Protektorat Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Forum Wydziału Informacji GK ZHP
Zablokowany
Taiffun
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Taiffun » 20 sie 2007, 22:44

Chciałbym zapytać jak przedstawia się kwestia protektoratu naszego aktualnego prezydenta nad Związkiem Harcerstwa Polskiego - czy w końcu nim faktycznie został, czy nie...

Z jednej strony mam artykuł w wikipedii który głosi że jeszcze w maju 2007 protektora nie mieliśmy, z drugiej natomiast stronę Prezydenta gdzie czytam:
Nawiązując do tradycji prezydenckich protektoratów nad polskim harcerstwem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński objął patronatem wszystkie związki harcerskie Rzeczypospolitej.
Czy Prezydent Lech Kaczyński jest więc protektorem ZHP, i jeśli tak - to od kiedy?

W przypadku błędów merytorycznych w artykule w wikipedii zajmę się jego edycją.

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 21 sie 2007, 11:32

może ZHRów istnieje więcej niż ten jeden który znamy i nad nimi wszystkimi Pan Prezydent objął protektorat - no chyba nikt nie sugeruje że LK zgodziłby się na protekrorat na naszym "czerwnoym" harcerstwem - przecież my jesteśmy nawet nie z III RP a jeszcze z PRLu - ja jako funkcyjny bawie sie w harcerstwo z młodzieżą i choć w PRLu zyłem, tylko cztery lata to czasami od co starszych obywateli słyszę śmieszne dla mnie komentarze - jak widzą brak na moim mundurze wstążki w kolorach narodowych z ZHRem - nie mam oczywiscie pretensji do smaego ZHRu - bo oni temu nie mogą być winni

nic tylko szybciutko 9 września na Nadzwyczajnym zmienić nazwę żeby mieć Rzeczpospolita czy RzeczYpospolita w nazwie i juz na stronie prezydenckiej nie będzie błędu a my bedziemy mieli protektora
Per Concordia Ad Victoria

Taiffun
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Taiffun » 21 sie 2007, 13:37

No właśnie różnie można to interpretować, primo "najprawdopodobniej..." czyli to co powyżej z wikipedii, secundo to o czym druh pisze powyżej.
Która interpretacja jest poprawna? Objęcie protektoratem w ogóle odbywa się poprzez jakąś korespondencję, czy tylko orzeczenie lub jeszcze inaczej, jak to wygląda oficjalnie?
Niby klarowny fakt, bo albo tak albo nie, ale taka wątpliwa dla mnie kwestia przez te interpretacje. Może pytanie skierować do Pana Prezydenta?...
Ostatnio zmieniony 21 sie 2007, 13:39 przez Taiffun, łącznie zmieniany 1 raz.

cienik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cienik » 21 sie 2007, 16:29

Pytanie może prozaiczne, ale - z czym tak naprawdę wiąże się protektorat? Jest to tylko honor i wyróżnienie, czy za tym idą jakieś konkretne działania?
pwd. Olga Gumieniak HO
47 LDW Widmo
Zespół ds. Wizerunku
Hufiec Lublin ZHP
http://zhp.lublin.pl

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 22 sie 2007, 16:04

Jeśli użyć reguł interpretacyjnych i przyjąć, iż nie ma w ww. cytacie błędów literowych<małe-wielkie litery> to powiedziałąbym, że takim protektoratem objęci zostaliśmy my<ZHP>, ZHP, SH i wszelkie organizacje harcerskie działające na terytorium RP.Jednak znając polskie realia nie wiem jak jest w istovie, bowiem wiele zostało już napisane, ale niewiele tu faktów.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Taiffun
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Taiffun » 22 sie 2007, 19:51

22 sierpnia, godz 20:45 z wypełnionego formularza kontaktowego na prezydenckiej stronie poszedł ode mnie ten mail:
Taiffun pisze:Szanowny Panie Prezydencie,

W związku z różnymi wątpliwościami jakie mam w interpretacji orzeczenia znajdującego się na stronie internetowej wśród inicjatyw długofalowych, mówiącego że Pan Prezydent objął objął patronatem wszystkie związki harcerskie Rzeczypospolitej, mam jedno proste pytanie. Czy Pan Prezydent jest protektorem ZHP?

