nie jestem za stara?

Forum Wydziału Informacji GK ZHP
ODPOWIEDZ
redżi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: redżi » 29 sie 2009, 08:07

Witajcie,
Jestem z Katowic i mam 22 lata, chciałabym wstąpić do ZHP. Nie wiem czy mam jeszcze szanse? Jeśli tak, to jakiej drużyny mam szukać?

Yanek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Yanek » 29 sie 2009, 23:55

A w jakim mieście mieszkasz?

Jasne ze nie jesteś za stara :)
W moim hufcu komendant mógłby być moim ojcem, a przewodniczący komisji historycznej dziadkiem:)
43 Drużyna Starszoharcerska "Matecznik" Im. Klimka Bachledy
VI Szczep im. Zdobywców Wału Pomorskiego
Hufiec Piła

---------------------
Samotny pasażer, samotna pasażerka...

leśna_sikorka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: leśna_sikorka » 30 sie 2009, 13:58

Jeżeli interesuje cię praca w Tychach to zapraszamy do naszego środowiska :)
Zapraszamy na naszą stronę www.lesni.pl
Karola vel " sikorka"
Drużynowa Gz "Mali Odkrywcy"
III SH " Leśni"
www.lesni.pl :)

redżi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: redżi » 01 wrz 2009, 11:44

Jak już pisałam, jestem z Katowic :)
Dziękuję wam za odpowiedź, przynajmniej już wiem, że nie jestem za stara :D
Powiedzcie mi jeszcze czego mam szukać (tzn.drużyn harcerskich, starszoharcerskich?).

miro
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miro » 01 wrz 2009, 13:23

Wedrowniczych raczej :) przypuszczam jednak ze zawloka Cie do roboty w hufcu kadry nigdy za mało :) w szczególności obecnie kiedy cała wiara wyjeżdża na studia...

tgod
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: tgod » 04 wrz 2009, 19:18

Na harcerstwo nigdy nie jest za późno ;)

hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: hubcio » 04 wrz 2009, 20:24

Niech żyje Harcerstwo Akademickie www.akademicy.zhp.pl
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

Speedy
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Speedy » 04 wrz 2009, 23:43

Z tym harcerstwem akademickim bywa różnie. W Gliwicach niedawno powstał jeden krąg podziałał trochę, a ostatnio nic o nim nie słyszałem. Tylko w niektórych miastach to funkcjonuje. Odnośnie tematu wątku, informacji na temat kontaktu z harcerzami z Katowic najlepiej szukać na ich stronie internetowej: http://www.hufiec.katowice.pl/ .
pwd. Piotr Wittchen
Wydział Systemów Informatycznych GK ZHP

Majka35
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Majka35 » 22 wrz 2009, 17:30

Witam Wszystkich:)
Zostałam poproszona o poprowadzenie w szkole drużyny harcerskiej. Mam 35 lat jestem nauczycielem i nigdy nie byłam nawet zuchem. Interesuje mnie jakie kwalifikacje musi posiadać laik taki jak ja, żeby mógł bez problemu taką drużynę poprowadzić.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 22 wrz 2009, 18:18

Po pierwsze należałoby skontaktować się z najbliższym hufcem. Po drugie należałoby rozpisać próbę przewodnikowską i w ramach jej realizacji wziąć udział w kursie drużynowych, podczas którego zdobywa się podstawową wiedzę o metodyce harcerskiej. Jeżeli wcześniej nie miało się żadnego kontaktu z harcerstwem dobrze byłoby też poobserwować wcześniej pracę już jakiejś działającej drużyny, co pozwoli poznać harcerstwo od strony praktycznej. To chyba takie podstawy.

