Wood Badge

Moderator: Skarbnik ZHP

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 30 wrz 2007, 20:44

Dla uporządkowania i czytelności na forum pozwolę sobie zaproponować by kontynuacja końcówki wątku
http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?pid=63326#p63326
nastąpiła w tym, nowym wątku.

StaryWilk pisze:http://www.woodbadge.org

Dwa małe kawałeczki drewna na rzemieniu.
Tak wygląda zasadniczo ta oznaka. /Są kraje jak USA, które dodają 3-cie drewienko, a nawet czwarte i... jeden raz, jednemu skautmistrzowi piąte !, w zależności od zaawansowania kolejnych szczebli kształcenia - zdarzało sie że zasłużeni w tej pracy w tych krajach, mogli otrzymać WB honorowo, choć to bywał dawniej wyjątek, np dla zaproszonych z zewnątrz kraju jako kadra skautmistrzy - sądzę że obecnie niemożliwy :)/ Ale te kursy, wzorem Gilwell, np w BSA są certyfikowane na niezwykłej ceremonii końcowej rzemieniem z dwoma drewienkami, suwakiem i chustą Gilwell z naszytym prostokącikiem tartanu MacLarenów.
"Awarded to a Scouter on the basis of what he thinks and is, rather than on what he knows. He must demonstrate that he has know-how too. For good intentions count for little until by the application of ability and determination they produce results that count. Striving for perfection in themselves that they might train others better. To this end exists Wood Badge. /Przyznawana Skautowi, na podstawie tego co myśli i kim jest - bardziej, niż tego co wie i umie. Bo dobre intencje mało znaczą do momentu gdy przez pokazanie swych
możliwości i zdeterminowania dadzą rezultaty, które będą się liczyć. Musi On też pokazać
dążenie do perfekcji w samodoskonaleniu, by móc kształcić lepiej innych./

Two tiny wooden beads on a leather thong. They could symbolize the hope of the world. It’s up to you."
/Dwa małe drewniane paciorki na rzemieniu. Mogą symbolizować nadzieję na lepszy świat.
To zależy od Ciebie"
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 01 paź 2007, 09:23

Z jednej strony trudno dziwić się Wielkopolsce, że skoro nic się w tym temacie nie działo (łud co? przeciez mamy okk!) to sami się za to wzięli. Z drugiej podzielam obawy Sikora i Wilka. W związku z tym rozmawiałem już i z Wielkopolską, i z Rafalem Bednarczykiem (przyszłym komisarzem zagranicznym) i sprawa prawdopodobnie rozwinie się na szczeblu centralnym. Na razie nic więcej nie wiadomo. Będe informował :)
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 01 paź 2007, 12:48

Konkludując , Wood Badge , czy też Znak Kniei [ ;-) ] to nie jest tylko zwykły kurs , czy też zwykłe drewienka , chusta i suwak . To coś znacznie więcej , to system szkolenia skautmistrzów na zasadzie uczeń-czeladnik-mistrz , bardziej pokazujący młodemu kandydatowi na skautmistrza , jak zdobywać umiejętności i właściwie je wykorzystywać :-)

To wszystko zostało już tutaj powiedziane :-) . Powrót do korzeni skautingu i do wigierskiej metody wychowawczej , to cały witz w Kursie Kniei :-)
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

Ropuch
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Ropuch » 01 paź 2007, 15:14

g00rek pisze:W związku z tym rozmawiałem już i z Wielkopolską, i z Rafalem Bednarczykiem (przyszłym komisarzem zagranicznym) i sprawa prawdopodobnie rozwinie się na szczeblu centralnym.
Właśnie chciałem poprosić o coś takiego - skoro zauważyliście jakieś nieścisłości, albo elementy, które zdają się odbiegać od właściwego toru, proszę prześlijcie je do Szkoły Wodzów, co by mogli je poprawić :)
pwd. Julian Dąbrowski
HKA SKIPP ; 149 PDH "Bzura"
Referat Wędrowniczy Ch WLKP

"scouts shoud always stick together, no matter how slow one is"

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 01 paź 2007, 22:25

Julek , tu nie ma nic do poprawiania . To , co zaproponowała Szkoła Wodzów kompletnie rozminęło się z czymkolwiek , co w świecie skautowym jest znane pod hasłem Wood Badge . Może lepiej , żeby zabrali się za ten kurs profesjonaliści , posiadacze Znaku Kniei , którzy rozumieją jego ideę ?
<KPW>

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 01 paź 2007, 22:39

Dominiku, mnie zaskakuje, w jaki zdecydowany sposób wypowiadasz się o projekcie Szkoły Wodzów, w którym nie brałeś udziału. Zaskakuje mnie też dobitność Twoich stwierdzeń i przekonanie o słuszności zorganizowania takiego kursu przez "posiadaczy Znaku Kniei", kimkolwiek by oni nie byli. Swoim ostatnim pytaniem, jak widzę, odbierasz innym własność zrozumienia idei WoodBadge.
Zazdroszczę umiejętności wydawania takich sądów.

ps. widzę, że spacje przed znakami przestankowymi wstawiasz równie ochoczo, jak Czesław. Możesz przestać? :]
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 01 paź 2007, 23:20

