Biwaki na HAZ/HAL

Forum dyskusyjne dotyczące HALiZ
cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 30 lis 2007, 17:52

Czuwaj!
W I tygodniu ferii zimowych 2008r. organizuję 5-dniowy biwak zimowy swojego szczepu i mam pewien problem. Otóż chodzi mi o zatwierdzanie tej placówki oraz o dokumentację jaką muszę posiadać.
W instrukcji organizacyjnej przeczytałem, że taki biwak powinienem zatwierdzić w KO za pośrednictwem KCh. Jest napisane, że trzeba dostarczyć dokumentację określoną w pkt. 4.4. B (kopia karty kwalifikacyjnej obiektu, program pracy, wykaz kadry z adnotacją o zgodności z oryginałem dokumentów poświadczających kwalifikacje). Rozumiem więc, że nie muszę dostarczać do KCh nic poza tym? Przypominam, że chodzi o biwak.
Drugie pytanie wiąże się z dokumentacją finansową. Czy muszę na biwaku mieć całą dokumentację określoną instrukcją finansową obozu (np. ZZ, kartoteki ilościowe etc.)?
Trzecia sprawa to karty kwalifikacyjne uczestników. Rozumiem, że muszą one być takie jak na obóz (badanie lekarskie etc.)?
Pytam o to wszystko, mimo, że ukończyłem kurs kierowników placówek wypoczynku. Ale jak się okazało druhna z KCh (a zawodowo pracownik KO odpowiedzialny za placówki wypoczynku), która to prowadziła, nie miała pojęcia, że jakieś nowe instrukcje są (sic!).
Będę wdzięczny za rzeczowe odpowiedzi, które mam nadzieję, rozjaśnią moje wątpliwości. Prosiłbym o nie cytowanie instrukcji bez słowa komentarza, ani o swoje „wydaje mi się, że…”, tylko o rzeczowe opinie. Z góry dziękuję;
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 04 gru 2007, 20:35

Musisz mieć wszystko tak jak na obóz. W uzasadnionych przypadkach możesz jedynie nie dostarczać karty obiektu.
Głupie nie ?

Chyba, że...
Twój biwak nie jest PLACÓWKĄ WYPOCZYNKU organizowana w ramach HAZ tylko zwykłą formą wynikającą z ciągłości pracy wychowawczej danego środowiska :).

W każdym razie JA NIE ORGANIZUJę I NIE ZAMIERZAM ORGANIZOWAć ŻADNYCH PLACÓWEK WYPOCZYNKOWYCH. Mój czas jest zbyt drogi aby go marnować.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 04 gru 2007, 21:12

sikor pisze:Chyba, że...
Twój biwak nie jest PLACÓWKĄ WYPOCZYNKU organizowana w ramach HAZ tylko zwykłą formą wynikającą z ciągłości pracy wychowawczej danego środowiska :).
Ja jestem młody i nie doświadczony :). To czy to oznacza że jeżeli jadę na biwak który jest tylko uzupełnieniem pracy rocznej, zaplanowanym itd. To nie podlega prawom HAL/HAZ?
Emot :]

40 pWDHy

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 04 gru 2007, 21:37

Jeśli nie jest formą wypoczynku to nie jest :)
Widzisz, problem w tym, że niekoniecznie tak będą to widzieć w Twoim hufcu :/.
Zapis o zatwierdzaniu i kartach i wymaganiach jest opisany wprost, czysto i jasno, natomiast nigdzie nie ma opisanego postępowania co się dzieje gdy Twój rajd czy biwak nie jest PLACÓWKĄ WYPOCZYNKU DZIECI I MŁODZIEŻY tylko zwykłą formą pracy śródrocznej Twojego środowiska. Naturalnym więc będzie przyjmowanie, że masz mieć wszystkie wymienione dokumenty. Od Twojej siły przebicia i woli Komendanta będzie zależało jak masz to zrobić.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 05 gru 2007, 12:55