Łączę wyrazy szacunku

dh. Wojciech Chrzan
Niezmiernie jestem ciekaw odpowiedzi.

donkey
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: donkey » 22 sie 2007, 20:05

Taiffun pisze:Niezmiernie jestem ciekaw odpowiedzi.
Oj ja też! :)
Ostatnio zmieniony 22 sie 2007, 20:06 przez donkey, łącznie zmieniany 1 raz.
"My też jesteśmy kamieniami rzuconymi na szaniec. Mamy te same ideały! Nie musimy pięknie umierać. Ale czy umiemy pięknie żyć?"
Stefan Mirowski

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 22 sie 2007, 20:06

To się nazywa brak umiejętności czytania ze zrozumieniem i braki w wykształceniu klasycznym w zakresie literatury polskiej.
Zwrot "wszystkie związki harcerskie Rzeczypospolitej" oznacza tyle, co wszystkie związki harcerskie działające w Kraju (nie wiem, czy obejmuje to także emigrację). Na tej samej zasadzie, co "pierwszy rycerz Rzeczypospolitej" oznacza najlepszego lub najważniejszego rycerza w Polsce.
Proponuję poczytać Sienkiewicza.

Akurat nastawienie obecnej ekipy, przynajmniej w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, gdzie pracuję, traktuje całe harcerstwo równorzędnie. Asystę honorową Komendanta Głównego SG 10 listopada ub.r. pełnili harcerze z ZHP.

Protektorat Prezydenta RP (bez względu na nazwisko) oznacza między innymi to, że urzędy nie mogą nas ot tak olać.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Taiffun
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Taiffun » 13 wrz 2007, 13:33

Więc ostatni raz się upewnię: mogę z czystym sumieniem wyedytować artykuł w wiki wpisując aktualnego Prezydenta a usuwając akapit o braku protektoratu? Minęło ponad 20 dni od wysłania przeze mnie listu a odpowiedzi wciąż nie ma, ani drogą elektroniczną, ani tradycyjną (może ktoś ma pojęcie ile to może trwać?).

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 13 wrz 2007, 15:03

Taiffun pisze:Więc ostatni raz się upewnię: mogę z czystym sumieniem wyedytować artykuł w wiki wpisując aktualnego Prezydenta a usuwając akapit o braku protektoratu?
Nie
Minęło ponad 20 dni od wysłania przeze mnie listu a odpowiedzi wciąż nie ma, ani drogą elektroniczną, ani tradycyjną (może ktoś ma pojęcie ile to może trwać?).
To dobre pytanie ;) Myślę, że jak dostaniesz odpowiedź ucieszy się Naczelniczka i stara i nowa.

Według _mojej_ wiedzy GK ZHP do dziś nie otrzymała żadnego pisma z Kancelarii Prezydenta potwierdzającego obcięcie Protektoratem.

Cytowany przez Ciebie tekst został odczytany na zjeździe ZHR. Choć przez część osób, w tym z kręgu Prezydenta, jest interpretowany tak jak napisał Maciek. Taki zabieg stylistyczny tak powiedzieć, żeby nie powiedzieć ;)

Według _mojej_ wiedzy trwają rozmowy pomiędzy ZHP, ZHR, SH i Zawiszą - a Kancelarią Prezydenta. Jest wola zorganizowania imprezy z wręczeniem aktów obcięcia protektoratem wszystkich związków. Natomiast według _mojej_ wiedzy możliwe terminy takiej uroczystości się co chwila przekładane na później przez Kancelarię.

Napisz do biura GK ZHP &#8211; czy jest jakiekolwiek pismo z Kancelarii Prezydenta, które poświadcza, że protektorat już jest i już &#8222;działa&#8221;. Bo do kiedy, nie będzie tego na piśmie _ja_ bym tego nie zmieniał w Wikipedii.

Taiffun
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Taiffun » 13 wrz 2007, 15:35

Dzięki za konkretną wreszcie odpowiedź! :D
wroobel pisze:Napisz do biura GK ZHP (...)
Dział w którym zamieściłem temat jest podpisany:
Forum Wydziału Informacji GK ZHP
dlatego myślałem że tu dowiem się co i jak z najlepszego możliwego źródła...

OK, no to czekam sobie na rozwój wypadków i nic nie robię. ;)

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Informacja”