HO - jakaś pomyłka ?

Moderator: Skarbnik ZHP

Raku
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Raku » 26 sty 2010, 21:50

Może nie brzmi to w słowach " stopnie wędrownicze" ale mniej więcej opiera się na tym znaczeniu.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2010, 21:52 przez Raku, łącznie zmieniany 1 raz.
www.1kdw.hostingasp.pl
Zastępca Komendanta I Kutnowskiego Szczepu "Innominata"

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 26 sty 2010, 22:22

stopień ten jak i inne istrumenty przeznaczony jest dla człowieka o określonym stopniu rozwoju i ma służyc osiągnięciu następnego, konkretnego stopnia rozwoju. Czasem (najczęściej) stopień rozwoju pokrywa sie z ramami wiekowymi, a czasem nie. Stosujemy taki instrument który będzie najlepiej dopasowany i będzie rozwijał a nie cofał.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Raku
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Raku » 27 sty 2010, 06:50

Człowiekuuuu .....
Do próby na stopień HO może przystąpić harcerka/harcerz, która/y:
(...)
-zrealizowała/ał próbę wędrowniczą i otrzymała/ał naramiennik wędrowniczy,
-wspólnie z opiekunem przygotowała/ał indywidualny program próby.
www.1kdw.hostingasp.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sty 2010, 09:03

Adamie, nie krzycz. Ty mówisz o konkretnym regulaminie, a my z Sikorem o pewnej filozofii stopni harcerskich. Regulaminy się zmieniają i są za każdym razem próbą opisu czym jest stopień harcerski i jaką pełni rolę w procesie wychowawczym.
Sikor nie napisał niczego sprzecznego z metodą.

P.S.
Oznaki stopni i sprawności są po to, żeby się polansować. Zwalczanie tego jest sprzeczne z naturalnością. :)
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

buburubu
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: buburubu » 27 sty 2010, 10:16

Pracuję z Zuchami, więc stopnie harcerskie nie są mi najbliższe, ale zastanawia mne kilka rzeczy:
- jeśli ten harcerz, był 7 lat w drużynie i ma 15 lat, to ile miał lat jak przyszedł do drużyny? 8?
-załóżmy, że przyszedł do drużyny w wieku 10 lat, czyli ma 5 letni staż (trzy lata podstawówki, dwa lata gimnazjum). Dlaczego nie zdobywał stopni po kolei? (wydaje mi się, że to najbardziej interesuje Kabiossa) Dlaczego przez 5 lat zamknął jedynie młodzika?

Nie znam regulaminu stopni na tyle dobrze więc nei wiem: czy stopnie,bez poważnego powodu, można "przeskakiwać"?- nie mówię o sytuacji, gdy przychodzi do drużyny człowiek np. po gimnazjum, to nie ma faktycznie sensu żeby zdobywał młodzika z jego wymaganiami, ale o człowieku, który miał czas w drużynie zdobyć wszystkie stopnie.

- skoro zdobywamy stopnie zgodne z naszym stopniem rozwoju, to w jakim celu tuż przed kapitułą zamykał wywiadowcę?

Wydaję mi się, ze właśnie o to chodziło Kabiosoowi- przynajmniej ja tak zrozumiałam jego posty, i sądzę że ma prawo do wątpliwości, bo z jakiej paczki dopuszczać do próby HO człowieka, któremu nie chciało zdobywać się innych stopni?

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 sty 2010, 11:19

Raku pisze:Człowiekuuuu .....
Do próby na stopień HO może przystąpić harcerka/harcerz, która/y:
(...)
-zrealizowała/ał próbę wędrowniczą i otrzymała/ał naramiennik wędrowniczy,
-wspólnie z opiekunem przygotowała/ał indywidualny program próby.
bla bla bla bla...

