ZJAZD PROGRAMOWY_WAZNE_ niekoniecznie szczepowo!

Forum projektu wspierania tworzenia i funkcjonowania szczepów.
Zablokowany
andy60
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: andy60 » 03 paź 2006, 23:03

Witajcie! Korzystam z możliwości umieszczenia newsa na forum w dziale przez mnie redagowanym.

Jestem inicjatorem uchwały,którą chcemy ( przy poparciu wiekszosci z członków Komisji d/s Programu i Pracy z Kadrą) przedstawić na posiedzeniu najbliższej Rady Naczelnej.
Dotyczy ona terminu zwołania Zjazdu Programowego oraz tematyki tegoż Zjazdu.
Chcę Wam zadać dwa pytania, organizując tym samym mini sondę:

1.Czy popieracie pomysł zorganizowania Zjazdu Programowego w miesiącu czerwcu 2007, przed sierpniowym odnowieniem Przyrzeczenia Harcerskiego?

2. Czy Zjazd Programowy ma się zająć tylko dostoswaniem tłumaczenia PH do dzisiejszych czasów czy też Zjazd zajmie się całością - wychowaniem, ew.zmianami PPiH, itd. (my jesteśmy za drugą częścią-czyli pełna dyskusja).

Wpisujcie się proszę, ale krótko, za jakimi rozwiązaniami jesteście i dlaczego?

Wasze głosy mogą nam pomóc w poparciu projektu.
Pozdrawiam

Andrzej Grabowski

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 04 paź 2006, 11:40

andy60 pisze:1.Czy popieracie pomysł zorganizowania Zjazdu Programowego w miesiącu czerwcu 2007, przed sierpniowym odnowieniem Przyrzeczenia Harcerskiego?
TAK. Warto wiedzieć, co będziemy odnawiać. Smiesznie troche jest odnawiać Przyrzeczenie, kiedy jego Rota / wytyczne do rozumienia mogą się niegługo zmienić...
2. Czy Zjazd Programowy ma się zająć tylko dostoswaniem tłumaczenia PH do dzisiejszych czasów czy też Zjazd zajmie się całością - wychowaniem, ew.zmianami PPiH, itd. (my jesteśmy za drugą częścią-czyli pełna dyskusja).
Pełna dyskusja. Całość, a nie półsrodki.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 04 paź 2006, 21:52

Ja również jestem za Zjazdem przed Zlotem, ale nie bardzo wierzę, że wystarczy czasu na solidne przygotowanie do Zjazdu.

Jestem również za tym, żeby zajął się on całością spraw wychowawczych. Słyszałem plotę, że GK już zrezygnowała z dyskusji nad zmianą Prawa i zamierza się zająć wyłącznie zmianą komentarza do Prawa - mam nadzieję, że to tylko plota...
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 paź 2006, 04:25

Tomek pisze:Ja również jestem za Zjazdem przed Zlotem, ale nie bardzo wierzę, że wystarczy czasu na solidne przygotowanie do Zjazdu.

Jestem również za tym, żeby zajął się on całością spraw wychowawczych.
Co, wg Ciebie, oznacza to: "...całością spraw wychowawczych..." ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 paź 2006, 15:46

Tomek pisze:Jestem również za tym, żeby zajął się on całością spraw wychowawczych. Słyszałem plotę, że GK już zrezygnowała z dyskusji nad zmianą Prawa i zamierza się zająć wyłącznie zmianą komentarza do Prawa - mam nadzieję, że to tylko plota...
A ja mam nadzieję że Prawo Harcerskie pozostanie takie jakie jest
Jestem zainteresowany innymi zmianami. Np. Zaostrzeniem kursu na przestrzeganie postanowień statutowych przez członków naszej organizacji, albo zmianami w systemie stopni instruktorskich, opracowaniem choć cienia strategi pracy w dorosłymi itd...

