Problem z Założeniem Szczepu - Prośba o pomoc

Forum projektu wspierania tworzenia i funkcjonowania szczepów.
ODPOWIEDZ
krawcewiczlukasz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: krawcewiczlukasz » 04 paź 2007, 19:10

Witam serdecznie,

Czuwaj!

Mam pewien problem, z założeniem szczepu i prosze o poradę.

Moja sytuacja wygląda następująco:

Jestem drużynowym drużyny wędrowniczej, wczesniej założyłem drużyne harcerską, wyprowadzilem ją na prosta i przekazałem jednemu z przybocznych, sam zająłem się wędrownikami, ponad to mam pod swoją opieką jeszcze drużynę wielopoziomową, którą dopiero co przejeła druhna z mojej druzyny wędrownieczej ( stara druzynowa musiala wyjechac na studia- taki urok hufców z mniejszych miejscowości:/) Skupiam przy sobie trzy jednostki harcerskie przy sobie z trzech różnych pionów metodycznych, które działają prężnie w moim hufcu. Gdyby powstał szczep powstałyby też dwie nowe jednostki jedna starszoharcerska a druga gromada zuchowa. To gwarantowałoby Nam całkowita ciągłość.

Co do reszty wymagań problem jest z tym, że nie mam jeszcze Phm, bardzo chcę go otworzyc , lecz w moge to zrobic tylko i wylacznie w Chorągwii, natomiast moja Komendantka Hufca musi wyrazic na to zgode. Niestety takiej zgody nie chce mi wydać nieargumentując nawet racjonalnie powodu odmowy ( podobno boi sie ze bede startowac wtedy na komendanta hufca,) . Tu mam pytanie co mógłbym z tym zrobić?? Jakie mam możwliwosci. Mam napisać do Komendy Chorągwi czy do Sądu Harcerskiego?? Poradzcie. Bo jestem z ta probą blokowany juz dobre 3 lata... Wczesniej nie potrzebowalem tego phm teraz potrzebuje by moc prowadzic szczep i by moi ludzie mogli sie rozwijac.

Wiem też, że dużo zależy od dobrej woli Komendantki. Bo wiem, że w wielu miastach jest tak, że Komendantem Szczepu jest osoba ze stopniem Pwd a otwartym Phm. NIestety co raz wiecej polityki zaczyna sie robic w Naszym Zwiazku.

Jak macie jakies doswiadczenia z zakladaniem szczepu i jestescie w stanie pomoc to prosze o konkretne rady.

Pozdrawiam
"Harcerstwo to gra, w którą warto zagrać"

Do zobaczenia na szlaku harcerskiej przygody i uśmiechu
www.kabareton.f13.pl

pwd. Łukasz "Blady" Krawcewicz

edekk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: edekk » 04 paź 2007, 21:24

1 popros o odmowe na pismie w sprawie phm
2 rady druzyn niech napisza wniosek o checi powolania szczepu do KH z propozycja ciebie jako szczepowego - odpowuiedz na to musi byc pisemna. Albo w postaci rozkazu zawiazujacego szczep i mianujacego cie na funkcje lub odmowna
3 nad KH jest KCh
4 istnienie szczepu czy mozliwosci otwarcia przez ciebie proby phm nie opiera sie na czyimkolwiek "widzimisie" - jesli twoja osoba daje szanse powodzenia zakonczenia tych spraw sukcesem
5 byc moze komendantka ma racie odmawiajac ci prawa do proby phm i prowadzenia szczepu - zastanow sie nad jej argumentacja i zlikwiduj argumenty przeciw
pwd Edward Kondratiuk HO
Komendant Hufca Łask
www.lask.zhp.pl

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 04 paź 2007, 22:21

Niestety do otwarcia stopnia instruktorskiego wymagana jest ZGODA, a nie opinia bezpośredniego przełożonego. Czyli zamiast poddać kogoś próbie i dać mu udowodnić, że może być instruktorem czy podharcmistrzem, to instrukcja jest skutecznym narzędziem do zwalczania przeciwników politycznych.