A w komisji stopni która mu to otwarła to siedzą jakies buraki ?
Moim zdaniem jeśli wszedł na komisję, przedstawił swoja sprawę, swoja próbę, swoje racje i ich przekonał do tego by mu ten stopień otwarli to wszystko jest w porządku.
HARCERZE TO NIE ROBOTY ANI KOMPUTERY A PROCES WYCHOWAWCZY TO NIE ZERO JEDYNKOWY PROGRAM KOMPUTEROWY.
Każdy przypadek jest inny i czasem potrzebna jest elastyczność. W harcerstwie należy kierować się ZDROWYM ROZSĄDKIEM a nie debilnym przywiązaniem do regulacji, papierków, regulaminów, przepisów itd.
OD TEGO MAMY WOLNĄ WOLę I MÓZGI. Należy myśleć i podejmowac decyzje najlepsze w danej sytuacji. Owszem, najczęściej najlepszą decyzją jest postępowanie zgodne z procedurą ale czasem takie postępowanie prowadzi do porażki. Właśnie dlatego mamy MÓZG i powinniśmy MYŚLEć.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 sty 2010, 11:28

buburubu pisze:- jeśli ten harcerz, był 7 lat w drużynie i ma 15 lat, to ile miał lat jak przyszedł do drużyny? 8?
To oczywiście może świadczyc o przekręceniu w opisie sprawy ale może równiez świadczyć że przyszedł do druzyny w wieku 8 lat... I co mieli go wyrzucic ? Czy też ze względu na brak w pobliży gromady zuchowej utworzyć w drużynie szóstkę ?
Róznie to bywa.
buburubu pisze:-załóżmy, że przyszedł do drużyny w wieku 10 lat, czyli ma 5 letni staż (trzy lata podstawówki, dwa lata gimnazjum). Dlaczego nie zdobywał stopni po kolei? (wydaje mi się, że to najbardziej interesuje Kabiossa) Dlaczego przez 5 lat zamknął jedynie młodzika?
Bo może drużynowy nie potrafił stosować stopni ? Bo tak włąsnie jest w większości drużyn harcerski. Stopni ani sprawności sie nie zdobywa...
buburubu pisze:Nie znam regulaminu stopni na tyle dobrze więc nei wiem: czy stopnie,bez poważnego powodu, można "przeskakiwać"?- nie mówię o sytuacji, gdy przychodzi do drużyny człowiek np. po gimnazjum, to nie ma faktycznie sensu żeby zdobywał młodzika z jego wymaganiami, ale o człowieku, który miał czas w drużynie zdobyć wszystkie stopnie.
Nie nalezy przeskakiwac stopni, tylko nalezy zdobywac stopień właściwy dla swojego stopnia rozwoju poszerzony o wymagania z wcześniejszych prób.
buburubu pisze:- skoro zdobywamy stopnie zgodne z naszym stopniem rozwoju, to w jakim celu tuż przed kapitułą zamykał wywiadowcę?
Trudno powiedzieć. Może np. Kapituła ta wymagała od niego by miał co najmniej stopień wywiadowcy. Trudno powiedzieć ale nie powinniśmy oceniac bo nie znamy wszystkich uwarunkowań tej decyzji.
buburubu pisze:Wydaję mi się, ze właśnie o to chodziło Kabiosoowi- przynajmniej ja tak zrozumiałam jego posty, i sądzę że ma prawo do wątpliwości, bo z jakiej paczki dopuszczać do próby HO człowieka, któremu nie chciało zdobywać się innych stopni?
Może chciało a może nie chciało. Ludzie mają to do siebie że czasem się zmieniają. A czasem pojawia sie zapał którego brakowało wcześniej, a czasem jest się w drużynie w której nie zdobywa sie stopni... Przyczyn może byc wiele, nie należy jednak odbierać szansy człowiekowi dlatego że nie ma takiego czy innego stopnia. Chce się rozwijać i pracować nad sobą ? To jego wola a my w harcerstwie mamy instrumentu które mu w tym pomogą. WIęC POWINNIŚMY Z NICH KORZYSTAć.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 27 sty 2010, 11:32

Ostatnie 53 lata to starcie 2 "filozofii" stopni.

