samodzielny zastep i ilu was w praktyce jest

Moderator: Skarbnik ZHP

pawełz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pawełz » 21 lut 2007, 10:45

czuwaj druhny i druhowie
Co sądzicie o tym że wg, istniejących przepisów wewnatrz zhp nie można tworzyć samodzielnego zastępu tylko od razu drużynę o okreslonej ilosci członków a jak jest was w drużynie za mało to można was zlikwidować od razu
powoduje to np: takie głupoty że drużyna w realnym życiu 8 osobowa płaci składkli za 16 osób dla swietego spokoju aby realnie oficjalnie istnieć
niech każdy z wypowiadających się poda stan liczebny swej drużyny - ten realny jesli ma odwagę

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 lut 2007, 11:57

pawełz pisze:niech każdy z wypowiadających się poda stan liczebny swej drużyny - ten realny jesli ma odwagę
A brak czego stoi na przeszkodzie byś podał "realne dane personalne" ?
;) ;) ;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

pawełz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pawełz » 21 lut 2007, 12:42

?
Ostatnio zmieniony 21 lut 2007, 13:02 przez pawełz, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 lut 2007, 13:10

;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

pawełz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pawełz » 21 lut 2007, 13:13

-):) i =)
Ostatnio zmieniony 21 lut 2007, 13:17 przez pawełz, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 lut 2007, 14:33

pawełz pisze:niech każdy z wypowiadających się poda stan liczebny swej drużyny - ten realny jesli ma odwagę
A różnie między 16 a 50 osób.
Abstrachując od tego sam widzę potrzebę czasowego istnienia samodzielnych zastępów. Taki zastęp powinien mieć rok albo dwa na rozrośnięcie się w drużynę.
Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

pawełz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pawełz » 21 lut 2007, 14:47

no widzisz Sikor , nielubiacy kogoś komendant hufca i "nieżyciowy " przepis i jak sie kogoś nie lubi to można mu rozwiazać jego ekipę bo jest was za mało czytaj nie lubie was .Na moim własnym podwórku i tak wiele drużyn jest takich własnie w których nie ma tylu aktywnych ludzi ile mówi instrukcja , nie można by zostawić furtki zakładasz samodzielny zastęp , masz jako prowadzacy ten zastęp funkcję zastępowego , a jak sie wam uda to stworzycie drużynę i założysz granatowy sznur

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 21 lut 2007, 15:05

Nie ma problemu - znajdujesz 2 takie "ekipy" zakladasz druzyne i pozniej jak zrobicie nabor to sie kazdy rozchodzi swoja droga. Albo od razu robisz nabor. Od decyzji Komendtanta Hufca przysluguja odwolania i nie mysle ze jak juz dojdziesz do Komendanta Choragwi z prosba o 6 miesiecy czasu na zwiekszenie stanu liczebnego to zaden Ci nie odmowi.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

pawełz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pawełz » 21 lut 2007, 16:21

A jeśli ktoś nie ma chęci zakładać drużyny a wspaniale zrealizuje sie prowadzać zastęp to co wtedy? jakoś zawsze myslałem że w harcerstwie wszystko opiera sie o system małych grup- czyli zastepów , a jesli ktoś zakłada harcerstwo w małych srodowisku też nie może harcować w zhp , wygląda na to że system małych grup to jakaś fikcja przynajmiej wg instrukcji prowadzenia drużyn harcerskich , starszoharcerskich i wędrowniczych - ciekawe kto napisał ten dokumencik

A pomysł żeby zebrać 2 ekipy i wspólnie załozyc "fikcyjną " drużynę razem ale osobno to przepraszam bardzo TO JEST OBCHODZENIE PRZEPISÓW I NAUCZANIE HARCERZY "KOMBINOWANIA" A NIE UCZCIWOSCI to nie fikcja co pisałem o składkach płaconych za 16 osób w 8 osobowej druzynie
to juz dla mnie patologia

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 lut 2007, 22:56

heh widzisz Paweł to nie tak. System małych grup jest jak najbardziej podstawą naszej działalności tyle że drużyna też ma swoje funkcje, czyli że muszą byc 3 zastępy co najmniej by w pełni realizować wychowanie metoda harcerską. I do tego stanu trzeba dążyć. Rzeczywistym problemem jest czas trwania okresu przejściowego. Jest zbyt krótki według mnie.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 21 lut 2007, 22:58

Ale ja nie mowilem o fikcyjnej druzynie... Poza tym podalem to jako ostatecznisc. Widzisz ile lat ma klasczny zastepowy w naszym zwiazku? Moze byc wychowawca? Moze brac na siebie odpowiedzialnosc za harcerzy w trakcie trwania zbiorek(formalnie w swietle prawa)?

