Nazwy zastępów

Moderator: Skarbnik ZHP

ODPOWIEDZ
suchr21mdh
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: suchr21mdh » 11 lut 2008, 18:44

Cześć wam. Witam od stanów zjednaczonych gdzie prowadzę drużynę harcerską (www.21mdh.org). W tym roku, nasz fabuła obozu jest "Czarny Krzyż, Biały Orzeł" czyli wojna Uniu Polskie-Litwy z Krzyżakami. Mam dużo pomysłów na wiele rzeczy, ale szukam trochę więcej żeby zaplanować najlepszy obóz na ten temat.

Potrzebuje pomysły na imiona zastępów, a szukam imiona z którym mogę znaleźć informacje, żeby harcerze w tych zastępach mogą coś nauczyć o ich zastępie i z tego, podbudować duch zastępu. Może z jakiego zlotu grunwaldskiego czy podczas roku harcerskiego ktoś ma dobre pomysły? Na obozie będzie około 5-6 zastępów i chce żeby oni byli jakoś związane.

Z góry dziękuje.

kalu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kalu » 12 lut 2008, 02:52

Czuwaj
Pomysłow ze zlotów jest multum zależy czego dokładnie szukasz.
Pomysłami na nazwy zastepów moga byc różne - Gniazd, Choragwi(wielkopolska, krakowska, slaska), lub Rodów
zastepy mogły by tez nosic imiona sławnych rycerzy, lub formacji rycerskich.
wystarczy pogrzebac troche w internecie lub pierwszym podreczniku do histori i pomysly same sie narodzą.Możesz ich pozielic takze narodowościami np Krzyżacy, Polacy, Ukraincy, wojska ruskie itp.

Jednak chyba najlepiej jakby to były wymyslone nazwy grodów wtedy pod fabułe możesz podciągnac wszytsko z grunwaldu, poczawszy od zdobnictwa obozowego(herby, tarcze, proporczyki choragiewki)
przez specyfike kazdego grodu.

wiele pomysłów programowych zapraszam na priv.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2008, 02:56 przez kalu, łącznie zmieniany 1 raz.
phm Piotr Kalewski

Pod błękitnym niebem...

PawełM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PawełM » 12 lut 2008, 10:14

Czuwaj

Podoba mi sie pomysł nazwą zastępów nawiązujących do nazw grodów, wtedy taka nauka historii będzie bardziej konkretna. Rozrzucenie tego na całą Polskę może powodować kłopoty. Np. nazwa Wielkopolska albo Mazowsze; jest tam tak wiele średniowiecznych akcentów, że trudno jest wybrać jeden a jeśli zdecydujemy sie np. na Kościan, Poznań, Gniezno, Kalisz, możemy wtedy w zastępach przygotować bardzo wiele tematów związanych z daną miejscowością. Można np. zadać temat, że zastęp o nazwie Kościan, zajmuje się rzemiosłem, zastęp o nazwie Kościan, mieszczaństwem a Kalisz rycerstwem, wtedy wystawi sie silny Hufiec na Grunwald (pst ach do okołogrunwaldzkie myślenie przecież Wy sie jeszcze do nas nie wybieracie :)) na obóz o bardzo przemyślanym wewnętrznym programie. Taki program można skopiować dla każdego średniowiecznego województwa w Królestwie Polskim, tylko trzeba pozmieniać nazwy miast. Pozdrawiam i życzę powodzenia w poznawaniu fascynującej historii Polski Piastów i Jagiellonów.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 12 lut 2008, 11:50

Pytanie, czym w obrzędowości są zastępy: rycerskimi chorągwiami, czy rodowymi kopiami. W pierwszym przypadku powinniście użyć nazwy ziemi, w drugim nazw rodów rycerskich. Użycie nazw miast byłoby o tyle ahistoryczne, że mieszczanie w swej masie nie uczestniczyli w wojnie poza obroną miast, a formacje tego czasu do nazw grodów się nie odwoływały. Walka była zadaniem rycerzy. Część historyków kwestionuje nawet obecność pod Grunwaldem piechoty chłopskiej (co opisywał Sienkiewicz - zresztą jego opis ma charakter politycznego postulatu, a nie relacji historycznej). Przebieg bitwy pod Komorowem, kiedy w południe przerwano walkę, by zrobić wspólną ucztę, a po uczcie bitwę wznowiono, potwierdza, że chłopskiej piechoty tam raczej nie było, bo po prostu walczących chłopów nikt nie przekonałby do przerwania walki. To był obyczaj rycerski i wyłącznie rycerski.

