Harcerze Starsi i Wedrownicy?

Moderator: Skarbnik ZHP

ODPOWIEDZ
g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 03 mar 2007, 10:56

Nie zgodzę się zupełnie z tym, że system jest beznadziejny, czy na siłę dostosowany do szkół. A już na pewno nie zgodze się z tym, że jest za dużo grup wiekowych.

To problem drużynowych, którzy nie przyjmują do wiadomości, że każda drużyna powinna być częścią szczepu. Wtedy w szczepie realizuje się wspólnie, ale w swojej drużynie realizuje się indywidualnie.

Potrzeby gimnazjalistów są zupełnie inne niż dzieciaków z podstawówki i kompletnie inne niż ludzi z liceum. I na te potrzeby musi odpowiadać nasz program!

Oczywiście najlepiej mieć program w 100% indywidualny, ale to niemożliwe. Dlatego właśnie powstały grupy wiekowe. Nie mówię że te granicę są najlepsze jakie mogą być - nie wiem jak dokładnie były badane. A powinno się to badać z uwzględnieniem wielu czynników - także szkoły.

Ludzie muszą działać wspólnie i dlatego sporo rzeczy powinni robić we własnej grupie wiekowej.

A co z tymi, którzy wyrastają ze swojej grupy? Myślę, że zawsze można postawić im odpowiednie wymagania, można też opracowywać system przejścia który już inkorporuje pewne elementy wędrownicze.

Reasumując - na pewno musimy przyjrzeć się bliżej naszemu systemowi, ale nie mówiłbym, że jest za dużo grup wiekowych. Grupy wiekowe są po to, aby można było stosować jasne narzędzia dla odpowiednich grup wiekowych.

g00rek
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 mar 2007, 16:48

:) G00, proszę weź pod uwagę, że wiem jak powinien działać szczep. Zapewniam Cię, że poszedłem dalej stosując u siebie system szczepowy "Leśnych". Nie zmienia to faktu, że podział jest niewłaściwy. Zresztą jak popytasz wśród nauczycieli, czy też osób zajmujących sie edukacją na poważnie co sądzą o gimnazjach to myślę, że się dowiesz.
Właściwy podział (właściwy czyli odzwierciedlający stan faktyczny) zawiera się w 2 grupach. Klasa 4 do pierwszej (czasem drugiej bo to jest właśnie osobnicze) gim i od drugiej w górę. W praktyce nie ma czasu na HS-ów. Po przyjściu do drużyny są jeszcze harcerzami a dosłownie za chwilę następuje przełom i stają sie gotowi na wędrówkę.
Oczywiście wyodrębnianie na siłę kolejnej grupy zaskutkowało również popsuciem instrumentów ale to osobny temat.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 03 mar 2007, 19:07

Tak naprawdę to jest 5 "grup wiekowych"
Grupy: młodzików, wywiadowców, cwików, HO i HR-ów
;)
Ostatnio zmieniony 03 mar 2007, 19:10 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Siara
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Siara » 03 mar 2007, 20:30

Sugerujesz GOO, że każda drużyna powinna działać w Szczepie, żeby system metodyczny miał jakikolwiek sens. Odpowiedz mi zatem na pytanie - dlaczego to drużyna jest podstawową jednostką organizacyjną ZHP, a nie szczep? Z twojej wypowiedzi jasno wynika, że drużyna nie jest "przewidziana" do działania samodzielnie. Bo powinna działać w szczepie. Czegoś tu nie kumam...
pwd. Grzegorz Matysiak
58 ŁWDH "Rzeka" im. Obrońców Westerplatte
www.58lwdh.org

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 03 mar 2007, 20:31

Sikor i o to chodzi, żeby w tym krótkim czasie zrobić ile się da. Nie sztuką jest mieć grupę wiekową która ma 8 lat rozpiętości i wleeeeec się z programem. Masz założenia dla danej grupy i tyle.

Nie zapominaj o tym, że ludzie w wieku gimnazjalnym często nie chcą przebywać z "dzieciakami" z podstawówki.To jest tak samo ważna sprawa. Ludzie odchodzą, bo nie potrafimy stworzyć nowej jakości w nowej drużynie. Zanim zdążą się znudzić - tworzymy im nową grupę, nowa jakość pracy, nowe metody. A właściwie tworzą sobie to sami!

A co do wcześniejszego przechodzenia - z jednej strony tak, jeśli ktoś wyraźnie się nadaje można to przyspieszyć powiedzmy o pół roku, to nie jest kodeks karny. Ale z drugiej strony jeśli harcerze znają zasady gry, to trzeba ich przestrzegać.

