Wprowadzenie

Moderator: Skarbnik ZHP

Zablokowany
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 13 wrz 2006, 20:35

Metoda Harcerska, czym jest i jak ją stosować? Właśnie na tym forum będziemy o tym rozmawiali. Dla porządku spróbuję ponazywać wszystko to o czym tu będziemy rozmawiali.
A więc najprościej ujmując metoda jest zbiorem zasad, tyle że zasady nam jeszcze nic nie dają jeśli dyskusja skierowana jest do drużynowych. Drużynowi potrzebują sposobów. Te sposoby nazywane są instrumentami, bądź narzędziami metodycznymi. Jedną z najważniejszych spraw jest stosowanie właściwego narzędzia, z zupełnie niewiadomych powodów to co jasne jest dla niemal każdego w przypadku młotka (np. przybijamy nim gwoździe ale raczej nie nadaje się do ścinania drzew) w przypadku instrumentu metodycznego takiego jak stopnie już niekoniecznie (np w ZHP widziałem już sporo 19 latków zdobywających właśnie młodzika). W celu uporządkowania narzędzi posłużę się podziałem zastosowanym przez hm. Marka Kameckiego.
Narzędzia dzielimy na dwie grupy: Techniki i Formy

TECHNIKI:

Socjotechniki - czyli techniki pracy z grupą
a) system zastępowy
b) rada drużyny
c) służby (grupy funkcyjnych pełniących taką samą funkcję w drużynie)
d) sekcje (nazywane również klubami, kółkami zainteresowań czy bractwami)
Psychotechniki - czyli techniki pracy z jednostką
a) stopnie
b) sprawności
c) zadania
d) próby

FORMY:

a) zbiórka
b) gra
c) wędrówka
d) biwak
e) obóz
f) ognisko
g) gawęda
h) zimowisko
Oczywiście to nie są wszystkie techniki i formy, ale z podstawowych chyba są wszystkie.

Moja propozycja jest prosta. Przy zakładaniu wątków trzymajmy sie w/w listy, może pomoże nam to utrzymać przejrzystość forum.

Pozdrawiam

ps. Oczywiście oczekuję że ktoś mnie poprawi jeśli coś poknociłem.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

j m b
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: j m b » 13 wrz 2006, 22:27

To ja na początek proponuję takie "małe" zadanie dla adminów :>. (ale je jestem wredny) Może by tak przejrzeć forum za tematami pokrewnymi i przerzucić je tutaj? Tak zgodnie ze zwyczajem pranujęcym na wielu forach internetowych.

A tak jeszcze dodam od siebie, że nie jestem pewien, czy aby na pewno potrzebny jest nam taki oddzielny dział? Przecież istnieją działy dotyczące poszczególnych pionów gdzie prowadzone są dyskusje na temat odpowiednich metodyk. A może nie mam racji? Może faktycznie się przyda. Czas pokaże :]
Jakub Marcin Bartolik
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana Szolc-Rogozińskiego
HKS "Sami z siebie..."

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 wrz 2006, 05:46

j m b pisze:To ja na początek proponuję takie "małe" zadanie dla adminów :>. (ale je jestem wredny) Może by tak przejrzeć forum za tematami pokrewnymi i przerzucić je tutaj? Tak zgodnie ze zwyczajem pranujęcym na wielu forach internetowych.
To już zależy od moderatorów poszczególnych forów, czy zechcą tu przenieść wątki "bardziej ogólne".
j m b pisze:A tak jeszcze dodam od siebie, że nie jestem pewien, czy aby na pewno potrzebny jest nam taki oddzielny dział? Przecież istnieją działy dotyczące poszczególnych pionów gdzie prowadzone są dyskusje na temat odpowiednich metodyk. A może nie mam racji? Może faktycznie się przyda. Czas pokaże :]
Właśnie, metodyk. Moim zdaniem, nowe forum powinno być miejscem dyskusji o Metodzie jako spójnej całości, a nie "luźnego zbioru" poszczególnych metodyk. Natomiast fora poszczególnych zespołów metodycznych dawałyby możliwość swobodniejszej dyskusji o "bieżączkach" oraz "drobniejszych" porad. "Drobnijszych", bo podobno (?) porady dla drużynowych są/będą udzielane za pośrednictwem stron zespołów.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2006, 06:08 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

rojek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rojek » 14 wrz 2006, 08:29

to ja może tylko taką małą uwagę...

socjotechniki, to chyba niedokońca właściwe słowo określające to, co druh zapisał. myślę, że stosowanie socjotechniki w zhp jest dalece nieporządane, bo z tego, co wiem (może się mylę i strzelam jakieś wielkie fo pa, ale...), to socjotechnika to "nie o to, nie o to, nie o to" :)

* Działanie indywidualne lub grupowe zmierzające do uzyskania pożądanego zachowania jednostek i grup społecznych.
* Zespół dyrektyw dotyczących dokonywania racjonalnych przemian życia społecznego. Dyrektywy te, zwane dyrektywami socjotechnicznymi określają, jak przy pomocy odpowiednich środków dokonywać celowych przemian społecznych, opierając się przy tym na ocenach i wartościach społecznych.
* Refleksja teoretyczna nad celowymi działaniami społecznymi, przyjmująca ich skuteczność za jedno z głównych kryteriów analizy.
* Sztuka lub umiejętność skutecznego oddziaływania na innych.

uważam, że metoda harcerska wyklucza stosowanie socjotechnik.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2006, 08:30 przez rojek, łącznie zmieniany 1 raz.
Wolno szaleć młodzieży, wolno starym zwodzić,
Wolno się na czas żenić, wolno i rozwodzić,
Godzi się kraść ojczyznę, łatwą i powolną;
A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno?