Wiadomo, że głupie, ale "dura lex, sed lex".
sikor pisze:Chyba, że...
Twój biwak nie jest PLACÓWKĄ WYPOCZYNKU organizowana w ramach HAZ tylko zwykłą formą wynikającą z ciągłości pracy wychowawczej danego środowiska smile.
Rozumiem, że dysponujesz jakąś wykładnią instrukcji, że podajesz takie rozwiązanie? W instrukcji wyraźnie pisze:
"2.8. Biwak
Jest jedną z form działalności podstawowych jednostek ZHP, trwającą od 2 do 5 dni, organizowaną:
a)w okresie ferii letnich i zimowych - jako forma HAL/HAZ w zakresie wypoczynku, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4, ppkt. 4 i rekreacji ruchowej, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4., ppkt 6,".
Nie ma tu ani słowa, że to się dzieje "w ramach" - wyraźnie pisze, że "w okresie", czyli "podczas". Wg mnie (choć mogę się mylić) sprawa jest jasna w tym względzie. Problem pojawia się gdzie indziej - vide pierwszy post w temacie.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 gru 2007, 13:25

cebul pisze:a)w okresie ferii letnich i zimowych - jako forma HAL/HAZ w zakresie wypoczynku, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4, ppkt. 4 i rekreacji ruchowej, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4., ppkt 6,".
Nie ma tu ani słowa, że to się dzieje "w ramach" - wyraźnie pisze, że "w okresie", czyli "podczas". Wg mnie (choć mogę się mylić) sprawa jest jasna w tym względzie. Problem pojawia się gdzie indziej - vide pierwszy post w temacie.
Masz rację, pod warunkiem że jest to
w zakresie wypoczynku, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4, ppkt. 4 i rekreacji ruchowej, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4., ppkt 6,".
A jesli nie jest to w w/w zakresach, to mimo że będzie to "w okresie", to nie bedzie podlegać instrukcji organizacyjnej HALiZ. Nazwa jest nieistotna.
Ostatnio zmieniony 05 gru 2007, 13:28 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 05 gru 2007, 13:43

19kldh pisze:A jesli nie jest to w w/w zakresach, to mimo że będzie to "w okresie", to nie bedzie podlegać instrukcji organizacyjnej HALiZ. Nazwa jest nieistotna.
Czyli mam rozumieć, że jak wpiszę sobie w cele biwaku krajoznastwo/turystykę, to nie muszę jechać do KO z toną papierów, tylko zgłosić jak normalny, śródroczny biwak i w KH/KCh to kupią? Jest na to jakieś oficjalne przyzwolenie z władz naczelnych?
hm. Mateusz Cebula HR

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 gru 2007, 13:56

Zapis jest następujący:
2.8. Biwak
Jest jedną z form działalności podstawowych jednostek ZHP, trwającą od 2 do 5 dni, organizowaną:

a) w okresie ferii letnich i zimowych - jako forma HAL/HAZ w zakresie wypoczynku, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4, ppkt. 4 i rekreacji ruchowej, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4., ppkt 6,
b) w innym czasie - w zakresie krajoznawstwa i turystyki.

Biwaki, o których mowa w ppkt. a) podlegają zgłoszeniu w kuratorium oświaty, jak inne placówki wypoczynku, po złożeniu we właściwym terminie obowiązującej dokumentacji (zgodnie z pkt. 4.4.B niniejszej instrukcji). Jednak jeśli jest to merytorycznie uzasadnione, to nie ma przeszkód prawnych, aby wyłączyć konieczność załączenia karty kwalifikacyjnej obiektu do obowiązującej dokumentacji.

Biwak, o którym mowa w ppkt. b) musi być zatwierdzony w macierzystym hufcu (Karta biwaku stanowi załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji).
Ostatnio zmieniony 05 gru 2007, 13:58 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 05 gru 2007, 14:02

Instrukcję czytałem. Może ujmę inaczej sprawę. Co mam zrobić, aby uwolnić się od obowiązku przygotowania masy zbędnych papierów na 5-dniowy biwak szczepu podczas ferii zimowych? Oczywiście odrzucam możliwość organizacji wyjazdu poza ZHP :)
Ostatnio zmieniony 05 gru 2007, 14:04 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 gru 2007, 14:22

Po prostu (łatwo napisać ;) ) ten biwak nie może być "formą"w zakresie wypoczynku
( zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4, ppkt. 4),
ani "formą" w zakresie rekreacji ruchowej
(zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4., ppkt 6).

Tak wynika z zapisów instrukcji.
Obawiam się jednak że to do Ciebie będzie należało udowodnienie aby uzyskać zgode KH.