I musisz jakoś wytłumaczyć reszcie czemu ON już może przejść, a reszta nie?
I love BP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 mar 2007, 23:11

Wiesz... właściwie to Czesiu odpowiedział. Tak naprawdę stopień rozwoju określa ... stopień właśnie. W ujęciu Czesia w pełni zgadzam sie na 5 grup wiekowych :).
Prowadzę drużyne wielopoziomową. Od dzieci z 4 klasy podstawówki do 23 letnich wędrowników. Prowadziłem drużyny młodszoharcerskie i starszoharcerskie (bo tak to sie kiedyś nazywało) ale jakoś nie widzę bym poprowadził dobrze drużynę HS. Metodyki całkiem różne dla 1 i 3 klasy gim bo to po prostu ogień i woda a do tego są w drużyne tak ze 2 lata. Jaka skuteczność pracy... Kształcenie kadry... zmiana więzi... No nie da rady po prostu. Jak dla mnie porażka, chyba że... opieramy sie na idei stopnia, niezależnie od wieku a według faktycznie osiągniętego stopnia rozwoju. Ale to już rewolucja mała sie robi.
Pozdrawiam

Do Siary: Drużyna powinna działać w szczepie w celu zachowania ciągu wychowawczego.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 03 mar 2007, 23:25

Siara: W ujęciu klasycznym - Baden Powella "scout group" to właśnie szczep! Dzieli się na age sections, czy troops, czyli drużyny...

Drużyna nie powinna starzeć się z drużynowym, tylko przekazywać ludzi zgodnie z ciągiem metodycznym.

Sikor - teoretycznie tak. Ale to utopia. PAmiętaj, że ludzie współpracują przy projektach, któe sami powinni prowadzić. Zadania zespołowe, potem projekty - mniejsze, większe, największe.

Nie wyobrażam sobie spójnego systemu w którym człowiek awansuje tak jak mówisz... W praktyce skończy się to na drużynie wielopoziomowej w której i tak wszyscy są w jednym worku. I wszystkie założenia diabli biorą.

Inne narzędzia będzie używała grupa zuchów, inne grupa harcerzy, inna hs czy wędrowników.

Nie upieram się, że ten podział jest dobry - może przedziały wiekowe powinno się jakoś zmienić... Każdy kraj ma je rozłożone zupełnie inaczej, nie ma standardu...

I wreszcie - jak pisałem, dana grupa wiekowa niekoniecznie chce przebywać z o wiele młodszymi i trzeba brać to pod uwagę... Może dlatego ludzie odchodzą (kto wie?)

I jeszcze - pokrycie skoków ze skokami szkolnymima i wady i zalety. Ale wogóle to chyba nie to forum :)
I love BP

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 04 mar 2007, 01:24

goska77odhs pisze:Czy w druzynie wedrowniczej moze istniec zastep harcerzy starszych?? :)
W drużynie sensu stricto wędrowniczej, nie może istnieć zastęp harcerzy starszych. Inaczej mówiąc, praca metodą wędrowniczą z osobami w wieku harcerzy starszych nie powinna mieć miejsca.

Może jednak istnieć drużyna wielopoziomowa, której członkami będą wędrownicy i harcerze starsi. Taka jednostka powinna oczywiście pracować dwoma metodykami: wędrowniczą i starszoharcerską.

Oddzielną sprawą jest formalna nazwa jednostki (ogłaszana w rozkazie), gdzie np. drużyna ma w nazwie "harcerska" a pracuje metodyką harcerską i starszoharcerską, czy ma w nazwie "wędrownicza" a pracuje metodyką starszoharcerską i wędrowniczą. Rzadko spotyka się drużyny, które w swej nazwie maja określenie "wielopoziomowa", mimo, że takich drużyn jest w ZHP aż 20%.

Czuwaj!
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 04 mar 2007, 11:36

azymut pisze:W drużynie sensu stricto wędrowniczej, nie może istnieć zastęp harcerzy starszych. Inaczej mówiąc, praca metodą wędrowniczą z osobami w wieku harcerzy starszych nie powinna mieć miejsca.
a dlaczego by nie? mam ćwików w wieku 14,15 lat, w pełni gotowych by ruszyć na szlak. Dlaczego mam im nie pozwolić na tę wędrówkę?

