Materiały reklamowe, a zgoda na wykorzystanie wizerunku

Forum Wydziału Promocji GK ZHP promocja.zhp.pl
ODPOWIEDZ
Filip11
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 28 mar 2009, 11:59
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Filip11 » 04 wrz 2011, 17:28

Hejka,

chciałbym się zapytać osób bardziej zorientowanych ode mnie, jak wygląda sprawa umieszczania wizerunków naszych harcerzy na banerach, ulotkach itp. Czy obowiązkowo na każde zdjęcie muszę mieć ich zgodę?

Inna sprawa, że zwyczajnie w porządku będzie taką zgodę chociażby ustną posiadać, o co będę się starał, ale chciałbym się dowiedzieć jak to jest prawnie rozwiązane :)

Dzięki za wszystkie wskazówki.

kafi
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 03 sie 2010, 21:37
Lokalizacja: 1HDW
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kafi » 05 wrz 2011, 21:35

Kiedyś się nad tym zastanawiałem i trochę poszperałem:
art. 81 ust. 2.
Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
pkt. 1
osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,

pkt. 2
osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
Treść ustawy znajdziesz tutaj:

http://forumprawne.org/prawo-autorskie/ ... wnych.html

Wychodzi na to, że jeżeli osoba jest rozpoznawalna na zdjęciu, to należy mieć jej zgodę.
Oczywiście będę wdzięczny, jeżeli ktoś mnie, ewentualnie, skoryguje

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Promocja”