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 wrz 2006, 09:35

Hmmm... widzisz Karolino... WSZYSTKIE techniki pracy z grupą nazywamy socjotechnikami, tyle że są socjotechniki złe i dobre a może lepiej je nazwać moralne i niemoralne. Te których my używamy czyli system zastępowych, rada drużyny, służby czy sekcje, jeśli stosowane właściwie to są moralne. To że istnieją takie socjotechniki jak ośmieszanie, kłamstwo, manipulacja czy wybór faktów nie znaczy że wszystkie socjotechniki są złe jako takie. Problemem może być płynna granica pomiędzy nimi ale cóż, każde działanie wychowawcze jest socjotechniką.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 wrz 2006, 09:50

Czyli zakładasz nowy wątek.
(to tak w kwestii ładu na forum ;) )
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 wrz 2006, 09:56

A może Druh przenieś to od posta Karoliny jako nowy wątek... powiedzmy Socjotechniki w MH ?

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 wrz 2006, 11:18

Niestety nie, bo moderatorem na tym forum jest osobiscie Administrator.
http://www.forum.zhp.pl/profile.php?id=1418
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2006, 11:18 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 15 wrz 2006, 18:43

Taaa ??? A jest Druh pewien ? ;)
Proszę o przeniesienie i pousuwanie niepotrzebnych postów :D

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 15 wrz 2006, 21:00

sikor pisze:Taaa ??? A jest Druh pewien ? ;)
Nooo... wtedy jeszcze nie byłem :)
sikor pisze:Proszę o przeniesienie i pousuwanie niepotrzebnych postów :D
Może później, gdy się rozwiną następne watki.
Na tym forum nie ma możliwości dzielenia wątków.
Można jedynie usuwać/edytować.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 15 wrz 2006, 21:23

Zalążek wątku "System zastępowy", klucz do sukcesu, czy przeżytek ?
Mam parę pytań do drużynowych:
- czy tworzenie zastępów w Waszych drużynach oparte jest o rekrutację w szkole i o klasy ?
- czy tworzycie zastępy poprzez zaciąg koleżeński ?
- jak długo utrzymują się zastępy?
- czy jest możliwe, by część zastępów wyjechała na obóz w składach śródrocznych ?
- czy szóstki zuchowe przechodzą do drużyny młodszej, tworząc zastęp ?
- czy w gimnazjach drużyny pracują zastępami i czy tworzycie Zastęp Zastępowych
- czy wasz gimnazjalny zastęp wybiera swych funkcyjnych, w tym zastepowego ?
- jeśli pracujecie zastępami, to jak często są zbiórki ?
- jak rozumiecie "patrole" ? jako coś odrębnego, czy jako mniejsze zastępy ?
- czy w drużynach gimnazjalnych tworzycie kluby , np. specjalnościowe
- jak ew. kluby "mają się" do zastępów ?
- czy w zespołach wędrowniczych jest możliwa praca zastępami ?
Nie dzielę pytań na piony/ poziomy metodyczne, raczej luźno pytam i liczę na swobodne myśli z Waszej strony. Bardzo proszę o zaznaczenie specyfiki środowiska. Zupełnie inaczej wygląda praca harcerstwa wielkomiejskiego a harcerstwa z mniejszych środowisk.
To jest z mojej strony tylko kilka wyrywkowych pytań, zobaczymy co dalej :) /cdn/
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2006, 21:26 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 15 wrz 2006, 22:14

StaryWilk pisze:Zalążek wątku "System zastępowy", klucz do sukcesu, czy przeżytek ?
Mam parę pytań do drużynowych:
1) czy tworzenie zastępów w Waszych drużynach oparte jest o rekrutację w szkole i o klasy ?
2) czy tworzycie zastępy poprzez zaciąg koleżeński ?

W praktyce to jest wymieszane. Na ogół zastępy były i są tworzone przez przejmowanie zuchów, plus dochodzili ich koledzy, bracia itd., co jakiś czas też robione są nabory w szkole. Na ogół zastępy składają się z ludzi z jednego rocznika lub dwóchj max trzech kolejnych roczników, w praktyce często są z tej samej klasy.

