Wood Badge

Moderator: Skarbnik ZHP

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 paź 2007, 12:01

s00hy pisze:Po prostu poniżej pewnego poziomu nie chcę schodzić. Znam doskonale instruktorów Szkoły Wodzów, to ideowcy, których poziom kształcenia zawsze wysoko oceniałem.

Ile dla kształcenia w ZHP zrobił Dono? Ostateczny autorytet?
Co wie o kursie, który robi szkoła wodzów? Przeczytał, krótkie info o nim,które jest na stronie?
Zapalczywość młodości Dona to jest to, nad czym ...pracujemy :D wspólnie, więc nie gniewaj się s00chy ;)
Pilnie przeczytałem wszystko, co dało się wyczytać na stronie Szkoły Wodzów, i.....Czesław słusznie napisał, że to nie jest dobra informacja. WB jest ciekawą metodą kształcenia, w znakomitej oprawie obrzedowej i dobrze wykształconym przesłaniem ideowym. Choć nie ma systemu akredytacji kursów WB, to jednak każdy organizator takich kursów powinien zadbać o dochowanie wszystkich elementów składających się na tą tradycję z Gilwell. Program, niekoniecznie pod nasz stopień, a raczej pod poziom działania instruktorskiego, pośredniość przekazu, praktyka, no i atmosfera. No i paciorki, i suwak i chustę z tartanem i piosenkę, po której poznaje się woodbadgerów i ten Róg, który powinien zabrzmiec przy "pasowaniu" na ukończonego Wbadgera. No i ....gdy pada deszcz zajęcia nie mogą być przenoszone pod dach, chyba że w Australii, gdzie WB jest częścią kształcenia.....formalnego :( a deszcz rzadko pada :D
Oczywiście że nie powinno być tak,że inicjację WB mogą robić tylko jacyś"wtajemniczeni, nawet ...honorowo ;)" , ale Ci co chcą taką działalność kształceniową rozpocząć powinni się spotkać. RAZEM.

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 02 paź 2007, 12:02

Ropuch pisze:Właśnie chciałem poprosić o coś takiego - skoro zauważyliście jakieś nieścisłości, albo elementy, które zdają się odbiegać od właściwego toru, proszę prześlijcie je do Szkoły Wodzów, co by mogli je poprawić :)
Julian ja mam jedną uwagę - Woodbadge to system więc nie może być kursem hufcowym ani chorągwianym. To z założenia musi być system oglnoorganizacyjny spleciony z tym oryginalnym. Ot co.

Dlatego mam nadzieję, że to się ruszy.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 paź 2007, 12:06

s00hy pisze:Lepiej oczywiście mnożyc "teorie spiskowe" i oceniać ludzi, zanim zapozna się z efektami ich działalności.
Widzę, iż wykuwa się nowe oblicze KPW.
Powodzenia druhowie.
Heh, a ja akurat wierzę Ci na słowo s00hy, bo mam ku temu dobre podstawy ;)
- dobrzy ludzie i dobra szkoła - piszesz, masz.
Mnie wystarczy. A praktyczne doswiadczenia Poznaniaków z Ich WB są na wagę złota.
No i stali się PREKURSORAMI, chcąc nie chcąc :D
Ostatnio zmieniony 02 paź 2007, 12:09 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 02 paź 2007, 12:13

g00rek pisze:
19kldh pisze:O qrcze ! Mam fana ! Naprawdę liczysz mi spacje ? ;)
Czesiu fana? Ty masz FANKLUB! :D

Ale do tej pory liczyliśmy znaki zapytania a nie spacje, kiubik zbudował nowe skrzydło klubu :D
Hola hola

Ja liczę emoty :)
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 02 paź 2007, 12:17

StaryWilk pisze:
s00hy pisze:Lepiej oczywiście mnożyc "teorie spiskowe" i oceniać ludzi, zanim zapozna się z efektami ich działalności.
Powodzenia druhowie.
Heh, a ja akurat wierzę Ci na słowo s00hy, bo mam ku temu dobre podstawy ;)
- dobrzy ludzie i dobra szkoła - piszesz, masz.
Mnie wystarczy. A praktyczne doswiadczenia Poznaniaków z Ich WB są na wagę złota.
No i stali się PREKURSORAMI, chcąc nie chcąc :D
Rafał, ja też Ci wierze na słowo, ale jest dobrym prawem Dona by jednak byc nieufnym.
Ale jak to Piotr napisał, "pracujemy nad tym" ;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 paź 2007, 12:18

g00rek pisze:
Ropuch pisze:Właśnie chciałem poprosić o coś takiego - skoro zauważyliście jakieś nieścisłości, albo elementy, które zdają się odbiegać od właściwego toru, proszę prześlijcie je do Szkoły Wodzów, co by mogli je poprawić :)
Julian ja mam jedną uwagę - Woodbadge to system więc nie może być kursem hufcowym ani chorągwianym. To z założenia musi być system oglnoorganizacyjny spleciony z tym oryginalnym. Ot co.

