Instrukcja

Forum projektu wspierania tworzenia i funkcjonowania szczepów.
ojciec
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ojciec » 01 paź 2006, 11:14

witam
jest to dosc ciekawy watek (jak dla mnie) od pieciu lat jestem szczepowym, mam juz troche doswiadczenia (20 lat jako instruktor) i problem mam taki ze moi druzynowi nie widza nikogo innego na te funkcje, choc szczerze mowiac chetnie bym ja oddal a sam oczywiscie wspieral, ale raczej swoim doswiadczeniem. ale to wlasnie tak czasem w zyciu jest, jednego chca sie pozbyc a nie chce a drugi chce a mu nie pozwalaja :)
co do instrukcji owszem zawsze jest tak ze po pewnym czasie staje sie nieaktualna, ale wydaje sie mi ze powiniscie skupic sie na swoim szczepie a nie instrukcji, zawsze mozna pewne paragrafy zinterpretowac po swojemu :) nie lamiac ich oczywiscie. poza tym wlasnie wasza konstytucja powinna wszystko regulawac. u nas jest tak a raz w roku na zlazie szczepu mozemy ja zmnienic tak ze nawet komendant ma niwiele do powiedzenia, bo szczep jest dla druzyn ale szczepowego i oni o tym decyduja jak powinno byc w szczepie :(
pzdrawiam
hm Marek Krawiel
Szczep "BASTION"
Hufiec Suwałki

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 paź 2006, 10:01

Kukuś pisze:Witam.
Mam pytanie. Czy można założyć szczep z 4 drużyn w tym dwie są na okresie próbnym?
http://dokumenty.zhp.pl/org/download_81 ... szczep.rtf
5. Szczep może powstać z inicjatywy osób kierujących podstawowymi jednostkami organizacyjnymi ZHP. Warunkami założenia szczepu są:
a) chęć działania w szczepie, wyrażona przez złożenie wniosku we właściwej komendzie hufca, przez minimum trzy podstawowe jednostki organizacyjne działające w co najmniej dwóch grupach metodycznych
b) uregulowane składki członkowskie przez członków jednostek tworzących szczep.
6. Szczep powołuje właściwa komenda hufca. Decyzję tę ogłasza w rozkazie właściwy komendant mianując jednocześnie komendanta szczepu.
Nie ma formalnych przeszkód by szczep składał się nawet z samych próbnych drużyn.
Oczywiście problem pojawia się w momencie gdyby po okresie próbnym drużyn zostały tylko np. 2 p.j.o..
Ale to już problem komendy hufca powołującej szczep. ;)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 03 lis 2006, 19:08

Osobom pracującym nad projektem nowej instrukcji pragnę przypomnieć że
klub specjalnosciowy
NIE jest podstawową jednostką organizacyjną.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 06 lis 2006, 15:58

19kldh pisze:klub specjalnosciowy NIE jest podstawową jednostką organizacyjną.
Czy jest jakiś przepis, który mówi o tym wprost? Po po lekturze Statutu i Uchwały Głównej Kwatery ZHP nr 128/2004 z dnia 21 października 2004 r. w sprawie zatwierdzenia „Zasad pracy specjalności harcerskich” doszedłem do przekonania, że takiego przepisu nie ma. Jeśli to byłaby prawda, to stwierdzenie, że klub jest lub nie jest pjo jest wg mnie dość dyskusyjne.
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 06 lis 2006, 16:13

hehehe, no nie ma ale za to jest przepis który mówi co jest pjo ;)

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 07 lis 2006, 14:22

Rzeczywiście, nie ma przepisu, który mówi, że klub nie jest podstawową jednostką organizacyjną. Podobnie jak nie ma przepisu mówiącego, że NIE JEST pjo namiestnictwo, szczep itd. :)

Różnice między klubem a drużyną są jednak znaczące, dwojakiego rodzaju:

1) Formalne, bo drużyna jest wymieniona w par. 30 Statutu jako pjo, a klub nie. Wprawdzie pjo mogą być inne jednostki działające na zasadzie drużyny, jednak bodajże w 2005 r. NSH dokonało wykładni tego przepisu stwierdzając, że chodzi o inne z nazwy jednostki, które spełnią wymogi, którejś z instrukcji pjo (np. gromady czy drużyny). Więc dla określenia, czy mamy do czynienia z pjo, nie ma znaczenia nazwa, ale sposób działania tej jednostki. A jeśli z kolei jednostka działa zgodnie z wymogami instrukcji, to jaki byłoby sens nazywać ją klubem, a nie drużyną?

2) Celowościowo-wychowawcze. Celem klubu jest rozwijanie pasji harcerzy i zwróćcie uwagę, że w zasadach specjalności jest wyraźnie powiedziane, że członkowie klubu MUSZĄ mieć przydział do jakiejś drużyny. I to w tamtej drużynie odbywa się główna praca wychowawcza z nimi, tam są zdobywane stopnie, sprawności itd.
Prowadzenie drużyny specjalnościowej jest więc bardziej odpowiedzialne, bo wymaga zapewnienia wszechstronnego rozwoju dziecku zgodnie z metodą i za pomocą instrumentów odpowiedniej metodyki.
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

Tomek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Tomek » 12 lis 2006, 12:34

Ja dostrzegam różnicę między klubem a drużyną ;) Natomiast szkoda że nie odwołałeś się do kręgu - bo między klubem a kręgiem jest jednak znacznie więcej podobieństw. I chyba wykładnia NSH tego już nie obejmuje :P

Wcale się nie upieram przy tym, że klub powinien być uznany za pjo, bo argument o przydziale służbowym czy zrzeszaniu szczepów raczej przesądzają sprawę, jednak mam wrażenie, że wiedza na ten temat jest chyba niedostateczna.

