Przewodnik w dwa miesiące...

Moderator: Skarbnik ZHP

ODPOWIEDZ
MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 26 sty 2010, 19:16

Czuwaj!
Chciałam skonsultować z Wami pewien przypadek:
mianowicie zamknięcie próby instruktorskiej na stopień przewodnia w dwa miesiące, czy to jest dozwolone i czy ma sens... czytałam w systemie stopni instruktorskich na ten temat i tam nie ma określonego czasu trwania...
pwd. Magdalena Majewska 'Lenka' HO ,
11 Samodzielna Drużyna Harcerska ½Szare Szeregi½

<<< ... PKO - Polska Krowa Odrzutowa 3-2-1-0 Muuuu....!!!

Vandrey
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Vandrey » 26 sty 2010, 22:00

http://dokumenty.zhp.pl/pliki/glowny_20 ... 8_2009.doc

15. Zalecany czas trwania próby wynosi od 1 roku do 2 lat.

Pieta
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 26 sty 2010, 22:03

Zalecany, tzn. że nie musi. Ale dwa miesiące to na zdrowy rozsądek chyba troszeczkę za szybko. Przewodnik tak do roku czasu to w sam raz. Zależy też od zadań i wieku osoby go zdobywającej :)
Pieta. Ten znad morza:)

www.koszalin.zhp.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 26 sty 2010, 22:19

Dokładnie. Zależy od osoby i zadań. Jestem sobie w stanie wyobrazić przypadek osoby która dochodzi do poziomu pwd w dwa miesiące (np. jeśli juz dawno ma ten poziom)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 27 sty 2010, 15:40

sikor pisze:Dokładnie. Zależy od osoby i zadań. Jestem sobie w stanie wyobrazić przypadek osoby która dochodzi do poziomu pwd w dwa miesiące (np. jeśli już dawno ma ten poziom)
No to przypadkiem opisywanym przeze mnie jest dziewczyna, która jest przyboczną w DH, ale w ogóle w niej nie działa, mało co.
Jak ją ostatnio widziałam to jej nie poznałam ponieważ zaczęła nosić męskie ubrania, fryzurę na męską także zmieniła, próbuje na sobie wymusić męskie odruchy np. niby niekontrolowane poruszanie nogą w górę lub dół... Ma 18 lat.
Nie udziela się w hufcu patrząc na inne osoby mające otwartą próbę na pwd... W ogóle jej nie widać ,żeby działała, a zadania w pwd są ta jakby rozwinięciem swojej pracy na poziomie powyżej swojej drużyny... przynajmniej tak mnie to tłumaczono dawniej...

Dodatkowo jej zadania w pwd które sobie postawiła są ja dla mnie za banalne na ten stopień... Sama wiem po sobie, ile się napracowałam aby ukończyć próbę.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2010, 15:45 przez MajewsQa, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sty 2010, 15:59

MajewsQa pisze:
sikor pisze:Dokładnie. Zależy od osoby i zadań. Jestem sobie w stanie wyobrazić przypadek osoby która dochodzi do poziomu pwd w dwa miesiące (np. jeśli już dawno ma ten poziom)
No to przypadkiem opisywanym przeze mnie jest dziewczyna, która jest przyboczną w DH, ale w ogóle w niej nie działa, mało co.
No to jest problem raczej dyskwalifikujący kandydatkę na pwd.
MajewsQa pisze:Jak ją ostatnio widziałam to jej nie poznałam ponieważ zaczęła nosić męskie ubrania, fryzurę na męską także zmieniła, próbuje na sobie wymusić męskie odruchy np. niby niekontrolowane poruszanie nogą w górę lub dół... Ma 18 lat.
To akurat nie jest zbrodnia, choć może być sygnałem alarmowym, że coś jest nie halo.
MajewsQa pisze:Nie udziela się w hufcu patrząc na inne osoby mające otwartą próbę na pwd... W ogóle jej nie widać ,żeby działała, a zadania w pwd są ta jakby rozwinięciem swojej pracy na poziomie powyżej swojej drużyny... przynajmniej tak mnie to tłumaczono dawniej...

Dodatkowo jej zadania w pwd które sobie postawiła są ja dla mnie za banalne na ten stopień... Sama wiem po sobie, ile się napracowałam aby ukończyć próbę.
Kwestia zadań nie jest do końca miarodajna, bo pwd to zasadniczo drużynowy (a nie powyżej drużyny), czyli próba stopnia pwd powinna pokazać, czy delikwentka może w ogóle być instruktorką, a więc właśnie prowadzić drużynę.

