Biwaki na HAZ/HAL

Forum dyskusyjne dotyczące HALiZ
majcin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: majcin » 30 sty 2008, 07:25

czacza pisze:Bo wiem to od mojego hufcowego, że jak chcę jechać już na 6 dni to muszę zgłościć to do KO i mieć całe rozliczenie, posiadać stopień phm, itd. A jak jadę do 5 dni to zgłaszam tylko biwak w hufcu na karcie zgloszeniowej (lista uczestników + program) a opiekun musi mieć 18 lat. Nie wiem gdzie tego szukać, ale PZU ubezpiecza mi na tej zasadzie biwaki do 5 dni, a kuratorium, sanepid, straż pożarna itd. nie wchodzi na głowe, podczas biwaku.
To co ci mówił hufcowy, to jest stan z poprzedniej instrukcji HALiZ
A ja chciałbym znaleźć podstawę prawną.
Czyli jakąś ustawę lub rozporządzenie.
A nie wewnętrzną instrukcję ZHP lub jakiejś firmy ubezpieczeniowej, a tym bardziej informację ustną uzyskana od jakiegoś instruktora, choćby i samego Przewodniczącego ZHP

Marcin Wojtczak

Andrzej D.
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Andrzej D. » 30 sty 2008, 09:18

Jako wywoływany tu "hufcowy" zapodam, że według mojej skromnej wiedzy, to aktualna instrukcja HALiZ ze zmianami z czerwca 2007. Jest tam jak byk napisane, że biwak trwa 2-5 dni. Czy jest to (czas 2-5 dni) podparte jakimiś przepisami państwowymi nie wiem i szukać nie będę, bo do niczego mi to niepotrzebne :) Jasno też wynika z instrukcji, ze wszytko co powyżej 5 dni podlega procedurze jak obóz. A że instrukcja jako wymagające zgłoszenia w czasie HAL i HAZ wymienia biwaki "w zakresie wypoczynku" i "rekreacji ruchowej", to pozostawia furtkę, żeby nie grzebać się w papierzyskach prze zastosowanie innego nazewnictwa przy krótkich formach. Tym bardziej, ze jeszcze jest w naszym Związku aktualna moda na wszelkie kształcenie, szkolenie itd. :)
hm Andrzej Dyderski
Komendant Hufca
ZHP Poznań-Wilda

mbmzhp
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mbmzhp » 05 sie 2009, 12:24

Z rzadka (może niesłusznie) zaglądam na harcerskie fora, ale od dawna intryguje mnie sprawa biwaków w ramach HAL i HAZ. Zgadzam się, że obecny przepis w związkowej instrukcji mocno komplikuje życie drużynowych. Niestety, obawiam się, że projekty zmian rozporządzenia ws. wypoczynku de facto sankcjonują procedurę obecną w ZHP. Jeżeli przez nieuwagę czegoś nie przeoczyłem, przepisy były już konsultowane z ZHP i zostały przekazane do dalszych konsultacji. Czy naprawdę nie możemy nic zrobić, aby uniknąć papierologii w organizacji biwaku? Czy już dwudniowe wyjście 12 osób do lasu z noclegiem ma być placówką wypoczynku (wypoczynkiem) w rozumieniu art. 92a ustawy o systemie oświaty? :/ Zajrzyjcie do BIP-u MEN-u i radźmy, co da się zrobić:

http://bip.men.gov.pl/index.php?option= ... cle&id=397

Czuwaj!
Ostatnio zmieniony 05 sie 2009, 12:40 przez mbmzhp, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 05 sie 2009, 13:00

I tak jest lepiej, niż dotąd, bo generalnie sam sobie wypełniasz formularz. Co da się zrobić? Ano niewiele, skoro dwóch harcmistrzów (Budziński i Stanowski) nie przebiło się z głębszymi zmianami. Nie wszystkie sprawy zależą od MEN. Niektóre narzuca np. straż pożarna, czy sanepid. Żaden też urzędnik nie weźmie na siebie decyzji pozytywnej w sytuacji, gdy "coś może się stać", bo "w razie wypadku, kto będzie odpowiadał"? Podstawową zasadą urzędników jest reguła RWD (ratuj własną d...), która mówi, że jeśli można na coś nie wydać zgody, to nie należy jej wydawać na wszelki wypadek, bo "a nuż się coś stanie".