No chyba że nie będzie to także "forma" w zakresie krajoznawstwa i turystyki,
bo wtedy, zgodnie z zapisami instrukcji, nigdzie tego nie musisz zgłaszać,
ale musi to wynikać z planu pracy szczepu/drużyn.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 05 gru 2007, 16:05

No, teraz jest już jasne. Myślę, że sobie poradzę w KH. Co ciekawe, nasza KCh wymyśliła taką "hybrydę": biwak odbywający się na feriach trzeba zgłosić w hufcu (karta biwaku etc.), a poza tym wysłać te papiery, które są wymagane w KO do chorągwi. I to jest dopiero ciekawe :/
hm. Mateusz Cebula HR

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 gru 2007, 16:21

cebul pisze:Rozumiem, że dysponujesz jakąś wykładnią instrukcji, że podajesz takie rozwiązanie? W instrukcji wyraźnie pisze:
"2.8. Biwak
a)w okresie ferii letnich i zimowych - jako forma HAL/HAZ w zakresie wypoczynku, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4, ppkt. 4 i rekreacji ruchowej, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4., ppkt 6,".
Nie nie posiadam żadnej wykładni. Z tego co wiem nie ma takiej. Sprawę właściwie przybliżył Czesław ja tylko dorzucę:

Jak powiedziałeś w instrukcji wyraźnie jest napisane:
)w okresie ferii letnich i zimowych - jako forma HAL/HAZ w zakresie wypoczynku, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4, ppkt. 4 i rekreacji ruchowej, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w pkt. 1.4., ppkt 6,".
O ile jasno przeczytałeś, że jako forma HAZ/HAL.... czyli zauważyłeś, że podczas... Ale już nie zauważyłeś, że parę wyrazów dalej stoi jak byk w zakresie wypoczynku oraz w zakresie rekreakcji ruchowej . I teraz pytanie, na ile ten biwak który organizujesz ma być wypoczynkiem czy rekreacją ruchową ? A jeśli JEST TO FORMA MAJĄCA NA CELU WYCHOWYWANIE czy KSZTAŁCENIE a nie żaden WYPOCZYNEK, czy REKREACJę RUCHOWĄ ? Zdaję sobie sprawę, że wielu naszych instruktorów nie będzie za żadne skarby świata mogła zrozumieć, że biwak czy jakakolwiek forma wyjazdowa w wakacje czy ferie NIE MA NA CELU WYPOCZYNKU i że zdarzają się środowiska zajmujące się WYCHOWYWANIEM A NIE ZABEZPIECZENIEM CZASU WOLNEGO I KLEPANIEM NA TYM KASY...

ps.

Oczywiście nie odnoś tych słów do siebie.... Celuję zupełnie gdzie indziej ;)
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 05 gru 2007, 18:45

Domyśliłem się Sikor :)
hm. Mateusz Cebula HR

czacza
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: czacza » 20 sty 2008, 14:23

Dla mnie ta instrukcja, to jeden wielki gniot, ale na szczęście poradziliśmy sobie z tym w hufcu.
Bo nikt nie ma wątpliwości że ktoś chec kręcić na tym różnego rodzaju lody. Oczywiście nie mam na to dowodów, ale jaki jest cel takich zapisów, bo ja nie znajduję innego jak kasa...

Najbardziej irytujące jest to, że zapomina się o zwykłych drużynowych, którzy robią wszystko aby ich środowiska się kręciły, a władze zwierzchnie w niczym nie ułatwiają, Ja bym rozwiązał wszystkie choragwi i GK bo tylko przeszkadzają.
phm. Marcin Nowak HR
Drużynowy 18 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej męskiej
z-ca kom. I Szczepu DHiZ
z-ca prze. Komisji Rewizyjnej Hufca Poznań-Wilda

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 20 sty 2008, 14:49

Bardzo konstruktywne ;-)

Może ktoś wie czy przypadkiem ta instrukcja nie wynika z jakichś rozporządzeń ministrów z lat poprzednich?

Bo jeśli tak, to można to zgłosić te rozporządzenia do komisji "Przyjazne Państwo", a po ich zmianie zawnioskować do GK o określenie nowej instrukcji.

Jak się to uda w miarę szybko, to może jeszcze GK zdąży wydać nową instrukcję zanim CZACZA ją rozwiąże :-)
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Akcja Letnia i Zimowa”