Szczepowy ??

Forum projektu wspierania tworzenia i funkcjonowania szczepów.
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 06 paź 2006, 10:44

Dokładnie tak. Meldowanie "po stopniu" pojawiło się równolegle z hspsem. Wtedy był to jeden ze sposobów zbliżenia z Wojskiem, co paradoksalnie ratowało ZHP przed zmarginalizowaniem w ramach federacji szmp/socjalistycznych związków młodzieży polskiej - sic !/ do szkół podstawowych. O dziwo takiemu rozwiązaniu /skautowego problemu / sprzeciwili się.....wojskowi. To ciekawy moment historii wart przebadania. I dodatkowo, dlaczego "nie przeszła" zmiana nazwy ZHP na....SZHP. /paskudne, wszyscy wiedzą o co chodzi z tym S/ . Pamiętam, gdy na kolejnym "zjeździe" jakaś nawiedzona lewicowo "druhna" zaczęła swój występ na trybunie od "S........ Związek Harcerstwa Polskiego" i nie chodziło jej o charakter organizacji a o nową nazwę w ramach Federacji wzorem ZSP i ZMW. Nawet w większości "dobierani" delegaci....zdębieli i zrobił się autentyczny ...skandal, chyba ku niemałemu zaskoczeniu "władzy"!.
Komendanci mają rodowód "wprost" z OHPL. Po prostu taką nomenklaturę wprowadzono w tej "organizacji". Do 1949 r. nie znam żadnych przypadków "komendantów". Byli szczepowi i hufcowi. Znam tylko jeden , nietypowy przypadek - komendanta hufców miejskich w Krakowie w latach 30 -tych. Oczywiście nie tyczy to wspomnianych wcześniej komendantów Chorągwi i Naczelników, ale ta tradycja sięga Sokoła.
Ostatnio zmieniony 06 paź 2006, 10:54 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

tomektbg
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: tomektbg » 06 paź 2006, 11:03

19kldh pisze:"Odwieczną" harcerską zasadą jest meldowanie "po funkcji".
Dziękuję za inf. będzie trzeba "wyprostować" ludzi w naszym szczepie.....do tej pory panuje zasada "stopień do stopnia, funkcja do funkcji..."...
Tomasz Bukała ćw.
Szczep 6TDH "Knieja" im. Szarych Szeregów w Tarnobrzegu
Hufiec Tarnobrzeg
<KPW>

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 06 paź 2006, 11:20

Jak chcesz prostować, to jednak radziłbym zajrzeć do obowiązujących regulaminów. Tradycja tradycją, a regulamin funkcjonujący regulaminem.
Spiesz się powoli ;)
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 paź 2006, 11:45

Regulamin ?
Ha ! Gdy to było takie proste...
Przykład ?
http://dokumenty.zhp.pl/org/download_6/04010001.rtf
3. Przedstawianie się
Harcerz, przedstawiając się przełożonemu lub starszemu stopniem, podaje swoją funkcję, stopień, imię, nazwisko i przydział służbowy, np. &#8222;Druhu harcmistrzu, zastępowy 105 Drużyny imienia Alka Dawidowskiego, wywiadowca Jan Kowalski".
Przedstawiamy się:
&#8211; podchodząc do przełożonego lub starszego stopniem, który nas nie zna;
&#8211; po komendzie podanej w naszym kierunku "Druh?".
Podajemy pełnioną funkcję, stopień, imię, nazwisko i przydział służbowy (jednostkę organizacyjną niższego szczebla od tej, którą reprezentuje przełożony).
Przykłady:
- przedstawiamy się druhowi naczelnikowi &#8211; &#8222;Drużynowy 100 DH hm R. R., Chorągiew Gdańska";
- przedstawimy się komendantowi hufca &#8211; &#8222;Zastępowa trop. L. W., 23 KDH".

4. Meldowanie się
Harcerz instruktor na wezwanie przełożonego melduje się podchodząc do niego, stając w
postawie zasadniczej i mówiąc: &#8222;Druhu harcmistrzu, wywiadowca Jan Kowalski" lub &#8222;Druhu Naczelniku, drużynowy Jan Kowalski".
Meldunek składa również harcerz przełożonemu po wykonaniu rozkazu (zadania) zgodnie
z zasadami musztry.

(..............)

3.3. Meldowanie
Meldowanie jest to zwięzłe sprawozdanie z przebiegu czynności lub celu przybycia: "Druhu... (funkcja lub stopień oraz nazwisko meldującego), melduję drużynę X (czynność lub cel), stan Y".
Przełożonemu podajemy swoją funkcję, a starszemu swój stopień.