Majka35
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Majka35 » 22 wrz 2009, 19:03

Wielkie dzięki, mam jeszcze jedną prośbę czy możesz wytłumaczyć mi co to jest próba przewodnikowska i na czym polega jej rozpisanie? Niestety nie operuje słownictwem harcerskim. Pozdrawiam

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 22 wrz 2009, 19:39

Ok, a więc w ZHP obowiązuje system stopni harcerskich i instruktorskich. Te pierwsze zdobywają harcerze i mają one stymulować ich rozwój. Te drugie zdobywają instruktorzy, czyli osoby, które wychowują harcerzy, i mają one również stymulować rozwój, tylko że nakierunkowany już tutaj na zdobywanie wiedzy o dzieciach i młodzieży (tą zapewne masz, skoro jesteś nauczycielką) oraz wiedzy o tym jak działać w harcerstwie, by wykorzystać w pełni jego możliwości. Przewodnik to właśnie stopień instruktorski, a próba przewodnikowska to zbiór zadań, dzięki którym poznajesz harcerstwo, podstawy metodyki. To tak po krótce, gdyby coś jeszcze było niejasne to pytaj, postaram się wytłumaczyć, bo to że ja coś rozumiem, to nie znaczy, że jakiś nieharcerz to zrozumie :)

A jeśli można wiedzieć, to skąd pomysł (moim zdaniem bardzo dobry) na włączenie się w pracę harcerską?

Majka35
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Majka35 » 23 wrz 2009, 07:52

Wszystko mi się rozjaśniło, dzięki:)) Pomysł to trochę decyzja odgórna:))
Opiekuje się Szkolnym Klubem Wolontariatu no i tak jakoś:)) Wiem, że będzie mi ciężko na początku. Bo drużyna, którą mam w jakimś sensie powołać do życia będzie drużyna samodzielną i tu też zaczynają się schody. W miejscowości, której mieszkam Hufiec ZHP został rozwiązany i z tego co się orientuje to w tej chwili harcerstwo w moim mieście umiera. Jest bowiem jeden mały problem. Najbliższy Hufiec jest 15 km stąd w Łasku, ale każdy kto jakieś chęci miał a propos harcerstwa dał spokój bo nie można się pod niego "podpiąć".
Nie wiem czy w harcerstwie obowiązuje jakaś rejonizacja:)) Odsyłali moich poprzedników do Hufca w Piotrkowie Trybunalskim, który jest oddalony o 50 km i dojazd jest paskudny. Pisano jakieś pisma do wyższych instancji, ale to nie dało nic. To trochę chore. Ponoć pod Hufiec w Łasku podlegało za dużo drużyn. Wydaje mi się, że jeżeli ktoś chce robić coś społecznie to powinno mu się to ułatwiać pracę, a nie komplikować. Mam ochotę zaryzykować i za nim się udam do Piotrkowa pojechać do Łasku może coś się zmieniło.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 23 wrz 2009, 14:42

Obecny system można nazwać rejonizacją, bo do każdego hufca należy jakiś teren. Najlepiej w celu ustalenia odpowiedniego hufca dla terenu, w którym chcesz działać jest zwrócić się do chorągwi, w województwie którym się znajdujesz, w twoim przypadku będzie to najpewniej chorągiew łódzka - http://lodzka.zhp.pl/ Jeśli nie uda Ci się niczego uzyskać przez hufiec tam najpewniej dostaniesz jakieś konkretne wskazówki i informacje. Co do tego, że za dużo drużyn, to raczej niemożliwe. Słyszałem tylko o limitach w dół, nie w górę.

flinston
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: flinston » 23 wrz 2009, 19:00

Jest również taka możliwość, że drużyna którą chcesz zorganizować może działać bezpośrednio pod Chorągwią. Jest to rozwiązanie alternatywne - jeśli żaden z Hufców nie chciałby przyjąć Twojej drużyny ( lecz z pewnością powinni to zrobić ) pod "swoje skrzydła". Wymaga to jednak zgody Komendy Chorągwi. Moja drużyna jest właśnie w takiej sytuacji - teren na którym działamy nie jest podległy pod żaden Hufiec. Jednak z góry uprzedzam - będziesz w większości działań zdana tylko na siebie.
phm. Robert Goś
Drużynowy 462 Drużyny Harcerskiej w Łomiankach im. hm. Tadeusza Zawadzkiego "Zośka"
Komendant Szczepu 462 DHiGZ w Łomiankach
Chorągiew Stołeczna
www.szczep462.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Informacja”