Swoją drogą jest to pewien paradoks, że istnieje jednostka, która z jednej strony może wchodzić w skład szczepu, a z drugiej strony może być jednostką nadrzędną dla szczepu :/ Ale z tego co wiem, wynika to z sytuacji zastanej w momencie przyjmowania tej instrukcji.
hm. Tomasz Rawski HR
Hufiec Ziemi Gliwickiej ZHP

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 lis 2006, 09:08

Tomek pisze:Swoją drogą jest to pewien paradoks, że istnieje jednostka, która z jednej strony może wchodzić w skład szczepu, a z drugiej strony może być jednostką nadrzędną dla szczepu :/ Ale z tego co wiem, wynika to z sytuacji zastanej w momencie przyjmowania tej instrukcji.
Ten lapsus przeszedł tylko dlatego że "wcisnieto" tą wersję na obrady GK "cichcem". Dwie wcześniejsze wersje udało mi się "cofnąć" m.in. z powodu różnych usterek. Z tą wersją "zapomniano" mnie zapoznać przed posiedzeniem GK. Cóż... i mamy to co mamy.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2006, 09:08 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Mariusz.TBG
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mariusz.TBG » 29 gru 2006, 18:38

ja jestem szczepowym już ósmy rok... to długo... poprzedni dwaj byli 4 i 12 lat...

nawet wczoraj przeprowadzaliśmy rozmowę na Radzie Szczepu o zmianie na funkcji szczepowego, ale niestety żaden z instruktorów nie kwapi się żeby mnie zastąpić...

w małych ośrodkach jak Tarnobrzeg jest problem z instruktorami, bo prawie wszyscy są na studiach w Krakowie czy Lublinie... a komendantowanie szczepowi na odległość to raczej kopanie się z koniem...

z kolei starsi instruktorzy... praca i rodzina, proza życia... sam mam z tym problemy i zmaina by się przydała...

co do regulaminu to nie jestem do końca przekonany czy zapis o kadencyjności jest niezbędny... może w dużych miastach byłby on potrzebny, ale w mniejszych - gdzie jest jeden, dwa szczepy i do tego 7 działających czynnie instruktorów młodych + 3 starszych instruktorów działaczy na szczeblu hufca - niczego tak na prawdę nie zmnieni, bo i tak będzie martwy z przyczyn niezależnych, a grono instruktorskie i tak będzie się kisić we własnym gronie...

tak wogóle jestem zwolennikiem różnorodności i raczej sztywne regulaminy uważam za ograniczenie możliwości reagowania na zastane problemy drużyn i szczepów...

proszę niech ktoś mi poradzi jak przekonać którąś z 8 osób, które pod moimi skrzydłami zdobyli stopnie instruktorskie, a dzisiaj (poza jedną osobą) na codzień są poza Tarnobrzegiem...
hm. Mariusz Bezdzietny HR
Środowiskowy Szczep 6TDH "KNIEJA" im. Szarych Szeregów
Hufiec Tarnobrzeg
www.knieja.org

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 23 sty 2007, 20:24

Właśnie obchodziliśmy kilka dni temu 50 - lecie Białego Szczepu ZHP w Krakowie.
Od początku zawiązania Szczep posiadał Konstytucję, dopracowaną przez lata doświadczeń. Zgadzam się z uwagami Jarka. Nasza praktyka, jak i wiekszości znanych mi szczepów, prawie w całości je potwierdza.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 24 sty 2007, 10:16

A ja nie do końca...
Generalnie jestem przeciwnikiem szerokiego kodyfikowania. Im wiecej przepisów, wskazań, wyłączeń, zawężeń tym większe pole do kombinacji. Wszystkiego i tak nie da sie przewidzieć, więc po co tak rozlegle i szeroko to opisywać ? Projekt instrukcji ma 2 strony i niech tak pozostanie. Co do możliwości które daje, to powiem tyle: W naszym szczepie staramy się wprowadzić system szczepowy harcerzy leśnych autorstwa Druha Wyrwalskiego. Pomimo że system ten całkowicie inaczej reguluje zależności w szczepie w żaden sposób nie stoi w sprzeczności z instrukcją, to wszystko działa na poziomie, że tak powiem, obrzędowości a przełożenie ma tylko w radzie szczepu która jest umocowana w projekcie instrukcji. Im instrukcja krótsza i prostsza tym mniej polityki, rozgrywek i kombinacji w szczepie który tak naprawdę jest przeciez wspólnotą drużyn służącą realizacji ciągu wychowawczego a nie miejscem na rozgrywki którym trzeba zapobiegać kodyfikowaniem.
Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Szczepy”