O nowym regulaminie uwag i pytań kilka.....

jak korzystać z forum, uwagi
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 22 maja 2008, 19:07

Parę miesięcy temu ograniczyłem do minimum obecność na Forum ZHP.
Oględnie rzecz ujmując, nie odpowiada mi w pełni podejście osób Forum administrujacych do uzytkowników. Nic to. Obecnie po wyczerpujacej "dyskusji z użytkownikami " pojawił się regulamin Forum, którego mam obowiązek przestrzegać, pod "karą i groźbą" .
Cóż, bedę przestrzegał, jeszcze bardziej ograniczając swój udział w Forum. A dlaczego ?
Ano pierwsza uwaga:
"12. Administrator Forum.ZHP.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia użytkownika jeśli uzna to za uzasadnione, w szczególności gdy:
a) użytkownik wykorzystuje konto niezgodnie z postanowieniami obowiązującego prawa, niniejszego regulaminu,
b) użytkownik nie dokonuje logowania przez okres kolejnych 360 dni,
c) nazwa (login) użytkownika jest wyrażeniem powszechnie uznanym za obraźliwe czy nie zgodnym z dobrymi obyczajami,
d) nazwa (login) użytkownika jest wyrażeniem zastrzeżonym ze względu na specyfikę ZHP.
!!!!!! :
".....usunięcia użytkownika jeśli uzna to za uzasadnione, w szczególności gdy:"
Otóż, z mojej prostej i niewyrafinowanej znajomości Ojczystego języka wynika, że takie sformułowanie oznacza - usunięcie użytkownika przez administratora WTEDY- KIEDY ON SOBIE DO UZNA ZA UZASADNIONE /według blizej nieokreslonych kryteriów bo wyliczenie "okoliczności w szczególności" następuje w regulaminie .....PO PRZECINKU, co tworzy taki a nie inny SENS tego punktu.
A druga:
"Administrator Forum.ZHP.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie ich opublikowania na forum."
Skoro regulamin zatwierdziła GK ZHP bez uprzedniej delegacji prawnej "na dministratora", uprawniającej do takich działań / powinno to być w Uchwale Gieki/ to taki punkt "puszczony" do regulaminu pozwala na zmiane regulaminu bez Uchwał GK ZHP.
Fajnie , Konstrytucja uchwalona z delegacją do zmiany tejże prze Rząd.
/ tu uwagi dwie pierwsze, miałbym więcej, ale po co to pisać, dotychczasowe i niedawne doświadczenia uczą że grochem o ścianę..../

Pieta
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 22 maja 2008, 19:33

Piotrze nie odchodź!!!!!
Pieta. Ten znad morza:)

www.koszalin.zhp.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 22 maja 2008, 20:26

A po co mi - "tak harcersko i sympatycznie" ?

"Użytkownik ponosi całkowitą odpowiedzialność za sposób, w jaki korzysta z Forum.ZHP.pl, z uwzględnieniem odpowiedzialności karnej za działania niezgodne z prawem. Administrator Forum.ZHP.pl może przekazać sądowi, prokuraturze, policji i innym uprawnionym organom, na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań, pozostające w jej posiadaniu dane osób naruszających prawo za pośrednictwem Forum.ZHP.pl. "

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 22 maja 2008, 20:30

No bo to takie nowoczesne harcerstwo Wilku jest. "Profesjonalne" w którym nie ma miejsca na amatorskie braterstwo, poczucie odpowiedzialności i całą resztę głupot które wciskamy dzieciakom. My "profesjonalni" wychowawcy wiemy jak chronić swoje tyłki, tak... profilaktycznie.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 22 maja 2008, 21:23

"Administrator Forum.ZHP.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie ich opublikowania na forum."
Na serio Sikor, to to jest zwykła "wtopa" - autorzy tego regulaminu - administratorzy dostali od Gieki prawo do dowolnej zmiany regulaminu w/g własnego uznania. Powtórzę, to tak jakby Rząd dostał prawo do zmiany uchwalonej przez Sejm/lub w referendum/ ...konstytucji w dowolny sposób. Absurd !

PS: - dla jasności obrazu:
"1. Administrator to osoba działająca w imieniu właściciela domeny zhp.pl, czyli Związku Harcerstwa Polskiego reprezentowanego przez Naczelnika ZHP i Główną Kwaterę ZHP. "
Ostatnio zmieniony 22 maja 2008, 21:25 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 22 maja 2008, 23:37

W tym regulaminie brak mi paru zdań o obowiązku informowania userów m.in. o decyzjach adminów z ich uzasadnieniem. Nie chciałabym pewnego pięknego dnia zobaczyć, że nie mogę się zalogować na forum, a moje ip zostało zablokowane i nie wiedzieć dlaczego tak się ze mną obeszło.