Ludzi walczących instrukcjami można załatwić instrukcjami. Zgodnie z instrukcją o przydziale służbowym to na Twój wniosek określany jest przydział podstawowy, jeśli masz przydział do dwóch jednostek. Przyjmij się do zaprzyjaźnionego hufca. Do tego potrzebna jest zgoda tamtego komendanta i opinia obecnego. Na Twój wniosek przydział podstawowy zostanie określony w tamtym hufcu. Tamten komendant będzie bezpośrednim przełożonym i to on się zgodzi na otwarcie próby. Zyskujesz na tym to, że jeśli otworzysz próbę, to nikt Ci nie będzie jej utrudniał w hufcu. Jeśli przewalczysz otwarcie próby w hufcu, w którym jesteś (na przykład pisząc odwołania do chorągwi, czy zgłaszając sprawę do sądu), to i tak będziesz miał później problemy z jej realizacją.

Warto jednak się zastanowić po co to wszystko... Może czas przestać walczyć z wiatrakami i odejść? To sam sobie przemyśl. Może to jeszcze nie ten moment. Może w tej sytuacji chcesz powalczyć i warto. Sam znasz najlepiej sytuację. Wiele osób w tym momencie odchodzi. Rozumiem takie osoby. Skoro ZHP ich nie chce i utrudnia, a wyższe władze udają, że problemu nie ma, to co więcej można zrobić i przede wszystkim po co?
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

krawcewiczlukasz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: krawcewiczlukasz » 05 paź 2007, 12:47

Dzięki wielkie za odpowiedz

Drogi Mariuszu Twoja wypowiedz spodobała mi sie najbardziej bo sam juz o tym wszystkim tak myslalem.

Chce zostać bo wiem, że beze mnie moje druzyny moga sie posypac. Niestety polityka w moim hufcu jest taka, że nie współpracuje sie z druzynoiwymi. Wiem że to skandaliczne ale tak jest...

Mam naprawde dużo przyjaciół w innych hufcach, które same mi proponowały to abym to w ich hufcach otwierał phm. I chyba tak zrobie.

Nie wiedzialem z koleji, że można mieć dwa przydziały służbowe. Bo tak wywnioskowałem z twojej wypowiedzi, czyli moge być w dwóch hufcach na raz tak??

Walke odpuszczam sobie kompletnie, wole skupić się na działaniach ktore daja rozwój mi i moim ludziom. Założyłem nawet Stowarzyszenie dla Młodzieży w Kętrzynie ( moim miescie) wraz z rodzicami, pedagogami, przywódcami duchowymi, i innymi ciekawymi ludzmi, po to by aktywizowac młodziez w naszym mieście. Działamy krótko a już pozyskalismy pierwsze środki na organizacje Centrum Wolontariatu w Kętrzynie. Teraz widze jak wiele można zrobić przy wspolnych checiach.

Mimo wszystko chce byc harcerzem, wedrownikiem, instruktorem i dalej nosic swój mundur. Dalej wychowywać młodzież poprzez idee skautingu. Niestety wiele osob traktuje harcerstwo jak swoja własność i robi okropna polityke blokujac przy tym tych którzy sie w jakis sposob wybijaja.

Tak swoją drogą od kilku ładnych lat jestem organizatorem najwiekszych harcerskich imprez w okolicy ( nie chce powiedziec że w chorągwii bo nikt statystyk nie prowadzi:):)

Mimo wszystko dzieki za rady. To nie jest tak, że chce walczyć bo nie oto chodzi. Poprostu jestem zbyt zżyty z ideami harcerstwa. Może inaczej chce współpracować, współdziałać z harcerzami a nie z harcerstwem jako instytucja...

Pozdrowienia

www.kabareton.f13.pl

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 paź 2007, 13:07

krawcewiczlukasz pisze:Nie wiedzialem z koleji, że można mieć dwa przydziały służbowe. Bo tak wywnioskowałem z twojej wypowiedzi, czyli moge być w dwóch hufcach na raz tak??
Patrz:
http://dokumenty.zhp.pl/pliki/zalcznik_ ... 5_2004.doc

Nie chcę by zabrzmiało to złośliwie ale kandydat na phm powinien wiedziec o istnieniu takiego dokumentu ;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 05 paź 2007, 22:55

:-) Niech lepiej zrobi swoje. Instrukcji mamy za dużo i trudno nadążyć za wszystkimi zmianami. :)

Tak, można mieć przydział do wielu hufców, a szczegóły znajdziesz w tej instrukcji. Powodzenia. Udowodnij, że nadajesz się na phm. :-)
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 06 paź 2007, 06:48

Zaraz się posypią na mnie okrzyki, że jestem przeciwnikiem przestrzegania przepisów... ale cóż, takie to forum. ;)