OBJAŚNIENIA &#8211; MELDOWANIE

Meldowanie polega na złożeniu zwięzłego sprawozdania z przebiegu wykonywanej czynności danej jednostki harcerskiej, czynności własnej lub celu przybycia.
Meldunek powinien być składany zgodnie z zasadą - minimum słów, maksimum treści.
Przykłady:
&#8222;Druhu komendancie, drużynowy T. K. melduje 15 GDH podczas biegu harcerskiego";
&#8222;Druhu harcmistrzu, wędr. M. U. melduje swoje przybycie";
&#8222;Druhu instruktorze, zastępowy K.G. melduje zastęp &#8222;Wilki" 94 WDH na apelu, stan 8".
Kiedy nie jest możliwe rozpoznanie funkcji (w pierwszej kolejności) bądź stopnia przyjmującego meldunek, zwracamy się &#8222;Druhu instruktorze, ...".
Podczas meldowania przełożonemu, który zna meldującego, można złożyć meldunek bez podawania swojej funkcji, stopnia, nazwiska, np. &#8222;Druhu drużynowy, melduję patrol 33 BDH gotowy do zajęć, stan 6".
Meldunek można poprzedzić harcerskim pozdrowieniem &#8222;Czuwaj".
Widzisz jaki bałagan ?
Ostatnio zmieniony 06 paź 2006, 11:50 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 06 paź 2006, 12:50

Ładny bigos.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 paź 2006, 13:14

A co do meldowania się swojemu szczepowemu, to:
Podczas meldowania przełożonemu, który zna meldującego, można złożyć meldunek bez podawania swojej funkcji, stopnia, nazwiska, np. &#8222;Druhu drużynowy (szczepowy), melduję patrol 33 BDH gotowy do zajęć, stan 6".
;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Wrzos
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wrzos » 14 paź 2006, 00:54

A ja wracajac do postów powyżej chciałbym napisać że cały czas używam pieczątki Szczepowy IVŚSzH "Żagiew" Wszyscy mówią do mnie druhu Szczepowy i szczęśliwy jestem z tego powodu. No, jeśli jest potrzeba to przełknę druhu komendancie, ale kadra z którą jestem blisko zazwyczaj mówi po prostu... szczepcio.... :D
hm Marcin Niemczyk
IV ŚSzH "Żagiew"
Hufiec Jastrzebie Zdrój
www.zagiew.harc.pl
www.woodcraft.pl

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 14 paź 2006, 08:49

StaryWilk pisze:Ładny bigos.
Taaaa , jeszcze większy koper jest jak meldujemy się komuś "stopień do stopnia" a ten ktoś , co odbiera meldunek jest bez stopnia ;)
Ostatnio zmieniony 14 paź 2006, 21:44 przez dono, łącznie zmieniany 1 raz.
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 14 paź 2006, 15:49

hehe.... sikor i pseudo "szczepcio" :D....
Chyba bym tego nie przeżyła:D...

;)
Ostatnio zmieniony 14 paź 2006, 15:50 przez endrea, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Izabela Staszczyszyn HR
Drużynowa 20 Drużyny Harcerzy Leśnych "Czarny Wilk" ^-^
III Szczep Harcerski "Leśni"
www.lesni.pl || www.kpw.org.pl || www.haer.org

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 14 paź 2006, 20:32

A jak jest się na ośrodku wodnym to się do szefa mówi "Druhu Komandorze" :D
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 15 paź 2006, 18:44

Osobiście nie lubię i nigdy nie lubiłem określenia "szczepowy", tak jak i "hufcowy". Nie widzę takżę niczego złego, gdy drużynowi z mojego szczepu zwracają się do mnie druhu komendancie, gdy ja do każdego z nich zwracam się per druhu (-no) drużynowy (-owa), oczywiście tylko w "oficjalnych rozmowach".

:)
Ostatnio zmieniony 15 paź 2006, 18:49 przez KubaM, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 15 paź 2006, 19:56

Co prawda o gustach /i gusłach/ się nie dyskutuje, ale powiedz, skoro nie lubisz tych tradycyjnych "...owy", to czemu lubisz "drużynowy", a nie np. "komendant drużyny" ? Językowo byłoby super prawidłowo. Gwoli prawdy historycznej, w czasach "komendantów OHPL" drużynowy zwał się "przewodnik drużyny" .

skaut5
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skaut5 » 13 kwie 2007, 19:56

Coś chyba za późno mnie oświeciło&#8230; bo ja całe Zycie myślałem inaczej&#8230; bo w instrukcji było napisane zawsze wyraźnie: komendant szczepu, a wszyscy w koło mówili druhno szczepowo&#8230; druhna szczepowa&#8230; etc. Więc w swoim szczepie postanowiłem być posłuszny instrukcji a tu trach bach &#8230; na szczęście świeża ta rana więc się jeszcze da naprawić&#8230;.

A tak swoją drogą, kiedy w planach mamy nową instrukcję o działaniu szczepów z dalej panującym tam komendantem może warto postarać się by on z tej instrukcji znikną na korzyść szczepowego&#8230;

By nie takich wpadek jak u mnie nie było więcej w Związku&#8230;
"jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha, dokonaj wszelkich starań by nie zagasła lecz stała się wędrownicza watrą" /Michał Gławdel/

kl. phm skaut5

www.puszcza.net
www.drezdenko.zhp.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Szczepy”