Ale z tego wszystkiego widzę też plus - zostaną usunięte "martwe dusze". Ciekawe ilu użytkowników zastanie usuniętych :)
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 23 maja 2008, 07:15

....wszyscy ! I WRESZCIE zapanuje ład i regulaminowy porządek. Malkontentom z Forum mówimy NIE !

miro
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miro » 23 maja 2008, 07:51

Co do usuwania bez podania przyczyn to trochę zaufania do Adminów - to też są ludzie i napewno nik nikogo ot tak nie usunie.

Poza tym zapisy są jasne i przejżyste i naprawdę nie ma się gdzie tam do czegoś przyczepić. Zawsze było tak, że Admin ma władzę lecz nie było to ujawniane w formie pisemnej ( nie tylko na forum ZHP ) - wtedy nikt się nie burzył a jak już znalazł się taki zapis to odrazu dyskusja... po co ?

Jak nie ma reguł jasno określonych to nie można wymagać by ktoś je przestrzegał. Myślę, że ten regulamin jest po to by uświadomić odpowiedzialnym użytkownikom jakie naruszenia czasami się zdażają. Jeśli ktoś z was pomyśli o tym z innej strony ( ja osobiście nie chciałbym by ktoś u mnie na forum np wystawiał linki do stronek xxx ) to zauważycie, że Administracja ( w imieniu władz ZHP ) stara się dbać o dobry wizerunek tej organizacji.

Proszę potraktujcie tą wypowiedź jak na kuźnicy - nie chcę się z nikim wdawać w dyskusję tylko wyrazić swój pogląd (inne spojżenie na tą samą sytuację)

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 23 maja 2008, 08:02

fnx2005 pisze:...Zawsze było tak, że Admin ma władzę...
I to jest właśnie największy problem, bo od władzy się w głowie przewraca.
A admin powinien mieć władzę tylko we wprowadzaniu regulaminu w życie, bo regulamin powinni stworzyć właściciele strony.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 23 maja 2008, 08:06

Konsultacje regulaminu trwały chyba z rok, a potem wprowadzono zupełnie inny - autorski :) Hehehe. No i jeszcze teraz ktoś prosi o zaufanie do administratorów po tym wszystkim co się tu wydarzyło w ostatnich miesiącach :)

Władza, władza, władza...

Teraz ktoś jeszcze powinien z tego forum wylecieć... tak dla przykładu...
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 23 maja 2008, 09:06

mariuszm pisze:Teraz ktoś jeszcze powinien z tego forum wylecieć... tak dla przykładu...
Ty jak się postarasz to masz takie szanse :) więc do dzieła Mariuszu pokaż co potrafisz wszystkim. Potem zrobimy małą dyskusję "Czy mariuszm jest Fe czy też Ok" i się zadecyduje. A jak nie to władza nam uderzy do głowy i se skasujemy a co!

;-) tak pół żartem, pół serio ale nie przesadzaj...

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 23 maja 2008, 10:01

Chodzi o zasady. W org. wychowujacej w/g zasad metody skautowej - wzajemność po prostu nie dopuszcza takich zapisów, bo przeczą one istocie harcerskości.
Owszem, zapisy regulaminu są przejrzyste, ale nie pasują do harcerstwa - pasują do jakiejś nieokreślonej działalności - sformalizowanej i sztucznej. Admin ma władzę określoną porzadkiem prawnym tego kraju i specyfiką ruchu harcerskiego. Ani mniej, ani więcej. Otóż ten regulamin przeczy obu tym odniesieniom, ani nie jest w zgodzie z porządkiem prawnym, ani z harcerskością.
Owszem, naruszenia regulaminów w harcerstwie się zdarzają, prawa też /choć na Forum nie pomnę/. Jak w każdej drużynie, zbiórce, obozie, czy.....internetowej harcówce. I po to admin jest drużynowym/oboźnym czy wodzirejem w tej harcówce, by prowadzić metodą harcerską nieustającą zbiórkę, by uczyć pozytywnie przez przykład, a nie ustanawiać zapisy łamiące powszechny porządek prawny i straszyć a'priori prokuratorem. Regulaminy są służebne i drugorzędne - to metoda reguluje naszą prace a nie kolejne paragrafy!
Jak narazie nie widzę w dyskusji uwzględnienia faktów - błędów regulaminu, sprzeczności z metodą harcerską i tego, że uparte "stawianie na swoim" wbrew głosom userów prowadzi do alienacji i rezygnacji z Forum. Kłótnie, niemerytoryczna argumentacja, obrażanie - "się" i "wzajemnie" - to formy dialogu niedopuszczalne ze strony adminów. Ze strony userów też, ale to nie oni pełnią tu służbę oni SĄ W DRUŻYNIE - PRZYSZLI NA ZBIÓRKę. Userzy, argumentując nie po harcersku wystawiają SOBIE I SWOJEMU ŚRODOWISKU opinię. Admini podrywają autorytet swej funkcji i służby. Inna "forma dialogu", całkowicie nie do przyjęcia to milczenie i przerywanie rzeczowej rozmowy, nawet wymiany maili bez odpowiedzi - to nieładnie, bardzo nieładnie i wypływa wprost z przyjętej metody pracy. Myślę, iż na jesiennym "Charyzmatycznym Kusie Harcmistrzowskim" Wydziału Kształcenia wprowadzimy problematykę pracy z netem i postaw w nim - szeroko.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2008, 10:16 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 23 maja 2008, 10:28