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

grzegorzsierak
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grzegorzsierak » 06 paź 2006, 08:26

Zdecydowanie zjazd powinien odbyć się PRZED sierpniem 2007. I nie wolno doprowadzić do sytuacji, że zostanie on sprowadzony do infantylnej dyskusji o PH (a właściwie o komentarzu do PH).
Jest szansa, aby rozpocząć dyskusję o zmianach w naszej organizacji. Zmianach, które mogą spowodować, że powróci istota organizacji młodzieżowej a nie, jak jest obecnie organizacji dla młodzieży tworzonej i zarządzanej przez działaczy...
I tak być może warto do programu zjazdu włączyć następujące tematy:
1. parytet wieku w każdej harcerskiej komendzie;
2. parytety płci w komendach;
3. czynne prawo wyborcze tylko dla instruktorów poniżej 26 roku życia;

Oczywiście opór będzie ogromny, bo narusza to istniejące fundamenty (czyt: interesy) na które działacze naszej organizacji pracowali latami, ale chcę wierzyć, że skoro członkowie RN również widzą problem doprowadzą do jego rozwiązania.
Ostatnio zmieniony 06 paź 2006, 08:27 przez grzegorzsierak, łącznie zmieniany 1 raz.
Grzegorz Sierak

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 paź 2006, 09:48

grzegorzsierak pisze:Jest szansa, aby rozpocząć dyskusję o zmianach w naszej organizacji. Zmianach, które mogą spowodować, że powróci istota organizacji młodzieżowej a nie, jak jest obecnie organizacji dla młodzieży tworzonej i zarządzanej przez działaczy...
Problem w tym co uważasz za organizację młodzieżową. Wg nowych "trendów"
http://ks.sejm.gov.pl/proc4/projekty/3795_p.htm (Art. 2)
OM to taka w której ".....co najmniej dwie trzecie ogólnej liczby członków stanowią osoby w wieku od 15 do 25 roku życia ....." A w ZHP liczba dzieci w wieku 7-14 lat zawsze będzie "zbyt duża" w stosunku do młodzieży w wieku 15-25 lat.

Jeśli już, to właściwsze byłoby zmierzać do określenia ZHP jako organizacji wychowawczej tworzonej i zarządzanej przez młodzież przy wsparciu starszej kadry.
grzegorzsierak pisze:I tak być może warto do programu zjazdu włączyć następujące tematy:
1. parytet wieku w każdej harcerskiej komendzie;
2. parytety płci w komendach;
3. czynne prawo wyborcze tylko dla instruktorów poniżej 26 roku życia;
To oznacza ponowne totalne "majstrowanie" przy Statucie ZHP.
grzegorzsierak pisze:Oczywiście opór będzie ogromny, bo narusza to istniejące fundamenty (czyt: interesy) na które działacze naszej organizacji pracowali latami, ale chcę wierzyć, że skoro członkowie RN również widzą problem doprowadzą do jego rozwiązania.
Cóż, chyba jestem małej wiary....;) ;)
Ostatnio zmieniony 06 paź 2006, 10:04 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

grzegorzsierak
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grzegorzsierak » 06 paź 2006, 10:13

Wystarczy popatrzeć na zdjęcia z ostatniego zjazdu, aby zrozumieć, że nie jesteśmy organizacją młodzieżową (niezależnie od tego jak będziemy to rozumieć i jaka definicję i proporcje przyjmiemy)....

