Zobowiązanie instruktorskie

Moderator: Skarbnik ZHP

ODPOWIEDZ
dudi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudi » 12 kwie 2010, 23:14

Czuwaj!

Jakie dokumenty regulują kwestię zobowiązania instruktorskiego? Chodzi mi o to kto może przyjąć zobowiązanie (czy tylko opiekun próby?), czy to musi być co najmniej podharcmistrz (może być pwd?) i co się dzieje gdy zobowiązania nie będzie w ciągu trzech miesięcy od przyznania stopnia w rozkazie - gdzieś słyszałem, że trzeba w ciągu trzech miesięcy mieć zobowiązanie.
phm. Paweł Dudek
ZHP Hufiec Radomsko

e-mail: pawel.dudek@zhp.net.pl

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 13 kwie 2010, 07:37

Statut ZHP mówi że zobowiązanie tak jak przyrzeczenie przyjmuje INSTRUKTOR ZHP - nie ma zatem żadnej mowy o tym ze musi to być phm czy opiekun, również instrukcja "System Stopni Instruktorskich" stwierdza jedynie że za zorganizowanie zobowiązania (jako uroczystości) odpowiada własciwy Komendant (najczęściej hufca choć można sobie wyobrazić i sytuację w której właściwy byłby komendant chorągwi)

zatem przepisy wymagają jedynie aby przyjmuący był instruktorem i niejako współdziałał z właściwym komendantem

nie można wszkaże zapominać o "zwyczajach środowiskowych" - można sobeio wyobrazić że w hufcu X panuje zwyczaj iż zobowiązani przyjmuje opiekun, w innym hufcu że przyjmuje komendanta albo ktoś z KSI... ale to są zwyczaje - piękne, tworzące tożsamość danego środowiska - ale nadal zwyczaje - zaś przepisy których musimy przestrzegać wspomniałem wyżej i są one bardzo elastyczne
Per Concordia Ad Victoria

dudi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudi » 17 kwie 2010, 16:12

Dziękuję :)
phm. Paweł Dudek
ZHP Hufiec Radomsko

e-mail: pawel.dudek@zhp.net.pl

Zucholek^^
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Zucholek^^ » 05 sty 2011, 21:24

Czyli nawet jeśli bym sobie zechciała to i moja Drużynowa (w sumie to była...) mogłaby odebrać moje zobowiązanie?

Ja wiem, że nie wygląda to dobrze Przewodnik - Przewodnikowi, ale dla mnie nie ma znaczenia stopień mojej Drużynowej, ważne jest dla mnie to jakim jest człowiekiem i instruktorem...
HO Dorota Klusaczyk
Drużynowa 1 Gromady Zuchowej "Strażnicy Gumisiowej Tajemnicy"
Nie tylko Zuchowym patrzę okiem!
===> 7 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Spartakus"
===> Hufiec ZHP im. Józefa Kreta w Jastrzębiu Zdroju
'Jeśli zobaczysz iskrę w oczach Zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła i stała się wędrowniczą watrą!'

xanth
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: xanth » 05 sty 2011, 23:11

Myślę, że jeśli to dla Ciebie ważne mogłaby to zrobić. Kwestia dogadania się z Twoim opiekunem czy komendantem. Sama byłam świadkiem gdy "przewodnik-przewodnikowi" i nie widziałam w tym nic złego. Osobiście wydaje mi się to nawet lepszą opcją jeśli zobowiązanie ma odebrać ktoś z kim przeżyłaś coś wartościowego na swej harcerskiej drodze, niż gdyby miała to być tylko osoba pojawiająca się z tobą na posiedzeniach komisji, czy też ktoś kto jest po prostu "nad tobą".
14 Wągrowiecki Szczep Harcerski "Kruki".

To wędrownik wędrownikowi najbardziej potrzebny jest do wędrowania.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „O Metodzie Harcerskiej i Jej Stosowaniu”