Od tego wlasnie jest dyuzynowy. Dla mnie Samodzielne zastepy z zastepowym 14 latkiem to dopiero jest patologia. I bede sie bronil rekami i nogami przed zezwoleniem na cos takiego. A jak wprowadzimy wymog 16 lat to przeciez moze byc juz druzynowym(o ile znajdzie opiekuna druzyny). A przy okazji zrobi nabor i wyrowna do 16 osob.
Pozdrawiam
orcus

pawełz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pawełz » 21 lut 2007, 23:46

orcus mi chodziło o to by można prowadzić na początek samodzielny zastęp i jako taki go zarejestrować - czyli ekipę mniejsza od 10 osób i ktoś to wg obecnych kryteriuw powinien byc drużynowym nosił miano zastepowego -mimo ze jest po kursie i jest pełnoletni .
a potem sie zobaczy co dalej z takim zastepem rozwinie sie w druzyne czy nie, niech to sie w pełni naturalnie rozwiaże , a nie zakładam druzyne komendant hufca mnie nie lubi chipotetycznie oczywiście i muwi zamykam ci okres próbny negatywnie bo nie masz 16 ludzi płacących składki to wg mnie rodzi patologie - ten zapis liczby członków druzyny . sam znam i znałem wiele takich niewielkich drużyn które całkiem dobrze funkcjonowały , a że najlepiej gdy ma sie 2-3 zastępy w drużynie to dla mnie rzecz oczywista

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 22 lut 2007, 00:14

ale przeciez mozna - wlasnie w druzynie probnej i wtedy to jest czas na nabory i przyjmowanie czlonkow aby byla ich odpowiednia ilosc. Jesli nie ma to trudno - trzeba isc do innej druzyny i pomoc im w pracy i przy okazji mozna zabrac swoich ludzi wlasnie tam.
Pozdrawiam
orcus

pawełz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pawełz » 22 lut 2007, 10:15

orcus pisze:ale przeciez mozna - wlasnie w druzynie probnej i wtedy to jest czas na nabory i przyjmowanie czlonkow aby byla ich odpowiednia ilosc. Jesli nie ma to trudno - trzeba isc do innej druzyny i pomoc im w pracy i przy okazji mozna zabrac swoich ludzi wlasnie tam.
orcus ty próbujesz bronić istniejącej instrukcji i starasz się ją po trochu obejsc
A ja mówię NIECH BEDZIE MOŻLIWOŚć UTWORZENIA SAMODZIELNEGO ZASTęPU JESLI KTOŚ MA NA TO OCHOTę , Wielokrotnie wędrując po górach w tym na obozach wędrownych na Ukrainie zauważyłem że prowadzenie z sobą grupy wiekszej niż 10 osób to katorga poprostu małe zespoły ludzkie są najlepszym sposobem działania jak dla mnie a że czasem spotkamy sie na zbiórce czy podchodach z inna ekipą harcerską to jest dla MNIE OCZYWISTE .Tylko i tu mam problem bo tworząc zastęp w ramach zhp i tak będę współpracował z inna drużyną ale ona pracuje w innej organizacji niż ZHP bo tzw hufiec nic mi nie pomoże. Czyli co nie moge być harcerzem , instruktorem w zhp ? bo mam za mało ludzi w ekipie , nadal twierdze głupota

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 22 lut 2007, 12:51

pawełz pisze:Wielokrotnie wędrując po górach w tym na obozach wędrownych na Ukrainie zauważyłem że prowadzenie z sobą grupy wiekszej niż 10 osób to katorga poprostu małe zespoły ludzkie są najlepszym sposobem działania jak dla mnie a że czasem spotkamy sie na zbiórce czy podchodach z inna ekipą harcerską to jest dla MNIE OCZYWISTE
Primo: z kim wedrowales po gorach? z HSami? Jesli tak to gratuluje odwagi zabrania ich na taka podroz(ja bym sie nie odwazyl)... Takie obozy zwykle kierowane sa do wedrownikow ktorych w druzynie bez zadnyc przeszkod moze byc 9.

Systemowi malych grup zdecydowane tak ale obserwujac swego czasu swoich harcerzy stwierdzilem ze jeden zastep sam ze soba nawet przy HSach nie ma za bardzo sensu. Natomiast juz 2 daja sytuacje w miare normalna. Nie bronie na sile instrukcji tylko zwyczajnie uwazam ze jest wlasciwa.
Pozdrawiam
orcus

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „O Metodzie Harcerskiej i Jej Stosowaniu”