworzenie czegoś takiego przed 3-dniowym biwakiem byłoby masochizmem :) Logiczniej i bardziej wychowawczo byłoby zrobić akcję zarobkową.
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 28 sty 2008, 23:20

Dokładnie tak to wyglada z pozycji "dołów" to w sumie drobna kasa ale z pozycji chorągwi, ziarnko do ziarnka .... i jest całkiem spora dotacja. Stąd takie ciągotki do przypisywania każdego wyjazdu jako wypoczynku. Przykre ale prawdziwe. Oby jak najwięcej Hufcowych tak to widziało.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

czacza
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: czacza » 28 sty 2008, 23:46

Andrzej D. pisze:Cały czas forsuje tezę: w ZHP najważniejsze są DRUŻYNY. Cała reszta: szczepy, hufce, chorągwie i GK są tylko i wyłącznie po to, żeby drużynom ułatwiać pracę.
I właśnie w tym sensie pisałem o rązwiązywaniu struktru organizacyjnych, bo na cholere mi GK która utrudnia mi życie, albo tam na górze ktoś zrozumie po co tak na prawdę są, albo niech zmienią organizację.
sikor pisze:Byłbym tylko ostrożny z zaliczaniem tych wyjazdów do HAZ. Sądzę że na bazie meldunków z hufców chorągiew robi zestawienia i tu może sie niezgadzać.
A nawet jeśli przypuśćmy chorągwie będą się pluły o te "wyjazdy szkoleniowe" to co mogą zrobić, wstawią naganę, "przyjrzą się dokladnie pracy hufcowego". Paranoja, tu powinna być pochwała za to że kadra hufca tłumnie wyjechała z dzieciakami na wyjazdy w czasie ferii.

A zastanówmy się jakie argmunty ma drużynowy w "starciu" z nadgorliwym hufcowym. Czy jest przegrany i albo z robi jak mu karze instrukcja, albo pojedzie na dziko. Czy jednak może zgłosić "wyjazd szkoleniowy" z założeniem że jest ubezpieczony na zasadzie ubezpieczenia szkolnego i ewntualnie na zasadzie wykupionego przez hufiec ubezpieczeia, które ogarnia całą działalność drużyny, nawet wyjazdy szkoleniowe. Bo przecież w takim wypadku nie ma przeszkód prawnych, zeby jechać do 5 dni w Polskę. Jest tylo ta idiotyczna instrukcja...
phm. Marcin Nowak HR
z-ca kom. I Szczepu DHiZ

majcin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: majcin » 29 sty 2008, 16:10

czacza pisze:Czy jednak może zgłosić "wyjazd szkoleniowy" z założeniem że jest ubezpieczony na zasadzie ubezpieczenia szkolnego i ewntualnie na zasadzie wykupionego przez hufiec ubezpieczeia, które ogarnia całą działalność drużyny, nawet wyjazdy szkoleniowe. Bo przecież w takim wypadku nie ma przeszkód prawnych, zeby jechać do 5 dni w Polskę. Jest tylo ta idiotyczna instrukcja...
Skąd wziąłeś te 5 dni?
Ja nie znalazłem takiego rozróżnienia nigdzie poza instrukcją organizacyjną HALiZ?
A idąc dalej tym tropem, nie ma problemu, aby zorganizo0wać 3-tygoniowe szkolenie puszczańsko-surwiwalowe z elementami pierwszej pomocy, albo dwutygodniowy praktyczny kurs locji Mazur.
Ale to dygresja, powiedz skąd te 5 dni.

Marcin Wojtczak

czacza
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: czacza » 29 sty 2008, 23:29

majcin pisze:Skąd wziąłeś te 5 dni?
Ja nie znalazłem takiego rozróżnienia nigdzie poza instrukcją organizacyjną HALiZ?
A idąc dalej tym tropem, nie ma problemu, aby zorganizo0wać 3-tygoniowe szkolenie puszczańsko-surwiwalowe z elementami pierwszej pomocy, albo dwutygodniowy praktyczny kurs locji Mazur.
Ale to dygresja, powiedz skąd te 5 dni.

Marcin Wojtczak
Bo wiem to od mojego hufcowego, że jak chcę jechać już na 6 dni to muszę zgłościć to do KO i mieć całe rozliczenie, posiadać stopień phm, itd. A jak jadę do 5 dni to zgłaszam tylko biwak w hufcu na karcie zgloszeniowej (lista uczestników + program) a opiekun musi mieć 18 lat. Nie wiem gdzie tego szukać, ale PZU ubezpiecza mi na tej zasadzie biwaki do 5 dni, a kuratorium, sanepid, straż pożarna itd. nie wchodzi na głowe, podczas biwaku.
phm. Marcin Nowak HR
z-ca kom. I Szczepu DHiZ

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Akcja Letnia i Zimowa”