dane osobowe.

jak korzystać z forum, uwagi
Zablokowany
kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 05 wrz 2006, 13:27

nie wiem, czy mieliście okazję zauważyć, ale wściekamy się na ludzi, którzy nie podpisują się imieniem i nazwiskiem, nie mają uzupełnionych danych w profilu, ale...

próbowałem jednego druha (na razie pominę nick) nakłonić do uzupełnienia tychże, na co dostałem odpowiedź: "Nie widzę potrzeby... Regulamin tego nie przewiduje". no to biorę i czytam "ZASADY".

faktycznie, nasz regulamin nie przewiduje KONIECZNOŚCI uzupełnienia danych - jest tylko taka możliwość a dane są "weryfikowane na podstawie formularza zgłoszeniowego".

może warto wprowadzić taki zapis? żeby każdy za swoje słowa ponosił odpowiedzialność. zresztą powody nie raz wałkowane na forum były.

list otwarty? :D
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 05 wrz 2006, 13:42

A ja myślę, że nie ma potrzeby. Jak miałem wpisane (i nadal mam), z jakiego środowiska pochodzę, to pojednym moim poście, jeden druh zaczął mi wyrzucać jakie to moje środowisko jest. A ja przecież reprezentuję siebie. A na co Wam dane kogoś. Wyślecie list ze skargą do komendanta hufca, czy go będziecie zastraszać? Ważne jest jakie zdanie mają harcerze. A jak się nazywają, to chyba nie jest ważne:]
pozdrawiam:
ćw. Przewodniczący HKS "Sami z siebie..."
zastępowy w 62 KDHS "Brzoza" im. Stefana Szolc- Rogozińskiego
Społeczny Opiekun Przyrody
itp. itd...

dh MATEUSZ CUSKE:]
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 05 wrz 2006, 13:42

Mecze szefa ZI od powstania tego forum o to...

BTW: prosze odpuscie sobie tu krytyke tego rozwiazania. Odsylam do watkow w ktorych byla o tym wielokrotnie mowa - tam mozna krytykowac oczywiscie po przeczytniu calosci.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 05 wrz 2006, 13:47

orcus pisze:Mecze szefa ZI od powstania tego forum o to...

BTW: prosze odpuscie sobie tu krytyke tego rozwiazania. Odsylam do watkow w ktorych byla o tym wielokrotnie mowa - tam mozna krytykowac oczywiscie po przeczytniu calosci.
pomęczmy zatem razem.
a ja uważam, że powinniśmy tutaj pomarudzić, ew. zebrać i linkować przykłady - będzie jasny dowód, że to nie jest pojedynczy problem.

matei> tamten druh zrobił źle. ale na większość podanie danych osobowych (imię i nazwisko - środowisko mniej) działa w pewien sposób cenzurująco - zastanawiają się nad tym, co piszą.

poza tym chyba chcemy rozmawiać z konkretnym harcerzem a nie "harcerzem", prawda?
phm. Jakub Król

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 wrz 2006, 14:02

Zawsze wydawało mi się że harcerzowi bardziej przystoi "otwarta przyłbica" niż "kominiarka".
Ale cóż.....
o tempora! o mores!
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2006, 14:02 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 wrz 2006, 14:48

No niby tak ale nie do końca. Bo albo otwarta przyłbica, albo łamiemy ustawę o danych osobowych, albo zamykamy forum dla wszystkich oprócz tych którzy udowodnią że są członkami organizacji (nie wiem jak bo podpisów elektronicznych nie mamy jeszcze). Niestety, jak sa imiona i nazwiska, to forum musi zostać zamknięte dla ludzi którzy nie są członkami ZHP. A żeby było dobrze do końca, to dane na serwerach winny zostac zaszyfrowane, a serwery powinny spełniać odpowiednie dla naszej ustawy warunki (klimatyzacja, kontrola dostępu, stała replikacja itd). Paranoja...