Heh Dono... Nikt nie ma monopolu na rację. Nie byłem na kursie szkoły wodzów więc nie wiem do końca co tam było dobrze a co źle. Zresztą gdybym nawet był to na ile jestem kompetentny by to ocenić. Wiem, że Twoje słowa wynikaja z obawy aby kolejna rzecz nie została popsuta... Tak, dobrze by było by wszyscy zajmujacy sie szkoleniami zdawali sobie sprawę z tego czym powinien byc wood badge... Może szkoła wodzów zbliżyła sie do standardu WB. Może uczestnicy potrafią zaśpiewać właściwą piosenkę... Może wiedzą wszystko co powinni wiedzieć. Może przeżyli kurs tak jak powinni. Może przekonali się że "Każdy osioł potrafi być dobrym człowiekiem podczas pogody" Skąd wiesz czy nie ?
Więc zastosuj sie proszę do rady Bi-Pi... Jeśli nie możesz o kimś powiedzić czegoś dobrego... Nie mów nic. A czas zweryfikuje wszystko.
Widzisz... przed wojną znaleźli się tacy którzy unieśli ciężar WB. Wiemy kim byli Wigierczycy... Czy jeszcze jakieś kursy i szkolenia zapadły tak w nasza pamięć ? Nie ? Ciekawe dlaczego ?
Czas jest najlepszym recenzentem a cierpliwość jest dobrą cechą. A każde działanie zbliżające nas DO WŁAŚCIWYCH standardów jest godne pochwały i polecenia. Pniemy się coraz wyżej, w każdej dziedzinie. Ważne by nie pchać się w ślepe uliczki.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 02 paź 2007, 07:44

kiubik pisze:ps. widzę, że spacje przed znakami przestankowymi wstawiasz równie ochoczo, jak Czesław.
O qrcze ! Mam fana ! Naprawdę liczysz mi spacje ? ;)
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 02 paź 2007, 07:57

kiubik pisze:Dominiku, mnie zaskakuje, w jaki zdecydowany sposób wypowiadasz się o projekcie Szkoły Wodzów, w którym nie brałeś udziału. Zaskakuje mnie też dobitność Twoich stwierdzeń i przekonanie o słuszności zorganizowania takiego kursu przez "posiadaczy Znaku Kniei", kimkolwiek by oni nie byli.
Owszem , nie brałem udziału . Co nie znaczy również , że nie daje mi to prawa chłodnego spojrzenia na sprawę z boku . A sprawa się ma tak , że zrobiono dla fajnego gadźetu na chustę kurs podharcmistrzowski , a nie zaserwowano całego , kompleksowego systemu szkolenia Wood Badge , tak jak to się dzieje na całym świecie
kiubik pisze:Swoim ostatnim pytaniem, jak widzę, odbierasz innym własność zrozumienia idei WoodBadge.
Zazdroszczę umiejętności wydawania takich sądów.
Bynajmniej nie! Pokazuję natomiast raczej całą istotę problemu . To , co czytam o kursie na stronie Szkoły Wodzów , dalece się różni od kursów WB gdziekolwiek na świecie , które prezentowali mi moi skautowi przyjaciele . Zadałem sobie trud zapoznania się z konspektami Kursów Kniei w Szwecji , jak i w Holandii czy Wielkiej Brytanii . Przypuszczam jednak , że instruktorzy Szkoły Wodzów chyba sobie takiego trudu nie zadali
kiubik pisze:ps. widzę, że spacje przed znakami przestankowymi wstawiasz równie ochoczo, jak Czesław. Możesz przestać? :]
Nie , nie mogę :-P
<KPW>

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 02 paź 2007, 08:02

Dono - ja już dawno straciłem chęć jakiejkolwiek dyskusji z Tobą. I chyba przestaje być w tym osamotniony.
phm Rafał 's00hy'Suchocki HO
www.natropie.zhp.pl
Szczep 206 WDHiGZ "WołodyjowscY"
-=[ www.citygames.pl ]=- I love this Game

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 02 paź 2007, 08:23

Rafał... szkoda, że nie ustosunkowałeś się do tematu a jedynie do stylu Dona ;/
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 02 paź 2007, 09:28

Po prostu poniżej pewnego poziomu nie chcę schodzić. Znam doskonale instruktorów Szkoły Wodzów, to ideowcy, których poziom kształcenia zawsze wysoko oceniałem.

Ile dla kształcenia w ZHP zrobił Dono? Ostateczny autorytet?
Co wie o kursie, który robi szkoła wodzów? Przeczytał, krótkie info o nim,które jest na stronie?
www.natropie.zhp.pl

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 02 paź 2007, 11:32

s00hy pisze:Znam doskonale instruktorów Szkoły Wodzów, to ideowcy, których poziom kształcenia zawsze wysoko oceniałem.
(...)
Co wie o kursie, który robi szkoła wodzów? Przeczytał, krótkie info o nim,które jest na stronie?
Być może jest to nasz stały "ból" czyli że nie umiemy dobrze sprzedać to co robimy. Sam takie błędy nieraz popełniałem.
Ty miałeś szansę zapoznać się z innym "produktami" SW i oceniasz je dobrze,
innym wypada oceniać to na podstawie kiepskich "próbek".
Ale nie oczekuj że zmusisz ich by uwierzyli Ci na słowo ;)
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 02 paź 2007, 11:58

Lepiej oczywiście mnożyc "teorie spiskowe" i oceniać ludzi, zanim zapozna się z efektami ich działalności.
Widzę, iż wykuwa się nowe oblicze KPW.
Powodzenia druhowie.
www.natropie.zhp.pl

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 02 paź 2007, 12:00

19kldh pisze:O qrcze ! Mam fana ! Naprawdę liczysz mi spacje ? ;)
Czesiu fana? Ty masz FANKLUB! :D

Ale do tej pory liczyliśmy znaki zapytania a nie spacje, kiubik zbudował nowe skrzydło klubu :D
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „O Metodzie Harcerskiej i Jej Stosowaniu”