Odnowienie przyżeczenia

Aneta
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aneta » 15 lip 2007, 22:18

Witam, mam takie pytanie:) W programie JŚJP pkt kulminacyjnym jest odnowienie przyżeczenia 1 sierpnia prawda? Mój szczep będzie w tym czasie na obozie, i właśnie przed nami problem. Jak rozumieć hasło "odnowienie przeżeczenia"? Czy w tej wyjątkowej chwili mają uczestniczyć także osoby które nie mają jeszcze złożonego przyżeczenia, a nie są jeszcze na takim etapie drogi harcerskiej by je złożyć? A jeśli mogą uczestniczyć to dlaczego? Bo skoro cały obrzęd złożenia przyżeczenia jest w naszym szczepie tajemnicą, rzeczą tylko przeznaczoną dla wyjątkowych harcerzy (skladających przyżeczenie) to dlaczego mają brać w tym udział inni harcerze bez przyżeczenia? Ale jednak przecież także chodzi o to, by w tej chwili wszyscy harcerze na świcie łączyli się prawda? By żaden harcerz nie był sam...

Ktoś mi pomorze rozwikłać tą kwestie?

Aneta
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aneta » 17 lip 2007, 16:10

Nikt nie wie jak to rozwiązać??????????? Niestety ja też nie, a 1 sierpnia już nie długo...

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 17 lip 2007, 16:42

Moim zdaniem w odnowieniu powinni uczestniczyć tylko ci, którzy już są po przyrzeczeniu lub ewentualnie mają je właśnie złożyć. Tym bardziej jeżeli jest to u was okryte nimbem tajemniczości. W przypadku zlotu proponuję przygotowania wspólne (czyli np. nauka piosenki JŚJP, zajęcia tematyczne itd...) natomiast na samo odnowienie osoby bez przyrzeczenia zostają w obozie i pełnią odpowiednie służby. Żeby nie czuli się odrzuceni, po wyjaśnieniu całej sytuacji można wśród nich ogłosić np. konkurs opisowy czy rysunkowy na temat "Jak wyobrażam sobie swoje Przyrzeczenie Harcerskie".
No ale to jest moje prywatne zdanie.
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 17 lip 2007, 17:43

Według mnie odnawiać przyrzeczenie może osoba, która złożyła przyrzeczenie. Na równi oczywiście traktował bym obietnicę zuchową, choć tu zdania są podzielone. ;)

Pozdrawiam :)
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 18 lip 2007, 07:05

Aneta pisze:Witam, mam takie pytanie:) W programie JŚJP pkt kulminacyjnym jest odnowienie przyżeczenia... [cjach]
Do moderatora - to "ż" w tytule wątku i pierwszym wpisie troszkę kłuje w oczy - może by dało sie poprawić?
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Aneta
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aneta » 18 lip 2007, 08:42

panwac pisze:Do moderatora - to "ż" w tytule wątku i pierwszym wpisie troszkę kłuje w oczy - może by dało sie poprawić?
taki mini błąd drukarskie :) najlepszym się zdarza :)

Aneta
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aneta » 18 lip 2007, 08:43

a wracając do tematu, to jednak cała drużyna brała udział w realizacji programy JŚJP, to w jaki sposób to połączyć?

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 18 lip 2007, 09:38

Jeżeli cała drużyna brała udział w realizacji programu JŚJP, to myślę, ze Ci, którzy nie mają jeszcze przyrzeczenia zrozumieją dlaczego nie mogą brać udziału w fakcie jego odnowienia. Z tym, że jak już pisałem wcześniej to ograniczenie powinno dotyczyć tylko tego faktu, a we wszystkich pozostałych wydarzeniach i zajęciach programowych powinni brać normalnie udział.
phm. Tomasz Dudziński
www.grajewo.zhp.pl

Mareczek
Nowicjusz
imię i nazwisko: Marek Pęczak
stopień instruktorski: phm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Zabrze
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: Mareczek » 18 lip 2007, 20:44

Mam taki problemik w drużynie a mianowicie, dziewczyna ma u nas otwartą próbę harcerza, jednak nie ma zrobionych wielu zadań. Słyszałem że 1,08,2007 to też równie dobry moment by ktoś złożył przyżeczenie... o przypomniałem sobie co chciałem, a wiec padł wśród członków rady drużyny pomysł by ta dziewczyna 1.08 złożyła przyrzeczenie harcerskie, jednak by po tym wydarzeniu dalej realizowała wymagania swojej próby. Pytanie jest jedno, czy można coś takiego wprowadzić czy nie?
phm. Marek Pęczak

Aneta
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aneta » 18 lip 2007, 20:53

Cóż, Mareczek17dw wydaje mi się że to nie jest za dobry pomysł, przecież otrzymanie krzyża harcerskiego jest podsumowaniem dotychczasowej pracy w harcerstwie prawda?
Nie wydaje mi się, żeby taki "nagrdzanie na raty" miało jakiś sens, bo jaka teraz byłaby dla niej motywacja? Przecież dąży do tego by realizować zadania z próby po to, by otrzymać krzyż prawda? A jeśli już go będzie miała to zapewne dalej będzie te zadania realizować ale już z mniejszym zapałem.

Takie jest moje osobiste zdanie :)

grapox
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grapox » 19 lip 2007, 19:32

Czy na odnowieniu Przyrzeczenia potrzebny jest instruktor? (przy założeniu że nikt nie składa Przyrzeczenia pierwszy raz)
pwd. Piotr Grabowski
przyboczny 34 DH "Watra" im. Braci Buchalików

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 19 lip 2007, 19:49

Moim zdaniem to instruktor nie jest obowiązkowy.
phm. Tomasz Dudziński
www.grajewo.zhp.pl

michalglo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalglo » 19 lip 2007, 20:34

jak sama nazwa wskazuje ODNOWIENIE to ODNOWIENIE czyli osoby które jeszcze nie złożyły przyrzeczenie i nie są jeszcze gotowe by złozyc je w tym dniu nie mogą brac w tym udziału. jak jestescie na obozie to nic trudnego poprosut obudzicie osbby z krzyżami o 8.00 a reszta obozu bedzie spac
Niema lepszego od gniazda MAZOWIECKIEGO
Ja chcę na Zlot! Mój numer gg5751536 zagadaj
Zastępowy Michał Matuśkiewicz

Mareczek
Nowicjusz
imię i nazwisko: Marek Pęczak
stopień instruktorski: phm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Zabrze
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: Mareczek » 19 lip 2007, 21:07

hmm o 8:00? myślałem że to ma być o wschodzie słońca czyli o 4:02. :P ale chyba nic się złego nie stanie jak my odnowimy o 4:02 ? ;P Szczególnie że u nas to obóz ale NAL więc dla nas 8:00 nie wchodzi w rachubę
phm. Marek Pęczak

Aneta
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aneta » 19 lip 2007, 22:11

no właśnie, my też mamy zamiar zrobić to o 4.02, w końcu chcemy się połączyć z całym światem :)

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zlot ZHP Kielce 2007”