Rozkazy Komendanta Szczepu

Forum projektu wspierania tworzenia i funkcjonowania szczepów.
ODPOWIEDZ
cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 26 sie 2007, 15:08

Czuwaj!
Od 2 sierpnia jestem komendantem nowego szczepu w moim hufcu. Niestety nie miałem jeszcze możliwości uczestniczyć w kursie szczepowych, więc brakuje mi pewnej wiedzy. M. in. na temat pisania rozkazów komendanta szczepu. Chodzi mi tutaj o swego rodzaju "rozdzielnik" - co w którym punkcie i podpunkcie rozkazu powinno się znajdować. Przeszukałem Internet i znajdowałem różne sposoby pisania rozkazów. Czy mógłbym liczyć na jakieś wskazówki w tej materii? Z góry dziękuję i pozdrawiam;
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 26 sie 2007, 15:10

Pisz tak jak drużynowy i z głowy.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 26 sie 2007, 15:34

Tak, tylko nie wszystko czasem pasuje do wzorca drużynowego. Byłbym więc wdzięczny za przykłądy rozwiązań w szczepach.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 26 sie 2007, 15:44

Miałem ten sam problem, gdy zostałem Komendantem Szczepu. Były trzy opcje, albo korzystać z wzorca rozkazu Komendanta Hufca, drużynowego, albo zrobienie swojego. Najgorszym rozwiązaniem jest pisanie według wzorca drużynowego, już bardziej pasuje według wzorca Komendanta Hufca, choć też kilka punktów się zupełnie nie przydaje. Dlatego też zrobiłem własny wzorzec, pasujący do Szczepu, do mojego Szczepu --> tutaj. Zobacz, może Ci pomoże. :)

Teraz już wiem, że punkt 5 nie jest właściwy, ale jako że już nie jestem Komendantem to zmieniać tego nie będę, niech sobie nowa Komendantka zmienia jeśli uważa za stosowne. ;)

W razie pytań zapraszam na priva.

Pozdrawiam. :)
Ostatnio zmieniony 26 sie 2007, 15:49 przez KubaM, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 26 sie 2007, 15:50

Dziękuję bardzo :) Rzuciłem okiem i na pewno się przyda. Mam tylko pytanie - czy u Was szczepowy swym rozkazem przjmuje drużyny/gromady do szczepu? W drugim dębickim szczepie odbywa sie to przez rozkaz KH. Czy jest to uwarunkowane przepisami? To samo tyczy się mianowania komendantów placówek wypoczynku podczas HAZ i HAL. Będę wdzieczny za odp.
hm. Mateusz Cebula HR

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 26 sie 2007, 15:58

Zasada jaką ja wprowadziłem jest taka, że drużynowy zakładając nową drużynę (gromadę), która ma być w Szczepie, w meldunku o powstaniu jednostki podaję, że jednostka ta będzie działała w Szczepi Harcerskim "Falanga", i prosi o włączenie tej nowej jednostki do Szczepu rozkazem Komendanta Hufca. Cóż życie pokazało, że Komendant Hufca czasami to robi a czasami nie, więc jeśli tego nie zrobi, lub jeśli już istniejąca jednostka zostaje przyjęta do Szczepu, to przyjmowałem ją swoim rozkazem. :) Nie wiem czy jakieś przepisy to regulują, szukałem ale się nie doszukałem, więc robiłem tak jak jest to opisane wyżej, sprawdza się więc jak dla mnie jest ok. :)
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 26 sie 2007, 16:00

Dzięki za wyjaśnienie :)
hm. Mateusz Cebula HR

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 26 sie 2007, 16:09

cebul pisze:To samo tyczy się mianowania komendantów placówek wypoczynku podczas HAZ i HAL.
To już według mnie przekracza kompetencje szczepowego, i leży zapewne w gestii Komendanta Hufca. :)

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 26 sie 2007, 17:03

Taaa... i jesli wyrzucisz to z szablonu a ponadto przyjmiesz, że rozkaz o przyłączeniu do szczepu danej jednostki leży w kompetencji komendanta hufca to wszystko masz jak w rozkazie drużyny. Chociaż tak naprawdę to każda drużyna może mieć swój szablon, szczep również i generalnie to nie ma większego znaczenia.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 26 sie 2007, 20:15

KubaM pisze:To już według mnie przekracza kompetencje szczepowego, i leży zapewne w gestii Komendanta Hufca. :)
Pytałem o to, ponieważ w rozkazach Twego szczepu widziałem takie ruchy w wypadku biwaków wakacyjnych, które w myśl nowej, nieszczęsnej instrukcji traktowne są jak placówki wypoczynku :/ (co śmieszniejesze, takiego rozwiązania nie przyjmowały kuratoria oświaty)
sikor pisze:Taaa... i jesli wyrzucisz to z szablonu a ponadto przyjmiesz, że rozkaz o przyłączeniu do szczepu danej jednostki leży w kompetencji komendanta hufca to wszystko masz jak w rozkazie drużyny. Chociaż tak naprawdę to każda drużyna może mieć swój szablon, szczep również i generalnie to nie ma większego znaczenia.
Tak, ale myślałem, że istnieje jakiś odgórny szablon dla szczepów i stąd ten temat. Lubię mieć porządek w papierach, co nie oznacza, że tworzę niepotrzebną biurokrację ;) To, co jest potrzebne, to wolę mieć na glanc :)
hm. Mateusz Cebula HR

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Szczepy”