Dlaczego w regulaminie jest furtka dla wprowadzania zmian przez Administratora?

Zauważmy ile czasu regulamin czekał na zatwierdzenie. Zauważmy jak szybko zmienia się internet i nasze potrzeby. Od kiedy na forum toczyła się dyskusja nad regulaminem pojawiło się kilka nowych potrzeb. Mimo tego że ZI unika sytuacji w której samo wprowadza takie zmiany to może się kieydś okazać że będzie to niezbędne.

Co do banowania bez podania uzasadnienia:
To jest dla mnie dziwne. Czy na prawdę uważacie że my jesteśmy nieodpowiedzialni na tyle żeby coś takiego wyprawiać? A jeśli tak uważacie(znajdzie się pewnie parę osób) to czy myślicie że nasi przełożeni żyją w jakimś wyabstrahowanym z rzeczywistości świecie?

Taki rzeczy się nie robi i to na żadnym forum. Tak samo jak wspomniana niepisana zasada o prawach administratorów.

Piotrze - zauważ na jak dużo pozwalają administratorzy. To jest na prawdę ewenement że można docinać administratorom na otwartym polu. Myślisz że to się zmieni po wprowadzeniu regulaminu? Zastanówmy się też ile osób odeszło z forum ponieważ panuje tu bałagan(offtopy, osobiste docinki) a ile przez działania administratorów.

Z jednej strony chcecie żeby uczyć myślenia, z drugiej chyba wygląda na to że administratorzy forum mają być ślepymi wykonawcami regulaminu i że musi on się składać z 400 stron rozpatrzania przypadków szczególnych - abyśmy przypadkiem gdzieś nie zdali się na osąd administratora forum.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 23 maja 2008, 10:51

Daniel, Tobie akurat nie muszę tłumaczyć niestosowności takich - jak wprowadzone zabezpieczeń :D
TAK, chcę, żeby uczyć:
-myślenia
-poszanowania i wzajemności
-harcerskiego obrzędu i obyczaju przełożonego na net
-pokory w służbie
-wyrabiania sobie autorytetu słowem i czynem / moim zdaniem jesteś przykładem w ZI, że można/.
-tworzenia internetowych form pracy - NIE przez regulaminy
Pewnie wiele osób zrezygnowało przez offtopy, bałagan i docinki - ale tu się objawia słabość DRUŻYNOWEGO - który nie stosuje "zasad dobej zbiórki" nie umie opanować rozbrykanej braci harcerskiej - TO CZAS SIę TEGO NAUCZYć !
Nie , admini wogóle nie muszą być ślepymi wykonawcami regulaminów - powinni być dobrymi szefami kręgu wędrowniczego....lub instruktorskiego.
Ja jestem starym wilkiem. Z pozycji Akeli nie mogę zrozumiec zawężania dyskusji i stawiania murów tam gdzie ich nie ma. Nie mogę też zrozumiec tego , że "młode wilki" w stadzie nie patrzą szeroko na świat. Myślą że są nowocześni i mądrzy - a ...zawiązują rzeczywistość . To się tyczy wszystkich stron sporu.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 23 maja 2008, 11:55

orcus pisze:Dlaczego w regulaminie jest furtka dla wprowadzania zmian przez Administratora?

Zauważmy ile czasu regulamin czekał na zatwierdzenie. Zauważmy jak szybko zmienia się internet i nasze potrzeby. Od kiedy na forum toczyła się dyskusja nad regulaminem pojawiło się kilka nowych potrzeb. Mimo tego że ZI unika sytuacji w której samo wprowadza takie zmiany to może się kieydś okazać że będzie to niezbędne.
Pytanie natury formalnej:
Kim jest, z imienia i nazwiska, "Administrator" o którym jest mowa w pkt. 1:
1. Administrator to osoba działająca w imieniu właściciela domeny zhp.pl, czyli Związku Harcerstwa Polskiego reprezentowanego przez Naczelnika ZHP i Główną Kwaterę ZHP.
Kto jest jego bezpośrednim przełożonym, jaki jest tryb powoływania/zmiany Administratora.
(poprosze o cytaty z konkretnych zapisów/decyzji).
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „O Forum...”