Nie bójmy się rozmów o zmianie Statutu. Należy Statut zmieniać, ale nie w takiej formule jak na ostatnim zjeździe, bo rzeczywiście wtedy wychodzi "majstrowanie". Jest tak źle, że w mojej ocenie, tylko głębokie zmiany będą w stanie odwróć niekorzystne trendy z jakimi dzisiaj mamy problem. Bez zmian nasza droga prowadzi albo do jeszcze większej marginalizacji i śmieszności albo rozwiązań zastosowanych w PZPN. Reforma mundurowa nie jest w stanie zmienić naszego wizerunku mimo tego, że wiele osób tego właśnie oczekiwało... Potrzebujemy prawdziwych zmian.
Grzegorz Sierak

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 06 paź 2006, 11:22

jeśli piszesz o przywróceniu działania demokracji, czy odnowie moralnej to w pełni popieram ale nie sądzę by organ który trzeba zmienić, się zmienił.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 06 paź 2006, 13:11

Zaraz , zaraz, to czym włściwe ma się zajmować ten "Zjazd Programowy ". Bo z tego co tu widzę, to wszystkim :D
Ma unowocześniać, zmieniać, naprawiać.....etc. Zupełnie jak...nie powiem co , bo trafię do szarej sieci, heh
Że trzeba wyostrzyć i jednoznacznie okreslić "oblicze ideowe ZHP" - zgoda,
Że należy dookreślić charakter Organizacji - zgoda,
Że należy uporządkować "rozdwojenie jaźni " w metodyce - zgoda,
Że trzeba wyraźnie, dokładnie...etc.
To może lepiej zwołać NADZWYCZAJNY ZJAZD ?
Zjazd Programowy, nie ma chyba statutowego umocowania do wprowadzania zmian rangi statutowej i jak znam życie, co by się nie wydyskutowało, to do zjazdu "się wymydli"

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 paź 2006, 13:17

StaryWilk pisze:Zaraz , zaraz, to czym włściwe ma się zajmować ten "Zjazd Programowy ". Bo z tego co tu widzę, to wszystkim :D
(.....)
To może lepiej zwołać NADZWYCZAJNY ZJAZD ?
Zjazd Programowy, nie ma chyba statutowego umocowania do wprowadzania zmian rangi statutowej i jak znam życie, co by się nie wydyskutowało, to do zjazdu "się wymydli"
Piotrze, to ma być zjazd nadzwyczajny.
Tylko nazywać się będzie, dodatkowo, "programowy".
A jego zakresem (w ramach Statutu ZHP) będzie wyłącznie
ROZDZIAŁ 2.
Charakter, cele i środki działania
Ostatnio zmieniony 06 paź 2006, 13:24 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 06 paź 2006, 13:34

To ja już rozumiem, uff - taki "po staremu" przygotowywany zjazd "ku nowemu" ?
Ostatnio zmieniony 06 paź 2006, 13:35 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

andy60
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: andy60 » 06 paź 2006, 19:13

Witam!

Czesiu - czytaj proszę uwaznie cojest w temacie! Prosiłem o odpowiedź na dwa pytania a niedysputę filozoficzną na tema np.organizacji młodzieżowej. Bardzo nie chciałbym tutaj powtórki listy Czuwajowej! :o(
W związku z powyższym proszę Cię o jasną wypowiedź....

Rzeczywiście, będzie to Zjazd Nadzwyczajny - zwany programowym.Statut nie przewiduje czegoś takiego jak Zjazd Programowy.

Dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi. Proszę o dalsze poszukiwania tych, którzy się mogą wypowiedzieć. Sprawaj est ważna bo z kręgów dobrze poinformowanych wynika, że szykuje się niestety kontrofensywa. :o((
Ci co czarno widzą sprawę mogą niedługo mieć rację.
Za mało mamy postów ( i tych za i tych przeciw).
Pomóżcie proszę i zaproście do wypowiedzi znanych wam instruktorów.

Tematy poruszane przez Zjazd P. mają się zawierać w Podstawach Wychowawczych -jest to temat jak rzeka. Nie chcemy zaczynać od PiPH ale wręcz zakończyć na tym. To tak w skrócie, ale coś czuję że będzie ciężko....:o((

Pozdrawiam

Andrzej

pigwa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pigwa » 08 paź 2006, 11:33

grzegorzsierak pisze:2. parytety płci w komendach;
Grzesiu czy moglbys to wyjasnic?

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Szczepy”