Nie zapominajmy, że Bi-Pi stworzył skauting dla wędrowników właśnie, okres w drużynie "przed" wstąpieniem do wędrowniczej braci ma harcerzy jedynie nauczyć technik niezbędnych podczas wędrówki.
phm. Izabela Staszczyszyn HR
Drużynowa 20 Drużyny Harcerzy Leśnych "Czarny Wilk" ^-^
III Szczep Harcerski "Leśni"
www.lesni.pl || www.kpw.org.pl || www.haer.org

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 04 mar 2007, 12:34

endrea pisze:a dlaczego by nie? mam ćwików w wieku 14,15 lat, w pełni gotowych by ruszyć na szlak. Dlaczego mam im nie pozwolić na tę wędrówkę?

Nie zapominajmy, że Bi-Pi stworzył skauting dla wędrowników właśnie, okres w drużynie "przed" wstąpieniem do wędrowniczej braci ma harcerzy jedynie nauczyć technik niezbędnych podczas wędrówki.
Mam nadzieję, że raczyłaś zauważyć, że jestem m.in. prezesem Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu i wędrownie nie jest mi obce...

"Ruszanie na szlak" odbywa się już w gromadach zuchowych, nie wspominając o drużynach harcerskich. Oczywiście wędrówka zuchów i wędrowników wygląda nieco inaczej.

Pamiętać też należy, że metoda wędrownicza to nie tylko "ruszenie na szlak" czy "wędrówka" - to znaczenie więcej!

Odpowiadając na koniec na Twoje pytanie "dlaczego nie?": dlatego, że dla ludzi w wieku 13-16 lat ZHP ma do zaoferowania pracę metodyką starszoharcerską.
hm. Rafał M. Socha HR
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 04 mar 2007, 13:55

"ZHP ma do zaoferowania metodykę starszoharcerską".......proszę o opis :)
Może jeszcze nie 14, ale 15-16 lat, w stopniu ćwika - a cóż stoi na przeszkodzie ?
Na tym i innych Forach dość powiedziano na temat miejsca Wędrownictwa, na temat rozumienia Wędrownictwa, na temat kłopotów jakie sprawia chybiona struktura oświaty, na temat starszego harcerstwa wreszcie, by znowu wracać do tej dyskusji.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2007, 19:58 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 04 mar 2007, 14:01

StaryWilk pisze:"ZHP ma do zaoferowania metodykę starszoharcerską" .....proszę o opis :)
Może jeszce nie 14, ale 15-16 lat, w stopniu ćwika - ruszajcie !!!!
Proszę bardzo: pkt VI uchwały nr 19/XXXIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 18 czerwca 2006 r. w sprawie systemu metodycznego ZHP

Plik do pobrania: http://rn.zhp.pl/component/option,com_d ... ad/gid,23/

Czuwaj!
hm. Rafał M. Socha HR

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 04 mar 2007, 14:09

Wiedziałem ! Wiedziałem! A nie może Druh tak po prostu "od siebie " ?
Tak z praktyki Drużyny ?
Druhu Rafale , wierzy Druh w "mądrość i nieomylność" wszelkich uchwał, opisów i regulaminów. Już raz pozwoliłem sobie Druhowi podać cytat BiPi, o takim właśnie myśleniu.
Otóż, i opis i obecna struktura metodyk z tej uchwały jest po prostu wadliwa. Że o zwykłych błędach merytorycznych nie wspomnę. I jeszcze jedno, Ruchu nie tworzy się regulaminami i opisami w uchwałach. Szczególnie Ruchu opartego na naturanej Pedagogice rozwojowej.
Błędem było rozdzielenie starszego harcerstwa od wędrownictwa. Błędem było dostosowanie się do chybionej i s z k o d l i w e j reformy oświaty. Błędem jest kurczowe trzymanie się nieudanych zmian. Zbyt dużo tych błędów niestety.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2007, 20:01 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 04 mar 2007, 19:53

azymut pisze:
StaryWilk pisze:"ZHP ma do zaoferowania metodykę starszoharcerską" .....proszę o opis :)
Może jeszce nie 14, ale 15-16 lat, w stopniu ćwika - ruszajcie !!!!
Proszę bardzo: pkt VI uchwały nr 19/XXXIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 18 czerwca 2006 r. w sprawie systemu metodycznego ZHP

Plik do pobrania: http://rn.zhp.pl/component/option,com_d ... ad/gid,23/

Czuwaj!
Cóż... skoro pojawia się tyle głosów , że obecny system metodyczny jest do bani , to zamiast kłócić się o zaletach czegoś , co ewidentnie nadaje się do kosza , może prościej zmienić jest go na coś lepszego ? :-)
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 04 mar 2007, 19:59

obawiam się Dono, że musimy skorzystać z tego co nam oferują ;-D
phm. Izabela Staszczyszyn HR
Drużynowa 20 Drużyny Harcerzy Leśnych "Czarny Wilk" ^-^