Dokładnie tak ! I nawet więcej niż "oczywista oczywistość !

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 02 paź 2007, 12:19

kowlak pisze:
g00rek pisze:
19kldh pisze:O qrcze ! Mam fana ! Naprawdę liczysz mi spacje ? ;)
Czesiu fana? Ty masz FANKLUB! :D

Ale do tej pory liczyliśmy znaki zapytania a nie spacje, kiubik zbudował nowe skrzydło klubu :D
Hola hola

Ja liczę emoty :)
Wow !
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 02 paź 2007, 12:24

s00hy pisze:Po prostu poniżej pewnego poziomu nie chcę schodzić. Znam doskonale instruktorów Szkoły Wodzów, to ideowcy, których poziom kształcenia zawsze wysoko oceniałem.

Ile dla kształcenia w ZHP zrobił Dono? Ostateczny autorytet?
Co wie o kursie, który robi szkoła wodzów? Przeczytał, krótkie info o nim,które jest na stronie?
NIe zrobiłem nic dla kształcenia w ZHP . Mam dopiero 18 lat , a nie 28 . Tylko co to wnosi do dyskusji ?

Lakoniczne info , nie może być wizytówką "bajeranckiego" kursu , który wieńczą "lansiarskie" drewienka na chustę

Możemy podebatować jak Kaczyński i Kwaśniewski , tylko do czego to zaprowadzi ? :-)
g00rek pisze:Julian ja mam jedną uwagę - Woodbadge to system więc nie może być kursem hufcowym ani chorągwianym. To z założenia musi być system oglnoorganizacyjny spleciony z tym oryginalnym. Ot co.

Dzięki g00rek łaśnie o tym cały czas mówię . Nie piję do instruktorów Szkoły Wodzów , którzy również są mi znani , np. Victoria Kamasa , tylko mam zastrzeżenia do formy kursu , która nie przypomina mi znanych Woodbadge Course z innych krajów .
s00chy pisze:Dono - ja już dawno straciłem chęć jakiejkolwiek dyskusji z Tobą. I chyba przestaje być w tym osamotniony.
Gdy brak argumentów , zaczyna się atak ? To nie po naszemu . Proponuję wspólnie spalić gałązkę w ognisku i zakończyć tą durną wojnę na słowa :-)
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 02 paź 2007, 12:27

Powodzenia druhowie.
Wyciągasz pochopne wnioski Rafał :/
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 paź 2007, 12:34

Ej !
Jako Strażnik Ognia z obrzędowo najdłuższym stażem niniejszym zarządzam co następuje:
- do fan clubu Czesława mozna wstąpić dopiero po rekomendacji dwóch z założycieli,
- zadnych wycieczek i dogryzek - palimy swary w ogniu
- liczenie spacji, emotów, tudzież noszenie dyktafonów w kieszeni i kamer w oprawce okularów, lub podeszwach butów jest ściśle zastrzeżone dla stosownych "drużyn specjalnościowych" , niekoniecznie harcerskich !
Braterska łapa dla wszystkich !

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 02 paź 2007, 12:34

19kldh pisze:Rafał, ja też Ci wierze na słowo, ale jest dobrym prawem Dona by jednak byc nieufnym.
Ale jak to Piotr napisał, "pracujemy nad tym" ;)
Już wiem. Mi po prostu umyka ta subtelna różnica pomiędzy byciem nieufnym, a rzucanymi ex-catedra ocenami w stylu:
Może lepiej , żeby zabrali się za ten kurs profesjonaliści , posiadacze Znaku Kniei , którzy rozumieją jego ideę ?
Które to implikują kształceniowcom (złote OKK), conajmniej niekompetencje.
I to przez sfrustrowanego nastolatka, który chcąc nie chcąc staje się tubą Waszego ruchu, a w konsekwencji nastawia do niego innych.

