Wędrownicy, alternatywna droga starszoharcerska, czy kolejn

Moderator: Skarbnik ZHP

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 27 sty 2007, 20:18

No właśnie ja bym chciał się załapać na taki brytyjski , bardzo zaciekawiła mnie idea Wood Badge . Do tej pory traktowałem to jako jakiś śmieszny wisiorek który nosił sobie Bi-Pi do chusty . Teraz po zasięgnięciu tematu widzę w tym coś więcej , coś do czego chciałbym dążyć

Michał : Jaka by była możliwość wysłania chętnych z Polski na Woodbadge Course ?
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

Pieczar
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pieczar » 28 wrz 2007, 20:33

Każdy z nas powinien sie ciagle rozwiajać... do tego zobowiazuje nas Status.... i wszystko co wiarze się z harcerstwem a co do wędrownictwa to fajnie że zostało reaktywowane bo one już było ale dawno temu były jego początki
"Ślubuję na Twoje ręce pełnić służbę w Szarych Szeregach, tajemnic organizacyjnych dochować, do rozkazów służbowych się stosować, nie cofnąć się przed ofiarą życia"

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 29 wrz 2007, 09:05

dono pisze:No właśnie ja bym chciał się załapać na taki brytyjski , bardzo zaciekawiła mnie idea Wood Badge . Do tej pory traktowałem to jako jakiś śmieszny wisiorek który nosił sobie Bi-Pi do chusty . Teraz po zasięgnięciu tematu widzę w tym coś więcej , coś do czego chciałbym dążyć

Michał : Jaka by była możliwość wysłania chętnych z Polski na Woodbadge Course ?
Woodbadge prawdopodobniej będzie odbywał się w Polsce :) Na razie nic więcej nie mogę powiedzieć.

(P.S. Dominik, czy mam ci przypominać o Sam Wiesz Czym także na forum? :P)
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Ropuch
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Ropuch » 29 wrz 2007, 16:26

Kursy woodbadge już odbywają się w Polsce! :) Prowadzone są przez Szkołę Wodzów Chorągwi Wielkopolskiej.
pwd. Julian Dąbrowski
HKA SKIPP ; 149 PDH "Bzura"
Referat Wędrowniczy Ch WLKP

"scouts shoud always stick together, no matter how slow one is"

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 29 wrz 2007, 22:14

Tylko widzisz Julek to nie jest taka prosta sprawa. Wood Badge to nie jest po prostu kurs podharcmistrzowski, chociażby i najlepszy, taki jak Szkoły Wodzów, wood badge jednak czymś sie różni. Bynajmniej nie chodzi mi o drewienka czy chusty a bardziej o program i to co co np powoduje że kurs jest taki jak na wigrami przed wojną :) (no wiesz deszczyk, słonko, mrówki... ;) )
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Pieczar
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pieczar » 30 wrz 2007, 18:28

a mogli byście rozwinać wątek Wood Badge? na czym to wszystko polega? jak to działa? było by mi miło:)
"Ślubuję na Twoje ręce pełnić służbę w Szarych Szeregach, tajemnic organizacyjnych dochować, do rozkazów służbowych się stosować, nie cofnąć się przed ofiarą życia"

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 30 wrz 2007, 18:57

Ropuch pisze:Kursy woodbadge już odbywają się w Polsce! :) Prowadzone są przez Szkołę Wodzów Chorągwi Wielkopolskiej.
Widzisz, z całym szacunkiem dla Poznańskiej ChSI, to co o Waszej Woodbadge Course przeczytałem nie odpowiada znanym mi zasadom tego kształcenia w różnych organizacjach skautowych. Nie ma co prawda w skautowym świecie praktyki akredytacji kursów Woodbadge, czyli ....praktycznie każdy może swe wypracowane już metody "podciągnąć" pod tą wspaniałą tradycję. Może, ale....właśnie, czy będzie to taki kurs jak ta ścieżka zapoczątkowana w Gilwell przez BiPi?. Taka dygresja - w "Pokłosiu" Wędrówki do Sukcesu /lada dzień ukaże się w Polsce, w ramach biblioteczki KPW/ opisuje Pierwszy Skaut jeden z kursów, który razem z młodymi ludźmi zaliczył prawie osiemdziesięcioletni skaut, zresztą Lord i członek Izby Parów. Mimo wieku w najgorszą pogodę i mimo najtrudniejszych warunków nie przeniósł się ze swego namiotu do jakiegoś budynku.
Nie byłoby dobrze, gdyby w Polsce podjęcie kształcenia spod "Znaku Kniei" /c: KPW/
spowodowało komentarze "cóż Wodbadge, Woodbadge nierówna"
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2007, 18:59 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 30 wrz 2007, 19:10