Co do chęci powołania Szczepu - myślę, że to świetny pomysł w Waszym wypadku, może wam to naprawdę pomóc, w działaniu, jak i w kwestii ciągu wychowawczego. A co do samego podharcmistrza. Hmm... kiedy powstawał mój były Szczep, także nie miałem jeszcze phm-a, przez co obawiałem się, że Szczep może nie powstać, gdyż nie spełniałem tego wymagania. Ale okazało się, na całe szczęście, że są jednak myślący ludzie w tej organizacji, dla których przepis nie jest najważniejszy. Stworzono nasz Szczep, i są tego same plusy.:) W trakcie bycia Komendantem Szczepu realizowałem swoją próbę podharcmistrzowską. Obecna nowa Komendantka, także ma "dopiero" co otwartą swoją próbę, ale nikt nawet nie pomyślał (mam nadzieję) o nie mianowaniu jej, tylko ze względu na tego phm-a, a raczej jego brak. Z perspektywy czasu uważam, że dobrze by było gdyby Komendant Szczepu był podharcmistrzem, ułatwia to wiele spraw, organizacyjnych, a także dotyczących prób przewodnikowskich młodych drużynowych... ale też jeśli nie ma osoby, która mam phm-a, to lepiej wybrać nadającego się, chcącego i chcianego przewodnika Komendantem, niż nie stworzyć Szczepu w ogóle, albo narzucić phm-a z zewnątrz, tak aby tylko był i miał stopień.

Pozdrawiam, i życzę powodzenia. :)

P.S. Zapraszam druhu na priva, sądzę, że mogę dużo pomóc, mimo, że zostałem Komendantem niezgodnie z przepisami. ;)
Ostatnio zmieniony 06 paź 2007, 07:33 przez KubaM, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 06 paź 2007, 08:28

Kurcze kolejny problem z głupią interpretacją wewnątrz ZHP-owską powinien =musi

a to jednak dwa różne słowa :)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 paź 2007, 09:38

KubaM pisze:Zaraz się posypią na mnie okrzyki, że jestem przeciwnikiem przestrzegania przepisów... ale cóż, takie to forum. ;)
A może wcześniej postarasz się przeczytać tę instrukcję, ze zrozumieniem ? ;)

Zwróć uwagę że wymogi do utworzenia szczepu są oddzielone od wymogów dot. szczepowego.
Utworzenie szczepu

5. Szczep może powstać z inicjatywy osób kierujących podstawowymi jednostkami organizacyjnymi ZHP. Warunkami założenia szczepu są:
a) chęć działania w szczepie, wyrażona przez złożenie wniosku we właściwej komendzie hufca, przez minimum trzy podstawowe jednostki organizacyjne działające w co najmniej dwóch grupach metodycznych
b) uregulowane składki członkowskie przez członków jednostek tworzących szczep.

6. Szczep powołuje właściwa komenda hufca. Decyzję tę ogłasza w rozkazie właściwy komendant mianując jednocześnie komendanta szczepu.
7. Po powołaniu szczepu:
a) właściwy komendant hufca może nadać szczepowi numer, nazwę i imię oraz prawo posiadania sztandaru. Tryb przyznawania nazwy, imienia i sztandaru określają odrębne przepisy.
b) szczep ma prawo używania pieczęci zarejestrowanych we właściwej komendzie.
8. W przypadku niespełnienia warunków określonych w pkt. 5 niniejszej instrukcji właściwa komenda ma prawo odmówić powołania szczepu.
9. Od decyzji komendy hufca w sprawie odmowy powołania szczepu przysługuje prawo odwołania do komendy chorągwi.
Powtórzę:
(...) 8. W przypadku niespełnienia warunków określonych w pkt. 5 (...) Tylko i wyłącznie.
Można rzec że problem znalezienia szczepowego to już kłopot komendy hufca ;)

Na marginesie taka mała "ciekawostka":
6. Szczep powołuje właściwa komenda hufca. Decyzję tę ogłasza w rozkazie właściwy komendant mianując jednocześnie komendanta szczepu.
14. Szczepem kieruje i odpowiada za jego pracę komenda szczepu, na której czele stoi komendant szczepu – pełnoletni instruktor wybrany przez instruktorów i wędrowników pełniących funkcje instruktorskie w jednostkach organizacyjnych wchodzących w skład szczepu i mianowany na funkcję przez właściwego komendanta hufca.
15. Komendant szczepu powinien posiadać minimum stopień podharcmistrza i być przeszkolony do pełnionej funkcji.
Dlaczego "ciekawostka" ? Choćby dlatego że pierwszy komendant szczepu nie może być "...wybrany przez instruktorów i wędrowników pełniących funkcje instruktorskie w jednostkach organizacyjnych wchodzących w skład szczepu..." gdyż przed powołaniem szczepu nie można takiego wyboru formalnie dokonać. Czyli że komenda hufca mianuje pierwszego szczepowego "na własną odpowiedzialność" ;)

