ZHP a Wikipedia

Forum Wydziału Promocji GK ZHP promocja.zhp.pl
wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 07 sie 2008, 20:22

Mam trochę inny punkt widzenia, niż ty, drogi orcusie. Można łatwo zauważyć, że osoby fascynujące się powiedzmy botanikom piszą hasła o botanice, zainteresowane militariami hasła o wojskowości. W takim świetle naturalny wydaje się fakt, że hasła związane z harcerstwem pisać będą pasjonaci tematyki harcerskiej, czyli głównie harcerze. Pamiętać należy przy tym o neutralności. Zespół nie musi podlegać GK. Po prostu chciałbym zaproponować harcerzom tego typu formę aktywności i promocji metody harcerskiej. W projekcie typu Wikipedia, naprawdę trudno by ktoś zrobił to dobrze za nas. Większość haseł związanych z harcerstwem piszą harcerze. Gdyby zaś do przedsięwzięcia włączyła się GK to jestem pewien, że i zainteresowanie wśród harcerzy byłoby większe i znalazłyby się osoby spoza związku działające przy Wiipedii, które pilnowałyby neutralności. Wreszcie kończąc nieneutralne hasło nigdy nie uzyska statusu "Dobrego Artykułu" czy też "Artykułu na medal".

Oczywiście, że Wiki rządzi się swoimi prawami ustalanymi przez społeczność. Ponieważ w kwestii środowisk harcerskich takich praw/zasad jeszcze nie ma to po prostu proponuję stworzenie ich zarysu i poddanie pod osąd społeczności.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 sie 2008, 08:04

A może prościej by było byś zaproponował włączanie się do tego "zespołu":
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojek ... y_projektu
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 08 sie 2008, 11:58

Oczywiście, że byłoby prościej, ale:
*Działalność "tego zespołu" praktycznie leży
*Jest on związany tylko z Wikipedią, ja proponuję także zaangażowanie w inne projekty Wikimedii

Po zapoznaniu się z opiniami na temat mojego pomysłu myślę, że zainteresowana grupa włączy się w działalność tego Wikiprojektu. Na razie jednak chciałem się dowiedzieć, jak taki pomysł jest postrzegany przez harcerzy.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 08 sie 2008, 13:28

wyksztalcioch pisze:Oczywiście, że byłoby prościej, ale:
*Działalność "tego zespołu" praktycznie leży
Co rozumiesz przez "praktycznie" ?
wyksztalcioch pisze:*Jest on związany tylko z Wikipedią, ja proponuję także zaangażowanie w inne projekty Wikimedii

Po zapoznaniu się z opiniami na temat mojego pomysłu myślę, że zainteresowana grupa włączy się w działalność tego Wikiprojektu.
Pytam bo jestem ciekaw jakiego zakresu zaangażowania oczekujesz od potencjalnych członków "zainteresowanej grupy".
Ostatnio zmieniony 08 sie 2008, 13:31 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 08 sie 2008, 16:59

"Praktycznie" oznacza, że ten Wikiprojekt działa tak jak większość pozostałych. Przynajmniej tak to wygląda na jego stronie. Brak jakiejkolwiek koordynacji, praktycznie brak śladów działania. Do projektu zapisało się 5 osób, z czego część działa aktywnie w tematyce harcerskiej (jednak, jak wynika z moich obserwacji, dokonując pojedynczych edycji w poszczególnych artykułach, a nie pracując nad zdobywaniem statusów DA i AnM), część mniej.

Jakiego zakresu zaangażowania oczekuję? Hmm...ja nikogo do niczego nie chcę zmuszać ;) Moje oczekiwania ograniczają się do tego, że ktoś będzie chciał przyłączyć się aktywnie do projektów. Jak narazie nie chcę zaczynać niczego konkretnego, bo w poniedziałek jadę na kwaterkę końcową, ale po powrocie obiecuję wprowadzić w życie jakieś praktyczne inicjatywy, dzięki którym zobaczę jak wyglądają chęci i ogólne zainteresowanie moim projektem. Postaram się także napisać i poddać pod dyskusję zasady encyklopedyczności jednostek terenowych (19kldh, zapraszam do współpracy, bo zdaje się, że w Wikipedii działasz), i postaram się dotrzeć z prośbą o opisanie się do zainteresowanych środowisk.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 08 sie 2008, 21:05

Zachęcam do dodawania uwag w sprawie właśnie dyskutowanego http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia: ... i_terenowe . Od kształtu treści tej strony będzie zależeć, które hufce i drużyny będą mogły być w przyszłości opisywane.

Adaś
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Adaś » 08 sie 2008, 22:29

A może warto skontaktować się z Zastępczynią Naczelnika odpowiedzialną za program i wizerunek?
phm. Adam Piwek
Zespół promocji i informacji Chorągwi Dolnośląskiej ZHP

Bądź bliżej harcerskiego Dolnego Śląska: www.dolnoslaska.zhp.pl

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 08 sie 2008, 22:35

"są częścią historii harcerstwa" - każda drużyna, każdy harcerz jest częścią historii harcerstwa.