Innymi słowy: jedyne rozwiązanie, to wykorzystanie luk w przepisach i np. organizowanie biwaku pod szyldem Kościoła - prostsze procedury.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 sie 2009, 13:47

Naprawdę macie czas na organizowanie wypoczynku ? Jak my jedziemy na biwak to jest to zawsze jakiś kurs. Wypoczywajć to sobie będą gdzie indziej i kiedy indziej.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Coenus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Coenus » 05 sie 2009, 14:43

wypoczynek jest wtedy jak wypoczywasz ...a jak wracasz do domu z takiego campingu z myslą zeby wreszcie wypocząc,wyspac sie i najesc... to jaki z tego wypoczynek ;)

czytajac ten temat zaczynam sie bac uzywac słowa "biwak" ...
strach pomyslec o stosowaniu technik survivalowych ... bo jesli sanepid sie przyczepi ze moje "ash-cake'i" byly robione w sposob nie higieniczny ... dobrze ze poza ludzmi z mojej druzyny malo osob w hufcu wie jak sie je robi ;)

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 sie 2009, 16:18

A komu tam smakowałby popiół ? ;) ... Dlatego nie jedzie się na biwak tylko na krótki kurs gotowania i pieczenia na ognisku. Kurs to nauka a nauka to nie wypoczynek.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 03 sty 2010, 16:43

Witam.
Ja chciałam zadać pytanie odnośnie HAZ i biwaku zimowego.
Jeżeli mam otwartą próbę na stopień przewodnika i nie mam możliwości jechać na HAZ (10dni) a po HAZ Szczep organizuje biwak zimowy(5dni), to czy jadąc na niego mogę zaliczyć zadanie do PWD: Pełnił funkcję podczas HAL lub HAZ?
pwd. Magdalena Majewska 'Lenka' HO ,
11 Samodzielna Drużyna Harcerska ½Szare Szeregi½

<<< ... PKO - Polska Krowa Odrzutowa 3-2-1-0 Muuuu....!!!

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 03 sty 2010, 20:14

Tą sprawę generalnie powinnaś omówić ze swoim opiekunem próby lub KSI.

Dla mnie osobiście, jeśli na tym 5-cio dniowym biwaku będziesz pełnić funkcję kwalifikującą się do tego zadania, nie byłoby przeszkód. Poza tym, jak jedziecie na 5 dni, to chyba w czasie ferii? Jeśli tak, to to też jest HAZ.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 sty 2010, 20:40

MajewsQa pisze:Witam.
Ja chciałam zadać pytanie odnośnie HAZ i biwaku zimowego.
Jeżeli mam otwartą próbę na stopień przewodnika i nie mam możliwości jechać na HAZ (10dni) a po HAZ Szczep organizuje biwak zimowy(5dni), to czy jadąc na niego mogę zaliczyć zadanie do PWD: Pełnił funkcję podczas HAL lub HAZ?
A zadaj sobie pytanie po co ten punkt w próbie ? Czemu ma służyć i czego Cię nauczyć.

Jeśli ten 5 dniowy biwak będzie pod względem organizacyjnym czy dokumentacyjnym taki sam jak ten 10 dniowy, to spełnia. Tylko będziesz musiała to udowodnic przed swoją KSI. Tak więc to zależy od wielu czynników. M.in. od sposobu zgłaszania tego biwaku, jego zatwierdzania i całej logistyki czy też planowania zajęć.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 04 sty 2010, 15:48

sikor pisze:A zadaj sobie pytanie po co ten punkt w próbie ? Czemu ma służyć i czego Cię nauczyć.
W moim środowisku posiadając wymagania do pwd, muszę do każdego jednego wymyślić odpowiednie zadanie, nie można nic omijać, bo wtedy nawet nie otworzą... moim zdaniem każdy powinien do siebie układać zadania, wiadomo że o podwyższonym stopniu trudności, Co do punktu wymienionego przeze mnie to ja już niejednokrotnie byłam w kadrze pomocniczej, opiekunem na biwaku z racji pełnoletności, czy chociaż wiedzy na temat działania z dziećmi i młodzieżą, i stąd moje pytanie czy jeżeli już niejednokrotnie pomagałam na biwakach obozach rajdach w pracy z dzieciakami muszę koniecznie ten punk ponownie robić?

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 04 sty 2010, 17:50

Wiesz... Bycie kadrą pomocniczą to nie to samo co kompletacja całej dokumentacji biwaku, zatwierdzenie go a później rozliczenie. To również nie to samo co opracowanie koncepcji programowo wychowawczej. A o to w tym punkcie raczej chodzi. Pwd to ktoś kto potrafi sam takie rzeczy zrobić i po to ten punkt tam jest byś musiała udowodnic że potrafisz.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 04 sty 2010, 18:07

no to nie raz mam już za sobą pisanie planu pracy czy preliminarzu.... bycie kwatermistrzem tez...
ale widocznie to za mało co robiłam do tej pory a flaki sobie wypruwałam...
Ostatnio zmieniony 04 sty 2010, 18:10 przez MajewsQa, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Akcja Letnia i Zimowa”