Starcie miedzy MIEć a BYć.

Miedzy "mieć stopień ćwika" a "być ćwikiem".

Obecnie oficjalnie obowiązującą "filozofią" jest MIEć.

Problem w tym że, moim zdaniem, niezbyt pasuje to do metody.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 sty 2010, 12:24

dokumenty pisze:Problem w tym że, moim zdaniem, niezbyt pasuje to do metody.
Nie niezbyt, tylko wogóle.
Efektem tego błędnego podejścia jest prawie całkowity zanik używania tych instrumentów.
Ale cóż... To jeden z "sukcesów" komuny. Odmóżdżenie społeczeństwa, spowodowanie by nie myślało tylko wykonywało to co im "mądrzejsi" polecą. Skauting zawsze stał w opozycji do zupactwa i tempoty. Skaut ma obowiązek myśleć i wykazywać sie zdrowo rozsądkowym podejściem. Jeśli tego nie ma... Nie jest skautem.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sty 2010, 12:52

Ale to jest kwestia zmiany całego podejścia z leksykalną stroną włącznie. Zamiast pytać: "jaki masz stopień?" należałoby powiedzieć: "w jakim jesteś stopniu?" (BTW tak dokładnie brzmi to z mundurówce). I odpowiedź nie powinna brzmieć: "mam ćwika" (- Mamo, mam ćwika. - A to nie jest zaraźliwe?), tylko "jestem ćwikiem".

Ale to już wątek na kształcenie w zasadzie już zastępowych.

Raku
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Raku » 27 sty 2010, 15:06

Chodzi mi o to, że noszenie stopnia HO w celu tylko pokazania innym jakim to ja jestem fajnym harcerzem i w ogóle, mija się z ideą harcerską - ale jeśli dołożyć do tego starania, przykładanie się do służby i pomoc innym to jak najbardziej nie mam nic do tego. Ale jeśli tak będzie każdy omijał główne założenia stopni, to w przyszłości możemy się spodziewać masy 13sto latków ze stopniami przypisanymi wędrownikom... a interpretujcie to jak chcecie, przecież itak wam nikt nie narzuci swoich idei harcerstwa, więc tylko przedstawiam moją myśl.
www.1kdw.hostingasp.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 sty 2010, 15:18

Adamie, każdy przedstawia tu tylko swoją myśl. Twoje obawy są uzasadnione. Sikor pokazuje natomiast drugą stronę medalu, czyli sytuację, kiedy zbytni gorset formalności doprowadza do sytuacji, że stopnie przestają odgrywać rolę jako narzędzie wychowawcze.

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 27 sty 2010, 15:22

Raku pisze:Ale jeśli tak będzie każdy omijał główne założenia stopni
Jakie są, wg Ciebie, "główne założenia" tego narzędzia metodycznego - stopni harcerskich ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 27 sty 2010, 16:29

Raku pisze:... Ale jeśli tak będzie każdy omijał główne założenia stopni, to w przyszłości możemy się spodziewać masy 13sto latków ze stopniami przypisanymi wędrownikom...
Jak tak każdy będzie omijał... To będzie znaczyło że coś jest zepsute. Bo te stopnie maja działać a nie być sobie...A jeśli się okaże że jest popsute albo że założenia są złe to trzeba je zmienić (a są złe bo w mało której drużynie działają stopnie i sprawności)
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 27 sty 2010, 19:06

My to jesteśmy albo totalnym już skansenem, a nasze nieporadne posługiwanie się metodą zakrawa na niezły koszmar, albo już zupełnie wypadliśmy z kursu. Deja vu......
Ileż to razy można w ZHP korygować "elementarz" ? " Mieć stopień HO a być HO......" Wymiękam ostatecznie......
Ostatnio zmieniony 27 sty 2010, 19:06 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „O Metodzie Harcerskiej i Jej Stosowaniu”