Na całej tej stronie nie znalazłem żadnej wzmianki o tym, że chodzi o jednostki terenowe ZHP więc może dobrze byłoby powiadomić o dyskusji pozostałe organizacje harcerskie?
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 08 sie 2008, 22:44

Co do Zastępczyni Naczelnika, to nie widzę celu. Na razie sobie jakoś radzimy, jeśli projekt by się rozrósł to myślę, że pomoc funkcyjnych GK się przyda ;)

Co do "są częścią historii harcerstwa", to szukam jakiegoś lepszego określenia dla drużyn historycznych np. powiedzmy pierwsza założona drużyna harcerska.

Co do innych organizacji harcerskich to Wikipedia przecież nie stanowi żadnego prawa, a zaledwie wewnętrzne zasady. Informację zamieszczam tutaj, jako w miejscu, które czytają potencjalni edytorzy Wiki. Każdy członek ZHR, czy innej organizacji harcerskiej, który edytuje Wikipedię, na pewno zauważy, że taka dyskusja się odbywa i zabierze głos.

Aha...i drobna zmiana adresu dyskusji w Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedyst ... i_terenowe
Ostatnio zmieniony 08 sie 2008, 23:20 przez wyksztalcioch, łącznie zmieniany 1 raz.

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 09 sie 2008, 08:29

"istnieją co najmniej 20 lat" - czyli rozumiem, że np. mój szczep, któremu do 20 lat działalności jeszcze sporo brakuje nie póki co szans na zakwalifikowanie się? A co jeśli jakieś środowisko działało nawet 50 lat, ale niewiele tam się działo i nie ma co opisywać? Może warto by przeformułować to wymaganie w stosunku do drużyn, gromad, klubów, kręgów, szczepów i związków drużyn, tak, aby umożliwić zaistnienie młodszym środowiskom, które nie mogą "pochwalić" się jakąś znaną postacią, drużyną czy ponad 20-letnią historią? Bo w obecnej formule to bardzo ogranicza potencjalnych chętnych. Nie mówię też, żeby każdą jednostkę od razu uważać za encyklopedyczną, bo to byłoby przegięcie w drugą stronę.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 09 sie 2008, 09:38

Po pierwsze chciałbym zachęcić do dyskutowania tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_w ... i_terenowe , bowiem wydaje mi się, że nie ma sensu robić tego w dwóch miejscach (nie trzeba się rejestrować, aczkolwiek jest to przyjmowane pozytywnie)

Po drugie jeżeli potrafisz wymyślić jakiś sensowniejszy wymóg niż 20 lat, to możesz zaproponować, mi nic lepszego do głowy nie przyszło.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 09 sie 2008, 11:20

Żeby nie było, że tylko dyskutujemy to zachęcam do włączenia się do prac nad Poradnikiem Harcerskim http://pl.wikibooks.org/wiki/Poradnik_harcerski . W razie jakiś pytań proszę się śmiało do mnie zwracać. Po powstaniu będę się starał wydać poradnik dla swojego środowiska oraz postaram się przesłać egzemplarze "promocyjne" do osób tworzących. Zachęcam do włączenia się do prac.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 sie 2008, 12:21

Tylko uważaj na prawa autorskie.
Z doświadczenia, przy okazji Biblioteczki Kręgu Płaskiego Węzła
http://www.text.bci.pl/bkpw.html
wiem że możesz wkroczyć na "pole minowe".

Ten "poradnik" będzie także w dużym stopnie powieleniem wydanych jakis czas temu (bądź niedawno):
Poradnik Harcerski, ABC Harcerza ZHR, Vademecum Zastępowego Chytrego Kota, itd.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 09 sie 2008, 14:42

Możesz napisać dokładniej jakie mogą być problemy w kwestii praw autorskich?
19kldh pisze:Ten "poradnik" będzie także w dużym stopnie powieleniem wydanych jakis czas temu (bądź niedawno): (...)
W dużym stopniu, ale nie zupełnie. Różnice są następujące: tego typu wydawnictwo w formie elektronicznej pozostanie zawsze aktualne (nie ma problemów z aktualizowaniem), każdy może je sobie wydrukować w dowolnej formie i nie łamie praw autorskich a także poprzez możliwość edycji przez każdą osób jest okazja stworzyć poradnik kompletny, jeżeli ktoś uzna, że nie ma w nim danego materiału będzie mógł go dodać, lub zaproponować dodanie przez innych.

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 12 sie 2008, 09:26

Prawa autor, tzn. nie możesz opublikować nawet części książki bez zgody autora. To się odnosi do publikowania czegokolwiek z czyjejś pracy.

Ja osobiście nie korzystam z wikipedii, dlaczego???
Jest jedno podstawowe zagrożenie, publikowane teksty bardzo często zawierają błędy,a potem w pracy jak widzę że pani przysyła mi pisemko z tekstem opartym z wikipedii, wzietego na zasadzie Ctrl + C, Ctrl +V, to mnie coś bierze.
Kontrola tych tekstów jest jednak zbyt słaba jeszcze.
Łukasz Prochwicz l.prochwicz@gmail.com
Tel- 602 632 216
http://www.watra.vel.pl

Zawsze jestem raczej sam.
Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Promocja”