3) jak długo utrzymują się zastępy?
Różnie. Czy mówimy o tym samym składzie (ludzie którzy przychodzą do drużyny razem, są w jednym zastępie) czy o samej nazwie? Jeśli mówimy o składach, to myślę że max około 6 lat - zastęp który powstawał w V klasie SP maksymalnie dochodził w tym składzie do początkowych lat liceum (w starym systemie szkolnym), potem część zostawała zastępowymi innych zastępów, przybocznymi zuchowymi itd., część odchodziła. Porażka - jak zastęp się rozpada po roku lub dwóch.

W drużynie żeńskiej te same nazwy fukcjonują od kilkunastu lat i są "uświęcone tradycją", choć składy się zmieniają, czasem ewolucyjnie, czasem skokowo. W męskiej bywało różnie. Obecnie jestem zwolennikiem poglądu, że nazwa zastępu powinna żyć wraz z ludźmi którzy go tworzą. Obecnie mamy w męskiej 2 zastępy, z których jeden został założony formalnie w 2001, ale faktycznie od tego czasu jest tylko obecny zastępowy a reszta od 2004, drugi założony w 2004 i od tego czasu również zasadniczo trzyma się w tym składzie.

4) czy jest możliwe, by część zastępów wyjechała na obóz w składach śródrocznych ?

Jest możliwe, a nawet więcej: wszystkie zastępy jeżdżą na obozy w skłądach śródrocznych, choć nie zawsze w pełnym komplecie. Łączenie zastępów na czas obozu zdarza się absolutnie wyjątkowo, gdy zastępy są zbyt mało liczne by samodzielnie poradzić sobie na obozie. W tym roku na obóz zastępy pojechały mniej więcej w składach 80% śródrocznych (uśredniając - bo faktycznie niektóre w 100%, inne w 60%; najgorzej wypadł najmłodszy zastęp w drużynie żeńskiej, gdzie gł. rodzice byli jeszcze za mało przekonani co do posłania swoich córek na obóz). Żaden nie był połączony z innym ani wymieszany.

5) czy szóstki zuchowe przechodzą do drużyny młodszej, tworząc zastęp ?
Tak, jeśli tylko spełnione są dwa warunki: I) szóstka jest wystarczająco liczna, II) jest odpowiedni kandydat na zastępowego.

6) czy w gimnazjach drużyny pracują zastępami i czy tworzycie Zastęp Zastępowych

Nie jesteśmy ściśle związani ze szkołą - szczep działa na osiedlu. Ale zasadniczo można powiedzieć że tak - ludzie w wieku gimnazjalnym działają w zastępach. Zastęp zastępowych - z tym bywa różnie (na przestrzeni dziejów upadki i wzloty).

7) czy wasz gimnazjalny zastęp wybiera swych funkcyjnych, w tym zastepowego ?
Zastępowego mianuje drużynowy aczkolwiek nie może nie brać pod uwagę faktycznych preferencji zastępu, kandydat nie zaakceptowany przez zastęp nie miałby szans. Pozostałe funkcje to prerogatywa zastępu, ustalają to wewnętrznie.

8) jeśli pracujecie zastępami, to jak często są zbiórki ?
Zbiórki zastępów raz w tygodniu. "Walna" zbiórka drużyny raz w miesiącu, ponadto wyjazdy, biwaki, rajdy itd., w praktyce drużyna w komplecie spotyka się na ogół 2 - 3 razy w miesiącu. Na przestrzeni kilkunastu lat syttuacje że drużyna nie pracowała zastępami a zbiórkami całej drużyny były absolutnym wyjątkiem i objawem kryzysów.

9) jak rozumiecie "patrole" ? jako coś odrębnego, czy jako mniejsze zastępy ?
Sam mógłbym zadać takie pytanie

10) czy w drużynach gimnazjalnych tworzycie kluby , np. specjalnościowe
Były takie pomysły kilka lat temu gdy większość składu drużyny męskiej była w wieku gimnazjalnym i jednocześnie był silny kryzys pracy zastępów. Nic z tego jednak nie wyszło poza etap gadania.

11) zob wyżej

12) czy w zespołach wędrowniczych jest możliwa praca zastępami ?
nie wiem
StaryWilk pisze:Bardzo proszę o zaznaczenie specyfiki środowiska. Zupełnie inaczej wygląda praca harcerstwa wielkomiejskiego a harcerstwa z mniejszych środowisk.
Szczep w dużym mieście, w dzielnicy typu PRL-owskie blokowisko, luźno związany ze szkołą podstawową, faktycznie środowiskowy. Gromada zuchowa + dwie drużyny wielopoziomowe, męska i żeńska (ewenement w skali hufca, wszystkie inne są koedukacyjne). Męska składa się aktualnie z 2 zastępów - 1 gimn. i 1 SP, żeńska z 2 zastępów SP i 1 gimn. Wszyscy zastępowi - tak się szczęśliwie składa - są w tej chwili starsi od podwładnych (i wyżsi stopniami), są w wieku wędr. i HS. Doświadczenia z zastępami kierowanymi przez rówieśników - raczej złe, choć na ogół nie było innego wyjścia.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „O Metodzie Harcerskiej i Jej Stosowaniu”