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 05 wrz 2006, 15:01

Imie i nazwisko nie sa danymi pozwalajacymi na jednoznaczna identyfikacje danej osoby.
Patrz pozwy Budzygana. W swietle tego co robil prokurator w tamtych przypadkach mozemy wprowadzic obowiazek podpisywanie sie imieniem i nazwiskiem na naszym forum.
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2006, 15:01 przez orcus, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
orcus

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 05 wrz 2006, 15:02

sikor pisze:Niestety, jak sa imiona i nazwiska, to forum musi zostać zamknięte dla ludzi którzy nie są członkami ZHP.
nie rozumiem, dlaczegO?
wymagajmy danych osobowych, ich publicznego podawania i spokój. dla większości z nas i tak nie zrobi to różnicy, bo podpisujemy się nazwiskami i imoionami.
czy to nie wystarczy?

jeśli zgodzimy się (akceptując regulamin forum) na publiczne podawanie swojego nazwiska i imienia, to chyba ustawa o ochronych danych nie ma tu nic do rzeczy :]
phm. Jakub Król

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 05 wrz 2006, 15:48

Owszem. Jeśli regulamin będize przewidywał OBOWIAZEK ujawniania prawdziwych danych, i każdy go zaakceptuje, to o co chodzi?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 05 wrz 2006, 16:04

Ustawa o ochronie danych osobowych jasno okresla na jakiej zasadzie dane moga byc przetwarzane i przechowywane. I jesli stworzylibysmy zbior podpadajacy pod GIODO to niestety dochodzi troche technicznych wymogow.

Ale jak pisalem same imiona i nazwiska nie podadaja raczej pod GIODO.
Pozdrawiam
orcus

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 05 wrz 2006, 16:15

kiubik pisze:...jeśli zgodzimy się (akceptując regulamin forum) na publiczne podawanie swojego nazwiska i imienia, to chyba ustawa o ochronych danych nie ma tu nic do rzeczy :]
Proponowałbym poczytać wcześniejsze wpisy na forum (związane z tematem, niekoniecznie w tym wątku) przed kolejnymi wpisami. A najlepiej sprawdzić zapisy prawne.

Przy dobrowolnym podawaniu swoich danych osobowych Administratora nie obowiązuję regulacje dotyczące przetwarzania i pobierania danych osobowych. Z chwilą, gdy podanie danych jest wymagane, przepis zaczyna obowiązywać. Nawet, jeśli w regulaminie jest podane, że korzystanie z forum wymaga publicznego podania imienia i nazwiska, to sprawa jest problematyczna, choćby dlatego, że w Polsce podanie czyjegoś imienia lub nazwiska (szczególnie obu pozycji; także adresu mail zawierającego te dane) w kontekście umożliwiającym identyfikację osoby wymaga posiadania zgody tej osoby (a w przypadku nieletnich zgody ich przedstawiciela ustawowego). I nie może to być zgoda domniemana ani też dorozumiana z oświadczenia woli innej treści. A to oznacza, że już samo pobieranie danych osobowych (imię, nazwisko, adres) użytkowników strony powinno np. wiązać się ze sprawdzeniem, czy taki użytkownik jest pełnoletni... skutecznym, a nie opartym na np. zaznaczeniu odpowiedniego pola (mam 18 lat, albo mam zgodę rodziców/opiekunów) w formularzu przez osobę, która się rejestruje.

Podsumowując: jeśli nie wymagasz podawania danych, a jedynie udostępniach pola do dobrowolnego wypełnienia treścią, to nie prowadzisz czynności zbierania i przetwarzania danych (wystarczy zapis, że za informacje podane przez użytkowników właściciel serwisu nie odpowiada). Dlatego praktycznie całość Open Source ogranicza pola wymagane do nicka, hasła, ewentualnie nazwy wyświetlanej (no i jakiś wartości wpływających na poprawność wyświetlania daty, czasu, czy działanie niektórych skryptów).
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 wrz 2006, 20:32

Dokładnie tak. Dlatego błędem jest regulaminowy wymóg podpisywania się Imieniem i Nazwiskiem. Błędem wprowadzającym nas w ślepy zaułek łamania przepisów ustawy o ochronie danych. Nie mamy możliwości techniczych by tego przestrzegać więc właściwą drogą jest pod nią nie podpadać.
Zachęcam do lektury ustawy i FAQ na stronach Generalnego Inspektora, tego naprawdę nie jest dużo za to jest dośc jednoznaczne , niestety :/

Pozdrawiam

ps.

Co innego obowiązek moralny - chyba ;)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „O Forum...”