Wood Badge jest... kursem :) Kursem zapoczątkowanym przez Bi-Pi. Kursy w Gilwell są prowadzone do dziś a ukończenie tego właśnie kursu skutkuje otrzymaniem symbolu ukończenia w postaci specyficznego naszyjnika oraz szarej chusty symbolizującej przynależność do 1 drużyny skautowej :) Kurs wood badge wyróżnia się formami stosowanymi podczas kursu i specyficzna atmosferą. Ten kurs przeżywa się naprawdę :).
Mamy w Polsce kilku Wood Badgerów. Ja osobiście znam nawet jednego takiego który posiada 4 polanka i suwak woodbadgerski (po ukończeniu kursu wood badge dostajesz naszyjnik z 2 polankami, 4 polanka to kształceniowiec wood badgerski :). Nie wykluczone że wkrótce pojawi się możliwość uczestnictwa w polskim wood badge który na pewno będzie (słowami wood badgera)... precyzyjnym kształceniem praktycznym, dla druzynowych, szczepowych i mistrzów kierowania i kształcenia... :) ...
W różnych miejscach na świecie odbywaja się kursy wood badge. Np w BSA opracowano specjalną wariację programu wood badge pt. bilet w 21 wiek :)
Kursy wood badge sa bardzo zróżnicowane programowo. Np w Australi wood badge prowadzi uczelnia z uprawnieniami państwowymi.
Mam nadzieje że już teraz wiesz troszkę czym jest wood badge :)
Na koniec w troche innym klimacie:
If you've ever been driving at 60 MPH and suddenly slammed on the brakes because you thought you saw a Patrol critter at a yard sale...
You Might Be A Wood Badger!

If you've ever received a speeding ticket because you were running late and you were afraid you might miss THE SONG ...

If you've ever found yourself spending ten dollars or more playing a game of chance at a carnival because the top prize was a stuffed Kudu...

If you were ever late for work because you couldn't find your patrol flag ...

If your yard has grass 10 inches high but Gilwell Field looks great...

If instead of a night out with the boys, you prefer a night out with the "Bears" or "Owls" or "Beavers"...

If you hang your tent totem on the doorknob of the Holiday Inn while on family vacation ...

If you think your spouses new rock garden would look perfect with "A THING" in it ...

A NA KONIEC SPECJALNA DEDYKACJA DLA G00:

If your baby's first words were, "Back to Gilwell" ...

;)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 30 wrz 2007, 19:12

g00rek pisze:
dono pisze:No właśnie ja bym chciał się załapać na taki brytyjski , bardzo zaciekawiła mnie idea Wood Badge . Do tej pory traktowałem to jako jakiś śmieszny wisiorek który nosił sobie Bi-Pi do chusty . Teraz po zasięgnięciu tematu widzę w tym coś więcej , coś do czego chciałbym dążyć

Woodbadge prawdopodobniej będzie odbywał się w Polsce :) Na razie nic więcej nie mogę powiedzieć.

(P.S. Dominik, czy mam ci przypominać o Sam Wiesz Czym także na forum? :P)
Michał, dopisuję się do Sikora !
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2007, 19:13 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 30 wrz 2007, 19:42

www.woodbadge.org
Dwa małe kawałeczki drewna na rzemieniu.
Tak wygląda zasadniczo ta oznaka. /Są kraje jak USA, które dodają 3-cie drewienko, a nawet czwarte i... jeden raz, jednemu skautmistrzowi piąte !, w zależności od zaawansowania kolejnych szczebli kształcenia - zdarzało sie że zasłużeni w tej pracy w tych krajach, mogli otrzymać WB honorowo, choć to bywał dawniej wyjątek, np dla zaproszonych z zewnątrz kraju jako kadra skautmistrzy - sądzę że obecnie niemożliwy :)/ Ale te kursy, wzorem Gilwell, np w BSA są certyfikowane na niezwykłej ceremonii końcowej rzemieniem z dwoma drewienkami, suwakiem i chustą Gilwell z naszytym prostokącikiem tartanu MacLarenów.
"Awarded to a Scouter on the basis of what he thinks and is, rather than on what he knows. He must demonstrate that he has know-how too. For good intentions count for little until by the application of ability and determination they produce results that count. Striving for perfection in themselves that they might train others better. To this end exists Wood Badge. /Przyznawana Skautowi, na podstawie tego co myśli i kim jest - bardziej, niż tego co wie i umie. Bo dobre intencje mało znaczą do momentu gdy przez pokazanie swych
możliwości i zdeterminowania dadzą rezultaty, które będą się liczyć. Musi On też pokazać
dążenie do perfekcji w samodoskonaleniu, by móc kształcić lepiej innych./

Two tiny wooden beads on a leather thong. They could symbolize the hope of the world. It&#8217;s up to you."
/Dwa małe drewniane paciorki na rzemieniu. Mogą symbolizować nadzieję na lepszy świat.
To zależy od Ciebie"
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2007, 20:26 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 30 wrz 2007, 20:47

Dla uporządkowania i czytelności na forum pozwolę sobie zaproponować by kontynuacja końcówki tego wątku nastąpiła w nowym wątku:

Wood Badge

http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?pid=63331#p63331
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „O Metodzie Harcerskiej i Jej Stosowaniu”