To raz, dwa, że wiele KSI hufcowych stawia kandydatom (jak niektórzy masakrycznie mówią "probantom") zbyt wygórowane zadania, nad którymi trzeba się nie wiem jak napracować. To też jest patologia, podobnie jak dawanie stopnia za nic.

Nie znamy sprawy, może warto, żeby przyjrzała się jej KSI chorągwiana.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 sty 2010, 16:33

Stopnie instruktorskie prowadzi KSI. Jeśli uważałbym że KSI popełniła błąd to pewnie poszedłbym na najbliższe spotkanie KSI i wyjaśniałbym sprawę. I pewnie dowiedziałbym sie wielu rzeczy o których istnieniu nie wiedziałem. A jeśli KSI by mnie nie przekonała to napisałbym o tym do ChKSI która nadzoruje pracę niższych KSI.
I tyle
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 27 sty 2010, 17:06

To dziewczyna nie otwierała próby u nas w hufcu w KSI, tylko w innym, mniemam iż powodu nieciekawych relacji z komendą naszego hufca... ale tak jak piszesz skonsultuje to z KSI ;)

a i mam pytano czy jak posiadam aktualną książeczkę sanepid-owską to czy muszę mieć zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o tym że mogę być opiekunem na placówce wypoczynku.

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 sty 2010, 17:25

książeczka sanepidowska jest wyższym wymaganiem niż zaświadczenie, że możesz byc opiekunem. Więc powinna wystarczyć. A co do tego, że otwarła pwd w innym hufcu... No cos może być na rzeczy, ale wcale nie musi. W takim przypadku porozmawiać powinny ze soba obie KSI. Poza tym mam wrażenie, że w takim przypadku dziewczyna ta musi pełnić jakąś funkcję i w tamtym hufcu.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 27 sty 2010, 18:56

sikor pisze:
MajewsQa pisze:a i mam pytano czy jak posiadam aktualną książeczkę sanepid-owską to czy muszę mieć zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o tym że mogę być opiekunem na placówce wypoczynku.
książeczka sanepidowska jest wyższym wymaganiem niż zaświadczenie, że możesz byc opiekunem. Więc powinna wystarczyć.
Nie tak prędko ;)
Sama książeczka to tylko papier.
Ważne, jakie wpisy w niej są. Teoretycznie zakres dotychczasowych wpisów (zaswiadczeń) może nie spełniać wszystkich wymogów zdrowotnych, dopuszczających do pracy jako wychowawca kolonijny.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 27 sty 2010, 20:48

dokumenty pisze:Nie tak prędko ;)
Sama książeczka to tylko papier.
Ważne, jakie wpisy w niej są. Teoretycznie zakres dotychczasowych wpisów (zaswiadczeń) może nie spełniać wszystkich wymogów zdrowotnych, dopuszczających do pracy jako wychowawca kolonijny.
A zna druh może dokładne wymogi zdrowotne dopuszczające do pracy jako wychowawca kolonijny??

----------------------------------------------------------------------------------------
A co do tamtej dziewczyny jakbym miała uargumentować dlaczego nie powinna zamknąć próby w 2 miesiące powinno być:
1) 15. Zalecany czas trwania próby wynosi od 1 roku do 2 lat.
2) jest przyboczną w DH, ale w ogóle w niej nie działa, mało co. -
Maciek P pisze:No to jest problem raczej dyskwalifikujący kandydatkę na pwd.
3)
Maciek P pisze:Kwestia zadań nie jest do końca miarodajna, bo pwd to zasadniczo drużynowy (a nie powyżej drużyny), czyli próba stopnia pwd powinna pokazać, czy delikwentka może w ogóle być instruktorką, a więc właśnie prowadzić drużynę.
...
(może z Waszej strony to wyglądać jakbym specjalnie doszukiwała się czegoś żeby ja "pogrążyć", ale to nie jest tak, głównie chodzi mi o to że osoby które nie mają układów w hufcu muszą robić wszystko z ogromną dokładnością, a osoby które mają wtyki to mają wszystko "od tak", a ja jestem z reguły osobą, która potrafi bronic swoich racji i jeżeli ja mam wszystko robić, bo tak jest w systemie stopni, to niech inni tez się z tego wywiązują...)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „O Metodzie Harcerskiej i Jej Stosowaniu”