A co do wymogu "przeszkolony phm" to spokojnie można w ewentualnym odwołaniu do komendy chorągwi wskazać na zapisy dot. komendanta hufca (1 rok na "uzupełnienie").
Ostatnio zmieniony 06 paź 2007, 09:41 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

krawcewiczlukasz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: krawcewiczlukasz » 08 paź 2007, 10:17

Dzięki wielkie za wszystkie wskazówki. Naprawdę wiele mi to pomogło. A co z teo wyjdzie będę na bieżąco informował:)

Pozdrowienia z Mazurskich stron.

P.S A tak między czasie zapraszam na II Harcerską Noc Kabaretową "POLEWAj", którą mam przyjemność organizowac. http://www.kabareton.f13.pl

www.kabareton.f13.pl

natalijaa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: natalijaa » 24 paź 2007, 10:16

Czuwaj dh Blady.

gratuluje podjęcia decyzji o założeniu szczepu (lub chociaż takiego pomysłu).

ja przygotowuję się właśnie do przejęcia naszego mrągowskiego szczepu, które nastąpi niebawem.

czyli, co? jesliwszytsko pójdzie dobrze, to widzimy sie na kursie komendantów szczepów organizowanym przez Zuławską Akademię Kształcenia?

pozdrawiam z blisko polozonego Mrągowa:)

pwd.Natalia
-----------------------------------------------------------
phm. Natalia Kur

komendantka Szczepu Harcerskiego im.Szarych Szeregów
Hufiec ZHP Mrągowo

krawcewiczlukasz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: krawcewiczlukasz » 30 paź 2007, 15:07

Tak jest:) Choć póki co mam problemiki z KH;) Ale wszystko chyba idzie w dobrą stronę.

A tak wogóle to zapraszam na nasz Harcerski Kabareton www.kabareton.f13.pl

No i do rozmowy na gg : 3178109

Pozdrawiam

www.kabareton.f13.pl

Wywrot
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wywrot » 15 lut 2008, 21:20

No cóż znowu ja będę tym czarnym koniem ta zadrą i problemem. Z tym stopniem phm. dla dh, Łukasz jest trochę nie do końca jak to tak pięknie zostało opisane . Nie wszystkie informacje druh tutaj umieścił które miały wpływ na takowa decyzje komendantki wiem trochę więcej bo sam brałem w tym udział i ta kwestia została wyjaśniona do końca druhowi. Jeżeli chciałby druh to na piśmie nie widzę przeciwwskazań w tej kwestii ale nie wiem czy by to na dobre wyszło. Wiem co dh. Łukasz powie bo już nie raz o tym rozmawialiśmy. Jak dh. sam przytoczy ten wątek na tym forum chętnie podejmę tą rękawice.
Komenda Hufca nie chciała wyciągać większych konsekwencji bo nie jest to kwestia o której moglibyśmy się chwalić. Kiedyś tez miałem 19 - 20 lat i popełniałem błędy tylko mniejsze i dalej popełnia sie błędy. Człowiek jest tylko człowiekiem i każdy może błędy popełniać i uważam że każdy ma szanse się poprawić, a czy z niej skorzysta zależy od niego. Natomiast za swoje wybryki i błędy trzeba płacić. Ta drugą szansę druh otrzymał dlatego też otwarcie próby na stopień phm. jest kwestią otwartą, a nie zamkniętą tak mi się wydaje. To od dh. i jego postawy zależy co stanie się się za pół roku albo za rok.
Na koniec powiem tak jeżeli ta sytuacja wydarzyła się jeszcze 10 lat temu po druhu nie zostałoby nawet wspomnienie - moi starzy harcerze mówią że zmiękłem.
Jeżeli chodzi o szczep to jest to konsekwencji w/w sytuacji.

P.S. Przypomniałem sobie, że kilka lat temu za podobny wybryk dh. będąc u mnie w szczepie otrzymał karę i po tej karze odszedł ze szczepu.
Drużynowy 8GSTWKDH "VIATOR" im. Szarych Szeregów
Komendant Szczepu Harcerskiego "WATRA"

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Szczepy”