Właśnie przeczytałem wypowiedzi, które pojawiły się w międzyczasie. Z mojej strony EOT. Gałązka spalona.
Ostatnio zmieniony 02 paź 2007, 12:36 przez s00hy, łącznie zmieniany 1 raz.
phm Rafał 's00hy'Suchocki HO
www.natropie.zhp.pl
Szczep 206 WDHiGZ "WołodyjowscY"
-=[ www.citygames.pl ]=- I love this Game

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 02 paź 2007, 12:47

Popieram! Stosuję się do powyższego zarządzenia :-)
<KPW>

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 02 paź 2007, 12:54

s00hy pisze:Które to implikują kształceniowcom (złote OKK), conajmniej niekompetencje.
I to przez sfrustrowanego nastolatka, który chcąc nie chcąc staje się tubą Waszego ruchu, a w konsekwencji nastawia do niego innych.

Właśnie przeczytałem wypowiedzi, które pojawiły się w międzyczasie. Z mojej strony EOT. Gałązka spalona.
Na koniec :-) . Nie jestem , ani być nie zamierzam niczyją tubą :-) . Bynajmniej , sfrustrowany także nie jestem i mój wiek nie znaczy tu zbyt wiele

Gałązka spalona , EOT
<KPW>

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 02 paź 2007, 13:19

Zważywszy na gabaryty to tubą mogę być bardziej ja niż Dono :). Ale chyba pozostaniemy przy bardziej wyważonym i kompetentnym Czesławie :)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

degu
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: degu » 07 paź 2007, 16:51

To może wypowiemy się jako organizatorzy kursu Woodbadge. Akurat odbywa się komenda Szkoły Wodzów i poczytałyśmy sobie trochę...
Odpowiemy w punktach, żeby było czytelniej:
1. Idea realizacji takiego kursu wywodzi się z prac CSI za kadencji Ani Filipow, braliśmy w tych pracach udział.
2. Na świecie nie istnieje standard kursu woodbadge, każda organizacja realizuje go wg. własnego pomysłu, ogółem mówiąc jest to kurs instruktorski na poziomie podharcmistrzowskim.
3. Projekt kursu został oparty na badaniach, które w imieniu CSI prowadziła hm. Anita Regucka-Kwaśnik, był konsultowany z przedstawicielami Regionu Europejskiego WOSM, z organizacją brytyjską (jako najbardziej doświadczoną w tym temacie) oraz Belgami, Niemcami i Holendrami.
4. Niektóre z wypowiedzi w tym wątku prezentują podejście amerykańskie, my jednak założyliśmy, że jesteśmy w Europie, i z tych doświadczeń korzystaliśmy...
5. Znamy historię skautingu i harcerstwa polskiego, regularnie bierzemy udział w spotkaniach międzynarodowych i również te doświadczenia wykorzystaliśmy w planowaniu kursu.
6. Kurs dokładnie realizuje standardy obowiązujące w ZHP, wzbogacone o więcej treści skautowych i interpersonalnych, tak jak wymagają tego standardy międzynarodowe. Jedynie w celach organizacyjnych zostało to podzielone na moduły.
7. Obecny szef CSI jest bardzo zainteresowany projektem i jest duża szansa na wprowadzenie go w całej Polsce.
8. Naszą pracę mocno wspiera też WOSM, jest nawet projekt zorganizowania międzynarodowego Woodbadge'a z wykorzystaniem naszych pomysłów.
9. Komendantka Szkoły Wodzów ma woodbadge, który został jej nadany przez Brytyjczyków.
10. Mamy pomysł na lobbing dotyczący zewnętrznego uznawania kwalifikacji absolwentów kursu.
11. Uczestnicy kursu majowego (2007), do tej pory piszą do nas jak bardzo zmienił on ich instruktorskie życie i zapalił do działania.
12. Znają też piosenkę w wersji oryginalnej i mają własnoręcznie zrobione i ozdobione laski skautowe.
To już Małkowski pisał, cytując zresztą kogoś innego, w gawędzie "Szaro-bure", że cokolwiek się w Polsce pojawi nowego, jakakolwiek piękna nowa idea się zrodzi, zawsze znajdzie się ktoś, kto ją błotem obrzuci, tak aby nic nie było kolorowe. (Wynikało to z jego doświadczeń, kiedy próbował popularyzować ideę skautingu...) Szkoda, że to wciąż prawdziwe słowa...

Komenda Szkoły Wodzów
hm. Monika Matusiak, ZOKK
hm. Inga Rusin, SOKK
hm. Elżbieta Czapara, BOKK (SOKK w nastepnym rozkazie :)

PS. Zdajemy sobie sprawę, że stopień hm działa na naszą niekorzyść :(

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „O Metodzie Harcerskiej i Jej Stosowaniu”