A więc: albo nazwy ziemi, albo nazwy rodów. Myślę, że to drugie daje większe pole do popisu zastępom i większe możliwości wychowawcze. Łatwiej wskazać wybitną postać danego rodu (choćby spośród Nałęczów), niż z danego regionu. Zastęp może przyjąć na czas obozu rodowy herb, zawołanie, imiona wybitnych przedstawicieli rodów itp. Obóz, w którym przed namiotami będą wisiały rodowe herby będzie najbardziej przypominał autentyczny obóz rycerski z późnego średniowiecza.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 12 lut 2008, 16:58

Inna propozycja mysle ze dosc ciekawa, zamiast grodow, rodow, moze nadac nazwy Chorągwi bioracych udział w bitwie, co łączylo by sie jednocześnie z tym że np. poszczególni czlonkowie zastępo mogli by przyjąc np.imiona sławnych postaci, robiac do tego stroje, swoje herby i przebrane - aspekt integrujacy i pobudzający wyobraźnie uczestników,a także rozwijajacy ich zdolnosci artystyczne, manualne.

Aspekt historyczny, choragwie mogly by zostac wybrane z roznych regionow, dzieci poznaly by np. jakie choragwie braly udzial w bitwie, skad byly a i zdecydowanie zwiekszyla by sie ilosc postaci hisotrycznych ktore by poznali.

Jednoczesnie proponowalbym z komendanta zrobic Jagielle, jako tego dobrego, a oboznego(gdyz z reguly to ten zly) wielkim mistrzem krzyzackim. Jednoczesnie innym osobom nalezacym do kadry przydzielajac rowniez imiona, najwazniejszych i najslawniejszycg postaci. Dzieki temu ze kadre najlepiej uczestnicy zapamietuja, zapamietali by rowniez, naziwska slawnych postaci, gdy musieli by sie do nich zwracac wedlug przyjetych historycznych imion.
Łukasz Prochwicz l.prochwicz@gmail.com
Tel- 602 632 216
http://www.watra.vel.pl

Zawsze jestem raczej sam.
Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

suchr21mdh
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: suchr21mdh » 13 lut 2008, 04:45

Serdecznie dziekuje wszystkim za odpowiedzi, daliście mi wiecej nisz nawet myślałem że dostanie. Dużo tych pomysłów miałem równiesz, tylko miałem problem jak to związać, na przykład miejscowość z tematem, Krzyżacy. Teraz już to chyba jasne.

Sam polubiałem związać imiona zastępów z rodami. Wiem ze moje zastępowi mogą naprawdę zabrać ich rody i naprawdę przygotować coś fajnego. Tylko jeden problem, nie wiem dokładnie gdzie poszukać żeby dostać dobre informacje z zdjeciami, itp. na temat. Czy ktoś może ma jakieś strony do zwiedzanie?

Dziekuje za wszystko.

sanzi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sanzi » 11 wrz 2010, 21:37

Cześć! pozwolę sobie skorzystac z tematu, bo jego temat pasuje do mojego pytania...

czy ktoś z Was zna moze nazwe zespołu który wystąpił jako ostatni w grunwaldowy piątek (2010) -bodajże w czasie puszczania "krzyżaków" ?

udało mi się znaleźć jedynie ich zdjęcia i to samo ptanie dotąd bez odpowiedzi...

http://lh3.ggpht.com/_-tyPjCq1j00/TEgh4 ... 168035.jpg

http://lh4.ggpht.com/_-tyPjCq1j00/TEgh7 ... 168036.jpg

Piszcie, pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2010, 21:38 przez sanzi, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „O Metodzie Harcerskiej i Jej Stosowaniu”